Forum Machete,Modelism,Hobby: B-17 flying fortress - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

B-17 flying fortress Revell 1:72

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 March 2013 - 12:32 PM

Cum se zicea mai sus, atentie la presiune dilutie si temparatura. Din experienat mea am vazut ca se poate folosi foarte bine alcoolul izopropilic pentru indepartarea vopselei. Sterge tot!!!! Chiar si o vopseaua mai veche! Il gasesti pe la magazinele de electronice. Atentie, foloseste niste minusi, alcoolul este foarte higroscopic si-ti usuca pielea.
Ce am de circotit este la culoarea interiorului, pare prea kaki, dar poate fi si de la poza. Si da, imi place cum ai detaliat interiorul! :good:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 12 March 2013 - 12:34 PM


#22 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 March 2013 - 02:57 PM

Eu am patit asa cu primer Tamiya scos din spray. Problema e ca a stat acolo cateva luni inainte sa il folosesc.

Aceasta postare a fost editata de Beriba: 12 March 2013 - 02:57 PM


#23 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2013 - 03:30 PM

Eu am patit ceva similar cu un avion negru, pe care dupa ce am dat cu lac mat (era gata, cu decaluri cu tot) am observat asemenea "filamente". L-am spalat cu o periuta de dinti (fina) si cu...pasta de dinti (care BTW e destul de abraziva)... a iesit ca nou si nu a fost nevoie de revopsire.

Ca sa intorc si eu cutitul in rana, mi se pare ca ai facut tabloul de bord cu verde? el era negru in realitate.

#24 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 12 March 2013 - 06:43 PM

Vezi postarea1-0-9, la 12 March 2013 - 03:30 PM, a spus:

Eu am patit ceva similar cu un avion negru, pe care dupa ce am dat cu lac mat (era gata, cu decaluri cu tot) am observat asemenea "filamente". L-am spalat cu o periuta de dinti (fina) si cu...pasta de dinti (care BTW e destul de abraziva)... a iesit ca nou si nu a fost nevoie de revopsire.

Ca sa intorc si eu cutitul in rana, mi se pare ca ai facut tabloul de bord cu verde? el era negru in realitate.


Da ai dreptate, in realitate este negru. Da cred ca si asa arata destul de ok :rolleyes:

#25 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 12 March 2013 - 06:50 PM

Buna tutror,

In final am reusit am rezolvat problema.

Am spalat cu Mr. Color thinner ...... Aproape ca m-am inecat din cauza mirosului ( pute de te ia dracu ) :crazy::crazy:

Dupa care am aplicat din nou, am diluat 50/50 Mr. Surfacer, Mr. Color Thinner. A iesit foarte OK .
Multa lume mi-a spus ca cularea gri deschis scoate in evidenta urmele de lipire, slefurie sa alte minuni, greseli. Nu am crezut ca iese in evidenta greselile in halul asata, mai am foarte mult de lucrat la el.:good:

Sper sa-l termin pana in 18 aprilie ( concursul Moson Ungaria ) B-)

#26 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 16 March 2013 - 07:26 PM

Buna,

Din nou a aparut o mica problema, am vrut sa dezlipesc de pe geamuri masking tape-ul si la ultimul geam cand am incergat sa dau jos masking tape-ul am inpin inauntru din gresala si doar un pic mai trebuie si pica cu tatul.
Ce pot sa fac ? Daca ma ating de el sigur ca pica si avionul este inchis nu pot desface,

Mentionez ca am folosit contacta clear de la revell. :angry:

Astept sfaturile voastre.

#27 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 16 March 2013 - 07:40 PM

Fa o poza ca sa ne dam seama de pozitie...Asa,ca o prima idee-cu ceva care trage aerul..gen aspirator.De ce nu folosesti la lipit aracet Bic(se usuca transparent)
Eu lipesc cupolele doar la sfarsit dupa ce le-am demascat...

Aceasta postare a fost editata de busila: 16 March 2013 - 07:41 PM


#28 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 16 March 2013 - 08:11 PM

Am atasat pozele cu geam

Imagine atasata: DSCN3770.JPGImagine atasata: DSCN3768.JPGImagine atasata: DSCN3767.JPG

#29 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 16 March 2013 - 08:35 PM

Erik, cam cit este de mare geamul in milimetrii? In cazul care iti cade inauntru poti sa-l faci chiar la urma cu un aracet bun, adica unul care devine perfect trnsparent dupa ce sa uscat.
Daca este mai mare de 5 mm este cam greu de realizat cu trucul acesta.

Later edit:

Mi-a venit o idee, incearca sa lipesti o scobitoare cu CA de masca si trage usor afara poate merge! Lipeste geamul cu Tamiya Extra Thinn cement pe viitor, poate o mai poti face si acum, altfel mai bine foloseste aracet sau Gator Glue.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 16 March 2013 - 08:39 PM


#30 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 16 March 2013 - 08:51 PM

Am gandit sa tai o bucata de folie graoasa sau bucata de flacon pet , transparenta de marimea geamului si sa lipesc acolo

#31 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 16 March 2013 - 09:12 PM

Ok, bun dar patesti exact acelasi lucru, nu crezi? Schmecheria cu aracetul este chiar mai simpla. Tot ce iti trebuie este o scobitoare cu care vei aplica aracetul...

#32 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 16 March 2013 - 09:47 PM

Ba da cred ca ai dreptate , o sa incerc maine si o sa va trmit poze :)

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 March 2013 - 08:58 AM

Mai exista o solutie, la prima vedere invaziva. Dai in partea opusa o gaura de max 1,5 mm, prin care introduci o "scobitoare" din lemn, impimgi geamul la locul lui si il lipesti in pozitie. Dupa uscara scoti scobitoarea iar in gaura lipesti un mic cep, sfeluiesti, vopsestri si ...gata!

#34 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2013 - 11:13 AM

Salut,

Cred ca varianta lui Z e probabil cea mai simpla...si prin urmare promite cel mai mult.
Mai ales daca pe partea cealalta ai numai panouri goale.
Cu putina grija, va fi foarte simplu de reparat, fara sa pierzi linii de panouri sau alte chestii.

Spor,

#35 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 18 March 2013 - 11:45 AM

Vezi postareaZ-mare, la 18 March 2013 - 08:58 AM, a spus:

Mai exista o solutie, la prima vedere invaziva. Dai in partea opusa o gaura de max 1,5 mm, prin care introduci o "scobitoare" din lemn, impimgi geamul la locul lui si il lipesti in pozitie. Dupa uscara scoti scobitoarea iar in gaura lipesti un mic cep, sfeluiesti, vopsestri si ...gata!


Cea mai buna solutie , Merci :hi:

#36 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2013 - 01:09 PM

Mare grija cum si cu ce dai gaura. Incearca cu un ac de seringa sau un spiral cit mai subtire, de preferabil umed sau chiar ud. nu ai vrea sa ai span inauntru, frumos incarcat electrostatic si lipit fix pe interiorul gemuletelor.

#37 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 March 2013 - 02:31 PM

Da, buna complectarea lui 1-0-9! :good:

#38 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 18 March 2013 - 07:52 PM

Cu scuzele de rigoare pentru interventie, insa mie-mi pare ca voi incercati sa aflati solutii complicate la probleme simple.

- Care este scopul practicarii unei trepanatii in fuselaj ? Pentru salvarea unei simple bucatele de stiren transparent ?

Hai sa facem un "calcul" simplu, mergand pe doua din variantele propuse aici.
1. Dau o gaura "tehnologica" in fuselajul unei machete pentru recuperarea gemuletului, folosind niste metode pe care nu sunt sigur ca le stapanesc, nu mai vorbesc de riscul aparitiei spanului de plastic pe interiorul celorlalte parti vitrate.
-Ce obtin astfel ? Obtin un gemulet repozitionat la locul lui (in cel mai fericit caz) insa ma aleg cu o gaura in masinarie, care trebuie astupata si apoi chituita zona adiacenta, basca revopsirea unei suprafate mai mari pentru a acoperii semnele intruziunii.

2. Imping acel stiren transparent in interiorul machetei si evident refac acel reper fie din alt stiren transparent, pet sau orice altceva, sau chiar reconstitui acel gemulet cu ajutorul unei bobite de aracet bun, prin metoda sugerata de Tibi. Pentru a avea siguranta ca acel stiren transparent nu se va plimba prin fuselaj, il pot ajuta sa ramana undeva in interior, punandu-i putin lipici cu uscare mai lenta.
-Ce obtin ? Repar ferestruica, fara a-mi da de lucru in plus. Evident raman cu o macheta care va avea o piesa in plus prin maruntaie, insa incerc sa accept ideea ca am pierdut un gemulet, dar am o macheta intreaga si eventual fumoasa, daca totul decurge ca la carte.

Dupa mintea mea, clar as merge pe a doua varianta; sunt insa extrem de curios ce va prefera colegul Erik.
Scuze de postarea prea lunga,
Spor la machete la toata lumea.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 18 March 2013 - 07:52 PM


#39 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 18 March 2013 - 08:04 PM

Vezi postareaAdiP, la 18 March 2013 - 07:52 PM, a spus:

Cu scuzele de rigoare pentru interventie, insa mie-mi pare ca voi incercati sa aflati solutii complicate la probleme simple.

- Care este scopul practicarii unei trepanatii in fuselaj ? Pentru salvarea unei simple bucatele de stiren transparent ?

Hai sa facem un "calcul" simplu, mergand pe doua din variantele propuse aici.
1. Dau o gaura "tehnologica" in fuselajul unei machete pentru recuperarea gemuletului, folosind niste metode pe care nu sunt sigur ca le stapanesc, nu mai vorbesc de riscul aparitiei spanului de plastic pe interiorul celorlalte parti vitrate.
-Ce obtin astfel ? Obtin un gemulet repozitionat la locul lui (in cel mai fericit caz) insa ma aleg cu o gaura in masinarie, care trebuie astupata si apoi chituita zona adiacenta, basca revopsirea unei suprafate mai mari pentru a acoperii semnele intruziunii.

2. Imping acel stiren transparent in interiorul machetei si evident refac acel reper fie din alt stiren transparent, pet sau orice altceva, sau chiar reconstitui acel gemulet cu ajutorul unei bobite de aracet bun, prin metoda sugerata de Tibi. Pentru a avea siguranta ca acel stiren transparent nu se va plimba prin fuselaj, il pot ajuta sa ramana undeva in interior, punandu-i putin lipici cu uscare mai lenta.
-Ce obtin ? Repar ferestruica, fara a-mi da de lucru in plus. Evident raman cu o macheta care va avea o piesa in plus prin maruntaie, insa incerc sa accept ideea ca am pierdut un gemulet, dar am o macheta intreaga si eventual fumoasa, daca totul decurge ca la carte.

Dupa mintea mea, clar as merge pe a doua varianta; sunt insa extrem de curios ce va prefera colegul Erik.
Scuze de postarea prea lunga,
Spor la machete la toata lumea.



Aleg varianta No. 1 :drinks:

#40 Useril este offline   Sandman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 11-January 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Zburatoare si nu numai...

Postat 18 March 2013 - 11:32 PM

Ar mai exista o varianta de incercat.
Confectionezi un latz prin taierea unei fasii inguste (1-2 mm) dintr-o bucata de folie cum este cea de la pachetul de tigari sau eventual folosesti chiar sigiliul.
Aceasta bucla o introduci prin spatele ferestrei si tragi de cele doua capete astfel incat aceeasta sa revina la pozitia initiala.
Ideea ar fi sa nu lipesti in zona ei asfel incat sa poti sa o extragi prin glisare de un capat dupa ce sa uscat adezivul.
Fiind subtire s-ar putea ca golurilel ramase sa nu se vada. Sau eventual le umpli cu Future prin capilaritate.

Am si eu acest kit dar nu i-a venit randul. Mai mult ca sigur ca atunci cand ma voi apuca de el, am sa fac probe ... dar, inainte de a asambla jumatatile ....
ca, deh ... poate patesc la fel ;-)

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi