Forum Machete,Modelism,Hobby: BP 42/44 in Romania - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BP 42/44 in Romania informatii , pleeasee

#1 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 March 2013 - 06:48 PM

Salutare trenulisti !
Navigand oarecum la intamplare pe net , in cautarea detaliilor unui blindat am ajuns la un articol cu profil feroviar http://www.flamesofw...112&art_id=3280 unde am aflat cu placuta surprindere ca un tren blindat din seria BP -urilor a luptat si pe teritoriul mioriticelor noastre plaiuri in 1944 .
(" In May Armoured Train 71, after refitting, returned to the front lines joining Army Group South Ukraine in Galați, Romania. After the Soviets smashed through the front lines on 20 August, Armoured Train 71 withdrew to the Ploesti oil fields. It was cut off when it was diverted to pick up Luftwaffe staff, and was unable to escape into Transylvania. " )

Cu interesul astfel starnit , mi-am zis sa vad , daca nu cumva se cunosc mai multe informatii privitoare la acest tren ( Nr. 71) . Si pe cine sa agasez prima oara cu intrebari daca nu pe dumneavoastra :friends: :-D
Va rog mult spuneti-mi daca cunoasteti :
Ar fi posibil ca acest tren sa fi fost -upgradat - de fapt conform specificatiei unui BP 44 ( alt tip de artilerie fata de un BP42 , vagoane vanatori de tancuri din cele cu turela de PZ 4 etc. )?
.Apoi se cunosc fotografii ale impricinatului # 71 ( din oricare perioada ), ori poate un istoric mai pe larg al activitatii acestuia pe teritoriul tarii noastre ?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi