Forum Machete,Modelism,Hobby: Alte module functionale H0 partea II - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Alte module functionale H0 partea II

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 March 2013 - 10:55 PM

Salutare,
se continua aici povestea celor 4 module functionale despre care am discutat in topicul cu acelasi nume, deschis anterior. Motivul este evitarea aglomerarii imaginilor si incarcarea mai rapida a paginilor.

Asa cum am aratat, am demarat o serie de 4 module functionale, scara H0, interconectate, formand un oval.
Cel de-al doilea descris continea o remiza si o placa turnanta in paragina, in plin proces de defrisare a componentelor pentru fier vechi. Cumva, acest modus este o continuare, si nu prea. Este o continuare, deoarece bucatica de sosea se continua, pentru a face loc unei platforme care contine o parte din sinele defrisate de pe modulul anterior, macaraua gasindu-se dupa cum s-a aratat pe cel de-al doilea modul. Tematica este insa una diferita, modulul continand de fapt un depozit de materiale de constructii.

Exista o diferenta de nivel, pentru care am optat in incercarea de a scapa de monotonia unor suprafete complet plane, si evitand relief accidentat de tip munte pe aceasta serie demodule. Astfel, pe cele 4 module s-a folosit polistiren extrudat de 2 cm si de 3 cm, cu trecere usoara de la un nivel la altul care sa asigura o usoara forma de relief. In imaginea de mai jos se arata tocmai trecerea de la o cota de nivel la alta.

Imagine postata

Modulul are deci o componenta centrala, a depozitului de materiale de constructii, incadrat de un gard din placi de beton. Gardul este home made, din forex. Evident am optat pentru usoare nealinieri, precum si diferite zone de acumulare a pietrisului. Platformele sun de tip betonat, cu fisurile si murdarirea de rigoare, fara a se exagera. Incinta este una inchisa, cu acces auto dintr-o parte, respectiv acce pietonal in partea opusa.




In zona in care exista accesul pietonal, avem o mica parcare auto, de unde se poate tree peste linie in depozitul respectiv. Este o situatie putin intalnita in realitate, de regula evitandu-se astfel de modalitati de acces din considerente de securitate a traficului, insa aici am avut nevoie de a modifica compozitia, incat privitorul sa se poata agata si de alte aspecte in afara zonei centrale. De altfel daca plecam de la premisa ca linia feratacare traverseaza modulul este una cu trafic mic, nefiind prezenta nici o gara dealtfel pe aceste module, aspectul descris se poate trece cu vederea.

Iata modul de constructie al incintei, precum si parcarea despre care am povestit.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata





#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 March 2013 - 11:03 PM

Salutare,
se continua aici povestea celor 4 module functionale despre care am discutat in topicul cu acelasi nume, deschis anterior. Motivul este evitarea aglomerarii imaginilor si incarcarea mai rapida a paginilor.

Asa cum am aratat, am demarat o serie de 4 module functionale, scara H0, interconectate, formand un oval.
Cel de-al doilea descris continea o remiza si o placa turnanta in paragina, in plin proces de defrisare a componentelor pentru fier vechi. Cumva, acest modus este o continuare, si nu prea. Este o continuare, deoarece bucatica de sosea se continua, pentru a face loc unei platforme care contine o parte din sinele defrisate de pe modulul anterior, macaraua gasindu-se dupa cum s-a aratat pe cel de-al doilea modul. Tematica este insa una diferita, modulul continand de fapt un depozit de materiale de constructii.

Exista o diferenta de nivel, pentru care am optat in incercarea de a scapa de monotonia unor suprafete complet plane, si evitand relief accidentat de tip munte pe aceasta serie demodule. Astfel, pe cele 4 module s-a folosit polistiren extrudat de 2 cm si de 3 cm, cu trecere usoara de la un nivel la altul care sa asigura o usoara forma de relief. In imaginea de mai jos se arata tocmai trecerea de la o cota de nivel la alta.

Imagine postata

Modulul are deci o componenta centrala, a depozitului de materiale de constructii, incadrat de un gard din placi de beton. Gardul este home made, din forex. Evident am optat pentru usoare nealinieri, precum si diferite zone de acumulare a pietrisului. Platformele sun de tip betonat, cu fisurile si murdarirea de rigoare, fara a se exagera. Incinta este una inchisa, cu acces auto dintr-o parte, respectiv acce pietonal in partea opusa.

In zona in care exista accesul pietonal, avem o mica parcare auto, de unde se poate tree peste linie in depozitul respectiv. Este o situatie putin intalnita in realitate, de regula evitandu-se astfel de modalitati de acces din considerente de securitate a traficului, insa aici am avut nevoie de a modifica compozitia, incat privitorul sa se poata agata si de alte aspecte in afara zonei centrale. De altfel daca plecam de la premisa ca linia feratacare traverseaza modulul este una cu trafic mic, nefiind prezenta nici o gara dealtfel pe aceste module, aspectul descris se poate trece cu vederea.

Iata modul de constructie al incintei, precum si parcarea despre care am povestit.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata





In partea opusa, cumva pe diagonala, pentru a echilibra compozitia se gaseste accesul auto, pe bucatica de drum comuna celor doua module. Am plasat o bucata de sina curba care face legatura cu una din intrarile devenite nefunctionale pe placa turnanta, precum si doua platforme de transport. Cea albastra este mobila, la fel ca si macaraua de pe modulul cu turnanta, putand fi cumva customizata ca pozitie de catre utilizator, in timp ce platforma cu bucatile de sina este lipita pe modul.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata





Pe modul am figurine de doua categorii, clienti ai depozitului de materiale, precum si angajati, care au toti salopete de acceasi culoare. Am incercat sa-i postez in diferite ipostaze, fie relaxandu-se pe banculele din interior in buna traditie a pauzelor lungi si dese, fie in securizarea sau manipularea incarcaturilor de pe trailerele cu sine si traverse sau angajati in operatiunea de revopsire a acoperisului depozitului de materiale de constructii.

Depozitul in sine are doua zone de tip sopron, acoperite cu tabla ondulata. Constructia se bazeaza pe grinzi lemnoase din balsa, si carton ondulat de modelism, cu un pic de wathering. In interior fara a exagera, am postat diferite marfuri, cele de sub sopron, considerandu-se a fi necesar a se proteja de actiunea factorilor de mediu sunt dispuse pe placi din tabla striata, in timp ce butoaiele sunt dispuse direct in afara acoperisului. Avem cherestea, butoaie metalice, diferite bidoane de tip recipient pentru transporturi speciale de substante chimice. Primele imagini descriu modul de confectionare al depozitului si platformelor cu incarcatura, iar celelalte imagini diferite marfuri.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata





In interiorul depozitului avem cladirea administrativa care deserveste clientii si angajatii.

Imagine postata

In rest, modulul s-a completat cu niscaiva vegetatie, fara iarba aplicata electrostatic, aceasta neavandu-si locul aici, doar cu ceva foliaj, cativa pomisori care asigura umbra, pietris si pietre de diferite culori si marimi, vegetatie salbatica. S-au montat lampi de iluminat. Deasemene, tot din criterii de compozitie, pentru a nu fi excesiv de curat acest modul, din loc in loc se gasesc gramezi de gunoaie "tehnologice", adica tot felul de resturi de fier vechi si componente care nu-si mai au rostul.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de stageexp: 23 March 2013 - 11:05 PM


#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 March 2013 - 11:09 PM

Pentru completarea imaginii acestui modul iata si cateva poze de ansamblu.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 March 2013 - 11:12 PM

Alte imagini.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 24 July 2013 - 01:44 PM

Salutare,
dupa o perioada de lucru si de expeditii fiind vara, am definitivat ultimul tronson al acestei serii de module, denumite module functionale H0 partea II.
Am ales ca tematica un ansamblu de balastiera si statie de betoane. Solutia este una destul de inghesuita, deoarece pe un singur modul a trebuit sa inserez mai multe componente si anume: balastierea cu instalatia (macaraua) de sortare si incarcare a balastului de diferite dimensiuni, concasorul de piatra, statia de betoane cu sistemul de incarcare. Am optat pentru o constructie aproape integrala home made, cu exceptia macaralei de incarcare a balastului, din diferite materiale si subansabluri gasite prin cutiile cu componente dar si repere cumparate de-a gata, cum ar fi semifabricatele de stiren de la evergreen de care am avut nevoie pentru a confectiona structura de rezistenta a statiei de betoane.

Am studiat nitica documentatie, pentru a vedea cateva raviante constructive reale, urmand a face un mix al acestora dar si unele mici compromisuri legate de dimensiuni si incadrarea pe macheta.
Macaraua, asa cum am spus este una customizata, de productie ebglezeasca, kit de asamblat care s-a transformat in macara cu cupa pentru balast.

Imagine postata
Imagine postata

Am confectionat suportul macaralei de balast si structura cu separatoare care sa contina piatra de diferie dimensiuni. La baza se gaseste polistirenul, pentru a nu obtine un modul prea greu.

Imagine postata
Imagine postata

Concasorul de piatra este o combinatie din doua masini la scara H0, o structura de grinzi cu zabrele care sa sustina banda transportoare de piatra, structura cumparata de la englezi la scara ca si kit de montaj, in timp ce banda transportoare si postamentul sunt home made. A urmat grunduirea, vopsirea, weatheringul cu un ultim strat de praf specific zonelor de santier aplicat la final pe intregl modul.

Imagine postata
Imagine postata

Statia de betoane este construita din doua zone de lucru , impreuna cu o banda transportoare de piatra. Iata banda transportoare, ca subansamblu ulterior integrat in structura.

Imagine postata
Imagine postata

Primul modul al statiei si cel de-al doilea.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata




#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 24 July 2013 - 01:51 PM

A urmat weatheringul si pozitionarea pe modul.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Dupa pozitionarea celor 4 module, din lipsa de spatiu acestea fiind stocate separat, am constatat ca lemnul a lucrat putin si existau mici nepotriviri ale sinelor, desi am respectat metodele clasice de montaj. Astfel, la 1 din 3 incercari garnitura deraia la un sens, ceea ce m-a determinat ca sa inserez doua module mici de trecere de 50x50 cm pe lungime, care sa corecteze aceste probleme. Acestea sunt destul de simple, un modul de vile si unl cu sine defrisate care vine in continuarea tematica a machetei.

Imagine postata

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 24 July 2013 - 01:55 PM

In imaginile urmatoare am surprins intreaga constructie, cu toate cele 4 module sprincipale si 2 de legatura. Cele doua macarale pentru sine si camionul cu defrisari, precum si cele doua betoniere nu sunt lipite pe structura, putand fi repozitionate.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#8 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 24 July 2013 - 01:59 PM

Partea a II a.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 24 July 2013 - 02:05 PM

Macazul modului balastiera este functional pentru a permite extensia constructiei, a machetei.
Am optat pentru un motor conrad, insa cu unele adaptari. Asa dupa cum am aratat, modulele sunt construite pe o baza din polistiren de 2 sau de 3 cm, cu ranforsari. Deci nu exista o placa solida, care sa permita montarea standard a motorului de macaz. Din acest motiv am folosit un coltar metalic, o adaptare.

O alta problema a fost utilizarea altei actionari metalice, cea din kitul motorului fiind prea scurta. Cu toate ca rigiditatea acestei actionari este destul de mare, nu intotdeauna macazul cupleaza ferm, axul fiind elastic (este de fapt o sarma mai lunga). Din acest motiv am lipit o alta sarma, care sa permita si actionarea manuala a acestui macaz, o alta solutie nagasind in acest moment. Este posibil ca folosind un ax mai gros, elasticitatea acestuia sa devina nesemnificativa in raport cu lungimea sa, insa am considerat ciudat sa trec peste un diametru de 2 mm, nestiind nici care este limita mecanica a bobinei de actionare.

Imagine postata

Oricum solutia manuala isi face pe deplin treaba.

Urmeaza filmele de rulare a garniturii pe macheta.

#10 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 24 July 2013 - 02:53 PM

Iata si filmuletele.

http://www.youtube.c...h?v=qmfWFF7sTz8

http://www.youtube.c...h?v=4XwIbm0m9Uk

http://www.youtube.c...h?v=YiiRi07p9eU

http://www.youtube.c...h?v=RIwQhdIIZ6k

#11 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 25 July 2013 - 12:16 PM

Salut

Interesanta optiunea ta in a face un simplu oval si restul decor. Imi place zona industriala (balastiera) facuta de la zero din ce gasesti prin casa. Dupa parerea mea are o valoare mult mai mare decit un kit cumparat.

Am o mica circoteala: cum ar fi aratat daca era doar o zona industriala cu un furnal sau o uzina, iar linia ta era utilizata la aprovizionarea diferitelor sectii ale unitatii?

PS Unde ai gasit atitea butoaie de combustibil. De ceva vreme incerc sa caut si nu am gasit decit in componenta altor kituri.

Aceasta postare a fost editata de andrei_nsts: 25 July 2013 - 12:17 PM


#12 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 26 July 2013 - 05:50 PM

Salut,

butoaie se gasesc la greu in seturi de diferite tipuri pe ebay, atat la englezi cat si la nemti.

Eu am cumparat din Anglia, mai multe seturi, ele vin preturnate in mai multe bucati puse pe un palet sau randuri de butoaie. Se gasesc si individuale. De altfel facand sapaturi pentru a vedea ce se mai gaseste, am constatat ca sunt disponibile foarte multe repere utile la modelism de la zero, gen scari metalice, robineti si conducte, la englezi atat la scara OO cat si la H0.

Vreau sa mai trag un modul sau doua cu furnale si turnuri de racire, momentan ma gandesc la pozitionare.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi