Forum Machete,Modelism,Hobby: Husari polonezi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Husari polonezi Zvezda 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 15 March 2013 - 07:25 PM

Intr-un final am reusit si eu sa mai finalizez ceva din multe seturi incepute si neterminate:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 15 March 2013 - 08:54 PM

Imi place cum ti-au iesit micutii astia. Imagine postata
Cel mai mult imi plac caii. Iar cand ma uit la detaliile de pe figurine ma gandesc daca voi mai regasi rabdarea sa pictez asa ceva. Imagine postata
Inca o data, felicitari! Imagine postata

#3 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 15 March 2013 - 09:49 PM

Super fain dani! Imi plac foarte mult, mai ales ca husarii polonezi sunt un subiect pe care mai devreme sau mai tarziu vreau sa-l "incalec".:clapping:

#4 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 15 March 2013 - 10:27 PM

Dani, e unul dintre seturile mele favorite si nu pot decat sa ma bucur cand vad asa rezultate! Efectiv superb! Calde felicitari!
Daca poti detalia putin procesul pictarii, ti-as fi tare recunoscator! :hi: :clapping: :drinks:

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 15 March 2013 - 11:51 PM

Mare-multumesc! :friends:
@b00gie:acum ,c-am reusit sa postez imagini cu setul asta,sunt convins c-ai inteles intrebarea ce ti-am pus-o in topicul tau,vizavi de lumini si umbre gen wargames.Nici acum nu sunt convins ca n-ar fi trebuit sa accentuez mai "brutal" ceva luminile pe figurinele astea,lucru destul de greoi de-altfel,datorita spatiului foarte mic[cativa mm] dintre culori.
@silviug2009:husarii astia sunt o reala provocare-si nu ma refer la pictat-au o groaza de detalii...
@JangBogo:Nicule,nu ma prea pricep eu la povestit,dar am sa incerc pe cat posibil.Din start am inceput cu stangul,pt ca am ramas fara primer negru,asa ca i-am vopsit pe toti in panzer-gri [aveam un Sdkfz de vopsit cu culoarea asta].Apoi am inceput cu vopsirea,primul strat de nuanta mai inchis[flesh,albastru,rosu,verde,maro,negru],urmat de un dry-brush cu nuante mai deschise.Am vopsit toate partile metalice cu negru,dupa care le-am dat un dry-brush cu metal,respectiv gold,unde a fost nevoie...De fapt ,cel mai bine uita-te la italianul asta[de vreo 2 ani lucrez dupa modul lui]:
http://bennosfigures...php?f=15&t=8722
http://bennosfigures...php?f=15&t=8723

Aceasta postare a fost editata de dani: 15 March 2013 - 11:53 PM


#6 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 16 March 2013 - 03:16 AM

Dani, mersi, acum inteleg, dar fara o groaza de exercitiu, nu ajungi la rezultatele tale!

#7 Useril este offline   valel31 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 01-February 13
  • Location:Focsani
  • Interests:figurine,afv,aviatie

Postat 16 March 2013 - 10:23 AM

Felicitari si din partea mea!...stai bine cu vederea nu gluma ! o sa realizezi si o minidiorama cu ei?

#8 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 16 March 2013 - 11:42 AM

Vezi postareadani, la 15 March 2013 - 11:51 PM, a spus:

Mare-multumesc! :friends:
@b00gie:acum ,c-am reusit sa postez imagini cu setul asta,sunt convins c-ai inteles intrebarea ce ti-am pus-o in topicul tau,vizavi de lumini si umbre gen wargames.Nici acum nu sunt convins ca n-ar fi trebuit sa accentuez mai "brutal" ceva luminile pe figurinele astea,lucru destul de greoi de-altfel,datorita spatiului foarte mic[cativa mm] dintre culori.
@silviug2009:husarii astia sunt o reala provocare-si nu ma refer la pictat-au o groaza de detalii...
@JangBogo:Nicule,nu ma prea pricep eu la povestit,dar am sa incerc pe cat posibil.Din start am inceput cu stangul,pt ca am ramas fara primer negru,asa ca i-am vopsit pe toti in panzer-gri [aveam un Sdkfz de vopsit cu culoarea asta].Apoi am inceput cu vopsirea,primul strat de nuanta mai inchis[flesh,albastru,rosu,verde,maro,negru],urmat de un dry-brush cu nuante mai deschise.Am vopsit toate partile metalice cu negru,dupa care le-am dat un dry-brush cu metal,respectiv gold,unde a fost nevoie...De fapt ,cel mai bine uita-te la italianul asta[de vreo 2 ani lucrez dupa modul lui]:
http://bennosfigures...php?f=15&t=8722
http://bennosfigures...php?f=15&t=8723


Dani, este interesant modul de lucru al italianului. Pare destul de rapid si cu rezultate bune.
Eu personal lucrez putin diferit. Incerc sa aplic modul de lucru de la scara de 54mm putin simplificat. Este mai migalos si necesita mai mult timp si foaaarte multa rabdare si atentie, dar rezultatele sunt parca mai realiste, cu delimitari nu atat de dure.
Raspunsul pe care ti l-am dat in topicul meu se referea la scara 28mm care este ceva mai permisiva decat 1/72 (pentru ca figurinele sunt mai mari si detaliile mai accentuat sculptate).
La 1/72 cel mai departe am dus contrastul pana acum la soldatii mei medievali. Ti-am pus acolo si o poza la dimensiune mare in care poti vedea exact cum arata luminile si umbrele. (Ochiul uman nu percepe toate acele detalii separat nici de foarte aprope. Insa poza te poate ajuta sa te lamuresti asupra rezultatului final.)
La nivelul acela de contraste, mie personal imi place cum se vad figurinele puse pe raft (si categoric intr-o zi voi termina setul si il voi pune intr-o diorama). As impinge totusi inca putin luminile si umbrele cele mai puternice. Insa aici intervine smecheria, din punctul meu de vedere. Exista o limita peste care aspectul devine cel de wargaming si care mie personal nu imi place (dar asta raman doar o problema de gust personal la latitudinea fieacaruia). Iar ca sa sa obtii tranzitii fine si care sa nu zgarie ochiul, trebuie foarte mare atentie la dilutia vopselei, la nuantele folosite si o mana sigura. Fiecare umbra si lumina eu o aplic separat. Nu cu washuri generale sau cu drybrush, pentru ca la scara asta aceste tehnici nu iti ofera deloc control asupra rezultatului.
Poti vedea in imaginile urmatoare cam care este stilul pe care incerc sa il obtin la 1/72:
http://www.coolminio...rowseid=4676308
http://www.coolminio...rowseid=4676308
http://4.bp.blogspot...1600/Heroes.jpg
http://4.bp.blogspot...0/Bild+5812.jpg
http://www.coolminio...rowseid=4676306

Concluzia mea din ce am facut pana acum este ca numai prin incercari si experimente proprii poti sa iti dai seama cat de departe vrei sa duci contrastele si care stil iti place mai mult.
Nu stiu cat de bine am reusit sa explic. Este mai usor de facut decat de explicat. Daca vrei putem sa mai detaliem si sa mai discutam cu cea mai mare placere. Imagine postata

#9 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 16 March 2013 - 04:57 PM

Arata superb iar numarul de detalii mici care dau farmec unor astfel de figurine si pe care ai reusit sa le adaugi este imprsionant, felicitari... :drinks:

#10 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 17 March 2013 - 03:37 PM

Multumesc!! :friends:
@valel31:diorama ar fi scopul cu figurinele astea mici...
@Panzer_Grenadire:mersi si spor la seturile germane!
@b00gie: cred ca ar fi bine sa pui niste imagini cu figurine vopsite in stil wargames...

#11 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 17 March 2013 - 10:20 PM

Dani, cred ca undeva nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Eu nu am pictat pana acum in stil wargames (si nici nu sunt un fan al acestui stil de a picta). :)

Aceasta postare a fost editata de b00gie: 17 March 2013 - 10:20 PM


#12 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 18 March 2013 - 02:44 AM

Vezi postareab00gie, la 17 March 2013 - 10:20 PM, a spus:

Dani, cred ca undeva nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Eu nu am pictat pana acum in stil wargames (si nici nu sunt un fan al acestui stil de a picta). :)

Prietene ,de ce oare am senzatia ca te-am ofensat???
Tinand cont de faptul ca ,la un moment dat, vorbeai de lumina zenitala[locul de luminozitate maxima],incercam sa ma lamuresc care e linia de demarcatie intre stilul wargames si stilul?....sincer, inca n-a reusit sa ma lamureasca nimeni,la modul concret ,speram sa ma scoti tu din ceata.Personal, consider ca blamezi stilul wargames gratuit,de la un om la altul rezultatele sunt diferite...uite un exemplu elocvent de wargames,cu rezultate diferite :http://bennosfiguresforum.com/viewtopic.php?f=2&t=10166&start=30.

"Nu cu washuri generale sau cu drybrush, pentru ca la scara asta aceste tehnici nu iti ofera deloc control asupra rezultatului."-intotdeauna evit sa fiu categoric in afirmatii,pt a nu isca polemici dar...intr-o perioada am vopsit peste 2000 de figurine WWII[pt money,e-adevarat] exact cu acest procedeu[tinand cont de culoarea kaki ,aplicam un wash total cu maro inchis,urmat,dupa uscarea wash-ului,de un dry-brush cu ocru,alteori buff tamiyot-pt high-lights-uri].Cel mai elocvent exemplu :priveste lucrarile celor mai prolifici pictori de 72-uri-parerea mea personala-Thomas si Antony:
http://bennosfigures...php?f=2&t=12934
http://bennosfigures...php?f=2&t=13019
...unul dintre ei lucreaza in "jenantul" stil wargames,cu wash-uri uleioase generale,urmate de dry-brush.Care sa fie wargamer-ul?

#13 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 18 March 2013 - 01:24 PM

Dani, eu nu am de ce sa ma simt ofensat. Imagine postata Mi-ai pus o intrebare si am incercat sa iti explic punctul meu personal de vedere. Imagine postata
Exemplele pe care mi le dai tu sunt lucrari deosebite. (Mi-ar placea sa ajung si eu la acel nivel intr-o buna zi.) Insa acele lucrari nu definesc stilul wargame, dupa parerea mea. Acelea sunt lucrari care necesita timp si bibileala. Sa pictezi armate intregi in stilul acela ti-ar lua ani de zile si nu ai mai apuca sa te si joci. Marea majoritate a wargamerilor folosesc tehnici simple si mult negru si alb pentru lumini si umbre. Eu despre acest stil simplist (cu lumini si umbre dure, fara interes pentru detaliile mici) am spus ca nu imi place (desi am mentionat ca este doar o chestiune de gust personal). Bineinteles ca daca as avea comanda pentru a picta o armata numeroasa pentru wargaming as simplifica si eu lucrurile, insa cu un compromis cat mai mic asupra calitatii. Insa daca as face o diorama atunci nu as face rabat la timp sau efort pentru a obtine rezultate de genul celor din exemplele tale.
In privinta washurilor generale si drybrush-urilor imi mentin parerea ca nu pot obtine rezultatate de top din cauza lipsei de control. Dar este evident ca pot da rezultate multumitoare pentru un anumit nivel. De aceea am si spus ca dipinde de fiecare ce anume isi doreste si il multumeste.
Imagine postata

#14 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 18 March 2013 - 08:31 PM

Pai spune asa, fratioare! :friends:
D-aia ti-am si spus sa pui niste poze,de pe net fireste,ca sa inteleg...abia acum am inteles ca, de fapt te refereai la stilul de vopsire specific fig. de 15mm si mai mici.
Poate ne vedem anul asta la Alba si avem timp sa disecam acolo vopsirea "piticaniilor" mai pe indelete. :good: :good: :good:

#15 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 18 March 2013 - 09:25 PM

Mi-ar face mare placere sa ne vedem la Alba si sa tainuim pe marginea piticaniilor. Anul trecut am ratat la mustata sa ajung la Alba. Anul acesta sper sa fie totul OK. Iar daca pana atunci ai cumva drum prin Craiova da un semn si ne intalnim cu cea mai mare placere. Imagine postata

#16 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 March 2013 - 08:38 AM

Pai ce sa zic, felicitari. Multa migala, dar zau ca-ti face placere sa-i privesti! :hi:

#17 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 19 March 2013 - 09:35 AM

Īncă o dată cuvintele sunt de prisos. Trbuie doar sa priveşti, sa studiezi aceste imagini, sa īnveţi cāte un nou truc, si sa apreciezi marea răbdare a celui care a realizat piesă. Un mare bravo si la mai multe! :friends:

#18 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 19 March 2013 - 09:01 PM

Tare-mi plac!!! :dribble: Super! Felicitarile mele!

#19 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 20 March 2013 - 11:44 AM

Mare multumesc! :drinks:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi