Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-81C 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR-81C 1/48 kit 001

#21 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 25 April 2013 - 07:09 PM

Arata foarte bine Florine! :drinks:

#22 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2013 - 09:07 PM

:clapping: DEMENTIAL!!!! :dribble: :dribble:

Aceasta postare a fost editata de vishzu: 25 April 2013 - 09:07 PM


#23 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 26 April 2013 - 09:01 AM

frumos interiorul!
baietii au facut o treaba de milioane , si la propriu și la figurat!

#24 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 26 April 2013 - 02:20 PM

Fuselaj uscat, chituit, slefuit, regravat. Totul a mers neasteptat de repede si de bine. Comparativ cu plasticul, rasina se slefuieste foarte usor. Imbinarile aripilor, derivei si profundoarelor, nu au creat nici un fel de probleme(dupa ce le-am dat jos de pe baza, le-am slefuit foarte putin cu smirghel de 600 si am vazut ca se potrivesc perfect. Are un strat de primer, in curand voi trece la vopsirea finala.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Va urma.

#25 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 April 2013 - 07:17 PM

Nu e tirziu, ar trebui sa astupi gaurile de pe laterala baii ternului de aterizare, in mod normal nu se vad.

#26 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 26 April 2013 - 08:06 PM

Z-tule, cum am spus la inceputul lucrarii, va fi facut exact cum este in cutie, fara nicio imbunatatire/modeificare. Cine vrea, dupa ce-l cumpara, si-l modifica cum vrea.
Mai pun niste close-up-uri cu modelul. In poze pare plin de excrescente (cam ca broasca plina de bube), datorita niturilor, dar in realitate are o suprafata foarte fina.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Din cauza vitezei si neatentiei, am rupt o bucatica din bordul de fuga al aripii stangi, bucatica care se va reface cu putin stiren.

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de florin13: 26 April 2013 - 08:22 PM


#27 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 30 April 2013 - 08:25 PM

Am accelerat un pic cu lucrarile la model, ca sa il termin in termenul stabilit, deoarece timpul meu liber, tocmai mi s-a redus cam la jumatate, fata de ce aveam pana acum(mi-am schimbat locul de munca, de la Aeroportul Arad, la Aeroportul Timisoara, alt program, alte ture, asa timpul s-a redus drestic in defavoarea mea).

Fuselajul este OK, dat integral cu primer, sta provizoriu pe tren, vopsite viitoarele suprafete pentru masti(cu alb sub cruci).

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Am reusit sa refac si bucatica din bordul de fuga, care s-a rupt cand l-am slefuit, nu este perfect, dar merge, din pacate, am pierdut cateva nituri la bordul de fuga si nu am avut curaj sa le refac, ca sa nu il stric din nou, doearece este foarte subtire zona. Lucrul asta m-a intarziat aproape o jumatate de zi, pana l-am refacut, chituit, uscat, slefuit).

Imagine postata

Am preparat un galben, zic eu, identic cu culoarea crucilor, galben cu care au fost vopsiti caprtii de aripi, capota si zona dungi de recunoastere.

Imagine postata

Contragreutatile de pe eleroane au primit o picatura de Maskol, ca sa le dea o tenta 3D, deoarece din photoetched erau plate.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Capota superioara, este prinsa provizoriu(doar pentru vopsire) cu patafix.

Maine, mi-am propus sa-mi sacrific ziua de 1 Mai si sa lucrez la model(mi-am luat-o, pe chestia asta, dar na, asta e). Dupa o selfuire usoara a zonelor vopsite, pentru a disparea dunga de demarcatie dintre vopsele, vreau sa aplic mastile si probabil sa-l si vopsesc(sper eu integral, intrados si extrados), ca sa se usuce vopseaua si sa pot sa aplic lac lucios(la care voi avea nevoie de minim 24 de ore, ca sa se usuce bine, sa pot aplica decalurile). Cupola si parbrizul au luat o baie de future si stau pana maine la uscat, cand o sa lipesc parbrizul de fuselaj, daca o sa reusesc sa-l tai ca sa inserez catargul antenei, fara sa-l rup.

Imagine postata


Va urma.

Aceasta postare a fost editata de florin13: 30 April 2013 - 08:27 PM


#28 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 30 April 2013 - 09:57 PM

Conform traditiei , frumos facut. Da' vroiam sa admir un preshading de'al tau......

#29 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 01 May 2013 - 05:58 PM

Cum mi-am propus ieri, azi am vopsit tot avionul si pentru Mihai aka busila, am facut si preshading, care, totusi nu este atat de detaliat ca la Dauntless, datorita scarii. Preshading-ul va aparea mai intens dupa ce se usuca mai bine si pot sa-l slefui putin si sa-l dau cu lac lucios.
Am dat mastile jos, pentru a nu risca sa vina jos cu tot cu vopsea, daca stau prea mult. Oricum, sfatul meu este ca inainte de a pune mastile, sa lasa-ti vopseaua sa se usuce foarte bine(indicat 2-3 zile), dupa care inainte de a lipi masca pe model, lipiti-o si dezlipiti-o de cateva ori in palma, sa se mai ia din adeziv.
Probabil vineri il voi da cu lac lucios, ca sa se usuce pana sambata(sper) si sa pot pune decalurile. Marti putin postshading si lac mat si finalul, daca toate merg bine. Acum poze cu ce am lucrat azi.

Masti pe pozitie

Imagine postata

Imagine postata

Preshading

Imagine postata

Imagine postata

Jos masca.
Pentru RLM64 am folosit RLM 71 cu cateva picaturi de Olive Drab(totul de la Gunze). Cel putin asta este viziunea mea asupra culorii pentru IAR-81C.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Va urma.

#30 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 May 2013 - 06:53 PM

RLM64 sau RLM 83, Gunze are aceasta vopsea, puteai sa o folosesti.

#31 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 01 May 2013 - 06:55 PM

Vezi postareaZ-mare, la 01 May 2013 - 06:53 PM, a spus:

RLM64 sau RLM 83, Gunze are aceasta vopsea, puteai sa o folosesti.


Stiu, dar, am preferat varianta proprie. Din pacate RLM-urile de la Gunze nu sunt cele mai exacte, sasa ca am facut eu o combinatie pentru viziunea mea, referitoare la culoare.

#32 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 01 May 2013 - 07:06 PM

Salut Florine,

Vad ca ai folosit mastile din greu. Este neaparat nevoie? Sunt decalurile atit de transparente?

#33 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 01 May 2013 - 07:38 PM

Vezi postareatibi22, la 01 May 2013 - 07:06 PM, a spus:

Salut Florine,

Vad ca ai folosit mastile din greu. Este neaparat nevoie? Sunt decalurile atit de transparente?


Da, asa mi s-a spus, ca sunt destul de transparente, cel putin cele de pe extrados si fuselaj, ca si numerele, si capata o tenta ciudata puse pe culoarea verde si nu am vrut sa risc. Si oricum numerele arata mai bina asa vopsite, zic eu. Si in plus, am vrut sa arat ca se poate face exact asa cum este descris in instructiuni. Cine vrea, poate sa sara peste etapa asta si sa puna doar decaluri, pe propriul risc.

#34 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 04 May 2013 - 06:32 PM

Am reusit sa pun decalurile, aproape fara probleme(exceptie face directia).
Tot modelul a primit inca un strat de lac lucios, care pana marti va fi super uscat si voi putea pace un wash, pentru evidentirea panourilor.
Pentru asezarea decalurilor am folosit solutiile Micro Sol si Set, care au inmuiat exact cat trebuie decalurile, ca sa se aseze in toate linile de panou si in toate niturile.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

In schimb la directie m-am lovit de probleme. Oricat am incercat sa potrivesc decalul, dupa forma derivei, nu am reusit. Este putin subdimensionat, asa ca unele portiuni raman neacoperite. De mulat, s-au mulat OK, dar nu acopera suficient.O sa vopsesc toate directia, in coala de masti, sunt si masti pentru directie, dar am vrut sa folosesc decalurile, pentru a va arata daca pot fi sau nu folosite. Asa ca, imi pare rau, dar nu va fi gata Marti. Cel mai probabil Miercuri va fi finalizat.

Imagine postata

Imagine postata

Va urma.

#35 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 04 May 2013 - 07:10 PM

Fain Florine ne-ai aratat deja cateva chestii de care trebuie sa tinem seama, multumim.
Treaba cu RLM-urile este relativa si o continua discutie. Eu unul lucrez (si)cu Gunze si sunt multumit de ele si ca si culori si de cum se lucreaza cu ele.
Spor,
Bill :shiftyninja:

#36 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 04 May 2013 - 08:14 PM

foarte frumos iese, Florine!
Scuza-mi neatentia dar ce culoare ai folosit pentru partea de sus?

#37 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 08 May 2013 - 04:32 PM

Asta este rezultatul final. Asa arata IAR-ul 81C, scos de Setal si Mamutel. N-am folosit din coala de photoetched piesele nr. 52 si 53, care reprezentau izolatorii firului de antena, deoarece, mi s-au parut prea plati, pentru ce ar fi trebuit sa reprezinte si doar i-am simulat cu cateva picaturi de Gator Glue. Nu am mai intampinat alte probleme la imbinarea finala. Linile de panou au fost acentuate cu Dark wash de la FloryModel. Capota superioara nu este lipita definitiv, sta doar la locul ei, in caz ca mai vreau sa admir motorul, la fel si cupola. Poate daca as fi avut mult mai mult timp, ar fi iesit altfel. Poate. O sa vad cand o sa apara cel la 1/32, daca va iesii mai bine decat asta. Poate ca acum v-am facut pofta si voua, ca sa face-ti unul.
Si acum pozele!

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de florin13: 08 May 2013 - 04:38 PM


#38 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 08 May 2013 - 04:37 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Astept parerile voastre.

Aceasta postare a fost editata de florin13: 08 May 2013 - 04:39 PM


#39 Useril este offline   Apache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 26-June 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2013 - 05:47 PM

:dribble: :dribble: :dribble: :dribble:

#40 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 08 May 2013 - 05:52 PM

Am facut trei greseli de incepator. Sper ca ma ve-ti ierta pentru asta. Prima, am lipit gresit parbrizul, adica, baza acestuia, in partea din fata, trebuia sa fie putin ingropata in fuselaj, iar eu l-am pus pe fuselaj. A doua greseala pe care deja am remediat-o, este piesa din spatele caserolei elicii, are un umar care trebuia taiat. A treia greseala, remediata deja si aia, oglinda retrovizoare am lipit-o prima data pe rama parbrizului si nu pe rama cupolei cum ar fi trebuit.In zilele care urmeaza, o sa ma gandesc cum sa dau jos parbrizul fara sa stric toata antena(catarg, fire) si sa remediez problema. Vor urma alte poze cu gerselile remediate.

Florin

Aceasta postare a fost editata de florin13: 08 May 2013 - 05:59 PM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi