Forum Machete,Modelism,Hobby: Vergeltungswaffe V2/A4 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vergeltungswaffe V2/A4

#41 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 August 2013 - 09:17 AM

Citeaza

Ceea ce-mi displace e baza care mi se pare ca nu se prea pasuieste cu tema .
Da, ai dreptate, nu prea se pasuiesc. Initial, a fost vorba doar de un colt de strada unde era pusa racheta pe dispozitivul de lansare. Mai tirziu a venit si caruciorul de transport, asa ca am schimbat schimbarea, mai putin baza dioramei, adica strada care acum a devenit prea ....mica.

Citeaza

cabluri telefon sau linia de tramvai care ar fi incurcat si mai mult .
Corect, as fi putut pune un stilp, pentru echilibru, dar cam incurca ...locul.
Nu ma mai apuc de altceva, desi mai am o bucata de stada, cam de aceleasi dimeniuni, fara intersectie, dar nici aia nu prea marge.
Ma gindeam doar la un aranjament, pe ce se vede, fara a apela la alte lucruri. Eventual, pot pune niste sirma aruncata la deruta, ca sa fie un rest de la linia de tramvai, eventual un stilp, desi nu vad unde. Poate un ciot de stilp.
Cum spuneam,la inceput treaba a fost gindita simplu, o bucata de pavaj stradal cu cele trei obiecte pe ea, plus ofiterul. E, situatia s-a complicat prin aparitia caruciorului.

#42 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4780
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 August 2013 - 07:20 PM

Citeaza

desi mai am o bucata de stada, cam de aceleasi dimeniuni, fara intersectie, dar nici aia nu prea marge.

Z-tule , eu cred ca ar merge mult mai bine cel fara trotuare ; te scuteste de o bataie de cap in plus > stalpi , fire , alte chestii .Nu-i faci si bazei asteia o poza sa vad cum arata cu toate elementele pe ea ?
.
Un alt ex. care-mi vine in minte e sa o dispui ca o racheta capturata si expusa publicului . Adica pui elemntele unul langa celalat ,racheta in picioare pe stativ , caruciorul alaturi ,(pe diagonala poate pt dinamism) in fata ansamblului faci un lantztuc cu stalpi mici , o tabla , pe care scrie ceva , iar soldatul ( personajul , in fine ) nu va fi german ci un englez sau un american , rus , etc ., poate cu o amarata de bicicleta sau aparat foto ( daca-i rus musai vreo 2 ceasuri pe-o mana :-D ) ,pentru efect , care se uita , de dupa lantz la racheta .
O alta chestie destul de naspa e ca , daca vrei sa o dispui ca si cum doreau sa o lanseze , nu cred ca mai trebuia sa fie caruciorul de transport prin preajma . Uite de exemplu ce agregate erau pe langa racheta in pregatirea lansarii (foto ) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzz v 2 tatra.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 23 August 2013 - 07:53 PM


#43 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 23 August 2013 - 07:57 PM

Chiar si in disperarea datorata finalului de razbel, ma indoiesc ca germanii se chinuiau sa vireze ditamai elefantul pe niste stradute inguste, plasat pe un carucior de transport (nu pe unul de elevare), doar din dorinta de a plasa animalul in mijlocul unei piete, incercand a obtine o lansare reusita in uralele localnicilor gura casca.

Eu as renunta la ambele baze (strazi, intersectii, etc) si as face o baza de la zero, mergand pe doua variante simple :
1. un coltisor de natura si un drum de tara, cu Agregat-ul pe caruciorul de transport, niscaiva vegetatie (poate si 1-2 pomi), tot ansamblul sugerand sosirea intregului ansamblu la locul lansarii
2. o bucata de pista de la Peenemünde, cu niste placi de beton arse partial si pe care vin plasate toate acareturile ce le vad in cele doua imagini, sugerand o zona de lansare si teste ale Agregat-ului.

Am propus doar, n-am dat cu parul.
;-)

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 23 August 2013 - 07:58 PM


#44 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4780
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 August 2013 - 09:46 PM

Citeaza

Chiar si in disperarea datorata finalului de razbel, ma indoiesc ca germanii se chinuiau sa vireze ditamai elefantul pe niste stradute inguste, plasat pe un carucior de transport (nu pe unul de elevare), doar din dorinta de a plasa animalul in mijlocul unei piete, incercand a obtine o lansare reusita in uralele localnicilor gura casca.


Adi , nici eu nu cred ca ar fi recurs la o astfel de idee ;-) . Am propus-o fiindca nu cred ca are Z chef sa mai faca o alta baza . De strecurat pe stradute ... hai ca ar mai merge . Am vazut un filmulet in care au lansat una din parcul unui oras unde se puteau camufla destul de bine , deci cumva tot au ajuns pana acolo.
. Chestia era ca in mijlocul unei piete cred ca era foarte expusa aviatiei inamice care misuna peste tot . Mai mult , nici nu erau inca prea bine puse la punct iar cu forta de munca formata din sclavii cu care le produceau in ultima perioada a razboiului , ca sa nu mai pun la socoteala penuria de materiale adecvate sau slabe calitativ era un joc riscant sa o lanseze dintr-o piata publica. Puteau aparea oricand accidente si defectiuni . Ori sa plezneasca agregatu' pe o straduta sau piata ... cred ca era cel putin ... spectaculos , daca nu pt. gurile casca , macar pentru cladiri :-D
Imi place cea de-a doua idee a ta , e simpla , realista si usor de realizat . .Insa la propunerea mea :-P ^_^ ; cea cu racheta capturata si expusa , cred ca se poate folosi linistit baza pe care deja o are Z-tul ,cea fara trotuare , fara sa trebuiasca sa mai construiasca decat poate lantzucul si tabla inscriptionata . Si sa-si schimbe neamtu' p-un aliat .

Aceasta postare a fost editata de dany: 23 August 2013 - 10:04 PM


#45 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4780
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 August 2013 - 05:27 PM

Revin putin aici , fiindca a aparut pe RomaniaMilitary un nou episod al unui articol foarte fain si bine documentat despre V2 si m-am gandit sa pun un link si aici pentru cei ce nu-l stiu si doresc sa-l citeasca . http://www.rumaniami...unde#more-19107
Totodata am gasit si o informatie interesanta , pe care nu o cunosteam legata de preferinta de-a lansa rachetele din paduri : ---- " Mai era un motiv important ce a determinat alegerea padurilor ca site-uri de lansare a rachetelor –existenta copacilor micsora riscul ca rachetele sa fie destabilizate la lansare de rafalele de vant."-----

#46 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 August 2013 - 08:14 AM

Nu pot folosi baza fara trotuare pentru ca e prea mica. Defapt ea are un singur trotuar, mai lat decit strada!!! Ar fi o solutie sa lungesc baza initiala, prin alipirea partii cu strada, din a doua baza, adica ceva cam asa
Imagine atasata: A2 sau V4_1 006.JPG
Sincer, ideile voastre sunt bune, dar nu ma mai complic, m-am complicat si asa destul de mult. Initial se voia doar racheta pe rampa si ofiterul alaturi, ca termen de comparare.
Ma mai gindesc, sa vedem ce iese.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 26 August 2013 - 08:24 AM


#47 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4780
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 August 2013 - 07:26 PM

Z-tule , ma gandesc , in cazul asta n-ar fi bine sa mai " unji unu' " , adica sa-ti iei si tractorul Hanomag ( daca e deja pe piata ) http://henk.fox3000....ecialArmour.htm ?
Cu bucatile ramase din strada dupa taiere lungesti putin soseaua s incpa si tractorul . V-a trebui sa reproduci linia de tramvai si pe acestea , dar la final cred ca v-a arata mult mai inchegat totul asa .

#48 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 August 2013 - 07:57 AM

ich habe keine moni pentru o alta inevtitie, asa ca ramine la piesele astea. Ar fi un Kubelwagen, dar nu cred ca poate tracta nici macar dipozitivul de lansare...

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi