Forum Machete,Modelism,Hobby: Vergeltungswaffe V2/A4 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vergeltungswaffe V2/A4

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 May 2013 - 12:55 PM

Imagine atasata: v2_2.jpg
V1, V2, (Vergeltungswaffe = arma de represalii), Wasserfall, stramosii lui Tomahawk, SS, Saturn, Scud, Patriot, aparute inaintea timpului lor dar...prea tirziu. Aparute prea devreme pentru un suport electronic eficient sau materiale strategice eficiente, dar prea tirziu pentru a mai schimba soarta razboiului.
V2/A4 (Vergeltungswaffe 2/Aggregat 4), a fost prima racheta balistica, ghidata printr-un sistem giroscopic destul de evasant, dar nu sufiucient, pentru a lovi cu precizie tinta. Combustibilul era compus din alcool etilic si oxigen lichid, adus in camera de combustie de o turbina actionata la rindul ei de un amestec de peroxid de hidrogen (apa oxigenata) si o solutie de permanganat de potasiu. Motorul functiona cam 60 de secunde, imprimind rachetei o viteza de peste 1300 m/s, reusind sa urce pina la aproximativ 90 km altitudine si oferindu-i o raza de actiune de aproximativ 360 km. Explozibilul consta din Amatol Fp60/40 si avea o greutatea de aproape o tona.
A fost menita, in principal, pentru bombardarea Angliei.
As mai mentioa doar premierele aceatei rachete:
- prima racheta balistila din lume
- prima racheta balistica utilizata intr-un conflict
- prima racheta conceputa pentru a ajunge in spatiul extraterestru
- prima care a reusit sa faca fotografii ale Terrei, vazuta din spatiu cosmic.

Caracteristici tehnice
Viteza maxima: 5.580 km/h
Inaltimea maxima: 97 km
Greutate totala 12.900 kg
Explozibil 975 kg
Lungime (inaltime) 14, 036m.
Diametru 1,65m.

Kitul.

Imagine atasata: V2 sau A4 001.jpg

Este produs de Special Armour. In cutie se gasesc doua rame ce contin, atit piesele componente necesare constructiei rachetei, cit si a dispozitivului de transport/lansare, injectate in plastic crem, un dezavantaj din cauza contrastului scazut. Injectia este de calitate, fara lipsuri, exfolieri sau bavuri, bine centrata.

Imagine atasata: V2 sau A4 002.jpg

Detaliile sunt fine si suficiente.

Imagine atasata: V2 sau A4 003.jpgImagine atasata: V2 sau A4 007.jpg

Cutia mai contine instructiunile de montare, detaliate, foarte intuitive, si citeva scheme de vopsire, functie de anul sau locul lansarii, cu referinte la vopsele Gunze. Se mai afla si un set de decaluri, reprezentind cele citeva inscrisuri de pe racheta.

Imagine atasata: V2 sau A4 006.jpg
Imagine atasata: V2 sau A4 005.jpg
Imagine atasata: V2 sau A4 004.jpg
Comparind cu planurile pe care le am eu, formele sunt corecte iar in urma masurarilor s-a dovedit ca si dimensiunile sunt in scara. De asemenea, delaiile (capace de acces in diverse zone alea rachetei) sunt la locul lor, toate si in scara. Chiar si motorul are destule detalii, desi din el, dupa asamblare, nu se mai vede aproape nimic.

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 08 May 2013 - 02:45 PM

Atractiv subiect...Camuflajul din instructiuni sau ceva " tabla de sah " ?....ar merge pusa intr-o vigneta , nu ?

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 May 2013 - 05:37 PM

La cele spuse mai sus despre kit, mai trebuie sa adaug ceva. Anume, plasticul este putin cam dur, nu mult, dar mai altfel decit cu ce eram eu obisnuit. Asta ar putea fi si o parere subiectiva.
Alta problema sunt dopurire de impingere (parca asa am inteles ca se numesc) ivite pe partile asa zis invizibile ale pieselor. Din pacate nu este chiar asa.
Imagine atasata: V2 sau A4_1 005.jpg
Am chituit, urmeaza sa slefuiesc si sa le fac intr-adevar invizibile! :ph34r:
Imagine atasata: V2 sau A4_1 003.jpg
Am asamblat motorul
Imagine atasata: V2 sau A4_1 001.jpg
Din pacate, in ajutaj a ramas linia de imbinare. Am chituit si dupa uscare, cu jmirghel, la ud, si un pix, am rezolvat problema
Imagine atasata: V2 sau A4_1 002.jpg
Imagine atasata: V2 sau A4_1 004.jpg
Am asamblat si parte din dispozitivul de lansare. Cum acesta are o roata dintata, vizibila, a trebuit sa o vopsesc inainte, dupa care maschez locul, ca sa pot vopsi si restul dispozitivului, dupa care va urma asamblarea finala. Nu are decit aproape ...30 de piese!
Imagine atasata: V2 sau A4_1 006.jpg
Imagine atasata: V2 sau A4_1 008.jpg
Si racheta asamblata. Aici as mentiona ca pinul inferior de ghidare la lipire, de pa aripi/stabilizatoare, l-am taiat pentru o mai buna pozitionare.
Imagine atasata: V2 sau A4_1 009.jpg
Imagine atasata: V2 sau A4_1 010.jpg

#4 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2013 - 06:31 PM

Urmarim cu interes.

Va fi si "ambient"?

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 May 2013 - 07:29 PM

Da ceva simplu, am doua variante. Daca fac rost de caruciorul de transport, va fi o vinieta cu racheta pe carucior si sistemul de lansare alaturi. Daca nu, racheta pe sistemul de lansare, pe o bucata de caldarim.
Deocamdata sap dupa culori si, al naibi fatalitate, cum ar zice Lefter Popescu, taman RLA-urile de care am nevoie lipsesc din paleta de mostre pe care o am.
Vreau sa fac schema asta;
Imagine atasata: camo.JPG
Are cinci culori: The Gebatikt (Batiked) pattern, using 5 colors: Cream White, Earth Grey, Oxide Red, Olive Green and Chocolate Brown. Daca cremul il cam banuiesc, ceva similar cu vopseaua de pe planoare, Oxide red imi da batai de cap, ca pot fi atitea nuante de ruginituri incit ....

#6 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 10 May 2013 - 09:15 PM

Daca te ajuta , RAL-uri.....culori

Aceasta postare a fost editata de busila: 10 May 2013 - 09:16 PM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 May 2013 - 09:00 AM

Da, il stiam, am dat si eu de el, citatul de mai sus de acolo e luat, din pacate taman RAL 3039 nu e, barem asa, sa-mi fac o idee cum arata.

#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 11 May 2013 - 10:41 AM

Alexandru, nu cumva e vorba de RAL 3009 ?
Codul 3039 nu stiu sa existe prin vre-un nomenclator, sau cel putin eu nu am gasit inca acel cod.

Ai mai jos cateva tabele, poate te vor ajuta; vezi RAL 3009.

Imagine atasata: colormap.jpg Imagine atasata: overige ral kleuren_001.png Imagine atasata: ralkleuren.gif

Plus un Pdf-u.
http://www.piltownen...colourchart.pdf

Spor sa ai; subiectul e unul frumos insa prea putin tratat cum se cuvine in lumea machetistilor cu subiecte WW II.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 11 May 2013 - 10:46 AM


#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 May 2013 - 11:28 AM

AdiP, ai dreptae! Oricum in prospect e deja o greseala. La acea culoare zice in ceha Oxid cerveny cu echivalent RAL 6003, iar dedesupt, in engleza Oxide Red RAL 3039. Ori RAL 6003, este clar Olive Green, adica RLM80. Am cautat acum in catalogul cu esantioane si am gasit RAL 3009, care este... Oxyrot :-D . Eu, cind am cautat prima data in catalog, m-am uitat dupa cod, nu dupa denumire! :bang:
Mai e si treaba cu RAL9003, care in prospect este numit Cream White. Acum stiti si voi cit de alba sau gri poate fi o crema! :-P Dar pe acesta il am in catalog, este un gri foarte deschis, cu o nuanta usor galbuie.
Adip, multumesc pentru ajutor, m-ai scos din ceata! :drinks:
Acum trebuie sa vad daca am ceva vopsele ( H160/ RAL8017 am avut, mai scapam de un amestec) pe aproape, daca nu, trebuie sa ma pun pe (a)mestecat!

#10 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2013 - 05:39 PM

O farama de inspiratie:
http://tutofig.com/w...-V2-465x334.jpg

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 May 2013 - 12:38 PM

- Da, ai inceput bine mascarea!!!!
Imagine atasata: V2 sau A4_2 002.jpg
Am vopsit cu acel "cream white" obtinut dintr-un ameste ce alb MM1768 cu foarte, foarte putin gri MM 1728.
Am vopsit "eleroanele" in gri MM 1740 si capacele antenelor radio in matoniu MM 1701. De asemenea am mai vopsit partea de sus a dispozitivului de lansare cu galben inchis (Dark Yelow) H-403 de la Gunze. Aceste parti vor fi mascate pentru a putea continua vopsirea.
Imagine atasata: V2 sau A4_2 004.jpg
Fiind vorba de inca cinci culori, amestecatura de email cu acrilic, vopsitul va fi in citeva etape. Noroc ca fara alte mascari.

#12 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 15 May 2013 - 01:40 PM

Aveti grija la dead line. Ne-ati zis ca dureaza o saptamana. Nu ca v-ar fi crezut cineva :)

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 May 2013 - 08:54 PM

De ce a fost mai usor am scapat: vopseaua de baza pe racheta, Tamiya FX59 si caruciorul, Gunze H-403.
Imagine atasata: V2 sau A4_3 002.jpg

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 May 2013 - 05:44 PM

Iaca si vopsita. Nu prea seamnaca cu ce e in poza. Am incercat eu sa fac niste semne cu creionul care sa ma ghideze, dara cum pe celelalte parti nu aveam nici o indicatie, am renuntat si am mers pe inspiratie. A fost buna au ba, asta e!
Parca mai bine o faceam in varianta aia in unghiuri, cred ca arata, pina la urma, mai bine.
Imagine atasata: A2 sau V4_1 001.JPGImagine atasata: A2 sau V4_1 002.JPGImagine atasata: A2 sau V4_1 003.JPG
Am folosit ca baza, cum spuneam XF 59, de la Tamiya, peste care pete de RLM 80 de la Gunze, Revell 37 si Humbrol 160 ( plecaciune Busila!!!! :drinks: ).
O sa ramina citeva zile bune la uscat, apoi urmeaza un strat de lac, pentru a putea sa fac o spalare care sa puna in evidenta detaliile.
In alta ordine de idei, cam nepotriveala intre detaliile de pe dispozitivul de lansare si racheta. Probabil mai trebuie taiat ceva din partea inferioara a aripilor, sau, mai bine, mai mesterit la locasul unde intra aripile, in sensul adincirii lui.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 May 2013 - 05:44 PM


#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 May 2013 - 09:42 PM

Deocamdată este perfect. Deși nu se pune, tu lucrezi īn echipă...Ce te făceai - sau, mai bine zis, ce-ți ieșea - dacă nu te ajuta și Mitzu??
Ca de obicei, nu pot decīt să casc ochii și să iau notițe. :clapping:

#16 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2013 - 11:04 AM

Subscriu.
Arata bine razbunatoarea arma.
Probabil ca amplasata intr-o mica diorama ar fi si mai de efect.
Nuantele sunt mai aprinse la tine, comparativ cu profilul pe care l-ai folosit, dar pana la urma important e sa ne placa. Iar mie imi place.
Iar in legatura cu nuantele...discutiile pot fi interminabile.
Si subiectul e cool.
Sa nu uitam ca V2/A4 e oarecum bunicul lui Saturn 5...cea mai puternica pocnitoare care a parasit planeta, daca nu ma insel...

Baga mare s-o vedem pe vigneta aia de care ziceai..

#17 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2013 - 11:22 AM

Ai lucrat, ca de obicei, foarte exact. La prima vedere, pare ca ai mai gresit pe ici, pe colo, la mascare - spatiile alea intre nuante sunt de vina. Dar daca asa-i profilul, aia e.
S-a mai zis ca nuantele ar fi cam puternice, dar probabil la matuire se vor mai estompa.
Am si eu una sub birou, dar nu cred ca va decola curand :).

#18 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2013 - 12:34 PM

Personal as fi ales alta varianta de vopsire, asta e cam prea "eclectica".
Altfel, numai de bine.


Vezi postareaalexelu_marinelu, la 23 May 2013 - 11:22 AM, a spus:

Am si eu una sub birou, dar nu cred ca va decola curand :).


ooof man, ce sa-i faci....dupa o varsta....

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 May 2013 - 01:36 PM

Scaparile de vopsea pe alaturi sunt datorate faptului ca macheta e rotunda si nu plata, ca aripa unui avion. A trebuit sa infig virful im marginea cutiei de carton si sa o rasucesc usor in timp ce vopseam. Trebuia mai mult verde, dupa mine.

#20 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2013 - 02:46 PM

E, oricum te-ai relaxat.
Ca daca se repeta figura cu PZL sau mai rau cu B24.......Imagine postata

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi