Forum Machete,Modelism,Hobby: Thinner & Cleaner - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Thinner & Cleaner

#1 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 May 2013 - 09:31 PM

1. Mr. Color Leveling Thinner de la Gunze e foarte bun daca vrei sa stergi vopseaua de pe o cupola data cu Future.Duce vopseaua fara absolut nici un efect negativ asupra cupolei.
La fel de bine curata vopseaua email/acrilic de pe plastic.Nu ataca deloc plasticul.
2. Airbrush Cleaner de la Vallejo e minunat pentru dilutia vopselelor acrilice.Am vopsit 2 cd-uri cu Vallejo obisnuit si nu s-a infundat duza de loc.Tre' sa potrivesti doar dilutia,fara apa , fara retarder.
Sper sa fie de folos....

Aceasta postare a fost editata de busila: 11 May 2013 - 09:32 PM


#2 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2013 - 11:30 AM

Este bine de stiut si cu siguranta folositor.
Am si eu o dilema (printre multe alteleImagine postata):Eu personal vopsesc exclusiv cu emailuri. Ca strat de separate īntre diversele tratamente (evidentiere panouri, wash, etc) folosesc future. E ok, izoleaza bine, n-am avut probleme pana acum.Problema cu future e ca e greu de facut rost. As prefera sa-l pastrez pt alte chestii.Deci intrebarea mea ar fi: pot folosi, ca strat de protectie / separatie al vopselei fata de tratamentelor ulterioare, orice alt lac acrilic care poate fi dat prin aerograf? Cum ar fi lacul acrilic vallejo (e doar un exemplu)?
Multumesc.

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 12 May 2013 - 04:25 PM

Din fericire n-am probleme cu Future-le.De restul lacurilor n-am ce sa spun....n-am folosit...fratii nostri mai experimentati ar trebui sa cunoasca....

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 May 2013 - 07:07 PM

Păi, cred că da. Īnainte de Future, am avut lac acrilic lucios Humbrol, și era la fel de bun, īn opinia mea. Doar că-i mult mai scump. Ăsta-i marele șmen al Future-lui, este foarte ieftin īn comparație cu lacurile similare dedicate modelismului. Of course, cu minunata condiție să ai pe cineva īn USA...

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 May 2013 - 08:18 AM

Ca strat de separare intre vopsele am flosit tipul opus vopselei initiale. Ex. daca primul strat a fost acrilic, am dat cu la email si invers. Pina acum nu am avut probleme.
Un dilunat bun pentru vopsele tip acrilic este si diluantul de la Model Master, Acryl Thinner, cod 50496.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi