Forum Machete,Modelism,Hobby: Intrebari vopsele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari vopsele

#41 Useril este offline   Maveriick 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-May 13
  • Location:Galati

Postat 23 December 2013 - 07:03 PM

Praful Acela alb nu cred ca este agent de matuire !
A aparut la prima amna de lac clar X22 de la Tamiya !

Mai degraba cred ca este rezultatul picaturile ricosate si sucate, vascozitate prea mare la lac si distanta prea mica. Exact cum se explica in lonkul dat de tine mai sus!

Ca parte de corectie am dat cu o periuta si am curatat partea grosiera, apoi cu lac diluat mult 1parte lac si 2,5 alcool izopropilic 99% am mai dat o mana si s-a rezolvat. Am mai dat apoi dupa uscare si cu o mana doar de alcool izopropilic cat sa faca apoape de stratu umed si a uniformizat mult. Dar nu am putut insista prea mult de frica sa nu stric tot. Am luat niste polish si o sa mai frec cu el in final sa se resolve, zic eu !

Cu decalurile asta este, o sa vedem la urmatoarea ! Asta a fost oricum prima macheta de test cu vopsire ! Are multe greseli pe care vreau sa le analizez si sa invat din ele. E o diferenta sa te joci cu aerograful facand puncte si linii pe o hartie si altceva cand vopsesti pe o machete cu diferite unghiuri si suprafete ! Ca test cu lac am facut cele 2 elicit de la Chinook si au iesit ff bine. Suprafete mici si drepte. Apoi cand am trecut la corp Chinook s-a intampalt problema !

Multumesc de indicatii si daca se mai observa ceva greseli in pozele puse va rog sa mi le comunicati, si cum ar trebuii facut !

Pentru toata lumea CRACIUN FERICIT si SARBATORI FERICITE !

#42 Useril este offline   Maveriick 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-May 13
  • Location:Galati

Postat 28 March 2014 - 07:46 AM

Am terminat si MI-24 Italieri !

Am reusit de data asta sa pun decalurile fara probleme dupa ultimile sfaturi.

Ce a fost nou la aceasta macheta partea de camuflaj si faptul ca elicopterul nu a mai fost tot cu o singura nuanta !

La carlinga la partea de delimitare am avut aceleasi probleme desi am incercat sa trec cu bisturiu pe marginea care urma sa o desfac. Deci trebuie sa caut banda Tamiya !

Sper sa va placa pozele si astept greselile si sfaturile !

Asta este ce ma reusit eu sa obtin la a 2 -a macheta facuta si vopsita de mine !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN4490.JPG
  • Imagine atasata: DSCN4491.JPG
  • Imagine atasata: DSCN4492.JPG
  • Imagine atasata: DSCN4493.JPG
  • Imagine atasata: DSCN4494.JPG
  • Imagine atasata: DSCN4497.JPG
  • Imagine atasata: DSCN4499.JPG


#43 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 March 2014 - 03:29 PM

Nu e rau deloc pentru a 2-a macheta. Cu putin wash pui in evidenta liniile de panou , niturile . Ramele cupolei ,dupa vopsire le poti indrepta cat de cat razuindu-le usurel de tot cu un varf de scobitoare. Dar usor de tot , fara sa fortezi. In poza pneurile par lucioase . Trebuie mate. In rest , exercitiu si iar exercitiu....

Aceasta postare a fost editata de busila: 29 March 2014 - 03:30 PM


#44 Useril este offline   Maveriick 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-May 13
  • Location:Galati

Postat 30 March 2014 - 07:43 AM

Multumesc !

La carlinga marginile alea de vopsea ma dispera. De asta am intrebat de banda. Au fost acoperite cu aracet, si cred ca iesea mai bine daca nu dadeam vopsea asa multa pe aracet. Trebuia mai usor vopsit.

Cauciucurile sunt luciase ca au lac pe ele. Cand le-am vopsit erau mate dar cat am tot pus macheta pe masa partea de jos s-a cam sters de pe ele si le-am revopsit si apoi am dat lac mai gros pe ele. Cred ca pot da niste lac mat, buna ideea. Nu situ de ce nu m-am gandit ca doar am !

De asemnea decalurile fata de prima macheta (efect de silvering) am urmat sfaturile si astea eu zic ca au iesit corect (sau mai bine ) !

Geamurile alea mici erau mai mici decat gaurile in care se puneau si m-am chinuit pana le-am pus. Au mai ramas niste urme desi sunt ff multumit de Tamiya extra thin cement.

Partea cu wash... am vazut eu niste filme dar inca nu stiu exact cum se face si etapele ! Mai studiez inca teoretic sa inteleg procedeul apoi ma apuc de partea practica !

Aceasta postare a fost editata de Maveriick: 30 March 2014 - 07:47 AM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi