Forum Machete,Modelism,Hobby: P 47 D Bubletop "Eileen" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

P 47 D Bubletop "Eileen" Academy 1/48

#161 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2013 - 11:09 AM

...si apoi am lipit si capota motorului. Si apoi si bechia.
La naiba, acum incepe sa arate a avion...e timpul sa incep sa ma plimb cu el in mana prin casa, scotand zgomote de motor radial turat la blana...:crazy:

Vroiam sa va cer un sfat cu lacul asta de finish.
Dupa cum spuneam eu am sigilat tot cu un lac semi-gloss (mai putin bombe si bazuci, care sunt flat si inca nu le-am montat).
O alta varianta ar fi un finish cu un lac flat pe tot avionul...dar pt avion mereu mi s-a parut ca sa-l lasi flat parca e prea flat...adica totusi nu e un tanc.

Pe de alta parte, parca si semi-gloss-ul uneori mi se pare prea gloss (in special prin zonele cu fum, funigine, mizerie, etc).
Mereu m-am intrebat de ce nu s-a facut si un lac semi-flat, asa cum este semi-gloss. Adica un flat care sa nu fie chiar foarte flat...:crazy:

Intrebarea mea este...mai multe de fapt:

1. Sa las totul sigilat semi-gloss, sau pe anumite zone (esapamente, de exemplu, si toata zona adiacenta acestora, plina cu depunerile aferente) sa dau cu nitel lac flat?

2. Ati incercat vreodata sa faceti vreo combinatie intre un lac flat si unul semi glos, de exemplu, ca sa iasa ceva intre flat si semi-gloss? Merge facuta si folosita vreo combinageala de-asta?


Merci si spor tuturor,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 213.JPG
  • Imagine atasata: 214.JPG
  • Imagine atasata: 215.JPG
  • Imagine atasata: 216.JPG
  • Imagine atasata: 217.JPG


#162 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2013 - 10:33 AM

I call this mothefucker ready, cum s-ar spune peste ocean.:punk:

Aici la noi, as spune ca in sfarsit am reusit sa-l termin. Cred ca l-am inceput prin luna mai.
Nu mai dura mult si faceam anul...
Pana si eu incepusem a ma plictisesc :blink:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 213.jpg
  • Imagine atasata: 214.jpg
  • Imagine atasata: 215.jpg
  • Imagine atasata: 216.jpg
  • Imagine atasata: 217.jpg
  • Imagine atasata: 218.jpg


#163 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2013 - 10:55 AM

In principiu, cred ca mi-am atins obiectivele propuse.
Adica l-am terminat...nu l-am stricat...am mai invatat una-alta.

Kitul isi cam arata varsta dupa parerea mea si cu toate ca plasticul s-a comportat onorabil la asamblare (cu unele exceptii), nu cred ca este cea mai exacta reprezentare a lui P47.
Cu putina munca, rabdare si documentare fara indoiala ca se poate un rezultat mult mai bun decat ce am scos eu. Deci potential este in el. Dar cum spuneam, are multe chestiuni eronate care cu greu pot fi corectate. Cea mai grava, dupa paerea mea, este legata de baile trenului de aterizare, care nu prea au legatura cu cele ale avionului real. Mai sunt si altele, nu le mai reamintesc pt ca am mai discutat de ele pe parcurs.

Cu toate acetea, nu-mi pare deloc rau ca l-am facut. Ba dimpotriva. Si chiar imi place mult. Una peste alta, arata a P47 mare, urat, inarmat pana in dinti si pus pe rele.
Doar ca numele mi e pare nepotrivit. Trebuia "Butch" in loc de "Eileen"...din motive evidente...

Macheta in sine, asa cum mi-a iesit mie, are cateva probleme. Unele mai evidente, altele mai putin. O sa va las voua placerea de a le descoperi.
Pentru mine, a fost un fel de "prototip" pe care am incercat tot felul de tehnici. Si urmatoarele vor fi cam la fel, probabil.

Evident, acum as sti mult mai bine cum sa abordez aceasta macheta. Si la un moment dat o voi mai face, pt ca am si P-ul 47N care asteapta si el sa iasa soarele pe strada lui.
Ca sa nu mai vorbesc de un Razorback de la Tamyia...dar ala-i din alta liga, comparativ cu aceasta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 219.jpg
  • Imagine atasata: 220.jpg
  • Imagine atasata: 221.jpg
  • Imagine atasata: 222.jpg
  • Imagine atasata: 223.jpg
  • Imagine atasata: 224.jpg
  • Imagine atasata: 225.jpg


#164 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2013 - 11:03 AM

Multumesc tuturor acelora care m-au ajutat cu sfaturile si parerile lor pe parcursul constructiei si care au raspuns numeroaselor mele intrebari.:friends: :drinks:
Intotdeauna a sfaturile primite au contat si m-au ajutat mult sa termin cu bine macheta si sa mai invat lucruri noi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 226.jpg
  • Imagine atasata: 227.jpg
  • Imagine atasata: 228.jpg
  • Imagine atasata: 229.jpg
  • Imagine atasata: 230.jpg


#165 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2013 - 11:15 AM

Si la final, cateva poze "de familie" cu fratiorul lui putin mai tinerel (in realitate pensionar batran), F86 Sabre - prima mea macheta terminata.
Aproape ca il domina in statura pana si pe ala.
Mare avion...


Craciun Fericit tuturor!


:closed:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 231.jpg
  • Imagine atasata: 232.jpg
  • Imagine atasata: 233.jpg


#166 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 December 2013 - 01:21 PM

Arata bine! Felicitari pentru finalizare! Ce lac mat ai folosit? L-ai aplicat putin cum nu trebuia, mi se pare putin prea texturat. In rest arata bine!

#167 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 24 December 2013 - 01:45 PM

Pana la urma , desi te-a chinuit , a iesit chiar foarte bine. Poate elicea ar fi trebuit sa fie mai neteda-pare zgrunturoasa.
Am inteles acum figura cu pozele neclare....ai vrut sa pastrezi suspansul pana la final..

#168 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2013 - 02:10 PM

Vezi postareabusila, la 24 December 2013 - 01:45 PM, a spus:

Am inteles acum figura cu pozele neclare....ai vrut sa pastrezi suspansul pana la final..


Nicidecum. Ultimele poze (adica cele postate azi) sunt facute cu o camera foto DSLR, pe care evident ca inca nu stiu cum s-o folosesc cum trebuie. Chiar si asa, diferenta este enorma fata de celelalte poze, care sunt toate facute cu telefonul.

#169 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2013 - 02:24 PM

Vezi postareatibi22, la 24 December 2013 - 01:21 PM, a spus:

Arata bine! Felicitari pentru finalizare! Ce lac mat ai folosit? L-ai aplicat putin cum nu trebuia, mi se pare putin prea texturat. In rest arata bine!



Multumesc Tibi.
Nu am folosit lac mat pt finish, ci lac semi-gloss. Mie personal lacul mat nu mi se pare potrivit pt finish la avioane. Poate gresesc, caz in care m-ar interesa sa stiu si alte pareri.
Din cate am observat, nici tu nu folosesti lac mat pt finish...

Lacul semi-gloss l-am aplicat normal...aerograf, presiune mica, dilutia obisnuita. Ma indoiesc sa fi fost vreo problema cu asta - cel putin eu nu am sesizat nimic in neregula cand l-am aplicat.Textura de care vorbesti nu este vizibila cu ochiul liber...insa cand voi ajunge acasa voi verifica din nou.
Ar putea sa mi se traga de la poze (nu-s sigur, dar presupun). Le-am facut noaptea pe lumina putina si fara blitz. Prin urmare, a trebuit sa compensez cu un ISO mai mare, care inseamna granularitate. In afara de asta, ca sa le postez a trebuit sa le micsorez cu 80%...

Toate cele bune,

#170 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 December 2013 - 03:42 PM

Eu folosesc lac mat doarca nu aplic sa fie "Dead flat" si pe deasupra slefuiesc la ud cu un smirghel foarte fin (8000) ud.

Toate cele bune!

#171 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 December 2013 - 10:30 AM

Citeaza

@BMF: Ce-o iesi, vom vedea.
Ei bine, pina la urma ti-a iesit ceva foarte frumos! Nimic nu este exagerat, totul atit cit trebuie. O macheta de categoria jos palaria!! La mai multe, la fel de reusite! :hi: :hi:
Acuma, ce as avea eu "comentat". Cum zicea si Tibi, suparafata poare prutin buburosata, poate si fotografiile sa fie de vina, dar poate ai dat lacul insuficient diluat si/sau prea de departe de suprafata machetei. Apoi, eu as mai fi subtiat voletii baii trenului de aterizare, par, totusi, cam prea grosi.
Inca o data felicitari pentru realizare :good: !

#172 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 25 December 2013 - 09:42 PM

Dincolo de toate, ai scos la capat o macheta frumoasa. Felicitari si din partea mea!
Craciun fericit!

#173 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 27 December 2013 - 10:18 PM

Imi place si mie mult cum arata la final. Eu zic ca a meritat efortul; ai realizat o macheta intr-adevar frumoasa, bine lucrata.
Singurul lucru pe care nu l-am inteles (sincer nici nu sunt prea in tema cu asa ceva) e ce ai pus in varful bombelor. Asa arata si in realitate sau se vrea a fi doar un capac de protectie peste elicea declansatorului (sau ce-o fi acela)?
Spor si la mai multe! :)
Vasile

#174 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2013 - 10:03 AM

Multumesc mult pt cuvintele frumoase, Guyz :hi:


@Tibi&Z-mare: am verificat pe model problema semnalata de voi, in conditii de luminozitate optima.
Problema este reala. In sensul ca suprafata este putin cam texturata. Banuiesc ca o explicatie ar putea fi modul de aplicare al lacului de semi-gloss de sigilare (dilutie necorespunzatoare sau distanta mare fata de macheta), asa cum amandoi ati indicat...cu toate ca nu-mi aduc aminte de asa ceva, dar poate mi-a scapat mie atunci.
Oricum, efectul este foarte greu de vazut cu ochiul liber. In poze l-am remarcat si eu dupa ce mi-ati atras atentia, dar din fericire pe model este greu de observat. A trebuit sa folosesc o lupa ca sa fiu sigur ca nu e de la poza si sa compar cu celalalt model al meu (F-ul 86) .
Prin urmare, am decis ca pot sa traiesc cu asta si ca-l voi lasa asa.

Bine ca mi-ati spus insa...data viitoare sper a nu mai repet greseala.

@Vasile:chestia de pe varful bombelor este elicea declansatorului. Sau cel putin asa se vrea sa fie... este piesa originala din kit, care insa a fost subtiata si modificata de mine...pt ca originalul era mult prea grosier. Chestiunea a fost descrisa in detaliu la postarea #90.


Toate cele bune,

#175 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 30 December 2013 - 07:37 PM

Vezi postareaBMF, la 30 December 2013 - 10:03 AM, a spus:

@Vasile:chestia de pe varful bombelor este elicea declansatorului. Sau cel putin asa se vrea sa fie... este piesa originala din kit, care insa a fost subtiata si modificata de mine...pt ca originalul era mult prea grosier. Chestiunea a fost descrisa in detaliu la postarea #90.




Scuze te rog; am ratat la vremea respectiva postarea #90....:( Acum am inteles.
Numai bine!
Vasile

#176 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2013 - 08:33 PM

Vezi postarea-Vasile-, la 30 December 2013 - 07:37 PM, a spus:

Scuze te rog; am ratat la vremea respectiva postarea #90....:( Acum am inteles.
Numai bine!
Vasile


Vasile, eu iti multumesc ca te-a interesat subiectul.
Ti-am indicat postarea doar ca sa fac trimitere direct la pozele care te puteau lamuri cu declansatoarele alea.
Pt a le modifica, am folosit instructiunile de la setul brassin pt bombele US de 500 lb si 1000 lb al celor de la Eduard...disponibile pt descarcare chiar de pe pagina lor. ;-)
Chiar daca n-am putut sa le fac asa ca in setul Eduard, instructiunile lor m-au ajutat cu niste detalii pe care altfel nu aveam de unde sa pe iau.

Toate cele bune,

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi