Forum Machete,Modelism,Hobby: Revigorare (ieftina) a pastei polimerice - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revigorare (ieftina) a pastei polimerice

#1 Useril este offline   AlexSasu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Location:Edinburgh, Scotland

Postat 01 June 2013 - 01:29 AM

Anul trecut prin iulie mi-am cumparat de pe Amazon doua cutii de pasta polimerica Super Sculpey. Prima data cand am desfacut primul pachet am fost foarte incantat de el pentru ca era nici prea moale nici prea tare, numai bun de lucrat cu el. Din diverse motive a trebuit sa fac o pauza lunga de la modelaj si acum, aproape un an mai tarziu, ce-a mai ramas din pasta mea polimerica s-a intarit foarte tare si a devenit un chin sa lucrez cu ea. Asa ca, fireste, am cautat pe google metode rapide de inmuiere a pastei polimerice si am gasit cateva tutoriale. Fiecare tutorial avea modalitati diferite, de la framantare la o usoara incalzire si altele dar cel care mi-a atras atentia a fost unul in care se folosea ulei vegetal (indiferent ce fel de ulei vegetal) sau ulei pentru bebelusi. Tehnica e simpla, se foloseste cum se foloseste si substanta de inmuiere a pastei polimerice (am vazut ca cei de la FIMO au asa ceva si pare-mi-se ca si Sculpey au) adica picuri 2, 3 picaturi de ulei pe o bucata de pasta polimerica si o framanti. Daca vrei sa-l faci si mai moale mai pui putin ulei si repeti procesul. Sau se poate unge cu un strat subtire de ulei pasta polimerica si framantata apoi. E de preferat sa se faca putin mai moale decat ar fi nevoie pentru ca fiind framantat destul de mult are oricum tendinta sa se inmoaie asa ca a doua zi se poate ajunge la concluzia ca nu s-a folosit destul ulei. Din cate am inteles tehnica aceasta nu afecteaza cu nimic proprietatile pastei si nu afecteaza cu nimic coacerea. Eu unul am folosit ulei de bebelusi si s-a inmuiat foarte frumos. Acum e cam cum era cand am deschis prima data pachetul si mai si miroase frumos.

Sper sa ajute pe cineva tehnica asta. Mie unul mi se pare mult mai simplu decat sa fac un drum pana la magazinul de art supplies din nu stiu ce capat al orasului si e si o oarecare economie facuta pentru ca ulei de floarea soarelui sau masline este mai mereu prin casele tuturor.

Spor!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi