Forum Machete,Modelism,Hobby: Efecte vopsea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Efecte vopsea

#1 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 26 May 2013 - 09:52 AM

Va salut.
Am gasit intr-o sticluta niste vopsea neagra, o aveam de mai mult timp si am aplicat-o pe suportul baza dat deja cu fond galben. Am lacuit tot ansamblul cu lac nitro si surpriza, portiunea unde era dat acel negru a crapat, obtinind din intimplare un efect de suprafata deșertică, crapaturi fine prin care se vede galbenul de baza, foarte frumos efectul. .
Problema e ca nu stiu ce fel de vopsea e acel negru, nu e pe diluant nitro ci mai degraba pe alcool, miroase aporximativ ca markerele permanente si se usuca foarte rapid. Stiti cumva cam ce vopsele pot crea asemenea efecte dupa ce se aplica stratul de lac nitro peste ele? A nu se confunda cu efectul increțit, e cu totul altceva, o sa fac o poza macro, daca o sa-mi iasa.

Aceasta postare a fost editata de utzy: 26 May 2013 - 09:54 AM


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 May 2013 - 10:24 AM

Interesant efect! Dupa descriere, vopseau pare a fi acrilica. Probail ai dat cu nitro prea repede, si vopseaua neagra nu a apucat sa se usuce bine, iar diluantul nitro a "atacat-o", ca sa zic asa. Eu folosesc vopsele acrilice peste care dau cu lac Sinto (tot nitro), dar nu am patit niciodata asa ceva.
La aplicarea vopselelor, exista asa numitul principiu LEA . Lacuri, emailuri, acrilice. Adica, orice produs care apare la stanga de celalalt poate fi acoperit acoperite cu succes de aceasta. Inver, exista riscuri.

#3 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 26 May 2013 - 10:52 AM

Problema e ca imi place acel efect. Da, in principiu am aplicat lac nitro cam dupa cca 10 minute dupa ce am aplicat negrul, practic se contracta rapid si apar crapaturile, lasind sa se vada vopseaua de baza, dar totusi foarte neted, nu ca acel efect de incretire unde se simte textura liniilor. O sa fac o proba dupa mai mult timp, sa vad daca se repeta fenomenul. Am luat putin pe pensulica si am trasat o linie, se comporta la fel ca un marker permanent, miroase la fel. Chestia e ca nu mai stiu de unde am cumparat sticluta si nici ce marca de vopsea e.
Apropos, stiti cumva ce solutie se foloseste in markerele permanente?... presupun ca e secret de fabricatie...
Mai jos e poza, nu prea ma descurc cu aparatul foto, desi am setat macro...

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de utzy: 26 May 2013 - 10:54 AM


#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2013 - 11:38 AM

Markerele permanente foloseau pe vremuri Xilen, care acum e interzis de UE pe motiv ca au descoperit ei ca e cancerigen. Ce nu spun ei e ca probabil ar trebui sa inghiti vreo 10 markere din alea ca sa speri ca faci cancer pe undeva.
Acum markerele au ca solvent un alcool mai puternic, dar nu mai sunt permanente. Dupa 1 minut de la aplicare se sterg si cu apa daca insisti.

Efectul obtinut se numeste craclare. Exista vopsele si lacuri creeate special ca sa obti efectul asta.
Ideea e ca sunt implicate 2 straturi si cel de sus (aplicat al doilea) trebuie sa se usuce mai repede decat primul.
Ai folosit pensule sau aerograf ?

#5 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 27 May 2013 - 04:18 PM

Pensula ptr stratul doi, ala negru. Am facut probe. Daca dau stratul doi si las citeva ore sa se usuce dupa care aplic lac, nu mai apare efectul piele de camila. Deci, probabil, apare numai atunci cind e dat lacul in interval de timp scurt.

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2013 - 08:16 AM

Bingo !
Ma si gandesc la o diorama cu deşert. Imagine postata

#7 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 02 June 2013 - 11:46 AM

Sunt curios cum o sa iasa si ce metoda ai aplicat, respectiv ce vopsele :clapping:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi