Forum Machete,Modelism,Hobby: Imprimare 3d - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Imprimare 3d Servicii imprimare 3d

#1 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 10 June 2013 - 01:31 PM

Pot imprima 3d aproape orice model, de dimensiunile 30x20x20. Modelele sau obiectele mai mari trebuiesc feliate, insa nici ele nu sunt o mare problema. Materialul folosit este PLA (acid poliactic), adica plasticul folosit la paharele de unica folosinta; este foarte dur si flexibil si rezista cu bine. Am facut niste piese care sunt supuse unor forte considerabile si se comporta mai mult decat bine.
Imprimanta folosita este un Reprappro Prusa Mono Mendel, cu rezolutia de 0.5 cm. In general e o rezolutie ok pentru piese tehnice, chestii gen sculpturi sau figurine mai dau in nas, insa, in principiu se gaseste o solutie si pentru ele, evident depinzand de scara.
Cateva exemple, vor mai urma.
Suport de bicicleta pentru o lanterna tactica. Cele din comert sunt destul de fragile si eu cam obisnuiesc sa fac hardcoreli.
Imagine postata
Imagine postata
Un planor printat. Chiar zboara daca il arunci cu putere.
Imagine postata
Un inel care intr-un final a ajuns sa tina niste conducte. O sa incerc sa pun poze si cu piesa "in action".
Imagine postata
O incercare de imprimare cat mai fina.
Imagine postata
Piese pentru un suport de telefon auto.
Imagine postata
Un suport de telefon pentru birou, cand sta langa laptop la incarcat. Cu telefonul faceam poze, deci a trebuit sa pozez cartela masinii in sezlong.
Imagine postata

#2 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 10 June 2013 - 03:53 PM

Foarte tare chestiaImagine postata!
M-ar interesa niste grui pentru un vapor...Care ar fi pretul per lucrare ? (presupun ca este in functie de complexitatea si marimea pieseiImagine postata)

#3 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 11 June 2013 - 02:47 PM

Salutare!
Da, de exemplu suportul de telefon costa circa 15 lei. Ce inseamna grui? Ai o poza?

#4 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 12 June 2013 - 04:00 PM

Salut ! Gruile sunt un fel de "macarale" cu ajutorul carora se lanseaza la apa barcile de salvare de pe un vapor.Imagine postata
(sper sa nu ma bată colegii de la sectiunea "marina" pentru explicatia dataImagine postata)


In cazul meu, acestea :
Imagine atasata: Grui.JPG


#5 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 19 June 2013 - 12:19 AM

Mai este valabila ?

#6 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 19 June 2013 - 12:33 PM

Salutare si scuze celor carora nu le-am raspuns.
Anuntul este valabil, insa am fost prins cu o plecare si o vopsire de bucatarie.
Numarul de telefon pe care pot fi contactat: 0765467648

#7 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 26 June 2013 - 12:52 PM

Cred ca toti avem problema eterna: unde punem telefonul (smartphone) intr-o masina de acum x ani, neprevazuta cu suport pentru asa ceva?
Nedorind sa stric liniile interne ale legumei mele, nici sa dau gauri, sau alte artificii (as fi facut-o daca aveam unde, insa bordul de laguna e foarte strict in ceea ce priveste optiunile, am incropit solutia de mai jos. Eu ii spun simplu "obiectul 11b" si costa 25 de lei.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Toata jucaria stransa in locul gol din mijloc (nefolosit de mine):
Imagine postata

Inca niste exemple:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#8 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 26 June 2013 - 02:45 PM

Intrebari de lamurire: am vazut ca aparatul tau are o rezolutie de ... 5 milimetri ???
Dungile care apar pe piesele tale se datoreaza rezolutiei sau sunt un model ?
Daca dungile apar datorita rezolutiei, atunci este ceva de munca in cazul unor piese pentru modele, pentru indepartarea lor. Ceea ce poate
duce si la disparitia unor detalii.
Urmaresc pe un alt forum discutii legate de printarea 3D, unde, cei care discuta, considera ca si o rezolutie de 50 microni este ... marisoara.
Din ce am vazut, calitatea pieselor depinde de rezolutie, de tipul materialului folosit pentru printare si de orientarea piesei fata de cele 3 axe.
Fotografia atasata reprezinta o proba facuta cu 50 microni rezolutie. Din cate am inteles, pretul aparatului este cuprins intre 2500 USD - varianta
in kit, si 5000 USD - aparat gata de folosire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: b9 - 50 microni a.jpg


#9 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 26 June 2013 - 08:54 PM

Rezolutia este de 0.5 mm. Cat un creion mecanic. Dungile sunt specifice printarii cu aceasta imprimanta, si din nefericire trebuie sa spun ca nu am putut sa imi permit un makerbor/creatr. Pot intreba pe ce forum se desfasoara aceasta discutie?
Pentru ce imi trebuie mie, rezolutia aceasta este super ok. In general eu lucrez piese tehnice (suporti, roti, etc). A, si sa nu uit, cred ca o turela de Tiger (de ex) ar iesi bine. Fara detalii, insa se pot adauga si liniile se pot astupa/nivela.

Aceasta postare a fost editata de kvogel: 26 June 2013 - 09:08 PM


#10 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 26 June 2013 - 09:56 PM

In prima ta postare scria 0,5 cm. De aici si nedumerirea. Chiar si 0,5 mm este destul de multicel.
O turela de Tigru ? Pai de ce sa mai fie facuta 3D ? Si la ce scara ? Sa chituiesc piesa si sa adaug detalii dupa ? In cazul asta,
orice printare 3D devine inutila.
Cei care lucreaza piese pentru mastere in 3D, considera si 50 microni - adica 0,050 mm, ca fiind o rezolutie un pic ... grosiera.
Rezolutia la care s-a ajuns este undeva la 16 microni, detaliile ies detalii si nu mai este nevoie de interventii ulterioare.
Probabil ca in cazul unor piese masive, striurile nu deranjeaza, din contra.

De intrebat, poti intreba. Forum-ul este unul de modelism, poate chiar mai mult decat modelism, sau modelism la alt nivel.
Discutiile despre printarea 3D sunt accidentale si informative. Cred ca ti-ai dat seama ca este o masina B9 Creator.
Si forum-ul poate fi gasit foarte usor, sunt chiar convins ca cel putin jumatate dintre cei de aici stiu de el ...
Cu tot respectul, nu mai dau informatii, destui le-au considerat ... inutile, nule si neavenite. "A bon entendeur ... "

#11 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 30 June 2013 - 08:57 PM

Eu pe acest forum, cu anuntul am venit invitat si nu vad cum am ajuns sa fiu tratat cu "Cu tot respectul, nu mai dau informatii, destui le-au considerat ... inutile, nule si neavenite. "A bon entendeur ... " . Am pus o intrebare, in secolul 21 cred ca inca este frumos sa raspunzi prin ceva clar, nu un indiciu. In afara de cartula. net, eu nu mai stiu alte forumuri, sunt un modelist de pauza de masa.

O sa incerc sa iti arat ca te inseli. Se pot imprima si unele lucruri, chiar cu o rezolutie proasta. Un brat de macara, un trepied pentru avioane, o epava pentru o dioarama, o cisterna, niste butoaie. Zilele astea o sa incerc niste jenti auto. Vom vedea. Despre postul tau nu stiu ce sa spun, tonul este un pic malitios, avand in vedere ca "daca iti place cumperi, daca nu, nu".

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 July 2013 - 08:24 AM

SteelMaster, kvogel ti-a cerut o informatie, i-o dau sau nu. Fara alte comentarii. Dac crezi ca pentru restul amarestenilor este inutila, exista varianta via PM.


Cu asta am incheiat orice discutie pe tema. Daca sunt comentarii in plus, via PM. Pe forum se va sterge si se va lasa cu sanctiuni pentru flame.

#13 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 01 July 2013 - 11:13 AM

kvogel sunt interesat de un fuselaj de IAR-823 1/72.
E relativ simplu un dreptunghi cu colturi rotunjite in sectiune.
Poti sa il faci?

#14 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 01 July 2013 - 11:29 AM

Salutare!
Desigur! Ai desene tehnice, poze, cote?

#15 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 01 July 2013 - 07:43 PM

DA, da-mi pe PM un email unde sa iti trimit
Mersi

#16 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 22 August 2013 - 02:16 PM

kogel, am si eu nevoie de serviciile tale. spune-mi in ce format trebuie sa-ti servesc desenele? stl , sld, samd...



#17 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 22 August 2013 - 02:40 PM

Ai pm.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi