Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-80M - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR-80M ParcModels 1/72

#1 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 15 June 2013 - 07:40 PM

Incep , mai lent , primul meu IAR. Numarul 151-escadrila 46 Vanatoare - al Adj. Av. Vasile Stana. Imi place si capul de mort-emblema personala a lui.Camuflajul va fi RLM 64/76 dupa cum spune Radu Branzan in cartea sa. Folosesc PE-urile de la Paul ( sa vedem daca pot pune si suportii inelului NACA).Mai vine si un motor rasinos de la LF.Deocamdata studiem,debavuram,portivim la rece...Ca prima impresie , ingineria de turnare e teribila...fuselaj din 3 parti , baie tren aterizare tot din 3 parti...ce mai , placere in stare pura.Macar sa fi avut elicea corecta.
Pozele-cu ajutorul lui Z-mare ( don' prezident e plecat la Simeria ).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Busila 001.JPG
  • Imagine atasata: Busila 002_714x1000.JPG
  • Imagine atasata: Busila 003.JPG

Aceasta postare a fost editata de busila: 15 June 2013 - 07:42 PM


#2 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 15 June 2013 - 07:59 PM

Salutare, Busila.
De ce esti ingrijorat in privinta suportilor de la inelul NACA?

Spor sa ai la acest proiect. :friends:

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2013 - 08:12 PM

Busila, n-o sa ai probleme cu imbinarile fuselajului. Al meu s-a potrivit impecabil. Nici calele trenului nu pun mari probleme.
Singura chestie observata ar fi la imbinarea aripii cu fuselajul, carenajul in zona bordului de atac, impartit intre cele doua componente ale fuselajului, va necesita atentie. La fel si cabina pe fuselaj.

Imagine atasata: Busila 003.JPG

#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 15 June 2013 - 08:28 PM

Vezi postareaMgc151184, la 15 June 2013 - 07:59 PM, a spus:

Salutare, Busila.
De ce esti ingrijorat in privinta suportilor de la inelul NACA?

Spor sa ai la acest proiect. :friends:

La 1/72 PE-ul e subtiiire de tot si nu stiu cat de bine se va lipi.
Multumesc de urare.

Aceasta postare a fost editata de busila: 15 June 2013 - 08:28 PM


#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 15 June 2013 - 08:33 PM

Vezi postarea1-0-9, la 15 June 2013 - 08:12 PM, a spus:

Busila, n-o sa ai probleme cu imbinarile fuselajului. Al meu s-a potrivit impecabil. Nici calele trenului nu pun mari probleme.
Singura chestie observata ar fi la imbinarea aripii cu fuselajul, carenajul in zona bordului de atac, impartit intre cele doua componente ale fuselajului, va necesita atentie. La fel si cabina pe fuselaj.

Atasament Busila 003.JPG

Fuselajul sa zicem ca-l lipesc.Ma bate gandul sa-i adaug pe interior un staif pentru rezistenta.Insa la baile rotilor tre' pus surfacer sau ciano sa nu se vada linia de unire si apoi pilit/smirgheluit.Spatiu mic , probabilitate mare a gresi.Iar indemnarea mea ....La Yak-ul 3 de la Zvezda a fost un chin....

Aceasta postare a fost editata de busila: 15 June 2013 - 08:35 PM


#6 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 15 June 2013 - 09:51 PM

Vezi postareabusila, la 15 June 2013 - 08:28 PM, a spus:

La 1/72 PE-ul e subtiiire de tot si nu stiu cat de bine se va lipi.
Multumesc de urare.

He,he! E destul de stresant de lipit de cilindrul coafei. Stiu ca m-am chinuit ceva cand am incercat PEurile. Totusi mi se pare o solutie mai buna si mai ingenioasa - multumesc mgc pentru ideea aceasta si pentru ajutorul la proiectarea unor piese - decat realizarea fiecarui suport individual. Asta ar implica mai mult stres si munca. Bafta in realizarea machetei!

#7 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 15 June 2013 - 10:38 PM

Vezi postareapaul, la 15 June 2013 - 09:51 PM, a spus:

Bafta in realizarea machetei!

Multumesc , sa fie la toata lumea !

#8 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 16 June 2013 - 01:55 AM

Vezi postareabusila, la 15 June 2013 - 08:28 PM, a spus:

La 1/72 PE-ul e subtiiire de tot si nu stiu cat de bine se va lipi.
Multumesc de urare.

Aha, ma gandeam ca-i ceva mai grav, faptul ca e subtire ar trebui sa ne bucure, la scara aceasta e nevoie, probabil cu cateva puncte de super-glue se va lipi bine.

Citeaza

He,he! E destul de stresant de lipit de cilindrul coafei. Stiu ca m-am chinuit ceva cand am incercat PEurile. Totusi mi se pare o solutie mai buna si mai ingenioasa - multumesc mgc pentru ideea aceasta si pentru ajutorul la proiectarea unor piese - decat realizarea fiecarui suport individual. Asta ar implica mai mult stres si munca. Bafta in realizarea machetei!

Cu mare placere, Paul.
Si eu sunt de aceeasi parere, modul in care sunt dati acei suporti pe coala de PE-uri pare a fi cea mai buna solutie la montare, au distanta intre ei deja data deci nu trebuie sa calculam sau sa masuram acea distanta, in caz ca piesele nu-s perfect centrate unghiul dintre suporti poate fi usor modificat fara a afecta vizibil aspectul final ... etc.

:friends:

#9 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 16 June 2013 - 08:57 AM

Vezi postareaMgc151184, la 16 June 2013 - 01:55 AM, a spus:

Aha, ma gandeam ca-i ceva mai grav, faptul ca e subtire ar trebui sa ne bucure, la scara aceasta e nevoie, probabil cu cateva puncte de super-glue se va lipi bine.
Cu mare placere, Paul.
Si eu sunt de aceeasi parere, modul in care sunt dati acei suporti pe coala de PE-uri pare a fi cea mai buna solutie la montare, au distanta intre ei deja data deci nu trebuie sa calculam sau sa masuram acea distanta, in caz ca piesele nu-s perfect centrate unghiul dintre suporti poate fi usor modificat fara a afecta vizibil aspectul final ... etc.

:friends:

Sigur ma bucura faptul ca suportii sunt cat mai la scara. Ma bucura si faptul ca e cea mai buna fixare a inelului NACA.Ma ingrijoreaza faptul ca inca am 2 maini stangi si s-ar putea sa scot o impletitura de fire - vina mea - si faptul ca am tendinta sa supradozez cantitatea de ciano - din nou vina mea.Dar , cum altii reusesc , tre' sa ma dau si eu pe brazda.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi