Forum Machete,Modelism,Hobby: Matrita pentru cupola - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Matrita pentru cupola rog ajutor

#1 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 June 2013 - 10:12 PM

Salutare baieti . Stiti cumva , rogu-va, din ce si cum s-ar putea face o matrita pentru a copia in negativ o cupola , folosind materiale simple si necostisitoare ( din cele ce se gasesc de regula prin comert , sau cabinete stomatologice ) ?
Impricinata matrita v-a trebui apoi folosita pentru a fi trasa in pozitiv ,pentru a copia respectiva cupola prin termoformare .

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2013 - 08:20 AM

Eu am facut una din ipsos cu aracet, in care inainte de intarire am bagat doua scobitori ca sa o pot mai apoi prinde in menghina fara sa se roteasca.
Unii recomanda rasina pt. ca copiaza mai bine detaliile dar trebuie pus surplus de material mult (soclu), ca se indoaie de la caldura plasticului termaformat.
Era de la un Zuiun (Paul) Aichi si deci avea o forma alungita de sera. Detaliile nu au fost grozave dar planul era sa fac ramele din foita de plumb si sa le lipesc pe cupola.
La prima incercare, plasticul nu a fost incalzit prea bine si cand am fortat, s-a spart ipsosul in doua.
Ulterior am aflat ca ar trebui facut ipsos mai laptos (subtire) si adaugat destul aracet (nu cunosc nici acum proportii).

Pana la coada am facut rost de un alt Zuiun de la Fujimi care avea 2 cupole si n-am mai continuat experimentele.
Daca reusesti, sa-mi zici si mie ce ai facut.

Plasticul folosit este PET (poliethilen thereftalat) similar cu cel de la sticlele de PET Imagine postata. Deci ca sa nu dai bani multi pe incercari poti folosi o sticla noua de apa minerala, fara nervuri.
Plasticul folosit la vacuuformare cu masa de vacuum are niste bule pe el ca sa se subtieze egal la incalzire. Cel pentru facut in bucatarie e simplu.

Astept si parerile altora care poate au mai multa experienta in sectorul asta Imagine postata

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2013 - 08:33 AM

Oups, am citit a doua oara....
Ipsosul eu l-am turnat in cupola vacuformata a altui model.
Ma gandesc ca poti folosi plastilina.

#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 June 2013 - 09:00 AM

Pe vremuri (nici nu stiam atunci ca se numeste "termoformare") am facut un calup din lemn, lacut si lustruit bine, altfel ramin urme.

#5 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 June 2013 - 09:19 AM

Fimo sau cernit.
Se umple interiorul cupolei ce necesita reproducere, in prealabil plasand o tija mai solida in partea plana pentru a usura apoi prinderea in suport.
Prin coacere se obtrine o matrita dura, ce apoi se preteaza la termoformare.
Plasticul transparent pe care l-am mai folosit eu afost de la varii ambalaje de jucarii, fiind mai subtire decat cel al PET-urilor.

Dca nu exista o cupola, pentru a obtine matrita se pot folosi aceleasi materiale (fimo/cernit/etc), iar prin masurari si potriviri repetate pe fuselaj se va obtine ceea ce te intereseaza.
N-am incercat cu materiale mai moi (rasina/plastilina ori alte materiale similare) pentru ca la caldura se deformeaza.

Sfat.
Evita Milliput-ul, oricat l-ai framanta nu se va omogeniza la fel de bine ca si cele doua materiale indicate mai sus, ramanand urme (gauri) ce s-ar putea regasi in plasticul transparent atunci cand incerci termoformarea.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 26 June 2013 - 09:22 AM


#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2013 - 09:04 AM

Vezi postareaAdiP, la 26 June 2013 - 09:19 AM, a spus:

Fimo sau cernit.
Se umple interiorul cupolei ce necesita reproducere, in prealabil plasand o tija mai solida in partea plana pentru a usura apoi prinderea in suport.
Prin coacere se obtrine o matrita dura, ce apoi se preteaza la termoformare.
Plasticul transparent pe care l-am mai folosit eu afost de la varii ambalaje de jucarii, fiind mai subtire decat cel al PET-urilor.


Intr-adevar, bune materiale, numai ca astea sunt mai noi decat plastilina si rasina Imagine postata
Procedeul cu umplerea cupolei este valabil atunci cand copiezi tot dupa o termaformata. Alea de polistiren injectat sunt prea groase si nu au detalii pe interior.
La coacere trebuie avuta in vedere scoaterea masterului din fimo sau cernit din master (cupola dupa care se copiaza) ca la cuptor aia se face mucozităţi.
Plasticul de ambalaje (blistere de la diverse produse) este de multe ori deja subtiat prin termaformarea originala. O noua termaformare il intinde atat de mult incat devine prea subtire ca sa mai iei in calcul - o cupola deschisa, sa zicem.

Varianta Z-Nare e sigura dar, insotita de multa munca.
Ca mijloace de incalzire recomand feon-ul sau cuptorul. Cu lumanarea am incercat eu dar......

Uita-te si aici la "build entry 7" http://www.fpkclub.c...l%20buildup.htm




#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 27 June 2013 - 10:04 AM

Aaa, deduc ca n-am explicat eu suficient de mult.

Am umplut interiorul cupolei plasticoase cu fimo (evident cupola nu avea detalii pe interior), ulterior scotand cu grija din ea acel fimo pentru a fi pus la copt. Sarma (bucatica de electrod) plasata in fimo a fost aleasa tocmai pentru a nu se topi la copt.
Ulterior, am reprodus nervurile cupolei din stiren subtire aplicat peste "masterul" obtinut din fimo, in felul asta obtinand (mai mult sa mai putin) detaliile exterioare ale cupolei.

Asa cum am mai spus, am folosit ceva plastic transparent de la varii ambalaje de jucarii, insa am cautat sa aleg o grosime care sa-mi permita ca prin intindere la cald sa raman atat cu detalii multumitoare cat si cu o grosime la un nivel acceptabil. Am norocul ca fiicei mele ii plac jucarii al caror ambalaj transparent (mai gros) imi serveste mie la ceea ce am descris ma sus.Imagine postata
Nu am incercat (deci nu ma pot pronunta) daca prin taierea partii mobile a unei cupole termoformata aceasta se mai poate utiliza in varianta deschis, deci e posibil sa ai dreptate Wurger.
Marele dezavantaj la ceea e am descris mai sus e ca pe interiorul cupolei termoformate se vor regasi santurile ramelor iar nu suprafete relativ lise.

O alta varianta ar fi plasarea fimo pe exteriorul cupolei de copiat (se copiaza atat forma cat si nervurile) iar o alta halca de fimo e necesara pentru a copia interiorul cupolei, urmand ca mai apoi cea de-a doua sa fie aplicata prin presare peste prima forma, intre ele fiind plasat plasticul transparent incalzit. Evident incalzirea ar fi ideala cu orice altceva decat flacara deschisa. O idee ar fi plasarea intr-un cuptor cu microunde, insa nu cunosc efectele - deci nu ma pronunt.

N-am incercat, si nu stiu cat s-ar preta la ceea ce vrea Dany sa obtina, insa cu siguranta e nevoie de cel putin o mana sigura si evident de viteza in lucru.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 27 June 2013 - 10:09 AM


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 June 2013 - 03:37 PM

Multumesc tare mult de sfaturi :friends: .
Z , incerc sa evit pe cat pot crearea unui master tridimensional de la 0 fiindca, la final , niciodata nu am reusit sa obtin 2 jumatati la fel .

Din fericire pentru inceput ( cel mai stringent) v-a trebui copiata o cupola pentru un Me 328 , iar aceasta e dintr-o singura bucata , fara rame .Dupa care , in fucntie de rezultat vor urma niste " bunaciuni" ( Caudron , Fokker dxxi :wacko: )

Din ce am citit , vad ca se poate folosi fimo-ul atat pentru imprimarea formei cupolei <negativul> fara a fi nevoie de lut sau plastilina si pentru turnare < pozitivul> .

Adi imi poti da ,te rog , mai multe detalii despre material (fimo-cernit) ?
Pe unde se gaseste lesne si cam cat costa ?
E ceva vascos , care se intareste apoi ,sau e un fel de chit ?
Dupa ce se intareste ce consistenta are > e solid sau gumos ( sa stiu daca e musai coacerea)?
E lipicios rau, adica trebuie tratata cupola inainte cu ceva uleios ( vaselina sa zicem) ca sa nu se prinda de ea ?
Se poate coace pe aragaz; cam cat il lasi ?

Pentru termoformare inca nu m-am decis ce material voi folosi . Cred ca intai voi da o raita pe la papetarii sa vad daca nu mai au dosare din acelea cu o fata transparenta ( fara modele) si una din plastic colorat ; tin minte ca erau mai demult . Daca nu ,vad eu >poate totusi pet-uri .Pentru teste mai am ramase pe acasa niste bucatele de plastic transparent , de la ceva ambalaj . Nu mai stiu de la ce era dar aduce mult cu cel furnizat la modele pt. reprezentarea geamurilor .

Citeaza

O alta varianta ar fi plasarea fimo pe exteriorul cupolei de copiat (se copiaza atat forma cat si nervurile) iar o alta halca de fimo e necesara pentru a copia interiorul cupolei, urmand ca mai apoi cea de-a doua sa fie aplicata prin presare peste prima forma, intre ele fiind plasat plasticul transparent incalzit. Evident incalzirea ar fi ideala cu orice altceva decat flacara deschisa. O idee ar fi plasarea intr-un cuptor cu microunde, insa nu cunosc efectele - deci nu ma pronunt.


La Caudron ( Plastik) si Fokker dxxi (PM) , cupolele erau inutilizabile asa cum erau date de producator , avand pe langa transparenta proasta si plasticul intr-o parte mai gros decat in cealalta si niste striatii (bavuri)din plastic pe toata lungimea lor iar detaliile erau abia vizibile pe alocuri la Fokk . sau lipseau cu desavarsire Cau. . Le-am slefuit iar la Dxxi am gravat ramele carlingii dupa ceea ce se mai putea vedea de bavuri , astfel ca nu sint chiar foarte corecte , dar e ok pt. mine . Cred ca tot prin gravare dupa ceva sabloane voi proceda si la Caudron .

Fimo-ul reda bine detaliile fine ( cum ar fi gravurile ,sa zicem)?
Ma gandesc apoi ca daca gravura nu iese bine la termoformare , pot aplica pe masterul de fimo niste scoci si sta tai dupa gravura ramele , pe care apoi le voi aplica pe cupola termoformata .

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 June 2013 - 03:49 PM


#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2013 - 11:19 PM

Vezi, se vede ca esti unul din cei care intra strict pt. interesul personal....Imagine postata
Daca intrai prin topicele lui SilviuG sau Dan2Du sa le zici si lor cate un bravo pentru figurinele pe care le sculpteaza, ai fi aflat ca sunt din Fimo.
Pe mine ce crezi ca m-a manat in lupta sa-ti raspund tie ? Ca probabil nu ne-am vazut niciodata.
Fimo sau cernit, daca dai o cautare pe google, ai sa gasesti imediat.
Sunt vreo 5 magazine in bucuresti unde poti gasi si probabil si in tara, in toate orasele mai mari...Fostele Mucipii.
Spor la lucru si poate ne arati si noua ce ai facut, indiferent de rezultat.

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 June 2013 - 06:19 AM

Dany, cred ca ar fii ideal sa iti construiesti un suport adaptabil la un aspirator si sa faci vacuformare daca tot te obosesti sa copiezi o cupola. Eu am undeva prin casa niste folii de stiren si PVC , daca nu am destul mai rog partenerul meu de afaceri sa imi trimita. Adip stie despre ce vorbesc. Stirenul este perfect transparent, PVC -ul este usor albastrui dar greu sesizabil. Daca vrei da-mi adresa si iti trimit ca sa faci niste probe.

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 June 2013 - 01:07 PM

Citeaza

Vezi, se vede ca esti unul din cei care intra strict pt. interesul personal....
Daca intrai prin topicele lui SilviuG sau Dan2Du sa le zici si lor cate un bravo pentru figurinele pe care le sculpteaza, ai fi aflat ca sunt din Fimo.

Wurger , nu-i chiar asa , insa am anumite domenii preferate (, mai putin figurinele , auto sau marina ,) e adevarat in special in ultimii ani . De obicei intru pe aici fiindca imi face placere , fara a avea vreun interes anume sau imediat .
Uneori retin ce citesc , alteori imformatia se pierde in timp , daca nu o gasesc aplicabila la domeniul meu de activitate , e cred un efect negativ al excedentului de informatie de pe net.
Cu felicitarile , aici ,cateodata , stau destul de prost , e drept , insa nu din dezinteres , lipsa de timp sau ca mi-e indiferent ci fiindca uneori consider ca nu pot aprecia corect valoarea unei lucrari daca sint utilizate tehnici total straine mie sau domenii deasemena necunoscute . De placut , unele imi plac foarte mult, insa nu am inca criterii de evaluare a lor , altfel -- doar---- "bravo,e extraordinar, mirific ,teribil " , dupa cum vezi nu mi-e greu sa scriu , insa consider ca as fi un pic fals sau gratuit si l-as putea induce in eroare cu aprecierile si pe autor > el de multe ori stie cam ce a facut , dar cred ca asteapta reactii asupra felului in care lucrarile sale sint reflectate catre ceilalti si nu doar sa fie " gadilit placut " ,desi poate conteaza si asta , felicitarile vin ca incununare a succesului obtinut uneori cu multa truda ; si mie imi plac :-D
Mai e ceva . Chiar daca sa zicem as avea ceva cunostinta fata de respectivul domeniu , material sau tehnca , imi place sa intreb ; un motiv fiind de a ajuta pe cel ce citeste prima oara si nu cunoaste nimic sa-si faca o idee cat mai completa si detaliata ,intr-un singur topic ,chiar daca s-a mai discutat .

Citeaza

Spor la lucru si poate ne arati si noua ce ai facut, indiferent de rezultat.

Nimic ! Am sa tin totul pentru mine Muhhahahahha ! :devil: ;-)
Serios , acum . Sigur , sper numai sa am timp si sa ma tina cheful de experimente ...

Citeaza

Dany, cred ca ar fii ideal sa iti construiesti un suport adaptabil la un aspirator si sa faci vacuformare daca tot te obosesti sa copiezi o cupola. Eu am undeva prin casa niste folii de stiren si PVC , daca nu am destul mai rog partenerul meu de afaceri sa imi trimita. Adip stie despre ce vorbesc. Stirenul este perfect transparent, PVC -ul este usor albastrui dar greu sesizabil. Daca vrei da-mi adresa si iti trimit ca sa faci niste probe.

Multumesc mult , Tibbi :friends: . Deocamdata as vrea sa vad cam ce as putea scoate din tehnica asta , dar cu timpul poate voi incerca si o vacumformare .
Tibbi stai putin sa vad cum decurg " ostilitatile" cu matrita ( Fimo-ul) . Daca totul e bine , trec la etapa urmatoare si atunci s-ar putea sa fie nevoie .
Poti te rog sa faci o fotografie foliei de stiren langa un liniar , in asa fel incat sa se poata vedea si grosimea acesteia ; ma gandesc ca s-ar putea preta si la constructia geamurilor la modelele auto ( +/- militare in cazul meu )?
Se poate lipi cu adeziv de plastic sau trebuie ceva gen superglue?

Aceasta postare a fost editata de dany: 28 June 2013 - 02:01 PM


#12 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 June 2013 - 02:17 PM

Vezi postareadany, la 28 June 2013 - 01:07 PM, a spus:

Poti te rog sa faci o fotografie foliei de stiren langa un liniar , in asa fel incat sa se poata vedea si grosimea acesteia ; ma gandesc ca s-ar putea preta si la constructia geamurilor la modelele auto ( +/- militare in cazul meu )?
Se poate lipi cu adeziv de plastic sau trebuie ceva gen superglue?


Cind ajung acasa am sa masor grosimea foliilor si am sa te anunt. Cred ca sunt de 0,25 mm dar verific.
Folia de stiren este ca si cea de modelism doar ca este transparent! Ideal pentru geamuri la masini, vapoare etc. Se poate lipii cu orice adeziv, inclusiv cel de modelism! Cel de PVC se poate lipii numai cu aracet, super glue sau adeziv de PVC.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 28 June 2013 - 02:18 PM


#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2013 - 11:08 PM

Dany, explicatia ta mi se pare valabila si de bun simt. Asa ca, scuzele mele daca te-am judecat gresit.
Poate nici eu nu stiu ce fac unii pe la auto sau barci si prea putin ii laud.
Oricum sunt foarte interesat de finalizarea si etapele experimentului tau. Imagine postata

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 July 2013 - 03:13 PM

Citeaza

Asa ca, scuzele mele daca te-am judecat gresit.

No problemo . :friends:

Citeaza

Cind ajung acasa am sa masor grosimea foliilor si am sa te anunt. Cred ca sunt de 0,25 mm dar verific.
Folia de stiren este ca si cea de modelism doar ca este transparent! Ideal pentru geamuri la masini, vapoare etc. Se poate lipii cu orice adeziv, inclusiv cel de modelism!

Suna foarte interesant . ...S-ar putea sa-mi foloseasca chiar mai mult la vehicole decat la cupole ...
Tibi eu iti las adresa , iar daca gasesti ceva bucatele , te poti debarasa de ele ,si-ti poti face timp cu posta, te rog trimite-le , m-as baga la niste teste ( in special niste parbrize care se deschid cu tot cu rama >ex. Citroen Traction sau Bedford QLD :rolleyes: , etc) .

#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 July 2013 - 07:07 PM

Salut . Imi puteti da , va rog mai multe detalii despre coacere ?

Un amic a incercat asta si : ".... Am urmat instructiunile de pe ambalaj, 130 de grade timp de 30 de minute. M-am ales cu o bucata diforma si carbonizata. Am mai incercat de 2 ori la temperaturi mai mici si timp mai putin, fara succes. Am stat cu ochii pe el; incepe sa se umfle si sa faca basici cam intr-un minut-doua de cand il bag ... "

#16 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 10 July 2013 - 10:25 PM

Ti-am raspuns la intrebarea pusa pe PM.
Vezi ca "amicul tau" nu a verificat corect temperatura la cuptor, basicile fiind rezultanta unei temperaturi prea mari in raport de o pozitionare gresita a fimo-ului in acel cuptor. Sau ceea ce a pus in cuptor nu era fimo ci altceva.

Precum am zis, mai multe detalii gasesti in raspunsul la intrebarea ta, de pe PM.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 10 July 2013 - 10:30 PM


#17 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2013 - 09:59 AM

Salutare tuturor,
scuze Dany ca nu am reusit sa mai intru pe aici sa vad ce probleme ai cu Fimo. Pentru " coacere " sunt mai multe metode, eu am o cutie mare din tabla, cam de 1,5 kg in care bag figurina si pun deasupra un bec de 100 W aprins. O las asa cam 20 - 30 de minute si este ok. De la Ralasef am inteles ca el il firbe si este multumit de rezultat... Poti incerca ambele varianta cu cate un cocolos de material, ca oricum pentru un master de cupola nu cred ca vei folosi un pachet intreg.

O zi buna si spor la modelit,

#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 July 2013 - 03:52 PM

Multumesc tare mult de ajutor , baieti ! :hi: :hi:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi