Forum Machete,Modelism,Hobby: Grund spray auto - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Grund spray auto

#1 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 June 2013 - 07:30 PM

Buna seara.


Imi cer scuze daca s-a mai postat.

Pot folosi grund spray auto care se gaseste peste tot la magazine gen Dedeman si pentru plastic si alama? Mai precis, este vorba despre piesele metalice de la SIB si suprastructura Bismarck (adica alama+plastic+ceva placaj). Cei de la magazin nu au prea stiut sa-mi spuna mare lucru. Daca are vreo importanta, cel de la Dedeman este de marca CAR'S. Si inca ceva: este cu mult mai gros decat vopseaua obisnuita? Poate fi folosit pentru detaliile fine de pe Bismarck?

Multumesc in avans.

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 28 June 2013 - 09:58 PM

Pentru metal Metal Primer aplicat subtire cu pensula.
Pentru plastic Mr Surfacer 1200 suflat cu aerograful .
La avioane cam astea le folosim .....

Aceasta postare a fost editata de busila: 28 June 2013 - 09:59 PM


#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2013 - 11:00 PM

Mişule, fac figurine de metal de vreo 7 ani, da n-am auzit pana acum de grund dat cu pensula, subtire.
Sfaturi din astea date cu ton de lege îi pot induce in eroare pe unii care n-au lucrat in anumite ramuri ale acestui hobby.


Pe de alta parte grundul ala auto "Cars", este facut pentru auto(mobile) care au caroserie din metal. Pe cale de consecinta grundul auto, este grund pentru metal.
Daca se respecta instructiunile de pe eticheta este absolut ok. Eu il folosesc ca atare direct din spray si dau pe feţele figurinelor unde raman detalii foarte vizibile.

Ca sa iasa pe duza aia, nu are cum sa fie prea gros.
Normal ca daca dai cu el de la 5 cm si stai cu jetul pe loc, se cladeste acolo un dita-mai guguloiul. Ideea e sa plimbi spray-ul si sa mentii distanta de 25 cm fata de obiect.
Miscarea de pulveriyare trebuie inceputa inaintea suprafetei obiectului si sa se termine tot in afara lui pentru ca duza sprayului stropeste la inceput si la sfarsit.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 28 June 2013 - 11:00 PM


#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 28 June 2013 - 11:47 PM

Caline , era vorba de PE-urile de la Bismark si de ceva tunulete metalice - nu de figurine...Am dat cu Metal Primer pe tabla de alama si P.E. - uri iar vopseaua a aderat apoi f.bine - ca de-aia l-au facut...se poate si dilua si dat cu aerograful...iar Surfacerul e numai bun pentru plastic...Am zis ca daca merge la PE-urile noastre merge si la PE-urile de la Bismark.... chestia cu Metal Primer-ul o vazui pe Youtube la un japonez...iar ce am zis am si aplicat si functioneaza ...nu-i litera de lege ( nici dupa ce oi face 'jde milioane de machete nu o sa-mi permit asta ) , e doar experienta mea (buna - rea ). Spray-uri nu folosesc , de aceea n-am zis nimic de ele...

Aceasta postare a fost editata de busila: 28 June 2013 - 11:59 PM


#5 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 29 June 2013 - 12:05 AM

Am inteles ca intrebarea vizeaza utilizarea grundului aflat in spray.

De vre-o 5 ani eu folosesc grund auto Duplicolor, fara nici un fel de probleme in raport de suportul pe care il aplic (plastic/metal/etc), aderenta fiind mai mult decat acceptabila.
Este gata diluat iar granulatia e undeva asemanatoare cu MrSurfacer 1500. Pentru aplicare, il decantez in cupa aerografului iar dupa linistire il aplic "clasic".
Are rezistenta mecanica suficient de mare, timp de uscare undeva la 15 secunde (in functie si de temperatura ambientala); rar necesita slefuire usoara pentru uniformizarea suprafetei .

Produsul e asta :

Imagine atasata: spray-grund-auto-.jpg

Posibil ca si grundul indicat in primul post sa fie folositor, insa nu-i cunosc granulatia. E posibil sa fie acelasi cu cel postat de mine.

Spor la toata lumea.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 29 June 2013 - 12:06 AM


#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 June 2013 - 06:26 AM

Grundurile auto sunt ingeneral foarte bune dar pot fi agresive cu stirenul. In cazul tau nu stiu daca ai mult stiren si chiar daca este aplica primele doua - trei straturi mai mai subtiri.
Pentru lemn poate fi o problema si te sfatuiesc sa aplici la fel in straturi subtiri deoarece lemnul are un obicei prost de a absorbii vopseaua/grundul la inceput. Deci tu trebuie sa faci o "bariera" care se usuca foarte repede si pentru a nu permite noului strat sa fie absorbit de lemn.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 June 2013 - 08:33 AM

Lemnul are o comportare mai ciudata la aplicarea oricarui strat peste suprafata lui. De ce? Absorbind substanta cu care a fost dat, fie ea apa, nitrosolv sau orice alt lichid, i se "scoala" perii, suprafata devenind aspra. Pentru aceasta se da inainte cu o cirpa umdea peste suprafata, se lasa la uscat, dupa care se slefuieste. Apoi se da un strat subtire de lac, vopsea, grund, ce o fi, se lasa la uscat, dupa care iar se slefuieste. Se mai da un strat, daca e necesar, desi nu ar mai fi, se mai slefuieste, dupa care inca un strat final. Procedeul se aplica oricarui tip de lemn. Iertati, oarecum, offtopicareala.
Wurger, lacul/grundul pentru metal, de la Gunze, se poate aplica si cu pensula, se intinde foarte bine, fara sa lase urme inestetice, fara sa imbicseasca detaliile. Folosit de mine, il recomand cu caldura. Poate pe suprafete foarte mari sa fie necesar aerograf, dar in rest merge excelent la pensula.
Lacurile/grundurile auto, cum se zice mai sus, merg pe stirel sau vopsea, dar dat cu atentie, adica fara sa balteasca. Se dau straturi succesive, subtiri, cu timp de uscare intre ele. Din doza se pulverizeaza de la 30...40 cm, doza trebuie sa fie in miscare cind incepe pulverizarea. Cu ceva egsasaiz se obin rezultate excelente.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 29 June 2013 - 08:35 AM


#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 29 June 2013 - 11:08 PM

Vezi postareabubba_000, la 29 June 2013 - 10:26 PM, a spus:

....
Ce fel de grund e? Daca e spray, l-ati dat direct din spray un singur strat?


S-a gasit raspunsul la intrebarea ce-a deschis acest topic.
http://www.cartula.r.../page__st__1440

Case closed.

#9 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 30 June 2013 - 07:22 PM

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Am fost azi la Dedeman si am luat grundul din postul lui AdiP. Daca imi permiteti va mai terorizez cu cateva nelamuriri.

1. @Z-Mare: daca porii deschisi sunt problema la lemn, n-as putea sa-i "inchid" cu un strat subtire de lac mat sau chit?

2. Referitor la piesele din plastic: nu ar fi mai sigur daca le-as acoperi cu banda? Are vopseaua neaparat nevoie de grund ca sa prinda?

3. Am asamblat cateva piese din plastic si imbinarile nu iasa chiar perfect. As chitui si slefui, dar asa s-ar duce textura pieselor respective. Are asta vreo immportanta sau oricum se va acoperi de grund/vopsea?

4. Am vazut ca pe cutie scrie sa nu se foloseasca cu vopsele pe baza de rasini sintetice. Astea nu-s emailuri?

Multumesc.

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 July 2013 - 08:05 AM

bubba_000 ,
1. tehnologia de vopsire/lacuire/grunduire a lemnului este cea descrisa de mai sus. Orice "lichid" pui pe lemn, are ca rezultat scularea microfibrelor, suprafata devine aspra, isi pierde luciul.
2. machetele trebuie spalate cu apa si detergent inainte de vopsire, altfel s-ar putea sa ai surprize de la resturile de grasime, praf sau alte impuritati. Plasticul, cu vopselele de modelism (mai putin Valleho) nu au nevoie de grund. Partile metalice, rasina, pe linga spalare, cer si un strat subtire de grund.
3. imbinarile trebuie chituite, altfel vopseaua, nu numai ca nu le acopera, le poate scoate in evidenta. In zonele cu probleme, adica cu detalii care ar pieri la slefuire, trebuie sa pui, de o parte si de alta a zonei de chituit, unul/doua straturi de scoci, apoi chituiesti, dupa care slefuiesti, la ud, pina la nivelul benzii. Indepartezi banda, si usor de tot aduci "bavura" la nivelul plasticului.
Imagine atasata: do335.03-1.jpg
Aceeasi zona dupa slefuire si vopsire
Imagine atasata: Do.335g-08.jpg
4. Problema e cu dus si intors, majoritatea emailurilor sunt defapt vopsele pe baza de rasini sintetice. Numai ca, functie de producator, se foloseste un solvent mai moale, de ex. D509, D511 sau D506, sau un solvent mai tare, ca nitrosolvul, de exemplu. Primele se pot da cu pensula pe plastic, fara probleme (ma refer aici la faptul ca nu ataca vizibil plasticul), pe cind cele pe baza de nitrosolv se dau din aerograf, data cu pensula pot apare probleme de "topire" a plasticului.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 July 2013 - 08:11 AM


#11 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 July 2013 - 09:58 PM

2. Dar ce fac in cazulsuprastructurii Bismarck-ului, care e in mare parte din placaj? Plus cs piesele din alama sunt prinse cu cuper glue...


3. Stiu, dar eu nu ma refeream la detalii (stiu ca acelea trebuie protejate), ci la faptul ca plasticul are o anumita textura care s-ar pierde in zona de imbinare. De exemplu cosul de fum arata cam ca un smirghel fin de aproape. Banuiesc ca aceasta textura are rolul de a "prinde" mai bine vopseaua. Eu ma intrebam daca va fi complet acoperita de grund/vopsea.


4. Am inteles. Deci pot folosi nitro d209 pe plastic, dar numai cu aerograful. Eu ma intrebam daca pot da cu emailuri peste acest grund. Vanzatorul mi-a zis ca nu-i nici o problema, pt. ca emailurile sunt rasini alchidice, ceea ce nu-i acelasi lucru cu rasinile sintetice.


Multumesc.

#12 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 August 2013 - 11:35 AM

Scuzati pt. ca repet postarea, dar nu a mai raspuns nimeni.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 04 August 2013 - 08:30 PM


#13 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 04 August 2013 - 01:22 PM

Poti da linistit cu emailuri peste grund.... la lemn nu ma bag , eu sunt cu plasticele... dar vorba multor modelisti mai experimentati ,fa si tu niste teste .....

Aceasta postare a fost editata de busila: 04 August 2013 - 01:24 PM


#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 August 2013 - 08:42 PM

2. Am mai spus asta de citeva ori, cred ca si pe acest topic. Lemul trebuie tratata putin altfel decit metalul sau plasticul. El absoarbe solventul si i se scoala porii, asa ca suprafata iese rugoasa. Se procedeaza asa:
- supprafata de lemn se da cu o cirpa umezita. Dupa uscare suprafata se jmirgaluieste.
- se da un strat de vopsea/grund, diluata, fie email, fie acrilic, fie lac. Dupa uscare suprafata se jmirgaluieste.
- seda inca un strat de vopsea. Dupa uscare suprafata se jmirgaluieste.
- se da un strat de vopsea, si, daca e cazul se jmirgaluieste.
- se da stratul final de vopsea.
3. Suprafetele de plastic pot fi si mate, dar granulatia trebuie sa fie foarte fina. Asta daca nu asa era textura originala, adica o granulatie mai mare.
4.Da, vopselele nitro e bine sa fie date cu agerograful, mai ales daca dilutia e nutin mai mare.
Poti da cu orice tip vopsea peste vopselele/grund tip lac (cele ce se dizolva cu diluanti nitro), mai greu invers. Rasinile alchidice sunt rasini sintetice.

#15 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 05 August 2013 - 11:25 PM

Citeaza

Poti da cu orice tip vopsea peste vopselele/grund tip lac (cele ce se dizolva cu diluanti nitro), mai greu invers. Rasinile alchidice sunt rasini sintetice.



Am inteles. Eu eram confuz pentru ca pe orice spray pe care l-am vazut scria ca nu trebuie aplicat peste vopsele/produse din rasini sintetice, ceea ce mi se pare putin ciudat.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 August 2013 - 08:14 AM

Problema e si cum il aplici. Daca balteste, sigur o sa ai neplaceri. Trebuie dat in straturi subitiri, succesive.

#17 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 August 2013 - 08:47 AM

Vezi postareaZ-mare, la 04 August 2013 - 08:42 PM, a spus:

.... suprafata se jmirgaluieste.


Este vorba despre operatiunea aia in care se foloseste smirghel pentru netezirea si uniformizarea suprafetei?

Bafta!

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 August 2013 - 12:34 PM

Da, dar pe ardeleneste ii zice galspapir sau jmirgăl! :whistle:

#19 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 August 2013 - 02:22 PM

Salut. Imi cer scuze pentru "ridicarea din morti" a topicului, dar m-am gandit ca nu are rost sa deschid altul.


M-am apucat sa vopsesc obloanele tunurilor de la SIB (sunt din metal) si imi sare vopseaua foarte usor.

Inainte le-am dat cu grundul auto spray Duplicolor din primul post si apoi am vopsit cu emailuri Revell date din aerograf si diluate cu Color Mix (2 straturi).

Acum, dupa ce s-au uscat, vad ca vopseaua se ia foarte usor cu unghia si cateodata si de la banda de mascat.

Oare unde am gresit? Ar ajuta daca as da cu lac (tot revell) inainte sa pun banda de mascare (deocamdata am vopsit doar pe o parte si cealalta o voi vopsi in alta culoare)?


Multumesc.

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 August 2013 - 07:18 PM

Ai spalat si degresat bine piesele din metal??? Era bina ca inainte de grunduire sa fi dat pe suprafete cu un smirghel :-P fin, 1000 - 1200.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi