Forum Machete,Modelism,Hobby: De unde va cumparati stiren - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

De unde va cumparati stiren

#1 Useril este offline   AcidCod3 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 07-September 09
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 January 2010 - 01:54 PM

Dupa cum zice si titlul ma intereseaza de unde va cumparati stiren (sheets, strips, etc). Am vazut ceva topicuri in care se zicea ca se pot folosi cutii de la diverse lactate. Ma indoiesc ca cei care se ocupa cu scratch build-uri folosesc asa ceva pentru lucrari. Daca aveti ceva linkuri la site-uri de unde se poate cumpara, sunt bine venit. Ideal sa fie de prin europa, taxele postale sunt criminale pt. state. Mersi mult.

#2 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 12 January 2010 - 07:52 PM

modelsforsale.com

#3 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2010 - 08:02 PM

Eu am luat de la Relish Models din UK, evergreen.

#4 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2010 - 08:04 PM

eu am luat de la modelsforsale.com cu ajutorul lui mielu.

#5 Useril este offline   AcidCod3 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 07-September 09
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 13 January 2010 - 08:40 AM

Multumesc pentru raspunsuri

#6 Useril este offline   Cyborg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:WW2 armor, Sci-Fi scratchbuilding

Postat 25 June 2010 - 03:11 PM

Buna ziua tututor,

o informatie care ar putea interesa: mi-am vizitat parintii la Buzau, de curand, si am aflat ca exista acolo cel putin o firma care produce foi de stiren. I-am sunat si am aflat ca produc foi de 1 mm, densitate 15 (?), vandut la pachete de foi cu dimensiunea de 1000x500 mm, total 12 mp pe pachet (un pachet are 0,25 mc). Pe langa foile de 1mm/densitate 15, mai exista unele de 2mm grosime, densitate 8 (mi s-a spus ca e mai usor, "de uz general"). Ar costa in jur de 40 lei/pachet cel de 1mm si 30 lei/pachet cel de 2mm. Pretul mi se pare destul de bun - 40 de lei pentru 12 mp :pardon:

Si acum, intrebarea - multam anticipat pentru sfaturi si comentarii:

Ar fi acest produs folosibil pentru modelism/scratch-building s.a.m.d. ? Ma gandesc in special la cel de 1mm grosime.
Dar care e treaba cu densitatea - de exemplu, stie cineva care e densitatea stirenului de la machetele din comert - Revell, Tamiya, Zvezda etc.? Mie mi se pare ca materialul folosit la machete se prelucreaza diferit, de la un producator la altul, ceea ce ar duce cu gandul la ideea unor diferente de densitate a stirenului utilizat (sper sa nu spun prostii :)

Intreb toate acestea pentru ca ma gandesc sa dau o sansa industriei romanesti de profil... macar din patriotism local :) daca tot ma duc peste cateva saptamani la Buzau, poate fac o achizitie...

#7 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 25 June 2010 - 04:05 PM

Cum se numeste firma? Ca sunt din Buzau si ma intereseaza si pe mine.

#8 Useril este offline   Cyborg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:WW2 armor, Sci-Fi scratchbuilding

Postat 25 June 2010 - 10:56 PM

O sa iti dau datele lor de contact pe pm, ca sa nu le facem inca publicitate - cel putin pana nu ne lamurim daca ceea ce vand este ceea ce ne trebuie. Daca poti obtine si verifica niste mostre de material de la ei, ar fi super.

#9 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2010 - 05:57 PM

Ati reusit sa va lamuriti ce produc/vand oamenii acestia?

#10 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 15 July 2010 - 07:41 PM

Din pacate nu inca, am un program turbat la munca, nu ma risc sa plec din timpul programului ca sa nu ma trec singur pe lista de disponibilizari. Cum reusesc sa ajung la ei si sa fac niste probe, o sa anunt.

#11 Useril este offline   Cyborg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:WW2 armor, Sci-Fi scratchbuilding

Postat 26 September 2011 - 03:45 PM

Salutare,

cu referire la firma din Buzau, eu nu am reusit sa ajung la ei (si cred ca nici colegul Anstro). Dar... umbland pe net, ca tot omu', in cautare de material pentru scratch-building, am gasit o firma bucuresteana cu sediul in cartierul Fundeni, care produce (mai exact, importa) ceva ce se cheama Quinn HIPS (unde HIPS vine de la High Impact Polystyrene).
I-am sunat si am vorbit cu un domn care parea in tema cu stirenul din care se fac machetele si care mi-a spus ca este vorba, practic, tot despre un stiren. Pe site-ul lor sunt informatii despre material; este disponibil in foi de 1m x 2m, de grosime 0,7 si 1 mm, precum si la 1,25 mm, 1,5 mm, 2 mm,..... pana la 6 mm.; pretul unui metru patrat ar fi undeva la 2,9 euro (pt. cel de 0,7mm) respectiv 4,1 euro (pt. cel de 1mm), fara TVA. O foaie are 2 mp (dar la grosimi mai mari de 1,5, foile sunt de 3 m x 2m). Persoana mi-a zis ca au pe stoc si vand si la bucata (foaie); exista mai multe variante de culoare, dar au sigur alb si argintiu.

Acum, eu locuiesc tocmai in Militari, dar daca dintre colegii de pe forum cineva re domiciliul (sau lucreaza) in Fundeni sau pe-aproape, poate da o fuga (L-V, 09.00 - 17.00) si arunca o privire asupra materialului, eventual cere o bucatica si face niste teste pe el. Domnul cu care am vorbit mi-a spus ca se taie usor, se vopseste bine cu orice fel de vopsea si se lipeste cu adezivi pe baza de acetona. Dar, ca si-n relatiile cu sexul opus, tot contactu' fizic e de baza!

Oricum, pentru oricine este interesat, stau la dispozitie pe pm pentru datele de contact ale firmei (website), ca sa nu facem publicitate aici. Daca nu se ivesc voluntari, va trebui sa asteptam pana saptamana viitoare, cand ma mai eliberez la slujba si dau o fuga pana la firma respectiva.

Regards,
Cyborg

#12 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 September 2011 - 02:58 PM

O informatie suplimentara: pentru cei care prefersa abs si nu stiren, sunt si magazine clasice dar si online in tara.
Nu stiu la nivel de compozitie chimica prin ce difera cele doua materiale, eu am folosit atat abs cat si forex cumparate de la un magazin din oras.

#13 Useril este offline   V200 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 15-January 09

Postat 01 October 2011 - 09:51 PM

Buna.
Sper ca nu va fi considerata reclama gratuita, dar va rog sa-mi dati ceva adrese de unde se poate cumpara ( din tara) ABS sau styren, placa cu grosimea sub 1 mm.
Multumesc.
Cu stima.

#14 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 18 October 2012 - 09:30 AM

Vezi postareaCyborg, la 25 June 2010 - 10:56 PM, a spus:

O sa iti dau datele lor de contact pe pm, ca sa nu le facem inca publicitate - cel putin pana nu ne lamurim daca ceea ce vand este ceea ce ne trebuie. Daca poti obtine si verifica niste mostre de material de la ei, ar fi super.


Buna ziua,
M-ar interesa si pe mine datele de contact ale firmei, daca anuntul mai e valabile (am vazut ca e din 2010). Sunt din Buzau si as incerca sa-i contactez.
Multumesc anticipat

#15 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 23 August 2013 - 12:12 PM

Am gasit firma in Bucuresti care are Quinn HIPS
http://www.spiroplas...laci/quinn-hips
Preturile sunt: Alb 2000 X 1000 2.70 euro/m2 cel de 0,7 si 3.86 euro/m2 cel de 1mm.
Sper sa nu fie considerata reclama.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi