Forum Machete,Modelism,Hobby: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

#1 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 01 July 2013 - 04:40 PM

Henryk Sienkiewicz cred ca ramane autorul meu favorit de romane istorice. Trilogia "Potopul" mi-a ramas efectiv in suflet.
Asa ca, acum ceva timp, cand am avut ocazia sa comand niste figurine Ek Castings, cred ca m-a atras imediat husarul polonez din portofoliul lor (mai e unul, in ipostaza poruncitoare, cred ca un polcovnic, dar nu l-am luat):
http://ekcastings.co....php?detail=132
Aveti deja aceeasi figurina lucrata in doua feluri de catre rusi:
aici: http://battlefield-m.../2011/07/8.html
si aici:
http://en.diorama.ru...y/figures/2380/
In asteptarea plecarii la mare, am zis sa arunc iute niste fotografii.
Ceea ce vedeti este rezultatul unui atelier comun, inceput cu b00gie (fiecare cu figurina lui, dar mai povestim, mai dialogam, mai dam cu pensula, mai adaugam o sursa de lumina, mai experimentam o racoritoare, chestii de genul asta). Ii multumesc tare mult, are ochii mult mai buni ca mine si vede lucruri care mie imi cam scapa.
Voi descrie putin si pasii, m-a interesat mai mult sa lucrez si sa experimentez.
Dupa curatarea catorva urme de turnare, usor neplacute (de fapt astea-s cele cu care debuteaza antrenamentul nervilor), am aplicat un primer negru Vallejo. Nu am poze sa va arat cu stadiul acesta, insa va veti face o idee si din pozele mele. Am facut insa o mica greseala care va fi observabila. In incapatanarea mea tembela, am refuzat sa acopar si capul cu primer, ca deh, prostu' pana nu-i fudul, stiti voi continuarea. De fapt am zis ca fiind metalul asa, mai lustruit (insa nu m-am ostenit cu operatiunea asta), se va vedea mai frumos, de la sine. Surpriza a aparut pe parcurs, pe masura ce acopeream cu straturi subtire de metalice Vallejo, s-a produs o departajare a culorilor. Desi era aceeasi vopsea aplicata peste tot, capul nu "stralucea" la fel ca armura. In fine, o lectie insusita.
Pe urma, am trecut la aplicarea culorilor. Aici, am experimentat in doua etape:
1. intr-o prima faza ma oprisem la Oily Steel 70865(mai inchis), Chainmail Silver 72053 (culoare de baza), Chrome 71064 (culaore deschisa). Baza a fost Chainmail Silver, cu putin oliy steel dar, dupa ce am aplicat 4-5 straturi destul de diluate, am observat fenomenul de care aminteam mai sus. Desi lucrez cu o paleta umeda (excelenta inventie, mersi Bogdane din nou!), am realizat ca exista diferente intre pigmentul culorilor (Model Color, Game Color, Model Air), asa ca, in runda a doua am schimbat foaia.
2. a doua faza, adica ieri, am profitat de faptul ca Bogdan (b00gie) mi-a pus la dispozitie niste Vallejo Natural Steel 70864 si Silver 70997, toate aceeasi serie (Model Color) si am atacat din nou partile metalice: coif, armura, aparatori brate cu o combinatie 3/4 Natural Steel si 1/4 Silver. Rezultatul il vedeti mai jos. Am dat cam 4 straturi diluate si am mai revenit cu unul, proportie usor schimbata, cam 2/3 Natural Steel, 1/3 Silver. la fel diluate bine. Am observat ca desi iti ia mai mult timp sa lucrezi cu mai multe straturi subtiri, ai insa un avantaj; realizezi mai repede cand sa te opresti si poti avea mai bine control pe cum evolueaza culoarea. Am impresia ca si Alguhan explica undeva f. bine aceeasi optiune.Deocamdata atat, voi reveni.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN0571.JPG
  • Imagine atasata: DSCN0572.JPG
  • Imagine atasata: DSCN0574.JPG
  • Imagine atasata: DSCN0577.JPG


#2 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 01 July 2013 - 05:54 PM

Inceputul este promitator! :good:

Voi urmarii cu atentie aceasta lucrare. Daca ai intrebari, nu ezita!

Mult success! :hi:

#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 01 July 2013 - 06:59 PM

Mersi mult, Zeno, fii sigur ca te voi "claxona"! Dupa cum vezi, am pus Normandul deoparte si am atacat ceva proaspat.
Acolo mai am niste retusuri de facut.

#4 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 01 July 2013 - 09:43 PM

Nicu, eu cel mai mult ma bucur sa vad ca ai prins curaj. Sa vezi ce incantat vei fi dupa ce vei aborda luminile si umbrele pe armura. Vreau sa vad figurina asta finalizata. Sunt convins ca in ritmul asta va iesi frumos la final si vei experimenta multe pe parcurs. Poate reusim niste poze mai bune (desi metalele sunt dificil de fotografiat) si facem o prezentare SBS.
Te astept cu forte proaspete dupa vacanta. Imagine postata

#5 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 01 July 2013 - 10:36 PM

Multumesc mult, Bogdane! Abia astept sa ne revedem.

#6 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 02 July 2013 - 09:10 PM

Frumoasa f,igura. Dinamica si realizata ca la carte. Efectul de metal a armurii este impresionant. Imi place enorm. Felicitari.

#7 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 14 July 2013 - 11:32 PM

Multumesc Americanule! Sa avem rabdare, mai sunt multe de facut.
Astazi am aplicat primele lumini, combinatie cam 50% Natural Steel-50%Silver, pe zonele unde mi s-au parut mie mai expuse. B00gie m-a ajutat cu niste fotografii, din pacate, in ciuda eforturilor sale, nu stiu daca se observa diferente semnificative, cel putin nu inca la stadiul asta.
In rest, cu pasi mici, inca un mic atelier duminical, in compania unui bun prieten caruia ii sunt tare recunoscator.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0178.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0172.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0174.JPG


#8 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 15 July 2013 - 01:03 AM

Fotografii mai mari, te rog.

Din cate vad arata fain. Cand ajungi la pene am sa-ti dau un tric cum sa le faci repede si sa arate fain.

Spor la treaba! :hi:

#9 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 15 July 2013 - 08:17 AM

Mersi mult, Zeno. Ti-as fi recunoscator, dar nu ajung imediat acolo. La cate straturi diluate aplic, am o evolutie de melc. Deocamdata vreau sa termin armura+coiful, luminile, sper sa aplic astazi si primele umbre. Mai am de lucrat si partile aurite de pe ele, in unele zone o sa fie munca de japonez. Am avut ieri o discutie cu Bogan si mi-am cam fixat etapele mari. Te rog sa intervii daca ai sugestii.
Voi posta, diseara, fotografii mai mari.
Numai bine!
Nicu

#10 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 15 July 2013 - 02:48 PM

Ceva poze mai mari:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0178.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0175.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0174.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0173.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0171.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0168.JPG

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 15 July 2013 - 02:58 PM


#11 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 16 July 2013 - 11:26 AM

Am aplicat din nou umbre, de asta doar cu Natural Steel, am incercat, in special, sa acopar zonele intunecate din interiorul solzilor armurii, zonele de imbinare ale placilor armurii, mici tuse sub anumite linii de sub coif et alia (am citit undeva ca era una dintre cele mai interesante armuri ale finalului de secol XVII, departe de cele standard europene, facute dintr-o singura bucata. Semana cu "lorica segmentata" romana, permitea o mobilitate mai mare si era mai subtire. Asa imi explic acum de ce putea fi purtata direct pe vestimintele obisnuite, cele grele, occidentale, aveau nevoie de o "vesta" din piele suplimentara peste care venea armura). Evident ca am mai deteriorat pe ici si colo, a trebuit sa revin cu lumini.
Am atacat un nou element vestimentar, verdele este mai inchis decat se vede la lumina naturala (Vallejo Medium Olive, Model Color), am incercat si ceva lumini si umbre.
Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, pana duminica, cand ma revad cu Bogdan, nu va pot oferi altele mai bune, atata poate Nikon-ul meu (si-arata ca naiba, stiu!).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN5239.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5222.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5214.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5195.JPG


#12 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 28 July 2013 - 10:46 PM

Continuarea povestii:

Dupa ce un nefericit accident a cauzat husarului meu pierderea uneia dintre "aripi" (recuperata, indreptata, avantaj ca pot picta mai lejer in zona "descoperita", voi lipi mai tarziu "penele"), am reusit, in dupa-amiaza asta, o dubla performanta: sa combinam atelierul de modelit (b00gie si cu mine) cu sauna de la etajul 4. In fotografiile atasate incercati sa distingeti rezultatul (doar cel modelistic, celalalt nu-l puteti vedea, doar va spun ca si in momentul in care tastez mesajul acesta, vad cum creste o mica retea hidrografica in jurul tastaturii) .
M-am jucat putin cu umbrele si luminile extreme (doar Gun Metal Metalizer 71.073 si Silver-ul mentionat in mesajele anterioare). La sfatul lui Bogdan, am facut o zeama diluata din cerneluri Vallejo (Blue+ un strop de Smoke Model Color) cu care am acoperit toate partile metalice (de la coif pana la brau si protectiile de antebrate). A functionat ca un fel de filtru (rog colegii mai priceputi sa ma ierte daca spun prostii, deja fugaresc pe birou niste sevetele de hartie ca sa mai reducem afluentii ingrijoratoarei retelei hidrografice). Pe urma am revenit si am refacut luminile (m-am riscat cu 2/3 Silver+1/3 Chrome 71.064), dar si umbrele extreme, cate un punct in fiecare zona mai expusa sau mai ascunsa.
Spor la modelit tuturor!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: c_DSC_0234.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0240.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0242.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0246.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0247.jpg
  • Imagine atasata: c_DSC_0230.jpg

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 28 July 2013 - 10:47 PM


#13 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 10 August 2013 - 12:07 AM

Am mai continuat cu "halatul" verde. Cum culoarea de ultima oara nu mi-a placut, am schimbat putin combinatia:
Baza: 920 German Uniform baza+850 Medium Olive+o picatura mica 978 Dark Yellow
Lumini: baza +850+ 955 Flat Flesh
Umbre: baza + 850+ 950 Black.
Nu am terminat, am facut si cateva greseli aiurea. O sa-mi ia ceva timp elementul asta vestimentar sa-l aduc unde vreau.
Sper sa pot reveni duminica.
Pana atunci ceva fotografii, nu prea grozave. Pentru cei care stiu cum arata German uniform, fotografiile au iesit mai "luminoase"!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN5341.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5350.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5353.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5354.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5355.JPG


#14 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 12 August 2013 - 12:21 PM

"...in unele zone o sa fie munca de japonez"-daca ai fi incercat cu procedeul de dry-brush,ti-ai fi usurat munca cu cel putin 50%.Nu vreau sa fiu Gigi-contra,dar ,de la prima mana de dry-brush,ai fi obtinut primele umbre.Asa, o sa ai nevoie de o multime de wash-uri controlate sa evidentiezi toate detaliile,deci nu pot decat sa-ti urez mult spor in continuare.

#15 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 12 August 2013 - 05:01 PM

Mersi Daniele! Nu-ti spun ce deliciu e sa lucrezi cu pasi marunti, pe caldurile astea!
Adica a te perpeli, pe indelete, la foc constant si mic. Dar, cica, zic bucatarii mai priceputi, asa iese mancarea mai gustoasa!
Nu ma pronunt, decamdata ma doar ma perpelesc. Cat am foc!

#16 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 09 September 2013 - 12:59 AM

Ceva lumini, inca mai am de definitivat!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN5871.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5869.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5864.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5862.JPG


#17 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 23 October 2013 - 01:46 PM

Progresam cu mici pasi, din pacate, aparatul meu m-a cam lasat, sper sa revin in weekend cu fotografii mai bune.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN5881.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5882.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5883.JPG


#18 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 15 December 2013 - 09:06 PM

Unde am ajuns (si aripa cazuta arata la fel ca cea pe care o vedeti, am sa o lipesc la final cand voi termina definitiv armura).
Multumesc mult lui b00gie pentru fotografii...si nu numai.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0072.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0073.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0074.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0078.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0081.JPG


#19 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 15 December 2013 - 11:37 PM

Pana acum, arata foarte, foarte bine!
Cand o vei termina, va fi, pe departe, cea mai faina lucrare a ta.
Tot asa, Nicu!

#20 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 16 December 2013 - 12:08 AM

Multumesc frumos, Zeno! Ma bucur ca-ti place.
A meritat sa o iau cu pasi mici si sa nu ma grabesc (Bogdan isi are aici o contributie importanta). Sa terminam intai totul si pe urma vedem si ce baza-i trantim!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi