Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-81C - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 19 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR-81C 1/72 Amodel

#301 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 February 2014 - 05:40 PM

Stai cuminte si nu te mai supara pentru nimicuri. Esti doar tinar si nelinistit ! ;-)

#302 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 22 February 2014 - 05:41 PM

Eu zic ca lucrurie sunt lamurite acum cu avionul, nu stiu ce poate sa-i faca in plus in stadiul asta, Radub si Cantacuzino ne-au luminat intr-un mare fel dar astept cu o placere diabolica vaca si detalierea ei. Poate avem vreun veterinar pe forum sa-i dea lui Edy niste sfaturi.
Apropos de spiritul mioritic imi permit sa poluez un pic cu o alta veterinara, un Nardi cu cel putin 15 victime numarate. Multumesc Horia pentru imagine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Nardi - 35 HS.jpg


#303 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2014 - 06:07 PM

Deocamdata stau cam asa;

Imagine atasata: DSCF9451.JPG
Imagine atasata: DSCF9452.JPG

Am debavurat ciobanasii, si pentru ca pelerinii americani de decol 17 erau mai bine imbracati si incaltati decit romanasii din mijlocul secolului 20 , m-am apucat sa-i descatlz. Vaca va trece si ea printr-un butt-lift si probabil un breast remodeling, si va primi si coarne :)

Imagine atasata: DSCF9455.JPG

Cel in picioare a capatat camesha scoasa din pantaloni (multulesc lui danutz pentru "zee green stuff" ).
Probabil ca o sa-i tai reverele prea moderne de la camasa si-o sa-l echipez cu o desaga si un batz.

Imagine atasata: DSCF9458.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 22 February 2014 - 06:09 PM


#304 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 22 February 2014 - 06:18 PM

Si cānd am zis ca l-am terminat primul!
Imagine atasata: IAR81C Nina.png


Acum īmi dau seama ca tre sa fac ciobanii și vaca! Atenție 109, ca a ta nu are coarne!

Mulțumiri pentru lămuriri domnilor R. Branzan si Cantacuzino.

Cu stima.

PS: Nu sunt īncă bine și aștept rezultatele analizelor. CYA

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 22 February 2014 - 06:25 PM


#305 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2014 - 06:24 PM

Hei , uite cum apar lucruri noi. Am vazut ca si tu in profil, dar si Aur cu macheta lui a nr.42, ati facut contragreutatile extreme in bleu, ele fiind sub zona galbena. Eu am vopsit pentru orice eventualitate, si galbene si bleu. Exista vreo poza sau ceva din care sa rezulte ca nu erau vopsite tot in galben ca restul zonei ? Ca nu le-am montat inca, si probabil o voi face cu 5 minute inainte de a-l pozitiona in vigneta, asa ca e timp de discutii :)

#306 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 22 February 2014 - 06:31 PM

Nu ma īntrebați ca habar nu am! Sincer. Cred ca le-am făcut asa din reflex.

Cum eu cu coloratul sunt la pămānt... Va dați seama ca nu prezint nici o garanție. Poate ca domni Radu sau Cantacuzino ne pot lamuri.

Chiar sunt curios.

#307 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 22 February 2014 - 07:07 PM

Dupa aplicarea insemnelor de front, contragreutatile erau galbene sau albe la varfurile aripilor, in functie de cum era insemnul de front. Inainte de mai 1941, erau albastre.
Radu

#308 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2014 - 07:27 PM

Cam asa ma gindeam si eu, ca nu prea avea sens sa stea cineva sa le mascheze.

Multam, Radu.

#309 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2014 - 08:20 PM

Am vopsit conurile cu olive, am pus tevusca de pe burta, am dat cu ceva jeg pe la busonul de alimentare si , ca sa dorm linistit, am mai "bruscat" un pic unghiul carenajul prizei de aer. Am taiat cu o lama nr.11 noua, apoi am retusat cu bleu.

Imagine atasata: DSCF9464.JPG

Poate va intrebati de ce elicea are acum doar doua pale. Facind ceva weathering pe spatele palelor, una din ele a sarit si a cazut...fix intr-un capacel cu...nitro; rezultatul, trebuie sa vad pe unde am pus borcanasul cu RLM-70.

Imagine atasata: DSCF9459.JPG

Bine ca nu s-a stricat decalul

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 22 February 2014 - 08:30 PM


#310 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2014 - 12:05 PM

Ugerul vacii (nebuna sau nu) are 4 duze.
Iata aici o referinta dintr-un manual ...

Imagine atasata: 16and17-1.gif


Deaseminea esixta si poze edificatoare...

Imagine atasata: Cow_lying_on_side.jpg, Imagine atasata: depositphotos_21251351--Udder-of-a-young-cow.jpg, Imagine atasata: Cow_udders02.jpg


Deci, nu umbla acolo ca poti sa orbesti.

#311 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2014 - 06:47 PM

Multumesc frumos Wurger, cred ca postarea ta o sa bage ceva panica in vizitatorii straini de limba noastra :))))


In fine, sunt pe ultima suta de metri la Nina. Ultimul obstacol, mitralierele usoare.

Dupa cum stim cu totii, e socant, dar nu exista nicio mitraliera browning de .3 la 1/72. Nici rasina, nici alama.
Ma refer la mitraliera care ne trebuie pentru IAR-80, in oricare din variante. La Master / poland exista un set pentru mitraliere britanice care are din pacate ascunzatori de flacari.

M-am bucurat mult sa aflu ca Miniworld a scos un set de tevi si evident m-am zorit sa comand doua, sa fie.
Nu conta ca au perforatii rotunde nu ovale, ca oricum nu se vedeau la varianta asta.

La prima vedere, arata foarte bine:

Imagine atasata: 1.JPG

Privind mai atent insa, devine clar ca nu-s facute prin strunjire ci turnare, toate tevile avind niste deranjante bavuri si serpuiri. Problema lor cea mai mare insa e ca sint mult prea masive, mai mari decit cele de .50 !
Conform planurilor din cartea lui Radu, diametrul tevii e undeva pe la 40mm, la 72 fiind un .6mm
Plus ca le lipseste ultimul mustiuc al tevii propriu-zise.

Imagine atasata: 2.JPG
Imagine atasata: DSCF9506a.JPG

Am purces sa le modific un pic, adaugindu-le ultimul segment din teava de alama de .3 cu interiorul de .1
Chiar si dupa mai multe slefuiri parca tot masive pareau asa ca mi-am facut eu inca doua virfuri din tevusca de .3 infipta in alta de .5. O sa vad dupa vopsirea cu gunmetal, care da mai bine si deci pe care o voi monta.

Imagine atasata: DSCF9499.JPG
Imagine atasata: DSCF9503.JPG

#312 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2014 - 07:36 PM

Problema rezolvata :(
Mitralierele de la Miniworld sunt de nefolosit, pentru ca nu incap in gaurile facute in aripa si nu ma apuc acum sa forez in aripa vopsita...de altfel sint mai masive decit teava de 20mm ceea ce ar da cam ciudat.

Am lipit tevustile facute de mine si cu asta , Nina e cam gata. Voi reveni in weekend cu poze mai bune.

Imagine atasata: DSCF9507.JPG

Acu tre sa vad ce voi face cu 12 tevi de Miniworld...cred ca-s bune de .303-uri la 1/48.

#313 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 27 February 2014 - 07:41 PM

Vezi postarea1-0-9, la 27 February 2014 - 07:36 PM, a spus:

... si cu asta , Nina e cam gata.



THANK GOD!!! :crazy:

:-)

#314 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 27 February 2014 - 08:59 PM

Da-i doua lui Z mare sa le puna pe IAR ul lui, cred ca-s la fix. Te-a ambitionat ucrainianul ala cu mitralierele ...

#315 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 28 February 2014 - 12:02 PM

O sugestie.
Ar fi bine ca topicul IAR 80-81 Walkaround sa se completeze cu o serie de poze si desene explicative ce apar aici,sunt cateva noutati ce nu se regasesc acolo.

Imagine postata

#316 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2014 - 11:07 AM

Ma intorc la subiectul flapsului , pentru ca am mai gasit o poza clara (multumesc Alex), de data asta nu cred ca mai e vreun dubiu ca cel putin pe unele, exista o delimitare clara de culori acolo, nefiind vorba de lumini, straluciri , planeta venus, sau baloane meteo :

Imagine atasata: 37.JPG


Se vede clar unde incepe si unde se termina stralucirea/ reflexia luminii pe flaps, iar delimitarea e mai jos.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 02 March 2014 - 11:15 AM


#317 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 March 2014 - 03:23 PM

Salut, 109.
Daca vb de aceeasi delimitare, si anume cea pe care am trasat linii rosii in poza de mai jos, aceasta nu ne este straina din poze, aceasta demarcatie se vede pt ca este muchia tablei care acopera partea curba a flapsului, deoarece panza pe partea curba era aplicata peste acesta tabla, deci avand un support solid dedesubt, iar pe partea plana panza nu avea nici un support dedesubt se creaza o diferenta de nuante in poze, deci nu neaparat trebuie sa fie doua nuante de culori acolo.

Imagine atasata: 0000.JPG

Si in poza cu Nina se pot observa diferite demarcatii pe suprafata panzei, datorita tot acestui fenomen, panza pe support solid, panza fara suport.

Imagine atasata: Clip_3.jpg

Deci, daca imi permiti sa-mi exprim parerea personala, poate gresesc sau poate nu dar chiar si dupa aceasta poza eu tot sunt de parere ca muchia era vopsita in culoarea extradosului.

#318 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 02 March 2014 - 03:45 PM

De asemenea trebuie luate in considerare alte cateva posibile "circumstante":
- Expunerea la soare si intemperii decoloreaza vopseaua si poate crea variatii intre partile expuse si cele protejate. Deci, e posibil ca diferentele de nuanta vizibile in poze sa se datoreze atat de indragitului "weathering".
- Unele avioane au fost revopsite. Daca avionul a fost revopsit cu voletul ridicat, e posibil ca partea protejata sub aripa are o nuanta subtil diferita. De exemplu, pe piesele recuperate anul trecut in Piatra Mare, se vede unde a fost revopsit avionul (inscriptia "cartuse" a fost mascata) si se vede un contrast clar intre cele doua nuante de verde.
Ca parere personala, eu inclin sa cred ca acea parte a voletlui este vopsita la fel ca extradosul.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 02 March 2014 - 03:47 PM


#319 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2014 - 10:08 PM

Fair enough ! Comentariile sint foarte pertinente si va multumesc amandurora ca (inca) aveti rabdare :)

Ma iau dupa vorba aia din batrani ( cand doi spun ca esti beat, tre sa te duci la culcare ) asa ca ma duc la culcare, dar nu inainte de a mai mesteri un pic la Getta, pe care , pentru linistea tuturor, o voi face cu flapsurile ridicate :))

#320 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2014 - 10:47 PM

Azi am fost norocos sa ma intalnesc cu Wurger la niste meditatii de vopsit figurine si la jefuit de vopsele, asa ca sint gata :)
Maine voi da un grund alb pe taranushi si vacuta .

Imagine atasata: DSCF9552.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 02 March 2014 - 10:49 PM


Arata acest topic


  • 19 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi