Forum Machete,Modelism,Hobby: cu ce grunduiesc/vopsesc figurinele "plastic de galeata"? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cu ce grunduiesc/vopsesc figurinele "plastic de galeata"?

#1 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 04 August 2013 - 11:27 AM

Salut. Am adunat de-a lungul timpului,mai multe kit-uri zvezda 1/72 miniaturi istorice turnate din asa numitul,plastic de galeata. M-am hotarit sa ma apuc de ele,am incercat grundul tamiya 87044 pe o bucatica de rama.Problema e ca la un singur strat ,grundul se zgirie foarte usor jos,la doua straturi se comporta mai bine,dar se incarca destul de mult detaliile si asta inainte sa aplic culorile.Daca stie cineva, cum as putea sa lucrez,sau ce materiale as putea folosi pentru a avea un strat de vopsea rezistent,mentionez ca voi finisa in acrilice. Inca ceva.Cu ce se pot lipi aceste figurine? Merci.

#2 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 04 August 2013 - 12:45 PM

salut! Roland, eu am folosit in ultimul timp un spray la 200ml produs de Maimeri (vezi foto). Se gasesc la magazinele pentru pictura, sunt diverse culori, iar la pret sunt in jur de 23-28lei. Imi plac pentru ca se aseaza foarte bine pe plastic, iar ulterior cand vopsesc cu acrilice merge grozav. Sfatul meu este sa cumperi o data pentru proba si sa faci comparatii. Numai bine! Ps. Chiar daca mai pierzi ceva timp recomandabil este, mai ales la plasticul asta, sa speli piesele inainte.

Imagine atasata: spray 1.jpg

#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 04 August 2013 - 07:59 PM

Salve Roland!

b00gie lucreaza cu asta (http://www.machete.r...lic-black-200ml). L-am testat si eu si pot sa-ti spun ca, in comparatie cu primerul de la seria Model Air, tot Vallejo, se comporta mult mai bine, atat pe figurine 1/72, cat si pe cele 1/32 (54 mm). Eu ti-l recomand cu caldura, se intinde usor cu pensula, poti sa-l diluezi, se "strange" f. bine pe zonele acoperite cu el si poti aplica straturile de vopseluri fara probleme.
Sa ai spor!

#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 August 2013 - 08:28 PM

Domnii mei, mai multa atentie va rog, e vorba de plasticul de galeata sau polipropilena. Asta nu se lipeste, nu se chituieste, nu se grunduieste, nu se vopseste cu nimic! Toate sar, mai devreme sau mai tirziu. Lipirea ale loc numai la cald, iar despre vopsit am inteles ca industrial, inainte de vopsire, piesa pe pune intr-un cimp electrostatic de inalta tensiune, ce produce pe suprafata o jerba de scintei.
Nu spun ca polipropilena nu se poate vopsi, dar in timp, sau la socuri mecanice nu prea mari, vopseaua sare.

#5 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 05 August 2013 - 06:52 AM

Z-mare, nu contest ceea ce spui, dar am vazut multi, pe acest forum, lucrari realizate avand la baza "blestematele" figurine 1/72 Zvezda (dani si b00gie sunt doua nume care-mi vin iute in minte). Pe-ale lui b00gie le-am vazut si personal si nu am sesizat inca urme de deteriorare. Cam au 1-2 ani de la executie.

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 05 August 2013 - 07:02 AM


#6 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 August 2013 - 07:57 AM

Cum ziceam mai sus, nu spuneam ca nu se poate, dar vopseaua nu tine ca la figurinele obisnuite. Crede-ma, am avut si eu astfel de figurine: greu de debavurat, greu de lipit, greu de vopsit. Precizez, nu spun ca nu se poate, dar aderenta vopselii este foarte slaba, cu sau fara grund, surprizele pot apare oricind.

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 05 August 2013 - 09:59 AM

Este un material foarte dificil.
Poti incerca eventual cu grunduri pentru plastic, de tipul celor de la duplicolor, insa cum acelea de regula actioneaza prin interactiunea chimica cu materialul suport, nu stiu sigur ce sanse de reusita vei avea.

Insa de incercat se poate, un tub de spray nefiind excesiv de scump, este undeva la 15 ron cred.

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2013 - 10:56 AM

Stiu pe cineva care are kile de figurine din astea.
Nu aplica nici un grund.
Foloseste vopsele humbrol sau revell si nu i s-a cojit nimic.
Lipeste (conversii) cu superglue gel.

Deci......Kile !!! Numai nemţi (ghici ciuperca ce e !)

#9 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 05 August 2013 - 12:07 PM

.....Vre-un panzer....grenadier ,ceva ....

Aceasta postare a fost editata de busila: 05 August 2013 - 12:09 PM


#10 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 07 August 2013 - 09:39 PM

Din experienta proprie cu figurinele 1/72 Zvezda si Italeri, va pot spune urmatoarele:
- Primer folosesc exact ce a spus JangBogo si sunt foarte multumit. Acest primer adera foarte bine pe plastic, se intinde foarte frumos fara sa innece absolut deloc detaliile (cu primerul la spray pierdeam din detalii, insa cu acesta am rezolvat acest aspect).
- Vopselele acrilice Vallejo adera bine pe acest primer. Am incerca si direct pe plastic si aderenta este foarte scazuta (mentionez ca spal intodeauna dupa debavurare figurinele si le fixez pe suporturi pentru a evita sa le ating in timpul lucrului). A fost nevoie de mai multe straturi (si foarte multi nervi) pentru o acoperire uniforma a stratului de baza fata de vopsirea peste primer.
- De pe figurinele vospsite direct pe plastic, vospseaua sare chiar si la o simpla manipulare. Figurinele primerizate rezista fara probleme la manipulare normala (fara a le freca cu indarjire), insa la socuri puternice (cazaturi, frecat cu suprafete dure, etc.) vopseaua poate sari cu tot cu primer.
- Altfel de vopsea decat cea acrilica nu am folosit. Din cate am citit, vopseaua enamel adera prin atacarea suprafetei si prin urmare are o priza mult mai buna la plastic. Insa nu stiu daca functioneaza si pe plasticul "de galeata". Poate alti colegi care au experimentat pot sa ma completeze.
Sfatul meu este: daca folosesti figurinele pentru vignete/diorame/display poti folosi fara probleme acrilice (cu primerizare prealabila); daca le folosesti pentru wargaming sau alte activitati care necesita manipulare intensiva trebuie sa gasesti alte solutii daca vrei sa nu sara vopseaua.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi