Forum Machete,Modelism,Hobby: Nakajima KI-43 I Hei - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nakajima KI-43 I Hei

#1 Useril este offline   Calin1996 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 17-August 13

Postat 17 August 2013 - 08:22 PM

Salutare, aceasta este o macheta din hartie al unuia dintre cele mai cunoscute avioane japoneze din al doilea razboi mondial. Kitul este produs de Orlik si este scara 1:24 cu aceasta macheta particip la un concurs pe forumul papermodel.ro si momentan mai am putin de lucru si termin, acum o sa pun poze
Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 17 August 2013 - 10:38 PM

Reusita pasare.... la cat mai multe.

#3 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 18 August 2013 - 09:51 AM

Nu imi inchipuiam ca o macheta de hartie poate arata asa!
Foarte tare!
Spor!

#4 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2013 - 05:04 PM

Foarte reusita pentru o macheta din hartie.Succes

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 August 2013 - 08:23 AM

Hirtie, hirtie, dar arata foarte bine! :good:

#6 Useril este offline   Calin1996 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 17-August 13

Postat 20 August 2013 - 08:39 PM

MULTUMESC pentru aprecieri, am terminat motorul si capota luiImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#7 Useril este offline   Calin1996 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 17-August 13

Postat 26 August 2013 - 08:29 AM

Pot spune ca macheta mea se apropie de final, am mai facut cupola si elicea si am terminat trenul de aterizare, in curand o sa vina si pozele cu modelul finalizat
Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#8 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 26 August 2013 - 03:46 PM

Şi eu care ziceam că..."plasticu' e sfânt!"
Ete că nu-i tocmai aşa!
Felicitări, maestre! :good:

#9 Useril este offline   Calin1996 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 17-August 13

Postat 16 September 2013 - 12:15 PM

Multumesc,Revin si cu pozele cu macheta finalizata, sunt facute la Bucuresti la salonul de macheteImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#10 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 16 September 2013 - 06:53 PM

Super ! Imagine postataImagine postataTi-a iesit excelent !
Felicitari !Imagine postata

#11 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 16 September 2013 - 10:00 PM

Si mie mi se pare foarte reusit, nu ai spune ca e din hartie La cat mai multe! :hi:

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 September 2013 - 08:28 AM

Vazut pe viu, ca sa zic asa. Arata chiar foarte bine, ca si celelelalte lucrari ale lui Calin, toate din carton. Felicitari! :hi: . :hi: :hi:

#13 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 18 September 2013 - 09:15 PM

Este, intr-adevar, foarte frumoasa realizarea!

Pe mine m-ar interesa insa sa aflu si in ce masura ai folosit strict materialele furnizate intr-un kit, ce anume ai folosit suplimentar, etc.?
Personal nu cunosc tagma machetelor din hartie decat din auzite, asa ca exista curiozitatea legata de bucatile care "lucesc" in poze, de elementele de rezistenta (parca apare si ceva mai solid decat "hartia"/ cartonul pe care e tiparita macheta?!), de materialul transparent al cupolei si parbrizului, de adezivi folositi. Cine stie, poate virez brusc catre constructia de astfel de machete! :-)

#14 Useril este offline   Calin1996 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 17-August 13

Postat 19 September 2013 - 02:00 PM

Pai modelul este cam 99% cel din kit, singura imbunatatire adusa este adaugarea celor 3 inele din sarma de cupru ca sa arate cat mai aproape de modelul real, kitul punea la dispozitie o astfel de piesa, dar nu era prea realista, in rest plasticul de la cupola este un plexiglas salvat de pe niste ambalaje si lipit cu Picatura de carton, in rest alte material in afara de hartie am mai folosit bucati de sarma si bolduri, un alt aspect de care trebuie tinut cont este colorarea canturilor, atunci cand tai hartia, inainte de a construi o piesa, trebuie colorata cu o carioca grosimea hartiei, altfel la final se va vedea urat. Structura de rezistenta a avionului este realizata din carton de 1mm, am avut norocul ca pentru acest kit sa existe si elemente laser-cut, si o data cu modelul am comandat si aceste elemente care sunt gata decupate, si care au format structura machetei. Macheta este printata pe o hartie mai groasa decat cea obisnuita , de birou, se poate gasi si in librarii se numeste demicarton, cat despre adezivi, folosesc in mare parte lipici lichid pentru hartie, cumparat tot de la librarie, si pe langa el mai folosesc Picatura, pentru a intari in anumite locuri hartia si pentru faptul ca are uscare rapida, si mai folosesc inca un adeziv similar Picaturii, se numeste Loctite si este sub forma de gel, se usuca un pic mai greu in comparatie cu Picatura, dar iti da mai mult timp pentru a aseza piesele in locul potrivit. Cat despre acest hobby eu il recomand cu placere, nu necesita o investitie financiara foarte mare si internetul pune la dispozitie o varietate destul de mare de modele pe care le poti printa cu o simpla imprimanta. Daca mai ai si alte intrebari sau nelamuriri eu sunt foarte fericit sa iti raspund.

#15 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 19 September 2013 - 05:14 PM

Calin, extrem de cuprinzatoare detaliile furnizate de tine :good:
Imi imaginam ca nu poate fi chiar totul "din cutie" si acum am primit confirmarea. E interesant cum doua elemente importante din punctul meu de vedere (structura de rezistenta si partea transparenta a cupolei) intra cumva la categoria aftermarket si/ sau scratch...

Multumim pentru amanunte! Data fiind multitudinea de subiecte disponibile, cred ca ar merita o incercare si o astfel de macheta din carton in ceea ce ma priveste. Am sa mai "sap" :-)

Numai bine,
Niki

#16 Useril este offline   Calin1996 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 17-August 13

Postat 19 September 2013 - 07:23 PM

Despre structura de rezistent nu este neaparat un aftemarket, ea este inclusa in kit si poate fi construita prin lipirea unor sabloane (foi incluse in kit) pe un carton mai gros (cartonul nu este inclus in kit dar se gaseste pretutindeni, este de preferat sa se respecte grosime indicata in instructiuni, de exemplu eu mai folosesc cartonul de la blocurile de desen, sau acela pe care vin impachetate camasile) eu am cumparat aceste elemente separat, pentru a imi mai usura muncaImagine postata Daca te apuci de cartoane ti-as recomanda mai inta sa faci niste modele de pe internet si mai apoi sa avansezi la kituri de cumparat, spun asta din proprie experientaImagine postata

Spor !

Aceasta postare a fost editata de Calin1996: 19 September 2013 - 07:28 PM


#17 Useril este offline   Calin1996 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 17-August 13

Postat 12 November 2013 - 09:26 PM

Am confectionat si niste rezervoare largabile. Sunt facute de la zero din hartie rulata sul si apoi jmirgheluita la bormasina. Le-am vopsit argintiu, sper ca asa erau si in realitate pentru ca pe internet nu am gasit prea multe poze cu acest tip, care a fost unul dintre tipurile initiale de rezervoare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 164.jpg
  • Imagine atasata: Picture 165.jpg
  • Imagine atasata: Picture 166.jpg
  • Imagine atasata: Picture 170.jpg
  • Imagine atasata: Picture 178.jpg
  • Imagine atasata: Picture 179.jpg
  • Imagine atasata: Picture 180.jpg
  • Imagine atasata: Picture 181.jpg
  • Imagine atasata: Picture 182.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi