Forum Machete,Modelism,Hobby: Panzer III Aufs L -Tamiya 1:35 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Panzer III Aufs L -Tamiya 1:35

#21 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 11 September 2013 - 10:19 PM

Am inceput transmisia care este destul de ok si aparatul radio ...daca gresesc asta e ..." suna un prieten " !!!!

Stir cineva daca cei de la Kagero in lucrarea lor cu Panzer III dau ceva detalii ...????

Continuare ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 28.jpg
  • Imagine atasata: 29.jpg
  • Imagine atasata: 30.jpg
  • Imagine atasata: 31.jpg
  • Imagine atasata: 32.jpg
  • Imagine atasata: 33.jpg
  • Imagine atasata: 34.jpg
  • Imagine atasata: 35.jpg


#22 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 11 September 2013 - 10:24 PM

In speranta ca voi mai primi si alte explicatii pentru acest tanc raman pe receptie .

Numai bine !

Dorin

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 36.jpg
  • Imagine atasata: 37.jpg
  • Imagine atasata: 38.jpg
  • Imagine atasata: 39.jpg
  • Imagine atasata: 40.jpg
  • Imagine atasata: 41.jpg
  • Imagine atasata: 42.jpg
  • Imagine atasata: 43.jpg
  • Imagine atasata: 44.jpg
  • Imagine atasata: 45.jpg


#23 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară în special Aviatie, în particular cu însemne românești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 12 September 2013 - 10:23 AM

Servus Dorin, inainte ca cineva sa se apuce de un tanc, mai ales german si din WWII, îi recomand cu caldură sau chiar consider ca e imperios necesar sa parcurga topicul lui AdiP despre Flakpanzer Ostwind. Il gasesti la http://www.cartula.r...panzer-ostwind/.
Cu toate ca pasiunea mea sunt avioanele dupa ce am citit de nenumarate ori acea saga m-am apucat de un Stug IV. Dupe ce vei parcurge povestea vei ajunge si la partea cu acumulatorii si vei intelege si comentariul lui Zmare - uite inca unul care vrea sa bage benzina. Partea proasta este ca dupa ce vezi ce face Adi acolo vei ajunge la un moment de cumpana, ori lasi totul balta ori incerci sa faci ce face el. Cu incercatul e una cu rezultatul e alta, dar aste ar trebui sa te ambitioneze. Spor la treaba!

#24 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 12 September 2013 - 02:03 PM

Buna Catta,

Pentru ceea ce mi-ai recomandat meriti mai mult decat o bere , asa cum se spune la noi la romani .De aceea daca nu este cu suparare , te declar deschis prietenul meu . Sincer . Mi-am pierdut noptile pe alte meleaguri si forumuri cautand raspunsuri pentru modelul meu si cand colo el era acasa. Din lipsa de timp si dorind sa ma apropii cat mai mult de realitate poate am fost putin ignorant . E vina mea .

De aceea daca te pot ajuta vreodata, cu ceva , nu ezita a cere sau comunica . Multumesc din suflet ! Superb topicul , no comments !

#25 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară în special Aviatie, în particular cu însemne românești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 12 September 2013 - 02:13 PM

Accept berea dar sa o dai in Suedia :).
Multumirile lui AdiP trebuie sa le transmiti, eu nu am nici un merit.

#26 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 12 September 2013 - 02:25 PM

Draga Adi ,

Sunt mandru ca aparatin unui popor care a dat mari nume in multe domenii . In ceea ce priveste modelismul cu atat mai bine . Am fost elevul unuor mari oameni care au reprezentat Romania cu succes la multe campionate interne si internationale la navomodelism static . De la ei mi s-a imprimat in creier nevoie de detalii , si de ce nu acuratete.

La cate felicitari ai primit pentru acesta lucrare ai primit te rog sa le consideri si pe ale mele . Sunt bucuros ca am in sfarsit de unde sa ma inspir si sa invat ...despre blindate . Este ceva nemaipomenit si cum sunt ahtiat dupa detalii , aceasta lucrare a ta a picat la fix .

Consider ca aceasta arta , trebuie aratata si altora si daca vei dori in perioada 26 -27 octombrie , aici in Malmö -Suedia , va avea loc un concurs ( se desfasoara anual ) la Muzeul Tehnicii si se numeste C4Open , sa participi cu aceasta macheta . Iti asigur tot ce ai nevoie si fara pretentii . Asa cum la navomodele statice si -au cam luat-o , cred ca ar fi bine sa se linisteasca si la blindate . Nu ca as avea ceva cu ei sau nu am prieteni , dar prea isi inchipuie ca sunt cei mai cei .Tare mult mi-as dori ca acaesta macheta sa fie prezenta acolo unde trebuie . Mai vin si cei de la reviste , ziare etc . Tu vei decide ce si cum .

Am sa fac tot posibilul ca acesta macheta sa o vada cat mai multa lume, daca nu pe viu cel putin in poze .

Am apreciat foarte mult ca vorbesti deschis , sunt multi care ma cunosc dar care folosesc foarte mult PM , poate ca asa e la moda ...habar nu am . Daca o sa ai timp , eu unul mi-as dori sa o vad si pentru cateva minute . O sa trec prin Turda sau unde vei fi , asta daca timpul iti permite si vei fi de acord.

Tot respectul !



Dorin

#27 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 12 September 2013 - 02:28 PM

Salut ,

Dau si aici , numai ca trebuie sa luam din Germania . Aici nu se gaseste decat de 2,8 sau 3,5 % . Restul la Systembolaget !!! Alcolul in Suedia e problema , dar ne descurcam .:diablo:

#28 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 13 September 2013 - 12:46 PM

Salut Dorin

Voi fi nevoit a fi putin of topic raspunzandu-ti aici la postul adresat mie.

Ma bucur ca ti-a placut subiectul din topicul sugerat de colegul Catta ; la randul meu iti multumesc pentru cuvintele de lauda.
La fel ma bucur pentru faptul ca ai avut sansa sa intalnesti oameni care sa-ti permita a fi "elevul" lor, mai ales in modelismul naval static (ramura cea mai completa si cu cele mai mari satisfactii dupa parerea mea). Eu am fost/sunt autodidact insa am fost bucuros atunci cand am putut « fura » din meseria celor care intr-adevar au ridicat acest hobby la rang de arta. Eu doar imi respect fiecare subiect aflat in fata mea la lucru iar prin bricolarea catorva elemente incerc doar a mentine acel respect.

Iti multumesc si pentru invitatia/oferta privind acel concurs din Malmö si pentru disponibilitatea ta privind logistica unei asemenea deplasari. Din pacate, niciodata nu am fost adeptul plimbarilor lungi, in plus, sincer nu ma vad tropaind cu un kit pana-n Suedia doar pentru a evidentia faptul ca exista si alti nebuni in lumea mare, sau pentru taia elanul altor pasionati de acest hobby. Respectele mele pentru oferta ta, deocamdata insa ma multumesc sa fiu incantat de suedeza mea pe patru roti, ramanand poate pe alta data sa le admir pe celelalte, din tara lor de bastina.

Nu am nimic impotriva daca vrei sa prezinti acea macheta insa rugamintea mea este ca orice referire sa se faca la acest forum/site, pentru a scoate astfel in evidenta lucrarile tuturor membrilor sai.


In legatura cu ultima ta doleanta.

Evident, in limita timpului disponibil sunt perfect deacord cu dorinta oricui ar vrea sa vada/discute live pe maginea oricaruia din subiectele ce stau in vitrina mea ori, de ce nu, si a celorlalti pasionati de aici din Turda.
Trebuie doar sa fiu/fim anuntati din timp pentru a putea planifica macar cateva ore de discutii constructive pentru toata lumea.

In rest, sa auzim de bine si spor la subiectul ce face obiectul acestui topic.


#29 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 15 September 2013 - 01:04 AM

Salutare tuturor,

Astazi am avut ceva timp sa cutreier prin anticariate si sa ma mai luminez putin cu blindatele din WW II . Am luat cate ceva si m-am intors bucuros la treaba . Cum sunt multe carti care nu fac obiectul acestui topic , m-am oprit la una , dat fiind faptul ca Panzerele mele I, II si III vor avea inmatriculare D.A.K . O prezint mai jos , din cate am observat , pe forum , sunt multi care isi doresc inmatriculare DAK . Merita !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 46.jpg
  • Imagine atasata: 46 a..jpg


#30 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 15 September 2013 - 01:08 AM

Cum am fost si am ramas foarte impresionat de tancul lui AdiP , m-am hotarat sa refac tabloul de bord , deocamdata partea frontala . Inca nu e definitiv nimic , urmeaza si capacul tabloului .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 48.jpg
  • Imagine atasata: 49.jpg
  • Imagine atasata: 54.jpg


#31 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 15 September 2013 - 01:14 AM

Si cum nimic nu ma mai multumeste , m-am apucat de refacut si firewall-ul sau peretele despartitor mai pe romaneste.

Sper ca de luni sa am mai mult timp , incepe si pentru mine vacanta si drumul spre Romania.

Numai bine si spor !

Dorin

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 51.jpg
  • Imagine atasata: 52.jpg
  • Imagine atasata: 53.jpg
  • Imagine atasata: 55.jpg


#32 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 September 2013 - 10:45 AM

Mie-mi place cum incepe sa arate tabloul de bord, raportat mai ales la reproducerea inelelor ceasurilor; un mare bravo cel putin din partea mea.
Sa nu uiti sa-i pui si cheia de contact pe pozitia zero, altfel nu vei avea o reprezentare credibila :devil:

Mi-a mai atras atentia si altceva si sper sa fie doar o distorsionare a imaginii.
Imagine atasata: 55a-1024.jpg
Verifica te rog distantele intre sagetile rosii, precum si inaltimea dintre cele doua margini subliniate de mine cu verde.
Am impresia ca ai pierdut putin din paralelismul orizontalelor superioare a peretelui compartimentului motor iar decuparea inferioara stanga e mult prea inalta fata de ceea ce ar trebui sa fie.

In rest, spor la treaba si concediu placut; poate reusim sa discutam mai pe larg live, daca reusim sa ne sincronizam.
Iti voi raspunde in cursul zilei de azi si la PM-ul trimis, cu datele de contact solicitate.

L.E.
Ai mai jos o imagine cu un tablou de bord de P III, plus un stop cadru privind niscaiva genisti britanici implicati in distrugerea unui P III L, abandonat in urma luptelor din apropiere de Medenine, din martie 1943.
Imagine atasata: tablou bord.jpg
Imagine atasata: P III L - Medenine martie 1943.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 15 September 2013 - 11:10 AM


#33 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 15 September 2013 - 11:17 PM

Salut la toti ,

Multzam fain Adi pentru corectie si pentru poze . Eram prea " terminat " aseara sa mai corectez peretele , dar ai avut dreptate .Nu e nici o distorsionare de imagine . L-am corectat si apoi am dat si masca de PE care mi se pare cam inalte si necorespunzatoare pentru -Aufs L . Oricum nu lipesc nimic pina nu voi primi toata documentatia cu acest tip de tanc . Si magazia de munitie arata altfel decat ce e in chitul de interior . Poza ta e foarte clara , ma intreb daca e de la " L " sau alt tip?

Astazi am mai taiat cate ceva si doar o " potriveala " de poza sa vedem cum iese si cateva nituri .

Numai bine la toti .

Dorin

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 56.jpg
  • Imagine atasata: 57.jpg
  • Imagine atasata: 58.jpg
  • Imagine atasata: 59.jpg
  • Imagine atasata: 60.jpg


#34 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 17 September 2013 - 10:55 PM

Salutare ,

Am mai facut cate ceva , nu prea e timp , deocamdata ramele pentru radiatoare si doar un indicator din panou. Va urma o pauza mai lunga si voi reveni .

Numai bine si sa aveti spor !

Dorin.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 61.jpg
  • Imagine atasata: 62.jpg
  • Imagine atasata: 63.jpg
  • Imagine atasata: 64.jpg
  • Imagine atasata: 64b.jpg


#35 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 01 September 2014 - 10:58 PM

Salut si de aici ,

Dupa ce am tot am rascolit pe "ici pe colo" , am sunat un prieten in Germania si am mai facut plinul pentru documentatia acestui tanc .

Mai intai am refacut , am revopsit motorul . Urmeaza ceva spalari si apoi niste prafuri, habar nu am cum le voi face , dar trebuie facute .




Spor sa aveti !


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg


#36 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 06 September 2014 - 06:10 PM

Excelent!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi