Forum Machete,Modelism,Hobby: ce kit de nava cu panze sa iau? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ce kit de nava cu panze sa iau? Revell sau Heller

#1 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 20 May 2006 - 07:31 PM

Salutari. As vrea sa iau un kit sa il construiesc. Sunt incepator, doar la al 3 lea kit, pana acum am mai facut un Beetle de la Revell si un F16 de la Italeri.

Am de ales intre kituri pana intr-un milion. Daca as fi avut mai mult as fi luat cu siguranta U.S.S Constituion, care ma fascineaza, dar deh.. nu sunt bani.

Asa ca am de ales intre :
H.M.S. Victory HMS Victory

Cutty SarkCutty Sark

Le Saint Louis Le Saint Louis din metro in jur de 1mil.

Daca as lua modelul de la Heller, ce vopsele ar trebui sa folosesc si de unde as putea cumpara? La Revell sunt pe site...
Astept sfatul vostru si daca aveti si alte variante sunt dispus sa le primesc cu placere.
MERSI :-D

#2 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 20 May 2006 - 09:18 PM

Daca esti incepator , uita de modelele de la Heller.Nu le recomand nici avansatilor, deoarece sunt un chin, au o gramada de greseli de turnare , multe bavuri, nu se potrivesc si sunt si scumpe.

Despre revell nu stiu ce sa zic..par a fi mai bune,dar atentie caci ai ales kit-uri de dificultate 5..adica cele mai dificile.Avnd in vedere ca au un numar mare de piese iti recomand sa lucrezi incet ,incet ca sa nu iti pierzi entuziasmul.Nu lucra cind nu ai chef sau cind te grabesti.

Spor!

#3 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 20 May 2006 - 10:03 PM

Shadow, ti-as recomanda Gorch Fock 1:253 de la Revell (nu cea la scara 1:350). Este usor de construit si este o nava frumoasa.

HMS Victory de la Revell este o macheta superba, insa are ceva probleme la montarea puntilor. Daca esti incepator, s-ar putea sa te descurajeze :)

Sunt de acord cu tine, USS Constitution ar fi alegerea, insa recunosc ca ma lupt cu ea de aproape un an :( Nu ca ar fi complicata, ci iti ocupa foarte mult timp! Este o corabie... MARE.

#4 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 21 May 2006 - 05:50 PM

M-as indrepta catre H.M.S Victory, dar inca nu sunt hotarat. Nu am vazut daca are suporti cu placuta cu nume, are oare asa ceva?
Vopsele am gasit Revell la 60 mii pe machete.ro sau la 65 mii pe site-ul revell. Exista oare diferente? Voi de unde ma sfatuiti sa le cumpar?

#5 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 21 May 2006 - 09:45 PM

shadow, la May 21 2006, 05:50 PM, a spus:

Vopsele am gasit Revell la 60 mii pe machete.ro sau la 65 mii pe site-ul revell. Exista oare diferente?

0.5 RON? :)

Pai cumperi de unde vrei tu... vopselele sunt aceleasi.

HMS Victory -> una din cele mai frumoase nave cu panze care au navigat vreodata ;)

Da, toate machete Revell (si din cate am vazut, cam orice macheta de corabie) au suporti cu placuta continand numele corabiei.

#6 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 May 2006 - 07:40 AM

Eu am inceput cu Cutty Sark. Inebunesti la pinze (are multe :-D), dar e ok.

#7 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 23 May 2006 - 11:29 AM

Am luat kitul H.M.S. Victory de la Revell. 8-) Am comandat ieri prin telefon si azi am mers si l-am ridicat (sunt din Oradea), au sediul intr-un apartament de bloc :roll:.

Kitul arata foarte bine, vazut din afara :-D , insa surpriza a venit cand am ajuns acasa si l-am deschis. Sunt atat de multe piese, si m-am descurajat putin, dar vreau sa il duc la bun sfarsit neaparat fiindca imi place f mult. Contez mult si pe ajutorul vostru, caci e un kit de dificultate 5 si precis voi avea nevoie de sfaturi
:-o

O sa comand si vopsele necesare, si sper sa vina curand sa ma apuc de lucru.
Am deja o intrebare...piesele se vopsesc inainte de a fi desprinse de pe matrita, sau sa le montez si abia apoi sa le vopsesc ( fac economie la vopsea astfel?)
Sunt oare de incredere machete.ro? pt vopsele...

#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 23 May 2006 - 12:39 PM

shadow, la May 23 2006, 11:29 AM, a spus:

Sunt oare de incredere machete.ro? pt vopsele...

Sunt cei mai de incredere, cumpara de la ei ca sigur nu iti va parea rau, oameni mai seriosi ca ei mai rar intalnesti, mai ales ca e magazinul meu. :-o :-D :-D

Nu am inteles de unde ai ridicat pachetul, de la Posta sau direct de la ei? Daca l-ai luat direct de la ei nu are sens sa comanzi la mine pentru ca te costa transportul 5 RON taxele postale. Daca l-ai luat tot prin posta, cu taxe postale... la mine e mai ieftin... :-D

#9 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 23 May 2006 - 01:38 PM

Le-am ridicat de la ei de la sediu direct, oricum mi-era in drum caci veneam de la facultate pe acolo. Asa ca nu am platit taxe suplimentare.
Chiar acum de 10 minute am comandat si vopselele tot la ei. Prima data am fost tentat sa iau de la tine ( daca zici ca e magazinul tau, felicitari :-o ) dar m-am gandit ca nu e bine sa ma incurc cu posta si tot mai ales ca voi sunteti in Bucuresti si eu aici in Oradea. Si oricum nu cred ca erau toate pe stoc la tine(zicea ceva de stoc insuficient pagina...). Ceea ce e de apreciat insa pe machete.ro e faptul ca poti sa vezi codurile vopselelor si sa te orientezi repede... pe revell.ro mi-a luat mai mult de juma de ora sa comand 11 vopsele... :-D
Sper sa le aiba pe stoc si sa le pot ridica in curand.

Aceasta postare a fost editata de shadow: 23 May 2006 - 01:40 PM


#10 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 23 May 2006 - 06:07 PM

da-mi o adresa de e-mail ca sa iti pot trimite citeva referinte despre victory-gen anatomy of the ship,poze din timpul constructiei(e drept de un kit super ,lemn +bronz) citeva variante de planuri de kit ceva de genul...poate te ajuta

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Victory_lrg.jpg


#11 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 05 June 2006 - 02:12 AM

Am inceput lucrul..si am o intrebare...de incepator..clar... Am dat primul strat de vopsea pe punte, si nu mi-a reusit f.bine. Dupa cunostintele mele trebuie lasat 4 ore la uscat si apoi aplicat al doilea strat ca sa iasa bine. E corect?
Si inca ceva... la Victory e xista o punte inferioara si una superioara care o acopera pe cea inf. In proiect spune sa vopsesc si pe cea inferioara, insa daca va fi acoperita care e rostul? Nu mai bine fac economie la vopsea? ;-) Nu dati cu pietre pls... sunt incepator :pint:

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 June 2006 - 11:03 AM

N-am avut in mana kitul si nici macar planurile de montaj.
Presupun insa ca nu au dat degeaba sa se vopseasca acea punte. Probabil ca se vede pe undeva si daca n-ar fi vopsita s-ar vedea urat.
Gasesti aici un articol interesant despre un alt kit de HMS Victory si chiar daca nu este cel din plastic s-ar putea sa-ti lamuresca anumite necunoscute sau poate sa-ti creeze altele.
Parerea mea este ca nu e cazul sa te zgarcesti la vopsea. Pana te mai prinzi ce si cum, ar fi bine sa vopsesti toate piesele la care ai dubii daca se vad sau nu.
Spor la lucru si ...
Bafta!

#13 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 05 June 2006 - 04:22 PM

Am mesterit si eu kitul cu pricina, si idea este sa vacsesti si puntea "ascunsa", ca se vede pe ici pe colo printre barci... Daca mai tin minte bine, ca rezultatul muncii troneaza la ai mei, in Brasov.

Oricum, cu puntea de jos iti poti "face mina" la vopsit...

(Cred ca sunt citeva poze postate de subsemnatu mai pe la inceputul forumului de nave...)

#14 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 06 June 2006 - 01:06 AM

Mersi la amandoi pentru ajutor, am sa vopsesc si puntea de jos. :)

Tazz.. spuneai intr-un post mai de demult ca ai planuri pentru Victory, planuri care ajuta mai mult la partea de velatura. Nu le-ai putea uploda undeva?

#15 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 13 June 2006 - 06:58 AM

Tot ce am sunt planurile Revell de la HMS Victory. Daca iti folosesc, ti le trimit cumva.

#16 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 October 2006 - 02:59 PM

Postez aici, sper ca nu e bai.
Navele de la Zvezda, cum sunt? A cumparat careva?

#17 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 25 October 2006 - 08:13 AM

Varyag - detalii excelente , Nina , trirema romana , crusader ship si emperor ship detalii bune si foarte bune , submarinele K-19 si K3 -detalii medii .

#18 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 25 October 2006 - 08:27 AM

Cred ca o sa-i iau la frate-miu un crusader ship, daca zici ca is bune.
Multumesc de raspuns!

#19 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 25 October 2006 - 10:31 AM

Varyagul l-am luat si eu e pe jumatate facut si lasat in amortire (dupa prostul meu obicei). Intr-adevar e un kit frumos si bine detailat, simplu la montare, ceea ce ma face sa iau si Oriol si Suvorov fiind acelasi leat. Evident astea au pinze doar in cearsafurile marinarilor (daca le aveau si pe alea) .

#20 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 25 October 2006 - 12:55 PM

Sa nu te astepti ca Oriol si Suvorov sa aibe aceleasi detalii ca Varyag . O sa ai o surpriza neplacuta . Multe bavuri si la detalii mai slabute cu mult .

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi