Forum Machete,Modelism,Hobby: Garnitura aerograf BD-180 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Garnitura aerograf BD-180

#1 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 11 September 2013 - 08:06 PM

Salut

Dupa ce am facut "inteligenta" miscare de a-mi spala aerograful (bd-180) cu diluant nitro timp de cateva saptamani, am inceput sa am bule de aer in rezervor si pulsatii, indiferent cat de tare strang duza. Din cate stiu, inseamna ca mi s-a dus garnitura de la duza.

Stiu ca as putea sa comand un set de pe hobbyx/parcmodels, dar stau mai rau cu banii si as vrea sa vad daca pot improviza una.

Am inteles ca unii useri si-au confectionat garnitura respectiva din fir de teflon sau din garnitura unei brichete. Imi puteti va rog spune exact cum ati procedat?

Multumesc.



#2 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 September 2013 - 12:50 PM

Nu stie nimeni??

#3 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 13 September 2013 - 07:53 PM

Si eu am spalat aerograful cu nitro (tot bd 180 am si eu) si pana acum nu mi s-a intamplat nimic. in orice caz, cred ca ar trebui sa folosesc nitro mai rar (il folosesc in prezent doar dupa utilizarea vopselelor Alclad).
Toate bune!

#4 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 September 2013 - 09:29 PM

Mda, acum mi-am invatat lectia. De acum inainte o sa folosesc d509 pt orice eventualitate(am inteles ca-i mai "moale").

Dar pana atunci trebuie sa fac rost de o alta garnitura. De aceea am intrebat aici.

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 14 September 2013 - 12:37 AM

Tot Bd am.De vre-o 4 ani folosesc tot felul de nitro , cu 5XX , cu 2XX, diluanti de la Gunze,de la Vallejo, izopropilic,ba chiar si white spirit.N-am avut probleme deloc.insa am avut probleme si mi-am tutut garnitura si duza tot desfacand-o prea des.Asa poti si sa strici filetul interior al aerografului,Am stricat chiar si un ac , montand piesele gresit si cam neatent.Chiar si cu o garnitura/duza noua tot o sa o strici desfacand-o dupa fiecare intrebuintare.Esti din Alba Iulia.Si noi. Si te puteam ajuta inainte sa patesti pocinogul asta.Dar trebuia sa ne intalnim ( doar cu tastatura e cam dificil)...asta-i mai greu ?

Aceasta postare a fost editata de busila: 14 September 2013 - 12:39 AM


#6 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 16 September 2013 - 01:06 PM

http://airbrushdoc.c...nozzle-bearing/

Am mai cautat pe net si am gasit asta. Ce parere aveti? A mai incercat cineva asa ceva (in afara de Wurger>?

#7 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 19 September 2013 - 09:45 PM

Chiar nu stie nimeni?

#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 19 September 2013 - 10:13 PM

Cred ca numai eu am mai raspuns la o intrebare similara cu a ta, in vreo doua/trei randuri, prin varii topice cartuleze. Si daca bine retin, s-a mai raspuns si de catre alti colegi.
Am folosit O-ringuri de supapa de incarcare de la brichete. Trebuie cautata o bricheta care sa aiba acea supapa (respectiv O-ring-ul) pe acelasi calibru sau chiar putin mai mic decat diametrul duzei.
Cauciucul e putin mai dur, insa asta reprezinta un plus daca folosesti preponderent diluant nitro.

La o cautare rapida, am dat de astea doua :
http://www.cartula.r...__1#entry140505
http://www.cartula.r...__1#entry136844

Sper sa-ti fi fost de folos.

#9 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 21 September 2013 - 09:14 PM

Multumesc de raspuns, AdiP.

Am incercat deja chestia cu garnitura de bricheta, dar nu a mers. Desi garnitura respectiva avea diametrul gaurii (aproximativ) gaurit, era prea mare si nu puteam insuruba capacul duzei. Am taiat ce iesea in afara duzei, dar tot nu a mers. Daca strangeam cat sa etanseze cum trebuie duza era descentrata de garnitura...

#10 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 21 September 2013 - 09:27 PM

Ideea este ca acea garnitura de cauciuc sa aiba gaura centrala putin mai mica sau cel mult egala cu diametrul duzei (partea cu filet).
O garnitura cu gaura centrala mai mare ca diametrul duzei va face ca centrajul garniturii sa fie aproape imposibil la momentul strrangerii duzei pe corpul aerografului.
Evident, garnitura aceea ea ar trebui sa nu iasa prea mult in afara conului duzei.

Glumind putin, as zice ca n-a fost buna bricheta/garnitura aleasa.

Mai poti incerca si cu banda de teflon (se vinde la rola), taiata in șuviță subtire - in lungul ei si pe care o infasori in sensul strangerii duzei, evident.
Partea proasta e ca la fiecare desfiletare (pentru curatarea duzei) trebuie ca mai apoi sa schimbi si banda de teflon.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 21 September 2013 - 09:44 PM


#11 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 October 2013 - 07:44 PM

Pana la urma mi-am facut curaj si am incercat eu. Am facut exact cum a scris tipul de pe site-ul spre care am trimis linkul. Mi-au trebuit vreo 2 incercari pana am reusit sa centrez duza, dar am reusit si merge fara probleme.

V-am scris doar ca sa spun ca ideea cu teflonul merge perfect. Poate va mai ajuta pe cineva.

De-acum inainte nu mai misc duza aia de la loc. Cand trebuie sa o curat o iau cu suport cu tot.

O sungura intrebare mai am: am observat ca suportul de duza (sau cum se numeste) opune rezistenta cand e (des)filetat. Din cate imi dau seama e din cauza unei garnituri (piesa 7 pe foaia cu care a venit aerograful).

Nu risc sa stric garnitura aceea daca tot desfiletez suportul duzei pt. curatare?

Multumesc.

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2013 - 10:24 AM

Nu inteleg care-i suportul duzei.


Faza cu stricatul datorita mecanicii (insurubare desurubare) mi se pare usor de evitat, daca ai grija. O garnitura umflata de solvent este mai expusa riscurilor de a fi ciupita cu filetul.
In general asupra cauciucului actioneza distructiv benzenul, toluenul si Xilenul. Xilenul a fost interzis de UE ca au consatat ei (nu stiu cum) ca e cancerigen. Dupa parerea mea si aghiasma poate fi cancerigena daca torni pe gat ca prostu si faci baie in ea, da'.....In fine.
Orice diluant de pe piata este un amestec de solventi (sa zicem) primari. Nitrosolvul contine - Acetat de butil, acetona, toluen si etcetera ;)
Fiecare din solventii pusi in amestec are un scop - unul subtiaza vopseaua, altul incetineste evaporarea si permite asezarea stratului de vopsea aplicata si iar etcetera.
Atata timp cat exista o hidrocarbura usoara in amestec (alea zise mai sus), amestecul diluant va actiona mai mult sau mai putin asupra cauciucului, rupand puntile de sulf si cauzand o devulcanizare prematura care duce la intarire si rupere prin pierderea elasticitatii (asta se intampla oricum la orice cauciuc in timp).

O sa observati ca la firmele mai imbracate se intampla mai rar spre deloc chestia asta - pentru ca aia au inlocuit cauciucul butadienic cu materiale mai noi care isi pastreaza mai mult timp elasticitatea si sunt mai inerte chimic.

By the way, de aia e bun numai Nitrosolvul de la Policolor. Ca alte nitrosolvuri facute prin cine stie ce curti nu au aceeasi reteta.

#13 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 03 October 2013 - 11:18 AM

wurger, multumesc de informatii :-)

Trebuia sa ma exprim si eu mai clar. Piesa pe care am numit-o suportul duzei se numeste "air cap body" si are nr. 5 pe schita cu care a venit aerograful. Garnitura la care ma refeream (nr 7 de pe aceeasi schita) nu intra in contact cu niciun filet, dar se freaca de "teava" piesei 5 la insurubare/desurubare.

#14 Useril este offline   ahab 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 08-September 13

Postat 11 January 2015 - 12:37 PM

Buna ziua

Vad ca e destul de vechi topicul dar poate totusi ajuta pe cineva sa afle ca o-ringuri se gasesc la rocast. De la 1mm la 7mm - d si de la 7mm la 530mm - D, di cauciuc nitrilic (NBR). pret de la 2 euro la 7 euro la suta de bucati sau una singura

#15 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 14 January 2015 - 03:30 PM

Am cautat la rocast pe site...nu am gasit mimic...poate nu stiu eu sa caut :(

#16 Useril este offline   vali_slayer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 22-August 09
  • Location:Timisoara

Postat 15 January 2015 - 06:13 PM

Si eu am spalat aerograful (tot BD-180) cu diluant nitro;
Garniturile inca nu s-au distrus, dar am cumparat pentru orice eventualitate un set de garnituri de pe parcmodels negasind alternativa. http://www.parcmodel...180-9976_1.html

Aceasta postare a fost editata de vali_slayer: 15 January 2015 - 06:16 PM


#17 Useril este offline   ahab 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 08-September 13

Postat 15 January 2015 - 08:05 PM

rocast - click vezi produsele, unelte - click deschide capitole, volumul 2 - click rulmenti, lagare, etansari, etc

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi