Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama Berlin 1945 - in constructie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Diorama Berlin 1945 - in constructie 1/35

#1 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 27 May 2006 - 09:07 AM

Lucrez la o diorama cu subiectul defansivei din Berlin in 1945, sfirsitul marelui razboi.
Aici as vrea sa impart etapele constructiei cu voi, nu numai ca sa va arat cit de bine merge :pint: dar ideeile, criticile si recomandarile voastre ma vor ajuta sa finalizez o diorama mult mai bine.

Incepem cu cladire/ruina. Pur si simplu am gasit niste imagini ale unui produs de la site-ul unui producator de accesorii pentru diorama drept material de referinta. Aveam nevoie de 2 pereti. Am turnat din gips si am prelucrat golul pentru fereastra pentru unul dintre ei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berlinyapim001.jpg


#2 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 27 May 2006 - 09:13 AM

Am vrut sa folosesc pentru detaliile un material bine cunoscut dar putin experimentat, pluta! Dintro placuta de pluta cu grosime de 2 mm am taiat ornamentele. Le-am lipit pe gips cu superglue. Pluta este usor de taiat si se prlucreaza cu pile sau hirtii abrazive.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berlinyapim002.jpg


#3 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 27 May 2006 - 09:31 AM

Am lucrat la detaliile peretilor inainte de a monta celalalte ornamente de pluta. Ca sa nu fie mai greu pe urma.
Am mai adaugat si timplarie din betisoare de chibrite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berlinyapim003.jpg


#4 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 27 May 2006 - 09:36 AM

Placajul deteriorat ne lasa sa vedem caramizile, munca de mazgalitura :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berlinyapim004.jpg


#5 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 27 May 2006 - 09:38 AM

Munca continua cu pluta..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berlinyapim005.jpg


#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2006 - 11:25 AM

Arata foarte bine pana acum.
Te-ai gandit sa folosesti textura plutei pt. a reprezenta piatra de rau ?
Abia astept sa vad urmarea.
Buna ideea cu postarea pe parcurs. Asa ne putem concentra mai bine pe observarea detaliilor, mai degraba decat vazand un articol complet si lung la sfarsit.

#7 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 27 May 2006 - 12:21 PM

salut
daca tot ai vrut sugestii/observatii iata ca le ai :pint:
1. piesa de deasupra ferestrei denumita lintou sau linter sau buiandrug nu are voie sa fie din mai multe bucati ci dintr-o singura bucata. rolul ei este de a sustine zidaria de deasupra deci este evident de ce trebuie sa fie o singura piesa rezistenta la incovoiere si nu un ansamblu de elemente prinse cu mortar. strict ornamental se accepta decorarea ei cu o cheie de bolta falsa. asta nu inseamna ca piesa propriu zisa e formata din doua elemente. in spate ea este dintr-o bucata fiind executata din beton armat sau metal si ocazional barna de lemn. ce am spus acum se refera la ferestre rectangulare. daca vedem partea de sus arcuita e posibil ca buiandrugul sa fie inlocuit de un arc veritabil si atunci se acesta e alcatuit din maimulte piese asamblate cu mortar. in cazul de fata avem de a face cu o fereastra rectangulara, chiar daca ar exista un buiandrug real in interiorul zidului dpdv ornamental/estetic nu se intalneste impartirea buiandrugului decorativ, singurul element intalnit fiind acea cheie de bolta
2. arcul de sub glaf (glaf = piesa de sub fereastra) e posibil dar putin probabil, un arc in general sugereaza existenta unui gol dedesubt, nu se justifica in plin zid. deci as sugera o piesa rectangulara sub glaf sau daca vrei ceva mai "baroc" un arc cu burta in jos. asta e totusi o chestie subiectiva, spre deosebire de punctele 1 si mai ales 3
3. fereastra are nevoie de un montant pe mijoc. cladirile clasice nu aveau ferestre de tip vitrina pt ca neavand aer conditionat aerisirea se facea prin ferestre care trebuiau deschise...e incomod de deschis o fereastra lata de 1.2-1.5m si greu de executat dpdv tehnic chiar si acum
cam asta am avut de zis ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de MiG: 27 May 2006 - 12:24 PM


#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 May 2006 - 04:08 PM

Frumos. Imi place si idea.
O singura nedumerire: pluta se taie usor??? Pe linga faptul ca scirtiie de ti se increteste pielea si strbezesc dintii, se rupe iar cutitul nu vrea sa taie pe unde doresti tu ;-) Eu asa patesc cu un simplu dop :pint:

#9 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 27 May 2006 - 05:44 PM

se gaseste usor prin bila si metro,1mm ,2 mm grosime,sint folosite pentru suporturi de pahare,tavite si se taie foarte usor cu cuterul sau cu un bisturiu

#10 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 27 May 2006 - 10:30 PM

Multumesc prieteni.
Raspunsuri:
MiG, uite asa iti raspund la toate 3 intrebari, cladirea este una construita din caramizi si ca sa fie frumoasa a fost placata cu niste placi de piatra gen gresie pe vremuri. La fotografiile Berlin-ului de pe atunci se vad agest gen de cladiri. Asa ca pietrele de acolo nu sustin nimic, sint doar ornamente. m si eu o arhitecta acasa :pint: Iar fereastra inca nu s-a facut acolo, cea ce vezi este doar tocul ferestrelor.

Alexandru, pluta se taie foarte usor intradevar cu bisturiu cum a spus si Victor. Lama groasa= problemele de taiere.. Pluta de aici este de 2 mm. Iar dopul de care vorbesti fiind foarte dur, compact se taie mai greu, pur si simplu tine cutitul in el. Pluta de aici este mult mai moale, cred ca de asta se taie mai usor.

Aceasta postare a fost editata de alguhan: 27 May 2006 - 10:39 PM


#11 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 29 May 2006 - 08:35 AM

Frumos, astept continuarea cu maxim interes, in special pentru ca am un sul de pluta prin subsol :pint: .

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 May 2006 - 01:12 PM

Interesanta si eficienta abordarea. Imi place doar ca din pacate, cunoscand bine stilul de lucru, deja stiu cat de bine va arata in final.
Felicitari de pe acum si nu te lua dupa mine. Da mai departe evolutia lucrarii pentru ca sunt foarte multi cei interesati de ceea ce faci tu acolo.
Despre ornamentele ferestralor pot spune ca sunt in regula. A fost o moda in constructiile din perioada 1900 - 1960 cand casele si blocurile isi primeau din plin astfel de ornamente pe la ferestre si usi. Erau si cazuri cand astfel de case aveau chiar si mai multe astfel de ornamente, bazoreliefuri, sculpturi, etc . In Bucuresti inca se mai pot vedea astfel de lucruri pe la cladirile vechi din centru.
Bafta!

#13 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 30 May 2006 - 09:05 AM

Multumesc pentru comentarii..

Asa arata cladirea dup ce am chituit-o cu chit de reparatii pentru pereti. pe cutie scrie ca este chit de cutit, se gaseste la orice magazin cu materiale de constructie.
Dezavantajul plutei este ca nu accepta vopsea. Se sterge de pe ea. Cu chituire nu numai am obtinut si finisajele dar si si am obtinut o suprafata care sa accepte si orice fel de vopsea.

Dupa chituirea a urmat slefuirea cu hirtii abrazive si pile..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berlinyapim007.jpg

Aceasta postare a fost editata de alguhan: 30 May 2006 - 09:06 AM


#14 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 30 May 2006 - 09:50 AM

frumos, si cu siguranta se anunta si mai si! Te atentionez insa ca la un astfel de chit (romanesc) eu am dat de belele...acolo unde stratul era mai gros de 1 mm m-i s-a scorojit...in cazul tau defectul acesta, daca se va intampla, poate arata totusi bine! Pacat si de textura plutei, am crezut initial ca o vei pastra...

#15 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 30 May 2006 - 11:21 PM

Sunt magulit de faptul ca tu crezi, ca eu stiu cum ai unit cei doi pereti.
Dar realitatea imi este potrivnica :cry:

#16 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 31 May 2006 - 09:37 AM

Citeaza

Pacat si de textura plutei, am crezut initial ca o vei pastra...

Nu de data asta toni.. Poate alta data, aici nu era nevoie. Pentru asta chitul se poate aplica foarte fin incit sa nu acopere textura.

Citeaza

Sunt magulit de faptul ca tu crezi, ca eu stiu cum ai unit cei doi pereti.
Dar realitatea imi este potrivnica

Alexie, cu superglue.. Si pe urma am chituit locul de imbinare intre ei.

#17 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2006 - 04:14 PM

Bravo neica Alguhan, :hammer:

Te rog sa dai mai multe detalii in masura in care poti sau eventual sa scrii un articol super bine documentat pe tema asta ca sa mai invete si "moaca" de mine ceva. :hammer:

Sa fie intr-un ceas bun!!! :pint:

#18 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 01 June 2006 - 08:46 AM

Incerc sa povestesc cit mai mult detaliile. Poti sa intrebi orice.

Etapa urmatoare este montarea cladirii pe baza dioramei. Dupa ce am construit o rama pentru baza am pus un strat de polistren in aceasta rama si am turnat gips deasupra. Am montat cladirea la coltul ei. Am asezat molozul si citeva accesori cum ar fi butoiul. Ca sa lipesc totul la loc am dat cu sprei de aracet diluat cu apa de citeva ori. Gipsul are tendinta de a suge vopsea, iar cind dati cu aracetul pe gips o sa suga mult mai putin din vopsea care urmeaza sa fie data. Asa ca am pulverizat aracetul diluat peste tot dar si pe cladirea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berlinyapim008.jpg


#19 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 01 June 2006 - 08:49 AM

Iata o poza mai de aproape la moloz. Molozul este rezultatul prelucrarii gipsului, nu arunc la gunoi nici praful.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berlinyapim009.jpg


#20 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 01 June 2006 - 08:59 AM

Si o vedere de ansamblu. Am mai adaugat niste deteriorari la cladirea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berlinyapim010.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi