Forum Machete,Modelism,Hobby: Ferdinand - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ferdinand

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 02 October 2013 - 07:11 PM

Distrugatorul de tancuri Ferdinand, a fost proiectat cu scopul de a inlocui improvizatele vanatoare de tancuri germane,cu rolul de-a combate in mod eficient numarul foarte mare de blindate sovietice.
Foarte masiv si greoi,65 de tone ,echipat cu 2 motoare Maybach,dezvoltand o viteza de max.30 km/h,avand un blindaj frontal de 200 mm,echipat cu un tun de 88 mm,pak 43/2 L/71,era o adevarata fortareata pe senile.Intrat in lupta pt prima data in batalia de la Kursk,si-a demonstrat eficienta in fata blindatelor sovietice,dar si-a aratat si marea slabiciune,lipsa totala a armamentului secundar...ca o ironie a soartei,din cele 80 de Ferdinand-uri participante la Kursk,mai putin de 15 au fost distruse de tancurile sau tunurile AT sovietice,restul au fost scoase din lupta de infanteria sovietica si minele AT.

Macheta Trumpeter e cea mai buna si corecta reprezentare,in 1/72,a vehicolului real,de fapt singura care da senilele corecte pt Ferdinand.Fara bavuri,cu imbinari aproximativ bune,are totusi o mare problema...si singura ,de altfel,senilele.Desi corecte,sunt foarte greoaie la montaj[senila tip L&l],iar pe de-asupra,inclusiv in instructiuni,la un moment dat,se da gresit modul de montaj.Cu putina atentie se poate remedia,fara sa fie nevoie de nimic extraordinar. ;-)

Vopsit cu acrilice,in sistem dry-brush,wash-uri cu acrilice,efecte tot cu acrilice,uzat cu pigmenti AK interactive,Ferdinand, in Batalia Kursk-ului,Schwere.Pz.Abt.653:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 02 October 2013 - 07:20 PM

Fain, Dani! Cum ai facut camuflajul?

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 02 October 2013 - 09:49 PM

Mersi Nicule!
Camuflajul e facut prin acelasi procedeu uzual de dry-brush.

#4 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 03 October 2013 - 11:48 AM

Salut,
Bine realizat camuflajul, dar weatheringul mi se pare totusi cam exagerat pt. un vehicul de la Kursk/Prohorovka, mai ales ca Ferdinantul, fiind produs pe la sfarsitul lui aprilie '43. a vazut ceva actiune chiar acolo.Deci nu prea avea timp sa imbatraneasca chiar asa, mai ales pe fendere, unde ai si patinele de rezerva, care sunt cam curate. In rest e bine, si macheta e buna si destul de detaliata. :good:

Spor in continuare!

#5 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 03 October 2013 - 12:34 PM

Tare-mi place!!! Imagine postata



livium, da cum ar arata un ferdinand de la kursk?


#6 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 03 October 2013 - 02:23 PM

Mersi!
Liviule,inaintarea germana prin "punga" de la Kursk,pana la Prohorovka[apogeul si faza finala a bataliei],a fost destul de greoaie si anevoioasa...peste 1 milion de mine,peste 25000 de tunuri si mortiere,santuri AT,peste 100 de linii de aparare dispuse in adancime,etc.Dupa primele zile de batalie si cele mai noi vehicole aratau ca naiba...ce se vede pe blindatul meu[efectele de paint-chipping],sunt urmele loviturilor de la diferite arme,iar pe trenul de rulare,si fendere, e noroi uscat si praf.

#7 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 04 October 2013 - 10:09 AM

Eu unul l-as fi facut mai putin uzat. Mi s-a parut un pic cam rosiatica nuanta pe fendere, si am crezut ca e de la rugina. Daca e doar prafit, atunci mai pune ceva pe patinele de rezerva si pe puntea fata macar. Si daca au fost atat de tavalite, ceva mai deformate fenderele macar frontal, ar fi dat mai bine. Dar asta e doar punctul meu de vedere. Fiecare-si realizeaza modelele asa cum crede.
Imagine atasata: gdferd-21.jpg
Cam asa ceva, dar cum am spus, e doar punctul meu de vedere.

Bafta

Aceasta postare a fost editata de livium: 04 October 2013 - 10:13 AM


#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 October 2013 - 09:03 PM

Salutare !
Eu zic ca n-are rost sa divagam pe kitul 1/35 al lui Davidson.Intre ce poti face pe un kit 1/35 si pe un kit 1/72,e o diferenta enorma...si spun asta pt ca am facut un Ferdinand 1/35 pt un client.Daca te uiti atent,vei observa ca,kitul meu e fotografiat de foarte aproape[mai exact,de la o palma distanta],iar cel al lui Davidson...In alta ordine de idei,efectele alea de paint-chipping sunt aproape inobservabile cu ochiul liber si sincer....ce rost ar mai fi avut sa ma chinui cateva ore ca sa realizez efectele alea de paint-chipping,cand puteam sa-l las in schema de camo,fara sa mai pierd timpul???

#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 05 October 2013 - 09:46 PM

Mie-mi place. Arata beton pt. o macheta la 1/72.
"Cuantificarea exacta" a uzurii, murdaririi, ruginirii, prafuirii, etc. la blindate e de-o relativitate absolut relativa ...

#10 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 06 October 2013 - 03:21 PM

Mersi Cristi!
Mai am de vopsit un set de figurine si de facut niste blindate rusesti si ma voi apuca de diorama,iar atunci efectele de pe tanc isi vor avea sensul...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi