Forum Machete,Modelism,Hobby: BTR-70 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BTR-70

#1 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 16 October 2013 - 05:32 PM

Btr-70 afghan version,macheta de la revell +figurine icm.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled 6.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 2.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 3.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 4.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 5.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 8.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 9.jpg


#2 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 16 October 2013 - 07:19 PM

Salut. Arata binisor daca tie iti place e tot ce conteaza . Da i pe la periscoape/vizoare cu niste negru lucios sa simulezi parbbrizu respectiv. Si acum marea intrebare ai lipit rotile ?! Ca ar mai trebuii prafuite daca i Afghanistan e altceva , dar le vazusi cum sunt ?! Sau inca nu e terminata ca parca nici figurinele nu sunt terminate ?! Spor cu sanatate si cer senin.

#3 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 17 October 2013 - 08:35 AM

Transportorul a iesit destul de bine, cel putin in partea superioara, insa ii dau dreptate lui caporalmusat, cred ca ar trebui sa mai umbli un pic la trenul de rulare, rotile sunt prea curate, mai ales pentru Afganistan.
Cat priveste figurinele, imi pare rau de cum au iesit, nu sunt de loc finisate, se vad toate bavurile de turnare, iar vopsirea nu le scoate deloc in evidenta - chiar daca e uniforma de desert, iar pielea este bronzata, ar trebui sa aiba totusi un pic de contrast. Ai putea chiar sa incerci o uniforma cu camuflaj mozaic, am vazut ca au purtat si asa ceva. Poate iti sunt de folos:
My link
My link
Spor la modelit

#4 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 18 October 2013 - 07:27 PM

Salut.Mai trebuia sa lucrez la rotile blindatului si la figurine.Figurinele au avut niste bavuri ingrozitoare,m-am chinuit sa le indepartez,dar tot au mai ramas.Multumesc pentru linkuri.

#5 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 19 October 2013 - 07:59 AM

Salut . Referitor la roti de prafuit cred ca se poate rezolva dar eu ma refeream ca sunt puse invers cu V-ul acela format de acele striatii inspre spate desii in mod normal trebuie sa fie inspre fata . una ar fi mai mers dar sunt parca toate din ce am vazut eu , a doar roata spate pe dreapta fiind pusa normal . Despre figurine ca am incercat si eu asa ceva si tot cu Afghanistanu da m am impotmolit la efecte . Asa ca iti spun doar ca parere de care poti tine cont sau nu . Ar trebuii sa le reiei ca si lucrare/ vopsire . Pt ca nu ar totusi multe de facut dar care le ar mai aduce la realitate . In NICI UN CAZ camuflaj pe acel tip de uniforme nici parasutistii nu au purtat toti acel tip de unniforma. Era mai mult pentru cei din Speciali (spetznaz,GRU si cercetare ) mai ales ca acel tip de uniforma era de tip combinezon nu din doua piese pantalon si veston. Se vede si in link-urile date de colegul @Sebastian . Deci lasa le intr o singura culoare dar vopseste separat ca asa erau tot harnasamentul ( centura, curele porthart, bidonas de apa ,masca de gaze etc) Bocancii oricat s ar prafuii tot se vede negrul de origine , vestele antiglont nu erau de aceiasi culoare cu uniformele erau verde kaki ti l da in instructiuni. A si la transportor ocupate putin si de joagar , dai cam cei pe arme da mai inchis pe la ma si manerele in culoare aprop de lemn. Acum asa cum am spus totul depinde de ce ti doresti tu , o lasi asa sau o refaci un pic. Spor cu sanatate si cer senin . :friends:

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 19 October 2013 - 08:07 AM


#6 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 19 October 2013 - 08:08 PM

Mai bine nu-mi spuneai de treaba cu rotile,acum incepe sa ma enerveze tot mai mult.Intotdeauna am avut mare grija la asamblare sa fie corect orientate rotile sau senilele,dar de data asta pur si simplu mi-a iesit din minte,rotile aveau un pic de joc si m-am concentrat sa fie cit mai bine aliniate si am uitat de treaba asta. Fac pariu ca daca incerc sa le scot,o sa smulg suportul rotii si am sa o fac si mai lata.Am inceput lucrarea asta acum un secol,si spre sfirsit la figurine m-am plictisit si mi-am pierdut rabdarea.Sint satul de proiectul asta,chiar daca stiu ca ar mai trebui intervenit. Oricum,multumesc pentru sfaturi.O seara buna.

#7 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 20 October 2013 - 08:05 AM

Salut. Asta e acum lasa le asa si eventual il poti transforma in banc de incercari acest proiect asta ca tot e un kit de BTR -70 mai slabut ca si calitate . Poti reincerca cu unul de pe la Trumpeter este si early si late mult peste acesta de zvezda . Are si interior. Nu cred ca esti singurul ce si pierde rabdarea la un proiect dar mai bine il lasi inca un secol :-D si l reiei cand chiar nu te plictiseste. Si eu am de astea incepute si ramase in diferite faze . Asa ca pe viitor spor cu sanatate si cer senin. B-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi