Forum Machete,Modelism,Hobby: iarna in Dacia romana - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

iarna in Dacia romana inspirat de topicul lui Longinus

#1 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 29 October 2013 - 04:32 PM

Topicul deschis de Longinus nu face decat sa ne amintim istoria strabunilor nostri. Si nu face decat sa fim mindrii de sorgintea noastra daca. -Conditiile aspre in plina iarna dacica si intetirea atacurilor asupra garnizoanelor din granitele nordice ale Imperiului Roman-. Asta am incercat sa redau.>Figurine Hat- scara 1/72, foarte grosolan turnate, dar , dincolo de grosolania matritei, insa Poti sa simti dramatismul fiecarei pozitii a fiecarei figurine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2013102913456.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102925314.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102939944.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102950940.jpg
  • Imagine atasata: IMG_201310291961.jpg
  • Imagine atasata: IMG_201310291742.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102928860.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102939600.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102954465.jpg

Aceasta postare a fost editata de americanul: 29 October 2013 - 04:38 PM


#2 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 29 October 2013 - 04:45 PM

Aceasta este o varianta fara soare, alumina naturala, innorat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2013102932567.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102946346.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102957372.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102914407.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102923490.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102935912.jpg
  • Imagine atasata: IMG_201310294575.jpg
  • Imagine atasata: IMG_201310295650.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102914862.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102923322.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013102932849.jpg


#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 05:57 AM

Topicul lui Longinus e despre daci, iar lucrarea ta este despre romani. <_<
La fel de bine, putea sa se numeasca "iarna in Anglia romana".

#4 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 30 October 2013 - 11:10 AM

Alexelu_Marinelu are dreptate, poti vorbi foarte bine de scena de iarna in Britannia, Gallia sau Dacia.
Personal, imi place ceea ce ai facut acolo, decorul, insa mi se pare cam stranie asezarea soldatilor romani: astia nu atacau ca bezmeticii, vorbim de formatiuni defensive. Eventual daca deja s-a stricat "ordinea" si s-a ajuns la o lupta corp la corp, poate ar merita sa introduci in scena si niste barbari.
In rest, frumoasa idee si materializare!

#5 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 30 October 2013 - 01:38 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 30 October 2013 - 05:57 AM, a spus:

Topicul lui Longinus e despre daci, iar lucrarea ta este despre romani. <_<
La fel de bine, putea sa se numeasca "iarna in Anglia romana".


Mi se pare UN atac la persoana si o lipsa de apreciere fata de munca altora, a lui Longinus- pentru topic- toata stima, si a celor care citesc topicele acestui forum. Daca eu am ales numele temei este alegerea mea. Si chestia cu ...iarna in Anglia.... Era o gluma sau o rautate? Origin, multumesc pentru realize sfaturi celor care mi le-au dat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2013103021563.jpg
  • Imagine atasata: IMG_201310303081.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013103041210.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013103050377.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013103059928.jpg
  • Imagine atasata: IMG_201310309580.jpg
  • Imagine atasata: IMG_2013103018504.jpg


#6 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 30 October 2013 - 01:42 PM

Vezi postareaJangBogo, la 30 October 2013 - 11:10 AM, a spus:

Alexelu_Marinelu are dreptate, poti vorbi foarte bine de scena de iarna in Britannia, Gallia sau Dacia.
Personal, imi place ceea ce ai facut acolo, decorul, insa mi se pare cam stranie asezarea soldatilor romani: astia nu atacau ca bezmeticii, vorbim de formatiuni defensive. Eventual daca deja s-a stricat "ordinea" si s-a ajuns la o lupta corp la corp, poate ar merita sa introduci in scena si niste barbari.
In rest, frumoasa idee si materializare!


Multumesc pentru sfaturi. Initial nu am dorit sa incarc scena prea mult si plus de alta, nu am daci. Asa ca am improvizat. Am folosit vizigoti de la Hat. Pentru ca imi doream o Dacie romana si nu o Anglia romana.
Si dacii sunt doar in camasi pentru a avea o mai mare libertate de miscare necesara in cazul unui atac fulger.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2013103026608.jpg

Aceasta postare a fost editata de americanul: 30 October 2013 - 01:51 PM


#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 02:19 PM

Ti se pare. In niciun caz nu ar fi avut cum sa aibe vreo legatura (in sensul lipsei de respect) cu topicul lui Longinus, pentru ca n-are. Nu stiu de unde ai scos-o.
Si chestia cu ... iarna in Anglia ... era doar o constatare. Daca te uiti bine la pozele pe care le-ai postat initial, inimicii nu apar, asa ca, de unde sa stim noi ca e vorba de daci / vizigoti sau membri unei factiuni extremiste de origine islamica?
In rest, desi stiu ca urarea e redundanta, succes la realizarea a cat mai multor machete, al caror subiect si titlu, evident, poti sa le alegi in deplina libertate.

#8 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 30 October 2013 - 02:59 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 30 October 2013 - 02:19 PM, a spus:

Ti se pare. In niciun caz nu ar fi avut cum sa aibe vreo legatura (in sensul lipsei de respect) cu topicul lui Longinus, pentru ca n-are. Nu stiu de unde ai scos-o.
Si chestia cu ... iarna in Anglia ... era doar o constatare. Daca te uiti bine la pozele pe care le-ai postat initial, inimicii nu apar, asa ca, de unde sa stim noi ca e vorba de daci / vizigoti sau membri unei factiuni extremiste de origine islamica?
In rest, desi stiu ca urarea e redundanta, succes la realizarea a cat mai multor machete, al caror subiect si titlu, evident, poti sa le alegi in deplina libertate.


Imi pare rau sa o spun, dar parca vad discursul unui extremist, intr-o societate cu reguli conducere patriarhale. Nu iti permit sa folosesti acest ton de o superioritate pe care eu nu o pot proba. Scopul meu a fost altul cand am postat. TU esti cel care s-a gasit sa mai execute niste amici, lovind sub centura. Comentariile tale vadesc ,nu critica constructiva ci contrarul ei. Din pacate eu nu sunt si nu am fost un aplaudac. Si posted lucrari care imi fac placere muncind la ele si vreau sa le impartasesc, ,bune, rele. Unii le apreciaza, altii nu, altii lovesc sub centura fara nici o legatura cu subiectul. Si nu e prima data cand sunt tinta unor atacuri de acest gen. Rog moderatorii sa citeasca cu mare atentie ce am postat eu si raspunsul "colegului" de forum.

#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 03:23 PM

Americanul, sa ne calmăm.
Daca-ti aduci aminte au mai fost discutii asemanatoare. Si probabil vor mai fi, pentru ca fiecare judeca prin prisma lui.
Unii muncesc luni de zile pana sa posteze ceva tocmai pentru a posta o lucrare pe care ai ce discuta.
Tu expediezi lucrarile (probabil din lipsa de timp), dar pentru asta nu te astepta la laude.
Observatiile facute de unul sau de altul sunt de regula constructive - adica "vezi ca nu are aia sau ailalta sau ca pozitiile sunt fortate" etc.
Un atac la persoana ar suna altfel si nu vreau sa dau exemple aici ca sa nu se inteleaga altceva.
Asta nu inseamna ca trebuie sa devenim paranoici si sa nu mai postam lucrari de frica unor comentarii nelaudative.
Dar (si asta nu e prima oara) ar trebui macar la titlu sa fim atenti - sa se potriveasca cu lucrarea, sa dea un hint despre ce poveste e vorba acolo (dureaza cateva minute sa te uiti pe Wikipedia macar sa vezi daca ce faci se poate sau nu); si la ortografie, ca ramane asa pe perioade lungi (ma refer la "cazemagele de oţel")

Şi noi putem considera lipsa de consideraţiune pentru noi ca trānteşti cāte o lucrare facuta pe fuga, cu titlu neconcordant si apoi te superi de reacţii.

Toate astea ar trebui sa duca la una din urmatoarele concluzii.
1.Fac mai bine si le arat ca pot si le inchid gura;
2. Fac in continuare ce-mi place dar pun un disclaimer la inceput ca n-am chef sa aud comentarii de nici un fel;
sau
3. Am mare incredere in mine si toti restul sunt intr-o ureche.

Spor la calitate !

P.S.
Am observat ca toti marii smecheri din domeniu se orienteaza numai catre kituri, de la bune in sus. Ce rost are sa ti-o iei pe cocoasa din cauza ca Hat face figurine proaste.
In loc sa pierzi timpul cu ele, iti iei ceva calumea si adaugi la aia ce ai tu mai bun.

#10 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 30 October 2013 - 04:09 PM

Raspuns lui Wurger:
Sunt de acord cu ceea ce spui tu. Oricum,nu astept laude pentru ceea ce fac dar nici sa ma simt jignit nu vreau. Si vis a vis de greseala de ortografie: ma simt atat de prost cand constat ca nu le mai pot rezolva. E datorita faptului ca tot ceea ce fac e cu UN smart phone. Si nu am in predictive limba romana. Si , vezi- nu pot sa accept ideea ca din tot ceea ce postez ramane doar o greseala gramaticala sau ortografica. Nu vreau laude, aprecieri. Stiti ca nu imi place sa scriu prea mult. Si modelistul asta combinat cu dioramele este un tratament care functioneaza perfect pentru mine. E o refulare dupa o munca, uneori inimaginabila pentru mine(si pentru multi romani) inainte de a parasi tara. Si am citit cu interes topicul lui Longinus. Deoarece mi-a placut acel remember a istoriei. Nu am vrut sa ma leg in vreun fel de munca lui.

Aceasta postare a fost editata de americanul: 30 October 2013 - 04:12 PM


#11 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2013 - 04:28 PM

In primul rand, daca esti de acord cu Wurger, inseamna ca esti de acord cu mine - pentru ca eu sunt de acord cu el. N-as prea crede... Asta e o gluma, sau cel putin incearca sa fie. Ca sa nu las loc de interpretari, cu emoticoanele alea bulversante.
In al doilea rand, eu nu cred ca te-am categorisit pe tine cu vreun epitet, de genul extremist, patriarhal, persoana care loveste sub centura etc. Daca vrei, putem incerca, dar ne cazul.
Nu stiu de ce, dar lasa impresia ca majoritatea romanilor plecati in afara ne considera pe noi, astia ramasi pe-aici niste comunisti tampiti, batuti in cap, puturosi, care abia asteapta sa-i atace pe la spate pe conationalii lor plecati sa infrunte lumea. Un fel de manie a persecutiei, a nerecunoasterii meritelor, greu de inteles (nu asta e unul din motivele pentru care au plecat?)
In al treilea rand, sa stii ca multi dintre noi folosesc smarfoane, dar asta nu-i impiedica sa reciteasca ce au scris.
Asta e un subiect dureros - suntem pe un forum cat-de-cat rasarit, nu postam comentarii tip retard pe click.ro sau gsp.ro. Hai sa facem un efort sa avem grija la gramatica, ca ramane scris si ne facem de kko. Nu e greu sa deschizi o pagina de internet si sa afli unde se pune o cratima, o virgula sau un i (nu ma refer neaparat la tine, e o constatare cu titlu general).
In al patrulea rand, spor pe toate planurile, dar mai ales ... la ce a spus Calin.

#12 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 31 October 2013 - 04:49 PM

Ok. Imi cer scuze daca am gresit, sa fie pace caci in fond suntem o comunitate destul de mica, ca peste tot in Europa. Dar, ca peste tot in Europa, comunitatile astea mici- in loc sa se ajute reciproc, prefera sa " moara capra vecinului".

Propun sa modelim si sa ne focusam la ce se posteaza si nu la curtea vecinului. Si comentariile sa fie pe imaginile celui care posteaza...... Sau deloc!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi