Forum Machete,Modelism,Hobby: Voodoo Fighter - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Voodoo Fighter prima lucrare din seria Fighter

#1 Useril este offline   NRC 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelaj, Sculptura

Postat 26 October 2013 - 01:53 PM

Lucrata din Fimo, are 22cm, este compusa din 4 bucati separate ( capul, mainile si restul :-) ). Nu este terminata, mai am de finisat si completat unele piese, plus suportul care nu am inceput inca sa lucrez la el. Pentru mici finisari si detalii astept sa imi vina Milliput - ul. Am sa revin cu poze cand termit tot si am sa fotografiez si fiecare piesa separat.

Bafta si spor la lucru.
Imagine atasata: IMG_4659.jpg Imagine atasata: IMG_4662.jpg Imagine atasata: IMG_4664.jpg Imagine atasata: IMG_4665.jpg
Imagine atasata: IMG_4666.jpg Imagine atasata: IMG_4660.jpg Imagine atasata: IMG_4661.jpg
Imagine atasata: IMG_4667.jpg Imagine atasata: IMG_4668.jpg

#2 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 26 October 2013 - 06:40 PM

Mult dinamism in lucrarea ta. Imi place forma generala a piciorului, dar cred ca talpa piciorului este putin cam mica. Cred ca ar fi fost ceva mai bine daca ai fi lasat-o fara masca aia de pe fata, daca ar fi sa iau in considerare modul cum ai sculptat maxilarul (are o linie frumoasa, feminina) cred ca ti-a iesit/ti-ar fi iesit bine si restul fetei. Dar asta este o parere personala.
Oricum, felicitari pentru rezultat.

#3 Useril este offline   AlexSasu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Location:Edinburgh, Scotland

Postat 27 October 2013 - 03:39 PM

Faina lucrare si detalii multe. Coarnele nu prea imi plac dar e o chestie de gusturi, presupun. De asemenea cavitatea nazala ar fi putut fi sculptata. Ar fi aratat bine, zic eu. Capul e cam mare raportat cu restul corpului (din cate imi dau seama dupa partea de jos a fetei). John Brown zicea ca atunci cand sculpteaza modele feminine tinde sa sculpteze capul mai mic decat ar fi in mod normal (dar nu cu mult, fireste) pentru ca da o aleura de feminitate. Mai sunt unele lucruri care tin tot de gusturi asa ca nu vad rostul de a le enumera. Astept cu mult interes rezultatul final!

#4 Useril este offline   NRC 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelaj, Sculptura

Postat 27 October 2013 - 08:23 PM

Multumesc pentru apreciere, da este adevarat talpa este putin mai mica, dar nu ma deranjeaza pentru ca va fi ascunsa de baza pe care va sta. Cat despre masca, asa a fost conceput modelul. Este posibil sa-i lucrez inca un cap, dar din pacate tot cu masca.

Bafta si spor la lucru.
@ silviug2009 Este adevarat talpa este mai mica, dar va prinsa in baza pe care va sta statuia. Cat despre masca asa a fost pus pe hartie modelul si nu am cum sa ma abat de la el, plus mai trebuie sa ii ma fac inca un cap dar tot cu masca ( din pacate ).

@ AlexSasu Capul pare mare, dar este in raport corect cu corpul, trebuie tinut cont ca nu este lucrata pe profil de super erou ( capul intra de 9 ori in dimensiunea statuii)

Multumesc pentru sfaturi. Mai astept critici constructive, pe care le apreciez deoarece ma fac sa simt ca evoluez.

Bafta si spor la lucru.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 28 October 2013 - 09:07 AM


#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2013 - 10:20 AM

Ai evoluat deja....;)
Nici mie nu-mi place masca. Si nici manusile sau ce sunt alea. Cred ca la degetele mainii mai ai de lucrat. Nu sa le faci mai feminine, ci sa fie mai definite pe la varfuri. Imi imaginez ca e greu, da-ti zic ce mi se pare ca ai putea imbunatati.
In rest, asa cum am si inceput, mi se pare ca - ori lucrezi demult, ori ai talent si gata.
Felicitari !

#6 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 28 October 2013 - 10:04 PM

Nu stiu sa iti dau sfaturi tehnice la capitolul asta. Insa ce vad pana acum imi place. Da-i inainte ca zici bine! Imagine postata
Spor si sa ne tii la curent cu progresul! Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi