Forum Machete,Modelism,Hobby: diluant Gunze - pt curatare aerograf? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

diluant Gunze - pt curatare aerograf? de fapt inlocuitor diluant Gunze...

#1 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2013 - 08:58 AM

Salutare,

Am si eu o nelamurire...voi cu ce curatati aerograful&stuff dupa ce dati cu vopsea Gunze?
Ma refer la o alta solutie in afara diluantului original Gunze (Mr. Color Thinner si Mr. Color Levelling thinner), care dilueaza excelent vopselurile Gunze (normal, de altfel), dar au dezavantajul ca-s cam scumpe ca sa fie folosite pe post de zeama de curatare. Astea originale parca le-as pastra doar pentru diluat vopseaua, nu pentru curatat aerograful.

Eu pentru restul emailurilor (Model Master, Revell, Agama, etc) folosesc cu succes pe post de zeama de curatare D509 (recipieint metalic albastru, parca ii spune Solvoxol..).
Problema e ca nu merge deloc sa curat cu el vopselurile Gunze...

Multumesc si spor s-aveti

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 October 2013 - 09:11 AM

Eu pentru acrilice folosesc alcool izopropilic iar pentru emailuri, D509 sau D511 sau chiar Nitrodiluant.
Pentru spalat pensule, aerografe, am o solutie "universala", facuta ochiometric: benzen+nitro+alcool izopropilic intr-un raport, pur orientativ, 60%+20%+20%.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 29 October 2013 - 09:13 AM


#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 October 2013 - 09:15 AM

Nitrodiluant merge la orice tip de vopsea fara probleme.

#4 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2013 - 09:43 AM

Aha...merci mult Gringos.:hi:

O sa ma uit dupa nitrodiluant. Nu-mi aduc aminte sa fi vazut asa ceva pe rafturi pe la magazinele astea mari, gen Hornbach.
O sa incerc prima oara acolo...daca nu, la magazinele de chimicale trebuie sa gasesc.

Multumesc,

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 October 2013 - 10:27 AM

La oricare magazin de chimicale din oras gasesti nitrodiluant.Ca-i 2XX sau 5XX nu-i nici o problema , curata foarte bine ....

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 October 2013 - 01:50 PM

Iti recomand Nitrosolv de la Policolor, nu ca am eu actiuni acolo, ca n-am, :-P dar e cel mai cinstit si nu e cu mult mai scump. Restul sunt cam facaturi, vorba lui Wurger, pe genunchi in sopronul nu stiu cui.

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2013 - 03:01 PM

Si gasesti mai ales la Bricostore si uneori la magazinele mici.

#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 October 2013 - 03:47 PM

Polycolor are magazinele proprii si este cel mai sigur sa gasesti acolo. Produsele lor sunt foarte bune, atit diluanti cit si vopsele. Am vopsit destul de multe chestii cu ele, una din cele mai misto a fost vopseaua alb perla! :) Macheta in cauza va aparea pe sit-ul Cartula in viitorul apropiat :-)

#9 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2013 - 07:03 PM

Eu timp de 2 ani folosesc D509 pt a indeparta grosul de vopsea dupa care dau cu Acetona (indiferent daca e vopsea acrilica sau email). Acetona merge de minune...

#10 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 09:54 AM

E clar.

Nitrosolv or bust.

Multumesc mult domnilor :hi:

#11 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 01 November 2013 - 01:03 PM

Imi cer scuze daca "deturnez" topicul, dar chiar e o diferenta semnificativa intre diluantul "de firma" si cel ordinar, cu 8 lei sticla?

Intreb pentru ca eu folosesc D506 de VADY (de la chimicale din colt) si mi se pare ca isi face treaba foarte bine. Curata foarte bine, se amesteca fara probleme cu emailurile Revell, se usuca aproape instantaneu etc.

#12 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2013 - 04:50 PM

Eu, dupa cum spuneam, pana acum am folosit pt curatare aerograf D509 pentru toate tipurile de emailuri pe care le am. In afara de Gunze, care nu se curata D509, si pentru care am primit pontul cu Nitrosolv.

Deci, legat de intrebarea ta, pe baza experientei mele raspunsul este DA, categoric exista diferente calitative.
Eu am remarcat-o cu al meu D509...prima oara am luat un D509 la sticla de plastic (sticla d-aia de zici ca-i ulei Floriol sau ceva) din primul magazin in care am vazut asa ceva. Nu mai stiu exact marca,...un no-name. Scria ca-i D509 pe sticla.
Mergea, dar parca oarecum indoielnic. In niciun caz nu curata vopseaua ca diluantul original MM/Revell. Precizez insa ca eu folosesc acesti substituenti exclusiv pentru curatare scule, nu si pentru dilutie vopsea/aerografie. Asadar, nu am fost foarte multumit.


Apoi am luat un D509 in recipient metalic...Solvoxol de la Policolor. Alta viata. Rock, frate. Curata de rupe. E-adevarat ca si cam pute (toate put anyway).
Diferenta calitativa (in favoarea solvoxol-ului) intre cele 2 era foarte mare insa.

Insa daca tu esti multumit de produsul pe care l-ai gasit, inseamna ca-i ok.


Succes,

Aceasta postare a fost editata de BMF: 01 November 2013 - 04:53 PM


#13 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 November 2013 - 11:35 AM

Cu D509 cred ca ai dreptate. Am luat si eu mai inainte o sticla de d509 ordinar si m-am fentat. Pe langa faptul ca e cel mai puturos diluant dintre toate (stiu ca toate put, dar nici unul ca asta), pare plin de impuritati. Am curatat odata aerograful cu eu si mai mult l-a murdarit. Mi-a infundat duza si mi-a acoperit acul cu un fel de substanta gelatinoasa...


Insa D506 pare mai bun. Curata bine si vopselele diluate cu el se usuca foarte repede.

Banuiesc ca asta inseamna ca-l pot folosi in continuare, nu?

Multumesc.

#14 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2013 - 09:40 AM

Pai daca iti faci treaba cu el si e totul ok, nu vad de ce sa nu-l folosesti in continuare.


Bafta,

Aceasta postare a fost editata de BMF: 04 November 2013 - 09:41 AM


#15 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 November 2013 - 10:02 AM

OK, am inteles.

Am tot auzit ca Nitrosolv e foarte bun, dar nu e un pic cam tare pentru plastice? E cu mult mai "tare" decat D506? Nu e prea dur cu garniturile aerografului?


SI inca ceva: am citit articolul lui Z-Mare despre vopsele si am o nelamurire: De ce nu e bine sa se dea cu lac lucios peste vopsea lucioasa? Ce fac daca, de exemplu, vopsesc un avion de pasageri? Nu acopar decalurile cu nimic?

#16 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 06 November 2013 - 02:36 PM

Nu stie nimeni?

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 November 2013 - 01:21 PM

Da, Nitrosolv este un diluant dur, mai dur decit D509 sau D506, ataca usor plasticul, se poate folosi si la lipit plasticul. Dar, in amestec cu vopseaua, daca nu balteste si este dat cu aerograful, in straturi succesive, subtiri, nu sunt probleme. Cu pensula nu merge, pot ramine urma nasoale.
In privinta lac lucios peste vopsea lucioasa se refera la faptul ca datorita tensiunii superficiale se pot face acumulari de lac pe vopseau lucioasa. Trebuie incercat inainte si vazut cum se comporta cele doua straturi.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi