Forum Machete,Modelism,Hobby: 1/72 Parcmodels IAR-80CV "Dracii Rosii" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1/72 Parcmodels IAR-80CV "Dracii Rosii" What-If, Fantasy, Sci-Fi, Nu a existat...

#1 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 10 December 2013 - 09:23 PM

Extrem de tarziu in economia Group Build-ului mi-a venit ideea unui IAR-80 demilitarizat si folosit de Formatia Nationala de Acrobatie Aeriana "Dracii Rosii" :diablo:
Asta dupa ce m-am tot gandit la un IAR cubanez, la unul francez, la vreo doua americane si la unul in culorile EXTRA 300 ale Aeroclubului Romaniei.

Prin urmare, rezultatul final - daca se va ajunge acolo - nu va intruchipa un avion real ci va fi un mare fals sau, mai pe romaneste, un WHAT-IF:

Imagine atasata: IAR-80CV1.jpg

Cam la schema asta de vopsire m-am gandit. Nu sunt prea sigur in ceea ce priveste tricolorul de pe deriva. As mai incerca sa gasesc inmatriculare in alb pentru lateralele fuzelajului si aripi. Exista niste mici embleme italiene pentru "Diavoli" (de pe Tornado parca as avea!?..) si voi incerca sa le folosesc pe deriva sau pe capota. Ma mai gandesc daca sa introduc in schema vreun numar (1, 2, 3,...6). Asta ar veni pe deriva.

Imi voi da silinta sa ma incadrez in termenul de 31.12.2013. Ramane de vazut daca voi reusi.

Niki

#2 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 10 December 2013 - 10:56 PM

Bună seara!

Un cuvânt "SUPERB"!!! Ati făcut alegerea potrivită din punctul meu de vedere.

Ceva care vă poate inspira în continuare. Știu că nu este motorul \ capotajul potrivit, dar ăsta îl am și nici nu am de gând să fac altul. ;-)

Imagine atasata: Draci Rosii.png

Cu stimă.

PS: Este primul meu profil color deci... milă, nu dați cu parul!




#3 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 11 December 2013 - 10:10 AM

Vezi postareaniki, la 10 December 2013 - 09:23 PM, a spus:

Extrem de tarziu in economia Group Build-ului mi-a venit ideea unui IAR-80 demilitarizat si folosit de Formatia Nationala de Acrobatie Aeriana "Dracii Rosii" :diablo:
Asta dupa ce m-am tot gandit la un IAR cubanez, la unul francez, la vreo doua americane si la unul in culorile EXTRA 300 ale Aeroclubului Romaniei.

Prin urmare, rezultatul final - daca se va ajunge acolo - nu va intruchipa un avion real ci va fi un mare fals sau, mai pe romaneste, un WHAT-IF:

Atasament IAR-80CV1.jpg

Cam la schema asta de vopsire m-am gandit. Nu sunt prea sigur in ceea ce priveste tricolorul de pe deriva. As mai incerca sa gasesc inmatriculare in alb pentru lateralele fuzelajului si aripi. Exista niste mici embleme italiene pentru "Diavoli" (de pe Tornado parca as avea!?..) si voi incerca sa le folosesc pe deriva sau pe capota. Ma mai gandesc daca sa introduc in schema vreun numar (1, 2, 3,...6). Asta ar veni pe deriva.

Imi voi da silinta sa ma incadrez in termenul de 31.12.2013. Ramane de vazut daca voi reusi.

Niki

Buna idee desi ar trebui sa faci trei bucati ( asta era formatie) Dar merge si unul avand in vedere ca pilotii acrobati erau inrolati pe front. Dar sa nu uiti si indicativ-ul: YR-BAZ sau YR-MAX etc

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 11 December 2013 - 10:11 AM


#4 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 11 December 2013 - 06:24 PM

Interesante ideii ...pai nu mai stati pe ganduri surubiti ca nu prea mai aveti timp!!!

Cu respect M

#5 Useril este offline   Bogdan_Constantin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 29-January 13
  • Location:Timisoara, Romania
  • Interests:Aviatie, Modelism, Istorie

Postat 11 December 2013 - 07:52 PM

Vezi postareaCantacuzino, la 11 December 2013 - 10:10 AM, a spus:

Buna idee desi ar trebui sa faci trei bucati ( asta era formatie) Dar merge si unul avand in vedere ca pilotii acrobati erau inrolati pe front. Dar sa nu uiti si indicativ-ul: YR-BAZ sau YR-MAX etc


YR-MAX exista deja la Timisoara :))

Imagine postata



#6 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 11 December 2013 - 08:05 PM

Interesant !
Iata si interpretarea mea,poate nu va fi singura...oricum,spor sa ai ! :friends:

Imagine atasata: 1-IAR-80-DR.jpg

Aceasta postare a fost editata de axor: 11 December 2013 - 08:07 PM


#7 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 12 December 2013 - 09:55 PM

Vezi postareaAsgard, la 10 December 2013 - 10:56 PM, a spus:

Ceva care vă poate inspira în continuare.


E intr-adevar frumos! Eu mi-l imaginez intr-un cadru gen Reno Air races :-) :good:

Vezi postareaBogdan_Constantin, la 11 December 2013 - 07:52 PM, a spus:

YR-MAX exista deja la Timisoara :))


Ha, pe asta nu-l stiam! Un mic Drac Rosu si el, tinand cont de culori ;-)
Ar fi un pretendent serios pentru reproducere in 1/72 :wub: Se mai gasesc Skyhawk-uri din plastic la scara asta...

Vezi postareaaxor, la 11 December 2013 - 08:05 PM, a spus:

Iata si interpretarea mea...


Multumesc, Alex! :friends:
In mare asta va fi schema, mai putin rama alba a cupolei. Ma mai gandesc daca sa o albesc si pe ea...
Apropo alb, cum s-ar continua pe burta avionului capacele acelea albe de la trenul principal? E ceva alb pe dedesubt? Vreo sageata?...

Maine incerc sa dau drumul la santier.

#8 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 13 December 2013 - 08:42 PM

Salut Niki.
Am facut doar aparatorile albe pentru a mai imblanzi rosul ala.Eu zic ca da bine asa.
Iata si IAR-ul tricolor despre care vorbeam :

Imagine atasata: TRICOLOR.jpg

#9 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 13 December 2013 - 09:11 PM

:friends:

#10 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 13 December 2013 - 10:59 PM

Reno Air Races?!

Asta sigur ma depășește, dacă la colorat va referiți! Sau poate ca e cu substrat și ați dori o varianta desenata.. grrr modificata pentru curse? Asta sigur se poate rezolva...

Cu coloratul în schimb... sa zicem ca sunt alți mult mai capabili pe aici Imagine postata

Cu stima.

PS: Indiferent ca terminați la timp sau nu, din partea mea aveți nota 10, pentru subiect și originalitate!

#11 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 14 December 2013 - 07:58 AM

Nu, nu! Nimic in plus. Chiar asa cum apare portretizat acolo [forme, culoare] eu mi-l imaginez facandu-i zile fripte lui Rare Bear :good:

Multumesc pentru votul de incredere! Nu prea sunt obisnuit sa primesc asa ceva :-)

#12 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 17 December 2013 - 06:27 PM

Inaintam [foarte] incet, dar sigur!

Plasticul din cutia Parcmodels sufera de un mare defect: fuzelajul se prezinta impartit intr-o mie so o suta de bucati! :angry: Daca stiam, ma aprovizionam cu editii Amodel care furnizeaza fuzelajul asa cum trebuie - pentru unul cu doua maini stangi, ca mine: din doar doua jumatati...
Am folosit niste mici ajutoare pentru aliniere si ranforsarea lipiturii, din plastic de 0,5mm.

Imagine atasata: IAR80CV1 (1).JPG

Trebuie aici neaparat sa elogiez niste pile mici, mici de tot pe care le-am gasit in raft la Machete.ro in Pantelimon si care m-au ajutat sa ajung in unghere inaccesibile pana acum! :good:

Am slefuit carenajele de la tunuri si inca ma mai gandesc daca sa ciuntesc capetele aripilor sau sa le las in pace!? Oricum, taiat sau doar umblat cu mult putty tot aia e ;-)
Astazi au sosit si cele doua spray-uri de la HobbyX: Bright Red si Mica Red. Voi incerca sa vad care se prezinta mai bine pe plastic.

Imagine atasata: IAR80CV1 (2).JPG

Trebuie sa ajunga si o coala de decal cu litere de la Fantasy Printshop pentru inmatriculare si tare sunt curios cat de alb sau cat de "Light Grey" se vor dovedi:

http://www.fantasypr...1-72_AZXPI.aspx

#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 18 December 2013 - 09:26 AM

Imi place blatul tau de bambus! ;-)
Crezi ca doua doze de vopsea rosie de la Tamiya o sa iti ajunga? ;-)

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 18 December 2013 - 09:26 AM


#14 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 18 December 2013 - 03:23 PM

Vezi postareatibi22, la 18 December 2013 - 09:26 AM, a spus:

Crezi ca doua doze de vopsea rosie de la Tamiya o sa iti ajunga? ;-)


Well, din pacate in poza n-au mai incaput si celelalte 7 achizitionate anterior :-)
N-am mai facut asta pana acum, insa sper sa ma descurc cu un singur recipient... Nu m-am putut decide asupra nuantei si de aceea le-am luat pe amandoua.

Aceasta postare a fost editata de niki: 18 December 2013 - 03:24 PM


#15 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 24 December 2013 - 08:33 PM

Misiune: Imposibila.

Din fericire, am reusit sa mentin cat de cat un ritm si am inaintat cu lucrarea. Din nefericire, IAR-ul de la Amodel/ Parcmodels se incapataneaza sa ofere o rezistenta formidabila - aproape nimic nu se potriveste: piese ba subdimensionate, ba supradimensionate, ba... E adevarat ca nici yours truly nu e cine stie ce mester, dar am senzatia ca am dat peste acea (!) cutie de conserva de €ur de elefant ;-)

Am incercat sa detaliez un pic interiorul si cilindrii motorului, fara prea mari pretentii (Tamiya Tape, drybrushing).
Bechia va fi sub forma de roata ^_^ astfel incat Dracii Rosii sa poata incanta cu evolutiile lor si publicul de la marile show-uri aeriene din Europa, acolo unde a existat beton si asfalt mai de demult! :-D Poate ati recunoscut-o: roata si un mic suport aferent vor fi decupate dintr-o piesa surplus de Sea Harrier de la Matchbox.. N-am gasit altceva prin curte.

Imagine atasata: IAR80CV1 (3).JPG Imagine atasata: IAR80CV1 (4).JPG Imagine atasata: IAR80CV1 (5).JPG

Imagine atasata: IAR80CV1 (6).JPG Imagine atasata: IAR80CV1 (7).JPG Imagine atasata: IAR80CV1 (8).JPG

Trenul de aterizare va fi vopsit cumva metalic iar jantele rotilor sunt albe pentru contrast. Varful palelor va fi galben iar pileala pilirea si slefuirea la ele acasa <_<

Sarbatori Fericite! Imagine postata

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 December 2013 - 10:45 AM

Aoleu, ai ceva de munca! Parca al meu, e drept de la Amodel, dar matrita e cam aceeasi, nu au fost atitea lifturi :blink: . Oricum, spor la treaba, abia astept sa vad ce scoti pina la capat.
Faptul ca aripile au detalii diferite, nu ar fi o problema, oricum ele or sa dispara. Un lucru trebuie sa stii, vezi ca elicea este pe invers, adica e pentru sens de rotatie contrar decit il avea motorul de IAR 80!! Acuma, in cazul tau, ca faci un "ce-ar fi daca", nu cred ca are prea mare importanta.

#17 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 27 December 2013 - 03:57 PM

Da, povestea elicei o stiu si intr-adevar nu ma deranjeaza in principiu.
Ce ma deranjeaza insa din ce in ce mai mult este asta:

Imagine atasata: IAR80CV1 (9).JPG

In functie de unde te uiti, intreg ansamblul iti poate da senzatia de pale ale unui elicopter cu motorul in regim de decolare... Odata montate in botul avionului, puse intr-un fel sau altul, ar fi inclinate fie spre inainte fie [batute de curentul de aer :-P ) spre inapoi :-(

Am gasit o solutie la problema, insa asta va necesita inca vreo doua-trei sesiuni de lucru, ceea ce va duce definitiv termenul de executie al machetei catre un 10-15 Ianuarie 2014 Imagine postata

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 December 2013 - 04:59 PM

Lucreaza linistit, nimeni nu te grabeste!
Cred ca trebuie sa incalzesti putin elicea in apa fierbinte, apoi sa o pui repede intre doua placi de sticla si sa apesi usor, pina la racire. Fa inainte incercari cu o bucata de culee, ca sa vezi cit de fierbinte trebuie sa fie apa.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 27 December 2013 - 05:01 PM


#19 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 01 January 2014 - 03:50 PM

La multi ani!

Initial gandul era ca macheta in sine sa sufere cat mai putine modificari. Asta ar fi conferit - in opinia mea - un minim de "credibilitate" rezultatului final: de la zero la 0,0000001 :-)
Din pacate, chestiunea elicii, observata in toata splendoarea ei abia dupa vopsire, a determinat alegerea "planului B". Asta inseamna o denaturare mai pronuntata a "spiritului IAR", ceea ce sper ca nu va va deranja pe prea multi dintre voi.
Ma mir si eu de cheful de lucru de care ma bucur si, daca lucrurile merg bine, e posibil sa revizitez subiectul pentru a incerca realizarea unui Drac Rosu "mai aproape de realitate[a What-If]" ;-)

Am retezat varfurile planurilor pe linia exterioara a eleroanelor. E posibil sa fi ciuntit chair un pic mai mult, rezultatul urmarit nefiind de ordin stilistic sau aerodinamic ci de a elimina şantul rezultat acolo unde intradosul nu a reusit sa atinga marginile pieselor de extrados. Nu aveam chef de putty :pardon:
Ce a iesit mie imi seamana a aripa de avion de inalta acrobatie. But that's just me. Ma gandesc sa mai rotunjesc totusi capetele de plan:

Imagine atasata: IAR80CV1 (11).JPG

Datorita noului profil al aripii (si lipsei oricarui ghidaj de atasare la fuzelaj a pieselor reprezentand stabilizatoarele/ profundoarele) am decis sa adaptez elementele respective de la alta macheta. Cel putin, dupa ce "sap" niste fante corespunzatoare in coada IAR-ului, vor fi mai usor de atasat.
Nu va spun* deocamdata de la ce macheta am inceput sa prelevez org... piese. Nu vreau sa stric surpriza de final :-P :-)
Urmeaza sa slefuiesc cat pot de bine toate imbinarile si incet, incet sa ne indreptam catre vopsitorie.



* dar puteti voi ghici [cu relativa usurinta]


#20 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 01 January 2014 - 05:13 PM

LA MULTI ANI !!!
"Indianul cu o pana"?

Aripile "ciuntite" ii mărește viteza și nu manevrabilitatea. Dat fiind faptul ca este un avion de acrobație, indicat era sa lăsați aripa lunga. Sau cum au făcut japonezi cu Zero, scurtând aripa dar rotunjind capetele de plan.
Bineînțeles fiind un "what if" îl puteți face cum doriți. Arata bine și asa cum e acum.

Cu stima.

Edit: corectat ortografia.

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 01 January 2014 - 05:14 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi