Forum Machete,Modelism,Hobby: Pensule - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pensule Ce pensule folositi

#1 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 13 January 2014 - 02:24 PM

Salut,

in momentul in care vine vreamea sa punem mana pe pensula ne lovim de multe ori de problema calitatii ei, mai ales cand se lucreaza la detalii. De aceea apelez la sfatul vostru si intreb:
- ce tip/marca de pensule folositi?
- de unde le achizitionati?

Sunt patit sa cumpar o pensula normal, care se scamoseaza sau se imprastie la varf, facand lucrul la detalii imposibil.

multumesc,
George

Aceasta postare a fost editata de George_B: 13 January 2014 - 02:24 PM


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2014 - 03:36 PM

Pensule din par de veverita sau jder, de la fondul plastic.

#3 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 14 January 2014 - 08:53 AM

Calitatea pensulei este foarte importanta. Cum spune si Z-mare, pensulele din par natural sunt cele mai bune. Insa si acolo sunt pensule intre pensule.
Dar mai sunt doua aspecte de care consider ca trebuie tinut cont daca vrem sa avem pensule in stare buna cat mai mult timp: modul cum lucram cu ele si curatirea dupa utilizare.
In timpul lucrului pensula trebuie curatita des. Trebuie lucrat cu varful pensulei. Vopseaua nu trebuie lasata sa ajunga in partea de metal care tine perii, pentru ca va fi foarte greu de curatat de acolo si dupa ce se va intari va duce la rasfirarea perilor si eventual la ruperea unora. Drybrush-ul uzeaza foarte tare pensula. De aceea nu se merita folosita o pensula scumpa pentru aceasta operatie si pentru altele care nu necesita precizie si finete.
Dupa incheierea sedintei de lucru pensula trebuie bine curatita pentru a pastra perii in forma buna si a-si pastra varful.
Daca vrei ca pensula pentru detalii sa ramana in forma si cu un varf bun, trebuie sa tii cont de toate cele de mai sus.
Marci sunt mai multe (mai cunoscute sau mai putin cunoscute) care au pensule de calitate. Raportul pret/calitate trebuie decis in functie de operatiile pentru care vrei sa folosesti pensula.
Sper ca randurile de mai sus sa iti fie de folos.
Spor!
B
:)

Aceasta postare a fost editata de b00gie: 14 January 2014 - 08:53 AM


#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2014 - 09:59 AM

Boogie a cam acoperit tot ce trebuie facut ca sa prelungesti viata unei pensule.
Acum in ce priveste firma, calitatea si pretul, trebuie sa ne raportam la mai multe chestii.
Multi spun ca e scumpa o pensula de 30-40 de lei. Eu zic ca e ok. Un set de fotodecupate pe care il investim in macheta care ne asteptam sa rupa gura targului costa uneori mai mult. Utilitatea setului respectiv se incheie la macheta aia. Pe cand pensula, daca o intretii bine, iti ajunge la zeci de proiecte.

Cele mai bune cu care am lucrat la detalii la figurine - Valejo. Ori ma inteleg eu bine cu ele, ori oamenii aia au inteles de ce e nevoie la modelism.
Urmeaza unele no-name in set de 10 de toate grosimile pe care le gaseam inainte la FondulPlastic (fel de fel de magazine desprinse din fostul FP). Coada albastru metalizat, par sintetic galben, şapte lei setul....Mai mare rusinea, dar functionau perfect. Nu am facut un stoc suficient si mi-a mai prajit din ele si nevasta la picturile ei.
Da Vinci si Winsor & Newton - foarte bune dar costa si se gasesc greu. Da Vinci au si serii (game) ieftine, facute in China pt. piata din est. Alea-s mai proaste ca alea de 7 lei.
Am mai gasit si incercat (fara nu se poate) diverse firme necunoscute dar din tari unde se trece pe la trecerea de pietoni - bune.
Am gasit inainte de sarbatori pensule subtiri cu codite colorate in roz,mov,bleu,vernil la standul de unghii femeiesti la Nik in piata Amzei - inca nu le-am incercat.

La ce te uiti cand iei o pensula:
1. Palnia de metal sa fie dintr-o singura bucata. Tabla sa nu fie petrecuta;
2. Parul sa fie cu varfurile naturale (adica ascutit). Parul natural are pe el de la mama natura niste solzi cam cum sta sindrila pe case. Astia au menirea sa ghideze apa si impuritatile away de pe blana animalului. Asta se va intampla si cu vopseaua si veti avea un duct (linie) continuu si fara ingrosari si subtieri necontrolate;
3. unirea palnie metalica / maner lemn sa fie festa, sa nu joace. Ca sa nu intre prea multa apa pe sus si sa distruga cleiul dinauntru si sa inceapa sa cada parul;
4. Pensula se incearca bagand-o in gura. Daca face varf drept (nu sui intr-o parte) e buna. Producatorii incearca sa mascheze (dar vor sa si protejeze) firele si le acopera cu un clei usor (albus, amidon). Desfaceti firele intre degete si dup-aia treceti la operatiunea cu gura.
5. Last but no least, manerul sa fie bine lacuit. Dupa ce am tinut pensule in apa mai mult decat trebuia (uituc), au inceput sa cada solzi de vopsea de pe maner, ghici unde. Exact, pe vopseaua unda de pe model.

Ideal se spala cu un solvent mai putin agresiv, apoi cu apa si sapun frecand un pic in podul palmei ca sa se duca vopseaua intarita de la radacina.
Daca le transportati e bine sa aiba tevi de polietilena de protectie.
Musai sa aveti un snop de pensule vechi si proaste pentru diverse munci agricole - cu cativa lei gasiti seturi mari la magazinele de specialitate. Au rolul lor bine determinat de a salva pensulele bune. Alea ieftine sunt soldatii, alea bune, generalii.

#5 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 14 January 2014 - 11:57 AM

Multumesc pentru sfaturi, sugestii si indicatii.
Voi pleca la cumparaturi sa vad ce gasesc.

multumesc,
George_B

#6 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2014 - 12:40 PM

Salutare,
pentru pensule poti sa incerci si la Olaf la magazin. Daca vii sambata arunci o privire sa vezi daca iti place ceva.

Spor la modelit,

#7 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2014 - 06:54 PM

pensule Winsor&Newton se gasesc la magazinul Pictor de langa magazinul IDM. intri in curte si imediat pe dreapta e magazinul. dai un ban, dar stii ca face.

#8 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2014 - 07:57 PM

intrucat nu am gasit butonul de edit, scriu din nou. am facut o greseala. magazinul este pe stanga cum intri in curte.

#9 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 22 January 2014 - 09:17 AM

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si sugestii.
George_B

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi