Forum Machete,Modelism,Hobby: 25 noiembrie 1177 W.I.P - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

25 noiembrie 1177 W.I.P 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 18 January 2014 - 04:47 AM

In 25 noiembrie 1177,are loc Batalia de la Montgissard.
Armatele cruciate conduse de regele -copil Baldwin leprosul,maestrul templier Odo de St.Amand,maestrul ospitalier Roger de Moulin,Reynaud de Chatillon[lordul Transiordaniei],Baldwin si Balian d'Ibelin[seniorii Ramlei]Renaud de Grenier[contele Sidonului] si Joscelin al III[lordul Edessei],zdrobesc numeroasa armata sarazina a lui Saladin.

Inceputa de acum cca 2 saptamani,cu multe pauze[servici,scoli ,sali.etc.],am reusit sa avansez rapid,datorita ajutorului primit de la copii :pardon: :pardon: :pardon: ...unul cu facerea dioramei,altul cu primerul pe figurine,eu cu vopsitul-un fel de group-build,dar mult mai fun.Am reusit sa finalizez aproape 100 de figurine 1/72,plus conversiile si build-uitul de steaguri,scuturi si arme...dar inca mai este...
Figurinele folosite sunt un mix din diferite seturi Caesar,Italeri si Hat...cu ocazia asta MARE-Multumesc lui Dorin C :hi: si Alberto. :hi:
Diorama a fost facuta din polistiren extrudat,lipit cu aracet pt lemn UHU,nisip,vopsita cu acrilice si pigmentata cu creta pastel, cu pigmenti AK interactive si Vallejo.
Diorama ar vrea sa reprezinte sarja initiala a cavaleriei cruciatei,intrecatoarea din muntii Gisardului...Din pacate,se pare ca e prea mica pt nrul de figurine pictate,asa ca vor ramane mai putin de jumatate,vom vedea cate incap la final.
Baza:
Imagine postata
Imagine postata

Figurine puse de test,nimic lipit definitiv,inca mai este de zugravit la figurine...sarja cruciata:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Sarazini,tot de test...Cam cum ar trebui s-arate la final...???
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Ceva idei de mai bine???...ca la mine s-au cam epuizat. :good:

#2 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 18 January 2014 - 11:55 AM

Daniele, faina idee si frumos ce-ai facut pana acum. Imi place decorul si figurinele sunt in stilul tau, desi la 100 si in doua saptamani nu cred ca ai stat de bibilit la ele ca la seturile tale bune, gen spartanii de la Zvezda.
Cam ce vad eu:
DECORUL:
1. Este terminat sau nu??? Ca-mi pare o portiune de margine inca lipsa.
2. Nu crezi ca ar fi bine sa fie o diferenta intre varfurile de roca si terenul de la marginea lor? La baza banuiesc ca ar trebui sa fie mici portiuni stancoase si nisip. La fel, tranzitia intre zonele mai inalte si cele mai joase, cel putin in partea stanga a decorului tau (dreapta cum privim noi), parca cruciatii sar direct cu caii de la inaltime.
DISPUNEREA FIGURINELOR
1. Ideea de sarja, cred ca ai cativa mai razletiti, dar in spate vine grosul. Deci, cumva, mie asa mi se pare, ar trebui sa ingrosi treptat randurile atacantilor, al cruciatilor: cativa mai razletiti, in fata si apoi grosul. Poate ii grupezi sub forma unui triunghi, varf de lance, o tehnica veche de strapungere a randurilor inamice.
2. Arabii banuiesc ca erau mai numerosi, mai grupati, nu erau pregatiti, sunt luati prin surprindere. Nu am citit toata povestea, stiu insa ca erau risipiti, Saladdin nu se astepta sa fie atacat, deci efectul de luat prin surpindere trebuie sa fi fost total. Uite ceva, poate te ajuta (dupa minutul 3:30):
Depinde ce variante alegi in functie de teren:
1. arabi fugariti de cavalerii victoriosi.
2. arabi luati prin suprindere, scena atasata din filmul "Arn, Cavalerul templier".
3. arabi atacand la randul lor, trezindu-se, dar ar trebuie sa ai o linie mai groasa de infanteristi, eventual incercand sa se intoarca catre cavaleri.
Din ce vad eu, vizual, cavalerii sunt ok, aranjati bine, intr-o sarja in forta. La aranjarea arabilor trebuie lucrat mai mult.
Altfel, astept cu placere, continuarea!
Calde salutari si spor!
Nicu

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 18 January 2014 - 11:57 AM


#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 19 January 2014 - 01:16 AM

Salve Nicule,mersi!
O sa incerc sa-ti raspund in ordinea intrebarilor puse de tine:
Decorul:
1.Aproape,aceasta va fi forma finala,mai urmeaza ceva nisip ,pietris si niste tufisuri.
2.Este o diferenta,probabil ca nu se vede bine in poze,dar la baza este pus nisip fin...despre partea dreapta,eu am vrut s-o fac asa,mi s-a parut ce reliefeaza cel mai bine acel pasaj prin munte..." parca cruciatii sar direct cu caii de la inaltime"-inaltimea e de cca 1m,foarte plauzibila zic eu.
Dispunerea figurinelor:
1.In diorama se vad primele elemente ale cavaleriei cruciate "atingand" liniile inamice,deja formatia nemaiexistand.Daca mai reusesc sa pun mana pe un alt set de la Caesar de cruciati[cavalerie],voi mai adauga ceva cavalerie...
2.Scena din Arn m-a inspirat si pe mine...numai ca diorama e prea mica.Istoric vorbind, armata sarazina era imprastiata de-a lungul trecatorii,pe o distanta de cativa km,cavaleria cruciata lovind doar mijlocul ostii sarazine[unde se afla Saladin si garda lui personala formata din mameluci calare].In fond scena ,din film am vrut s-o reprezint ,adaugand si un plus de acuratete istorica...

In alte ordine de idei,e destul de greu de gasit figurine 1/72 ,care sa se preteze la ce-am vrut eu.Am pierdut 2 zile numai cu facutul de scuturi ,lanci,steaguri,heralde si pictarea lor...spartanii de la Zvezda au fost jucarie,poate o sa le fac poze ca sa intelegi despre ce e vorba.
Spor!

#4 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 19 January 2014 - 10:36 AM

Dani, deja se prefigureaza o lucrare de exceptie Imagine postataImagine postataImagine postata. Baza este superba, despre figurine....Imagine postata
Astept finalul ! Inca o data, felicitari si spor la traeba !Imagine postata

#5 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 19 January 2014 - 11:57 AM

Salut Dan ,

Ma bucur sa le vad acolo si vopsite de tine . Sincer mi-ar fi placut o diorama putin mai mare . Oricum e foarte frumos si ideea si executia . Felicitari si la mai multe !




#6 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 19 January 2014 - 01:15 PM

Mersi Daniele! Realizez ca ai avut de munca nu gluma, asa ca departe de mine orice gand de minimalizare a efortului tau.
Astept fotografiile de final, sunt convins ca va arata foarte bine.
Spor si inspiratie!

Vezi postareadani, la 19 January 2014 - 01:16 AM, a spus:

Salve Nicule,mersi!
O sa incerc sa-ti raspund in ordinea intrebarilor puse de tine:
Decorul:
1.Aproape,aceasta va fi forma finala,mai urmeaza ceva nisip ,pietris si niste tufisuri.
2.Este o diferenta,probabil ca nu se vede bine in poze,dar la baza este pus nisip fin...despre partea dreapta,eu am vrut s-o fac asa,mi s-a parut ce reliefeaza cel mai bine acel pasaj prin munte..." parca cruciatii sar direct cu caii de la inaltime"-inaltimea e de cca 1m,foarte plauzibila zic eu.
Dispunerea figurinelor:
1.In diorama se vad primele elemente ale cavaleriei cruciate "atingand" liniile inamice,deja formatia nemaiexistand.Daca mai reusesc sa pun mana pe un alt set de la Caesar de cruciati[cavalerie],voi mai adauga ceva cavalerie...
2.Scena din Arn m-a inspirat si pe mine...numai ca diorama e prea mica.Istoric vorbind, armata sarazina era imprastiata de-a lungul trecatorii,pe o distanta de cativa km,cavaleria cruciata lovind doar mijlocul ostii sarazine[unde se afla Saladin si garda lui personala formata din mameluci calare].In fond scena ,din film am vrut s-o reprezint ,adaugand si un plus de acuratete istorica...

In alte ordine de idei,e destul de greu de gasit figurine 1/72 ,care sa se preteze la ce-am vrut eu.Am pierdut 2 zile numai cu facutul de scuturi ,lanci,steaguri,heralde si pictarea lor...spartanii de la Zvezda au fost jucarie,poate o sa le fac poze ca sa intelegi despre ce e vorba.
Spor!


#7 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 20 January 2014 - 11:06 AM

Felicitari pentru atelierul cu copiii! Foarte fain!
100 de piticarnite in doua saptamani... UAU!!! Dar esti eficient, nu gluma! :hi:
Te invidiez pentru ambele. :)
Imi place cum ti-a iesit solul. Imi place ideea. Astept cu interes continuarea.
Poze de detaliu in care sa se vada mai de aproape cavalerii ar fi binevenite.
Spor!

#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 24 January 2014 - 11:23 PM

Multumesc!
Cu diorama sunt inca in experimente:mai un bolovan ,mai o piatra,mai o figurina...inca meditez la forma finala.Cu figurinele urmeaza sa le postez separat[sunt prea multe],cu toate ca nici jumate din ele nu vor fi in diorama.

#9 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 25 January 2014 - 04:28 PM

Felicitari Dani!
Imi place foarte mult terenul. Figurinele arata foarte bine, avand in vedere scara lor. O singura intrebare am referitoare la "talpile" figurinelor. Ai in plan sa le dai jos sau le vei integra in teren?
O lucrare foarte ambitioasa, executata tip top! Mult success in continuare.

#10 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 26 January 2014 - 02:27 AM

Multumesc Zeno!
Talpile le voi integra in teren...

#11 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 09:44 AM

Salut, Dani. Impresionant proiect, atat prin dimensiuni, cat si prin viteza si calitatea executiei.
Sincer, mie mi se par mai sugestive primele fotografii, in care nu apar decat Arn si gasca lui de smardoi. Adica acolo chiar am impresia de sarja. Daca incepi sa-i intercalezi cu arabeti, arata ca o batalie, si atat. Ar mai fi mers, daca aveai spatiu pentru a reproduce o linie defensiva, sau o coloana in mars, dar nu e cazul.
Spor

#12 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 26 January 2014 - 12:50 PM

Multumesc Alexelu,inca ma gandesc la contextul final....Viteza se datoreaza faptului ca stau foarte prost la capitolul rabdare. :pardon: :pardon: :pardon:

#13 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 16 September 2014 - 02:01 PM

Pozele au fost facute de mult...

Cam astea ar fi fost figurinele pregatite -teoretic-pt diorama...

...

...seturi Hat ,Caesar ,Italeri,Mars...

...

...cam astea ar fi...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 237.jpg
  • Imagine atasata: Picture 226.jpg
  • Imagine atasata: Picture 227.jpg
  • Imagine atasata: Picture 228.jpg
  • Imagine atasata: Picture 229.jpg
  • Imagine atasata: Picture 230.jpg
  • Imagine atasata: Picture 232.jpg
  • Imagine atasata: Picture 273.jpg
  • Imagine atasata: Picture 250.jpg
  • Imagine atasata: Picture 253.jpg
  • Imagine atasata: Picture 255.jpg
  • Imagine atasata: Picture 257.jpg
  • Imagine atasata: Picture 259.jpg
  • Imagine atasata: Picture 261.jpg
  • Imagine atasata: Picture 262.jpg
  • Imagine atasata: Picture 266.jpg
  • Imagine atasata: Picture 272.jpg
  • Imagine atasata: Picture 289.jpg
  • Imagine atasata: Picture 274.jpg
  • Imagine atasata: Picture 275.jpg
  • Imagine atasata: Picture 277.jpg
  • Imagine atasata: Picture 278.jpg
  • Imagine atasata: Picture 279.jpg
  • Imagine atasata: Picture 281.jpg
  • Imagine atasata: Picture 282.jpg
  • Imagine atasata: Picture 283.jpg
  • Imagine atasata: Picture 287.jpg
  • Imagine atasata: Picture 304.jpg
  • Imagine atasata: Picture 290.jpg
  • Imagine atasata: Picture 291.jpg
  • Imagine atasata: Picture 292.jpg
  • Imagine atasata: Picture 293.jpg
  • Imagine atasata: Picture 295.jpg
  • Imagine atasata: Picture 296.jpg
  • Imagine atasata: Picture 297.jpg
  • Imagine atasata: Picture 298.jpg
  • Imagine atasata: Picture 303.jpg
  • Imagine atasata: Picture 312.jpg
  • Imagine atasata: Picture 304.jpg
  • Imagine atasata: Picture 305.jpg
  • Imagine atasata: Picture 306.jpg
  • Imagine atasata: Picture 307.jpg
  • Imagine atasata: Picture 309.jpg
  • Imagine atasata: Picture 310.jpg
  • Imagine atasata: Picture 311.jpg


#14 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 16 September 2014 - 03:04 PM

Hai, cand ai timp, pune-le la locul lor. in diorama. Abia astept! Altfel, placuta revederea lor.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi