Forum Machete,Modelism,Hobby: Josef Priller, Nov 1941 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Josef Priller, Nov 1941 Bf-109 F4 in Noimebrie 1941, Frontul de vest

#1 Useril este offline   Lt_Bongwater 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 21-November 12
  • Location:Iasi
  • Interests:WW2 Warbirds, Cold War era Jets, Classic Cars

Postat 28 August 2014 - 06:40 PM

Salve,

Nu am mai fact o diorama pans acum, insa ma fascineaza subiectul, si cochetez demult cu ideea. Asadar vreau sa incep cu ceva simplu, cu o tema de aviatie (sunt pasionat de zburatoare, in special WW2). Deschid topicul astata atat pentru sfaturi si recomandari, cat si pentru a posta progresul lucrarii.

asada, ideea:

Un BF 109 (F-ul lui Priller) in Nov `41, pe un aerodrom din nordul Frantei, (St Omer-Clarmarais?), pe o plaforma de lemn, (cam o treime din diorama). Un BMW 327 (am deja kit-ul) parcat pe iarba, la mica distanta de paltforma de lemn, ca si cum tocmai ar fi oprit, Priller langa masina cu portiera deschisa, cu un caine langa el. In fata avionului, un ofiter Luftwaffe merge catre el, si priveste catre caine (din kitul Eduard pe care il am deja). Un scaun pliant sub una dintre aripi, 1-2 butoaie imprasitate si o scara langa avion.

1. Spuneti-mi ce parere aveti, si sce sfaturi imi dati. Ca si baza, ar fi 1/3 platforma de lemn, restul gazon
2. Ce ma sfatuiti referitor la masina? Stiu ca a aparut intr-un cabriolet (rosu) pzoat langa un FW 190, insa nu vreau sa redau scena aia, si nici masina aia. Ma gandeam sa o vopesec fie feldgrau, fie un cammo pattern random, cu numere de inmatriculare Luftwaffe. Am gasit ceva referinte aici si aici. Ce sfat imi dati? As merge pe Feldgrau, avand in vedere ca scena e din `41, ar mai fi varianta sa-l fac negru lustruit, insa va contrasta cu avionul mult.. Pareri?
3. Sa mai introduc alte personaje? Eventual un personaj feminin, si sa denumesc diorama Jutta?
4. Ce sfaturi generale pentru un incepator imi dati?

Mersi fain!

#2 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 29 August 2014 - 09:04 AM

Sa traiti, domn' Locotenent Imagine postata!
In primul rand, felicitari pentru "zburătoare" Imagine postata.Ţi-a ieşit super, īn ciuda problemelor pe care le-ai avut la cupolaImagine postata.
Cānd m-am apucat eu de diorame, am primit un sfat de la veteranii acestui forum, şi anume : Orice dioramă trebuie să spună o poveste.Oricine o priveşte trbuie să īnţeleagă mesajul pe care creatorul Imagine postata ( dioramei ) a intenţionat să-l transmită. Poate să cuprindă 25 de figurine,15 tancuri,5 avioane şi să nu īnţelegi nimic...Poate să cuprindă un Fritz ce se uită printr-un binoclu, intr-o cazemată, pe plaja Omaha, şi gura lui căscată să-ţi transmită groaza Imagine postata pe care a simţit-o el cānd a văzut puzderia de nave ce se pregăteau de debarcare...
Dă un "sărci pă Goagăl" Imagine postata, airfield diorama şi inspiră-te din ce au făcut alţii. Nu īnseamnă să plagiezi, doar priveşte, compară şi īncearcă să faci ceva originalImagine postata.
Sper ca intervenţia mea să nu te deranjeze.
Sunt un īmpătimit al dioramelor, aşa că voi urmari lucrarea cu atenţie şi interes Imagine postata. Baftă şi mult spor !
Respect, AlinImagine postata

#3 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 29 August 2014 - 04:45 PM

Da un ochi pe aici :
http://www.forocoche...d.php?t=1381513
O sa gasesti tot ce "vrea muschiuletii tai" Imagine postataMie imi place site-ul de morImagine postata
BaftaImagine postata!
Imagine atasata: Anakinu signature.JPG


#4 Useril este offline   Lt_Bongwater 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 21-November 12
  • Location:Iasi
  • Interests:WW2 Warbirds, Cold War era Jets, Classic Cars

Postat 29 August 2014 - 05:50 PM

WOW! Mersi, l-am adaugat la bookmarks!

Mersi pentru sfaturi, cat despre poveste, inca incerc sa gasesc un "fir epic" :) Ideea era ca ofiterul sa arate spre caine, si mesajul intuitiv sa fie ceva de genul "interzis pt caini" :)) s-ar putea sa fie prea subtil insa, inca ma gandesc, intre timp lucrez la masina si la figurine, poze in curand!

Toate bune!

#5 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 29 August 2014 - 10:39 PM

Salve tenente,
Din cate stiu eu 327 nu a fost folosit pe front a fost doar masina personala de pilot , adica nu efect militar primit. Sfatul meu este sa-l faci intr-o culoare civila nu as merge pe camo sau panzergrau, desi mai logic ar fi luftwaffe blau. Adica nu chiar un rosu ca si cel din poza de langa Wurger dar macar un negru...sau un bleumarin. Sunt doar idei :drinks:
Spor,
Bill :diablo:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 29 August 2014 - 10:40 PM


#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2014 - 02:15 PM

Eu as merge pe un bleumarin inchis cu crem . http://www.carsfotod...27/default.html

#7 Useril este offline   Lt_Bongwater 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 21-November 12
  • Location:Iasi
  • Interests:WW2 Warbirds, Cold War era Jets, Classic Cars

Postat 01 September 2014 - 07:16 PM

Mersi Bill si Dany pt raspunsuri.

Am gasit ceva referinte

http://3.bp.blogspot...00/327%2BLW.jpg

Insa cred ca o sa aleg o inmatriculare civila pana la urma, fie negru, fie combinatia cu bej. Ideea e sa nu imi contrasteze prea tare cu avionul..

#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 September 2014 - 10:52 AM

Lt_Bongwater , vad ca iti place mult acel 327 :-D
Scena cred ca se petrece prin '44 .
Din pacate in noiembrie '41 ar fi putin anacronic .
Nu se introdusese inca acel galben mustariu pentru camuflajul masinilor .Daca s-ar fi decis pentru a-l vopsi totusi , ar fi folosit probabil un panzergrau sau luftwaffe blau uniform , fara pete ,comform acelei perioade , cum spunea Bill .
Apoi nemtii inca aveau superioritate aeriana in zona la acel timp . Englezii se confruntau (la randul lor) cu raza de actiune limitata a vanatorii.
Avioanele germane stateau frumos aliniate pe camp ." Strafing"-urile de amploare nici macar nu cred ca fusesera teoretizate la acea data , astfel ca nu era necesar sa camufleze orice , inca.

Citeaza

Ideea e sa nu imi contrasteze prea tare cu avionul..


Uneori poate da o pata de culoare binevenita . Peisajul tomnatic maro-ruginiu-galben contrastand cu nuantele de gri ale avionului si bleumarin cu crem al masinii ... foarte fain !

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 September 2014 - 11:30 AM


#9 Useril este offline   Lt_Bongwater 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 21-November 12
  • Location:Iasi
  • Interests:WW2 Warbirds, Cold War era Jets, Classic Cars

Postat 05 September 2014 - 12:44 PM

Imi place de nu mai pot!

Ai dreptate, cred ca o sa-l fac in doua tonuri (bej si o alta culoare inchisa), ar trebui sa dea bine cu vegetatie tomnatica din diorama! Am comandat un kit de detaliere pentru masina (calitatea lasa putin de dorit pt Hasegawa), cred ca voi deschide topic separat pt masina in sectiunea auto, pt ca precis voi avea nevoie de sfaturi pt constructie.

Mersi mult!

#10 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 05 September 2014 - 10:49 PM

Salut!

Abia astept sa vad derularea proiectului! Curaj si nu-ti fa griji, dupa cum vezi, ai colegi care o sa te ajute.
Numai bine!
Nicu

#11 Useril este offline   Lt_Bongwater 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 21-November 12
  • Location:Iasi
  • Interests:WW2 Warbirds, Cold War era Jets, Classic Cars

Postat 22 September 2014 - 10:14 PM

Asteptand kit-ul de detailere pentru masina, m-am apucat de figurine. M-am gandit mult la sfatul lui Anakinu, ca orice diorama trebuie sa spuna o poveste, si am regandit putin ideea. Povestea e cam asa: Avionul lui Priller parcat pe aerodrom, pe o platforma de lemn. Sub aripi, 2 scaune pliante. In unul sta relaxat un pilot, altul e gol. Pe iarba, in fata avionului BMw-ul (vopsit bej si negru :) ), cu o portiera deschisa. Priller si o gagica tocmai s-au dat jos din masina si se indreapta catre avion. El o tine de mana. Intre avion si cei doi un al doilea pilot se indreapta catre ei impreuna cu un caine, ii intampina. Pe langa avion diverse efecte (un butoi de combustibil, o trusa de scule si o scara), iar in spate un carucior pt rezervoare, cu rezervorul pe el. Ma gandeam ca morala sa fie ceva de genul "I`ll show you mine if you show me yours" :)

Problema e ca figurinele trebuie re-convertite, nu am mai facut asta pana acum. Mana lui trebuie intoarsa invers (palma), iar mana ei trebuie indoita la cot, si intoarsa palma, de asemenea. M-am documentat putin, mi-am luat inima in dinti si fierastraul in mana si am taiat. Cam asta a iesit... Ar fi fost frumos sa fie mai evident "grip-ul", nu am insa idei cum as putea sa fac asta, ar trebui cred sculptate ambele palme in pozitia strans.

Amputare
Imagine postata

Dupa operatie, trebuie sa mai lucrez la umarul drept al ei

Imagine postata

Ce pareri/sfaturi aveti?

De asemenea, dupa ce m-am documentat, mi-am dat seama ca am gresit cand am icneput sa vopsesc figurinele, am dat pe el cu grund si dupa cu aerograful toata culoarea de baza. Ma gandesc ca o sa fie f greu sa pictez fata acum, mai ales ca a iesit gloss. Sa vopsesc peste sau sa icnerc sa dau jos cu leveling thinner/smirglu?

Mersi de sfaturi!

P.S.: Mana dreapta a lui Priller va fi pe portiera de la masina, sper sa se nimereasca fit-ul..






Aceasta postare a fost editata de Lt_Bongwater: 22 September 2014 - 10:15 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi