Forum Machete,Modelism,Hobby: Nituire - folosirea riveter-ului - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nituire - folosirea riveter-ului

#21 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2016 - 09:19 PM

Vezi postareadakian67, la 07 August 2016 - 08:28 PM, a spus:

Din experiență pot să spun ca se dezlipește destul de ușor , dar...lasă reziduuri !! (Banda de mascat Tamiya , de exemplu , nu lasă nici un fel de reziduu. Benzile simple de "zugrav" sīnt cam aceiași Mărie cu Tamiya , dar ...cu altă pălărie ! Fie nu se lipesc la fel de bine , fie nu se mai dezlipesc ușor , fie lasă reziduuri ) . Eu am bandă Dymo elvețiană , se lipește/dezlipește ușor , dar lasă reziduuri , destul de īndărătnice la īndepărtat .
Am īncercat și bandă izolatoare electrică ( belgiană ) cu rezultate oarecum similare benzii Dymo . Ba chiar se mulează mult mai bine pe suprafețe curbe cu raza mică , dar , similar , lasă reziduuri de lipire īndărătnice.

Dar au rigiditatea necesara pentru a suporta un ghidaj ferm pentru zgarieci sau riveter? eu ma cam indoiesc.

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 August 2016 - 07:34 AM

Folosesc banda DYMO (nu stiam ca ii zice asa!) de prin '95, cumparata de pe vremea cund la Unirea, la parter, era o librarie cu rechizite. Niciodata nu am avut probleme cu ea! Se dezlipeste usor, fara reziduuri.
Ca pont, reziduurile se pot indeparta cu o banda de scoci, dar de calitate, ceva de genul 3M.
Zachs, cun zicea si Wurger, grosimea benzii nu conteaza, ci pozitionarea ei corecta. Grosimea conteaza doar la cit de oabla, adica dreapta, tragi linia, o banda mai groasa te ghideaza mai bine.
Am folsit si izolir band, din asta modern, din plastic, in straturi suprapuse, numai ca trebuie lucrat atent, fiind mai moale, poti risca sa nu-l pozitionezi corect, mai ales pe linii lungi.

#23 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 August 2016 - 09:21 AM

Flo , pentru nituire , nu este musai să folosești bandă Dymo , merge destul de bine și izolerband de calitate ( Nitto , 3M, etc.) , mai ales ca se pliază mai bine pe suprafețele curbe. Pentru rescrierea liniilor de panou īnsă...nu prea mai merge decīt Dymo. Este necesară o apăsare mai accentuată , și , de regulă , mai multe treceri . Izolerbandul nu mai este suficient de rigid īn astfel de cazuri. Banda dymo , īn schimb , este cam rigidă , nu se pliază prea bine pe suprafețele curbe , mai ales dacă acestea au raza mică . Hai să zic că la nituire deja ma descurc binișor , dar la rescriere...mai am destul de īnvățat si de exersat. De aceea nici nu mă īnham deocamdată la vre-o lucrare care să implice rescriere / nituire majoră .
Spor !

#24 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2016 - 10:21 AM

Eu am observat ca la nituire, cu o scula buna, nu ai nevoie nici macar de ghidaj rigid, daca se merge pe zone mici (la 72).
Eu in general fac nituirea panou cu panou, urmand free hand ghidejele desenate direct pe macheta cu creionul 0.5.

#25 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2016 - 02:44 PM

Noi vorbeam de oameni normali, nu de extraterestrii.
Am incercat si cu dymo si cu freehand si cu banda de ruleta cu sau fara scoci dubluadeziv pe ea. Ca o constanta, nituirile mele sunt mai bune pentru japoneji ca sunt in general strambe si inegale. (d-aia fac japoneze).
Banda Dymo buna si de calitate e proasta pentru modelism. Ea e facuta pentru a personaliza valize si e menita sa se desprinda greu sau deloc.
Cred ca ce gaseam noi pe piata mai demult era o copie proasta (se dezlipea de valiza) dar buna pentru ce ne trebuie noua.
Make sens ?
Eu am mai multa incredere in banda de ruleta sau intr-un shtraif de policarbonat de 03, care se muleaza pe forme.
Dar am nituit prea putin ca sa dau sfaturi tehnice.

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 August 2016 - 08:09 AM

Da 1-0-9, la 1/72 merge si din mina, dar sa vezi cind ai de tras o linie lunga de 200 mm si iti fuge banda spre capat, ca aluneca lipiciul pe plastic! Chin mare la 1/32!
Wurger, cum se zice, avantajul calaretului, adica facatura pe vapor, dar buna pentru noi!

#27 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 09 August 2016 - 12:40 PM

Eu am ceva benzi dymo de dat. Mie mi se pare utila. Daca doriti contactati-ma pe Pm.

#28 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 09 August 2016 - 12:44 PM

Salutare!
Nu m-am putut stapani, asa ca am comandat banda aia verde.
Cateva probe si observatii: Se lipeste bine si nu a lasat reziduri. Deci e de o calitate indoielnica daca e sa o folosesti pentru ce a fost destinata initial. Ma refer la asta pe care o am. Pentru noi, numai buna!:yahoo:
Bine, proba am facut-o la repezeala si nu am curatat plasticul...
Imagine atasata: SAM_6594.jpgImagine atasata: SAM_6595.jpgImagine atasata: SAM_6596.jpgImagine atasata: SAM_6597.jpgImagine atasata: SAM_6598.jpgImagine atasata: SAM_6599.jpg
Ah, da! Fotografiile sunt facute la serviciu, deci nu-s cele mai bune conditii pentru modelism :whistle:

Toate cele bune si spor tuturor!

#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 August 2016 - 01:00 PM

Seful tau stie cu ce te ocupi la servici? :ph34r: :shiftyninja:

#30 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2016 - 08:39 PM

Domnilor, va multumesc. Am avut de invatat din parerile domniilor voastre.

Policarbonat cu grosime de 0.3, de unde sau de la ce? :unknw:

Aceasta postare a fost editata de flo: 10 August 2016 - 08:40 PM


#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 August 2016 - 12:11 PM

Cumperi o papusa/masina copilului/nepotului si ii iei partea transparenta de la ambalaj. Cumperi o camasa si iei intaritura din jurul gitului (folosita la ambalare). Cumperi ceva ambalat in plasti tras la cald si folosesti ambalajul. Unele electrocasnice au ambalajul strins intr-o banda de plastic (inainte era din metal), il poti folosi cu succes! Iata citeva sugestii! :drinks:

#32 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2016 - 09:53 PM

Multumesc.
Ma luase asa, o emotie, ca voi fi nevoit sa scormonesc cu briceagul in vreo naveta spatiala, daca tin mortis sa gasesc policarbonat la 0,3 mm. :hi:

Aceasta postare a fost editata de flo: 13 August 2016 - 09:53 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi