Forum Machete,Modelism,Hobby: "Mari Romani" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Mari Romani" Cei mai cunoscuti???

#1 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 28 June 2006 - 05:40 AM

Am urmarit in ultima perioada aceasta interesanta campanie la Tv si mai ales saitu www.mariromani.ro ....si mi-am pus intrebarea daca noi, aceasta comunitatea(cu diverse ramuri:aero,terestro,maritima,etc) ne cunoastem inaintasii... :lol: :-? :lol:
Stau si ma gandesc la un mare tanchist roman?sau la un mare artilerist?sau la un vanator de munte imortalizat de "dioramistii nostrii".... pe aviatori ii cunostem cat de cat,dar spun asta deoarece numele sonore mai multe sunt de la vanatoare! Unde sunt cei de la bombardament sau hidro?Unde sunt cei din primul razboi,oare unde sunt cei din perioada interbelica sau oare de ce sa ma mai gandesc la cei din perioada comunista oare au existat mari aviatori,marinari,tanchisti ,altileristi si cate alte ramuri au fost si vor mai fii?


Oare cine suntem noi daca nu-i stim pe cei care ne-au deschis calea, ne-au hranit visele ....Oare nu ei sunt cei care ne-au ales sa realizam un kit de aero,naval sau terestru?

Deschdeti-va sufletele si spuneti care va fost sau va este aceea icoana care va da puterea de munca in machetism si nu numai!!!

Cu respect Flavius-Mihail "Maverick"

Un istoric care sufera de insomnie :-P :-) :-)

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 01:55 PM

Pai in primul rand TVR-u' ne indeamna sa .....Comparam mere cu surubelnite si cu croisante si sa zicem care e cel mai tare animal mic cu blana.
Eu personal am trimis Henri Coanda, dar un mare roman ar trebui sa fie unul care prin actiunile si gandirea sa a schimbat intr-un fel poporul roman in bine.
La categoria asta s-ar incadra mai degraba: Cuza, Iorga, Maiorescu....Poate chiar si Caragiale.
Totusi caracteristica de baza a poporului roman este aceea ca nu se lasa schimbat asa cu frumosul....Deci...Ce sa trecem? .....Tzepesh ???
Sau sa trecem cea mai cunoscuta personalitate romana peste granitze ?!...Dracula !!!
Pentyru ca, sa fim realisti, orice as de vanatoare sau tancuri am trece eu cred ca am gresi. Este adevarat ca acei oameni nu au ezitat sa-si dea viata pentru Romania, dar a-i propune la titlul de cel mai mare roman ar fi ca si cum l-am propune pe Helmut Dukadam.....
Si-acum astept pumnii in cap de la ceilalti. :roll:

#3 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 02:09 PM

Daca ar fi sa propun, cu toate ca nu o voi face, l-as propune pe Tepes....:)
Pe langa ceea ce a facut ptr. romani, soarta lui ne caracterizeaza intru-catva...(ucis de prieteni, tradat de frate, inchis de aliat etc).
In plus, inca mai face si dupa sute de ani cate ceva ptr. romani, cel putin mai atrage niste euroi/dolarei in tara... :-)
Insa el se alatura altor mii de "mari romani" din toate domeniile si toate functiile, ar fi nedrept ptr acestia sa faci o propunere...
Consider ca e o tampenie de competitie, importata ca toate "marile" show-uri de pe la tembeliziunile noastre.

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 28 June 2006 - 02:12 PM


#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 28 June 2006 - 02:35 PM

Ce ma consoleaza (putin) e ca ideea initiala apartine BBC-ului si in tari mult mai civilizate decat a noastra, de ex. Olanda, a iesit pe primul loc un fel de Vadim al lor, proaspat asasinat. .... :-)

Asa ca orice rezultat va iesi, nu ne vor putea arata (iarasi) cu degetu' numai pe noi.
Nu stiu daca are importanta, eu l-am votat pe Mihai Viteazul ...

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 02:42 PM

Copilasi, Maverick nu a vrut sa deschida discutia despre gluma cu 'mari romani' (cel mai tare animal mic cu blana :-) )... Ci despre faptul ca, ne place sau nu, nu ne prea cunoastem istoria in domeniul in care activam...

Asa ca, hai sa lasam partea cu "mari romani" deoparte, si sa vorbim despre ce spunea Maverick.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12634
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 June 2006 - 06:15 PM

Cartula, din pacate nu putem "compara mere cu surubelnite". Cum zicea Wurger, cam asta ni se cere! Pot compara pe Titulescu ci Caragiale? Pot compara pe Ducadam cu Dobran? Pot compara pe Eminescu cu Coanda??? Pot compara pe Procopiu (stie cineva cine a fost???) cu Iorga????Din pacate nu!
Cit despre faptul ca nu ne prea cunoastem istoria in domeniul in care activam.. cam ai dreptate, ba as spune ca nu prea cunostem istoria in general :-)

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 06:25 PM

Z-mare, la Jun 28 2006, 07:15 PM, a spus:

Cartula, din pacate nu putem "compara mere cu surubelnite". Cum zicea Wurger, cam asta ni se cere! Pot compara pe Titulescu ci Caragiale? Pot compara pe Ducadam cu Dobran? Pot compara pe Eminescu cu Coanda??? Pot compara pe Procopiu (stie cineva cine a fost???) cu Iorga????Din pacate nu!

S-ar putea incepe prin citirea cu atentie a topicului. Incepand cu prima postare. Si, poate, se va observa faptul ca nu despre jucarica TVR-ului este vorba (pana azi nici nu stiam ca exista, apropos), ci despre alteva. Haideti, incercam?

Ma citez, si subliniez de data asta ca poate e mai vizibil:
Asa ca, hai sa lasam partea cu "mari romani" deoparte, si sa vorbim despre ce spunea Maverick.
Sau e nevoie sa scriu cu rosu, font de 72pt? :-) :lol: :lol:

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 June 2006 - 06:51 PM

Maverick, la Jun 28 2006, 05:40 AM, a spus:

Deschdeti-va sufletele si spuneti care va fost sau va este aceea icoana care va da puterea de munca in machetism si nu numai!!!

Vad ca ai nostrii colegi sunt mai sfiosi :-)
Am votat pe net Traian Vuia pentru ca suntem in "anul Vuia" (dupa cum deja stiti).

Treaba cu istoria este mult mai complicata decat pare chiar si unui istoric.
Am sa va spun asa un semi-banc:
Cica statea de vorba un istoric cu un erou.
Eroul spune: Ce zici ma nene istoricule, nu-i asa ca noi eroii am scris istoria?
Istoricul zambeste sugubat intr-un colt de gura si zice: te inseili amarnic prietene erou. Nu voi ati scris istoria ci noi, istoricii.

Inainte de Revolutie am invatat la scoala un fel de "istorie" oarecum asemanatoare cu cea de azi, dar doar oarecum. Am ramas socat sa descopar ca seamana doar pe alocuri. Nu spun mai mult ci las pe fiecare sa creada in idolii si in eroii lui.
Ce este cert pentru mine este ca nu fac machete inpins de idoli sau alte chestii din astea ci pur si simplu din dorinta si placerea pura de a construi. Ca asta mai tine si de istorie asta este cu totul alta socoteala.

Bafta!

#9 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 28 June 2006 - 09:00 PM

bine zis wurger, faina critica! Si totusi si eu am votat! Asa cum zicea blue-max sper sa iasa mai onorabil decat in olanda ori sua!

In legatura cu ce zicea maverick, sincer nu idolii ori istoria m-au impins catre modelism. Ba mai mult prin modelism am descoperit istoria si cativa dintre eroii ei! Acest hobby nu s-a nascut (la mine unu' cel putin!) privindu-l pe bazu pedaland pe langa aripile messerschmitt-ului ci prin nevoia de progres si perfectiune in pasiunea mea am ajuns la bazu ori altii precum el! Dar de aici pana la a-i canoniza ( "spuneti care va fost sau va este aceea icoana care va da puterea de munca") sunt un pic cam multi pasi si cred eu total aiurea....

#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 28 June 2006 - 10:51 PM

Ne-am repezit ca mireasa la pat :-) si am scapat intr-adevar sensul (mai ascuns) al postarii lui Mave.

Si la mine sensul evolutiei a fost de la modelism spre istorie si nu invers.
Am avut placerea sa invat istorie in epoca de aur si am constatat ulterior, ca nu stiu aproape nimic cum trebuie, despre istoria noastra din sec. XX.

#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 01:20 AM

Revenind la topic, merita sa cititi (cumparata sau imprumutata) carte lui Dan Antoniu. Am ramas masca cand am vazut 6 sau 7 pagini cu ce a facut Coanda. Proiect colosale (ca stiinta), elicoptere, motoare, farfurii zburatoare (zburatoare - nu proiecte pe hartie) si avioane cu fuselaje aerodinamice (mult peste vremea lor) si sisteme de propulsie revolutionare (ca aranjament)
Am ajuns apoi la Iustin Capra cu ale sale aparate individuale de zbor pe care mai apoi le-a folosit "Megastaru'" ca sa impresioneze gugustiucele proaspat scapate de bulanele militienilor de la revolutie, plus alte zeci de ilustrii necunoscuti (de la sefi de telegraf la analfabeti) multi cazuti prada necunostintei conceptului de brevetare sau a obtuzitatii autoritatilor sau a lipsei de fonduri.
Sa nu ne limitam deci la Grupul 9 si Grupul 7. Istoria aviatiei romanesti e mult mai ampla.
Ar fi util sa punem aici titluri ale unor carti pe care le-am citit. Astfel ceilalti vor sti ce sa caute si isi vor imbogatii cunostintele. Si asta nu neaparat numai in domeniul aviatic ...

#12 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 29 June 2006 - 09:03 AM

Salut,
Ideea lui Mave e buna, sa ne cunoastem personalitatile din armata, aviatie, marina......
Insa conceptul general e cam ambiguu si rezultatele sunt complet neconvingatoare.
Sunt curios cine a fost primul la "Mari englezi" :-) :lol: Rooney sau poate Jamey bucatarul ala poznas :hammer: :lol:
Spor,
Bill :-P

#13 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 29 June 2006 - 09:59 AM

Bill, la Jun 29 2006, 10:03 AM, a spus:

Salut,
Ideea lui Mave e buna, sa ne cunoastem personalitatile din armata, aviatie, marina......
Insa conceptul general e cam ambiguu si rezultatele sunt complet neconvingatoare.
Sunt curios cine a fost primul la "Mari englezi" :-) :lol: Rooney sau poate Jamey bucatarul ala poznas :hammer: :lol:
Spor,
Bill :-)

No, no !!
Englejii tot engleji au ramas !
Pe locul 1 a iesit .... buldogul britanic, adicalea Sir Winston Churchill !

Eh ?! :-P

#14 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 29 June 2006 - 10:03 AM

la englezi: churchill ( in rest nici un fotbalist!!!), la francezi de Gaulle (si la ei lipseste platini), la germani adenauer ( dar cred ca ar impreuna cu planul marshall cu tot :-) ), reagan si inca cativa de bushi la americani si tot asa...

#15 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 29 June 2006 - 10:22 AM

Au si zimbaretii(:lol:) astia rolul lor ;-)
Citisem un sondaj al unul mare cotidian britanic cu cel mai cunoscut barbat din Anglia si clasamentul era: 1: Jamey, 2. Beckham, 3: Rooney :lol:
Dar BBC e BBC :-)
Sa vedem cine iese la noi. Printre propuneri: Dumitru Sechelariu :-P :-) , Tudor Sisu :-P :-) si multi alti........
Dar asa cum spunea Cartula altul e scopul topicului....scuze...
Spor,
Bill

#16 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 29 June 2006 - 10:32 AM

cartula, la Jun 28 2006, 03:42 PM, a spus:

Copilasi, Maverick nu a vrut sa deschida discutia despre gluma cu 'mari romani' (cel mai tare animal mic cu blana :-) )... Ci despre faptul ca, ne place sau nu, nu ne prea cunoastem istoria in domeniul in care activam...

Poate n-ar strica sa spargem topicul in doua:
1. "Mari romani - gluma TVR"
2. "Mari romani - domeniul nostru".
As fi curios care ar fi raportul de postari (1)/(2). Banuiesc ca extrem de supraunitar! :lol:

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 11:09 AM

Nah, e mult mai simplu de atat. Cel mai mare roman, pe masuratelea, ramane Gogea Mitu :-) Restul sunt fabulatii. Cel mai mare roman al zilelor noastre este evident Ghita Muresan :lol:

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12634
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 June 2006 - 11:14 AM

Buuuna :-)

#19 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 29 June 2006 - 11:44 AM

eugen, la Jun 29 2006, 11:32 AM, a spus:

Poate n-ar strica sa spargem topicul in doua:
1. "Mari romani - gluma TVR"
2. "Mari romani - domeniul nostru".
As fi curios care ar fi raportul de postari (1)/(2). Banuiesc ca extrem de supraunitar! :-)

Nu toate banuielile se si adeveresc ... 8-)

#20 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 12:03 PM

Salut la toata lumea!

Pai hai sa-mi dau si eu cu parerea si mi-as da cu parerea din punctul meu de vedere, fara nici o legatura cu TVR-ul.

E foarte greu de spus care ar fi romanii aia mari, care mi-au marcat gandirea si mentalitatea. Ar fi destul de multi.

1. Daca citim cartea "INIMI CAT SA CUPRINDA CERUL PATRIEI", nu stiu pe cine as enumera de acolo, cred ca toti pot intra in categoria MARI ROMANI. E ceva sa lupti impotriva unei forte colosale cum erau americanii (sa faci fata unei superioritati numerice de 1 la 20)!!!

2. Daca citim cartile lui Vartam Arachelian - "TOAMNA PATIMIRII NOASTRE" si "DUMINICA DUPA INFERN" si de acolo cred ca toti pot fi considerati MARI ROMANI - cartile trateaza luptele duse de Armata Regala Romana in primul razboi mondial si cred ca fiecare taran roman care a luptat pentru a se realiza Romania Mare poate fi considerat un MARE ROMAN.

Astea ar fi cartile care mi-au marcat mie tineretea si m-au facut sa privesc putin mai altfel poporul asta si sa apreciez putin sacrificiile facute de inaintasi.

In alta ordine de idei, chiar daca sunt putin nationalist si cred in "geniul" acestui popor, imi este greu sa-l idealizez. Sigur ca noi romanii am avut inaintasi pentru care putem si trebuie sa fim mandrii dar poporul asta a avut si inca are multe probleme ramase nerezolvate - probleme de mentalitate, in primul rand.

Dar putin nationalism nu face rau la nimeni, nu?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi