Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Bf 109 E-3 - Josef Priller - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Bf 109 E-3 - Josef Priller 1/48 Eduard Weekend Edition + centuri HGW si cala de roti Tinyland

#161 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 September 2014 - 11:29 AM

Nu recomand "decalirea" PE- urilor prin incalzife. Dilatarea poate deforma iremediabil unele dealii!!!!

#162 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 September 2014 - 09:42 PM

Z-tule eu cred ca tine de producatori. De exemplu la Eduard poti lejer si fara , la UM insa sint foarte greu de indoit dupa o forma specifica daca nu le incalzesti . Eu obisnuiesc sa le testez intai taind bucatele din "culeele " acestora .
Oricum urasc PE-urile , si incerc sa le evit pe cat posibil , uneori chiar construidu-mi din plastic piesele , unde materialul o permite .

#163 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 September 2014 - 09:06 AM

Din pacate am multa bataie de cap cu aceste fotoincizii. Le-am lipit de cel putin trei ori si de cite ori vreau sa le ansamblez lipiturile se dezlipesc!!! :bang: Am sa mai incerc dupa ameaza sa le cositoresc, daca nu voi reusii sunt fortat sa renunt la ele.

#164 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 September 2014 - 10:19 AM

Tibi, spala-le putin, apoi zgirie-le pe partea unde trebie sa le lipesti. Daca nu ai de vopsit decit dupa asamblare, iti recomand sa le lipesti cu cositor. Simplu si eficient. Eu asa fac cu toate PE-urile care trebuiesc asamblate si apoi vopsite.

#165 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 September 2014 - 08:05 PM

Multumesc pentru sfat Z-mare. Le-am spalat si le-am zgiriat, rezultatul este acelasi. Lipiturile se rup acolo unde piesele sunt unite. M-au obosit deja fotoinciziile astea, nu retin sa ma fi chinuit vreodata asa mult niste fozoincizii ca astea... de aceea m-am gindit la cositor. Daca nu reusesc sa le fac maine, ajung la gunoi.

#166 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 September 2014 - 11:43 AM

Lipeste-le cu cositor, nu mai sta pe ginduri. Foloseste un letcon la 30 W, cu virful ascutit si putin cositor.

#167 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 21 September 2014 - 06:01 PM

Sunt unul dintre cei care in vara, la Campia Turzii, am avut sansa sa-l tin in mana si sa-l admir. Chiar daca nu era terminat, inca de-atunci arata impresionant.
Impresionat sunt si eu Tibi de cum ti-a iesit la final. Jos palaria!Imagine postata
Spor si numai bine!
Vasile

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi