Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Bf 109 E-3 - Josef Priller - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Bf 109 E-3 - Josef Priller 1/48 Eduard Weekend Edition + centuri HGW si cala de roti Tinyland

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 04 June 2014 - 11:03 AM

Salut prieteni,

Am de gind sa fac o chestie noua pentru mine. Incep cu acest model sa fac o serie de 5 - 10 machete pe care le achzitionez la un pret mic si care ofera un grad bunicel de detaliere, fara sa fie nevoie sa schimb sau sa adaug componente scumpe din rasina sau fotodecupaje . Deci detaliile vizibile sunt cele oferite de kit iar mici detalii cum sunt cabluri sau conducte le fac eu prin scratch. Aceste modele vor servii drept sprijin expozitiilor de genul celor din Bucuresti, Alba si unde vor mai fi.

Incep cu acest Kit de la Eduard. Este un Bf 109 E 3 ( in primul rind datorita faptului ca am facut numai un singur Bf 109 decind fac modelism si nu-l cunosc suficient de bine precum un P 51 ) cu marcajele din toamna anului 1940 pilotat de Josef Priller.

Imagine postata

Detaliul exterior dar si cel interior este impresionant. Cum am scris mai sus, nu voi face nici o modificare, cel mult citeva adaugari la cele prezentate mai jos, dar care sa nu ma mai coste financiar nimic. ( Oricum am constatat de ceva vreme ca o iau in balarii cu supradetalierea si costa foarte multi timp si bani! )
Va prezint fotografiile ramelor si ale pieselor machetei :

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Voi incerca sa postez cit mai multe fotografii si sa prezint eventuale probleme ( daca sunt ) si remedierea lor.

Revin foarte curind, Tibi

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 04 June 2014 - 11:05 AM


#2 Useril este offline   raduG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 04 June 2014 - 11:14 AM

Ambitioasa initiativa.O sa urmaresc cu interes.OKS(ochii kat sarmaluta!!)Spor la modelit,succesuri!

#3 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2014 - 11:25 AM

Asa cum am promis, prezent!

Spor! :hi:




#4 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2014 - 11:38 AM

Daaaa....in sfarsit :clapping:

O sa fie tare interesant. Cu subiectul, pe mine personal m-ai nimerit la fix.
1/48 Eduard 109 E, inmatriculare Priller...ce poate fi mai misto?
Am si eu vreo 2 E-uri de la Eduard. Foarte frumoasa macheta. Gurile rele spun ca-i putin supra-dimensionata, insa eu tot cred ca e cel mai misto 109E 1/48 de pe piata.

Abia astept sa vad cum merge constructia.
Spor la treaba...eu unul voi fi cu ochii pe tine B-)

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 04 June 2014 - 06:09 PM

salut prieteni, va multumesc pentru interesul acordat.

Am reusit sa lucrez ceva in dupaameaza asta. Pina acum am numai decit cuvinte de lauda! Am indepartat jamatatile de fuselaj de pe rame si se potrivesc perfect. Atit ca lungime cit si fiecare linie de panou. Super! Totodata jumatatile de fuselaj sunt perfect drepte, in cazul Spitfire-ului am avut ambele fuselaje curbate si am fost nevoit sa risc si sa le indrept in apa fierbinte.
Am trecut la indepartarea si slefuirea pieselor din cockpit. Am reusit sa le curat pe toate. Unele au fost lipite si vor fi vopsite asa, altele vor fi infipte in scobitori. Piesa E 11 am lipit-o acum folosind una din jumatatile de fuselaj ca ajutor. Maine am sa mai lipesc in spate o piesa confectionata de mine pentru a marii rezistenta.

Imagine postata

Imagine postata

Componentele cockpitului sunt gata de vopsire. Daca vremea este buna imi instalez compresorul in curte si vopsesc piesele.

Imagine postata

Tot maine as vrea sa termin de lipit motorul si sa pregatesc toate perifericele acestuia pentru vopsire. sa vad daca am atita timp! :-)

Numai bine, Tibi

#6 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2014 - 06:30 PM

Si eu care gandeam ca Hasegawa arata bine... Foarte faina detalierea celor de la Eduard!
Spor! :hi:

#7 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 04 June 2014 - 10:02 PM

Bravo Tibi, un proiect pe gustul meu si pe lista mea! Spor si sper sa ne oferi cat mai multe detalii.
Poate te mai apuci si de alte germane sau un E4 romanesc, cine estie!
Calde salutari!
Nicu

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2014 - 09:37 AM

Frumos Tibi ! Esenta de machetism de weekend.
Zici ca vrei sa-i maresti rezistenta...... Am impresia ca te-ai obisnuit sa-ti cada cate ceva pe machete ;)

#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 June 2014 - 05:33 PM

Salut!

@würger => de obisnuit nu m-am obisnuit, de aceea imi iau masuri de protectie si mai las usa deschisa. Adica, fiecare macheta care va fi dusa la o expozitie va fi inchisa intr-o cutie din plexiglas in speranta ca macheta nu va fi avariata in cazul unor accidente precum cea din toamna. Bf 109 F2 nu am reusit sa-l repar inca. Mustang-ul a reintrat in "circuit" :-)

Am mai lucrat citeceva, nu m-am putut abtine si am lucrat si aseara. Am inaintat binisor, vremea inca nu ma ajuta sa aplic prima vopsea RLM 02 dar sper in weekend ( ca de aia este si seria machetei denumita asa :-) )

Jambele, voletii, jentile (foarte faine!) si rotile sunt readi for painting

Imagine postata

Motorul, reductorul, capotele, batiul si alte perifierice sunt si ele gata si asteapta vopseaua

Imagine postata

Am inceput sa lucrez si la aripi, baia trenului de aterizare este foarte frumos realizata. Imi place mult conceptul de la Eduard, nu l-am mai vazut pe la alti producatori pina acum.

Imagine postata

Pina acum nu am de ce ma plinge. Este un vis in comparatie cu Bf 109 F2 de la ICM care cind este gata este si el frumos dar pina ajungi acolo .... ai multe urcusuri si coborisuri!

Cam atit pentru acum, incerc sa revin domani (maine).

Ciao ragazzi!

#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 June 2014 - 01:26 AM

Salut , Tibi . Nu ma-ndoiesc ca v-a arata super la sfarsit stiind cat de fain le lucrezi . Schema de vopsire e de asemnea una dintre cele mai atractive si am sa urmaresc cu placere faza de vopsire .
Sint foarte curios cum vei rezolva trenul de aterizare . Iti creezi un sablon dupa vreun blueprint ca sa lipesti jambele si rotile la unghiul corect ?
La '72 "its murder" pana reusesc sa-l pun laolalta fiindca pinii jambei nu se potrivesc cu cei de pe aripa ,idem cei ai rotilor cu cele de pe jamba sau locasurile nu sint in pozitia cea mai buna ,s.a.m.d., plus ca nu am niciodata rabdare sa -mi construiesc o unealta ajutatoare ; lipesc si apoi ma benoclez suparapunand avionul deasupra unui plan ...pana vad dublu sau mi se pare ca e fooooarte corect ,asta pana a doua zi ... ori pana la urmatorul model :-D . De fapt sint atat de ingrozit de trenurile astea de aterizare , ca m-am apucat si le-am montat la toate Me-urile mele ( vreo 6) , desi naiba stie cand le voi vopsi ; doar asa sa pot dormi noaptea linistit ca am scapat de chinul asta :-D .

#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 June 2014 - 03:45 PM

Salut dany, desigur am sa imi fac un sablon pentru pozitia corecta a jambelor. La Bf 109 este destul de necesar.

Am aplicat ceva vopsele. Cockpitul si suportul motorului este predominant cu RLM 02 ( Gunze C 60). Pe aici si pe acolo am aplicat negru mat. Maine aplic decalurile pentru tabloul de bord dupa care trec la wash-uri si dry brush.

Imagine postata

Imagine postata

Capotajele au fost si ele vopsite, majoritatea numai pe interior. Nu am bricolat capotajele pentru ca nu le prezint cu interiorul spre afara asa ca am considerat ca este pierdere de timp.

Imagine postata

Cauciucurile au fost vopsite cu Tire Black de la Gunze, acum iese inscriptia de pe cauciucuri cu mult mai bine in evidenta. Jentile au primit negru mat XF 1. Jambele au fost vopsite cu RLM 02 iar apoi am mascat si am aplicat vopsea argintie (TS 30 Tamiya).

Imagine postata

Pentru motor, Eduard propune folosirea unei vopsele care se lustruieste (MC 214 Dark Iron) . Eu nu am culoarea si de aceea m-am hotarit sa aplic mai intai un strat de negru mat, dupa care incerc sa evidentiez micile proeminente prin tehnica de dr brushing si folosind vopsea gri si argintie. La motor am de gind sa mai adaug cite chestii marunte pe care le pot confetiona eu.

Imagine postata

In cele din urma am facut un "dry fit" cu cele doua jumatati de fuselaj, cockpitul si suportul motorului. Totul se potriveste perfect.

Imagine postata

Cam atit pentru astazi.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 07 June 2014 - 03:48 PM


#12 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 June 2014 - 09:50 AM

Faina treaba pina aici.
Din pacate kit-ul, daca e aceeasi matrita pe care o am si eu, are o problema (deocamdata, ca nu m-am apucat de el, ca sa gasesc si altele :whistle: ) si anume, taietura flapsurilor de pe bordul de atac este incorecta. Asta va face ca balkenkreuz sa vina peste flaps.

#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 June 2014 - 10:29 AM

Buna Mare-Z! Sa inteleg ca te-ai convertit la "religia 1/48" Hmmm??? :-)

Am convertit ultima pagina din instructiuni, deci schema de vopsire, din format PDF in JPG folosind Adobe Photoshop.

Imagine postata

Am luat si decalurile si aripa in mina si l-am masurat. Deci, dupa schema de vopsire si dimensiunea decalurilor, acestea se vor incadra numai pe aripa fara sa ajunga pe flapsuri (indiferent ca este vorba de cel de pe bordul de atac sau cel de fuga!). Vor ajunge pe flapsuri numai in situatia in care pozitia lor nu este corecta.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 08 June 2014 - 10:32 AM


#14 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 June 2014 - 11:00 AM

Nu, nu m-am dat la 1/48, kit-ul a fost luat pentru plansa de bord, inclusa alaturi de o cana, in cutie. Mai am o plansa d bord, pentru Bf 110, sper sa scoata si pentru 109 F si G.
Eu am remasurat acum si decalul scapa putin peste flapsul din bordul de atac. O sa mai refac masurarile cind o sa fac kit-ul.

#15 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 June 2014 - 11:59 AM

Z-mare, nu inteleg unde vrei sa ajungi dar am citeva argumente. Odata, uite aici macheta facuta de Eduard, fix acolo vine pozitionat acel decal Balken Kreuz:

Imagine postata

Am masurat inca de doua ori si decalul, si aripa din pozitia unde vine aplicata. Decalul are 18,8 mm iar aripa are in acea latura 20,5 mm. Deci dovada o ai in fotografia de sus.
Mai mult, ceea ce vad ca te intriga pe tine este pozitia acestor Balken Kreuz. Nu stiu care a fost regula, dar rasfoind Cartea Messerschmitt Bf 109 in action Part 1, am dat de fotografii unde avioanele aveau Balken Kreuz pozitionate si mai in exteriorul aripilor. Intr-una din poze ajunge pina pe flapsul de pe bordul de fuga, In alte fotografii este exact in locul unde trebuie sa-l pun.

Mai vorbim! Numai bine!

#16 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 June 2014 - 01:02 PM

Bun, asta e altceva.
Pozitia, dupa instructiunile mele vine asa:
Imagine atasata: 8262-bf-109e-3-1-48-ettore--giordano_01.jpg
Corect ar trebui sa comparam dimensiunile cu planurile, nu dupa decaluri. Nu am timp sa caut acum, dar din ce-mi aduc aminte, eu dupa planuri am vazut greseala. Dar sa nu poluam topicul degeaba, mai sapam si vedem la ce concluzie ajungem.
Spor la treaba.

#17 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 June 2014 - 07:39 PM

Salut prieteni,

Cu toate ca am avut 3 zile libere, nu am facut progrese prea mari. Totusi, aseara am aplicat decalurile pentru tabloul de bord. Am dat un dry brush intai cu un gri apoi pe alocuri cu gri metalizat si am aplicat un wash cu vopsele de ulei, un amestec de negru cu umbra.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Motorul este si el evidentiat cu dry brush, acelasi tratament. In seara asta vreu sa mai aplic wash engine grime de la AK Interactive.

Imagine postata

Am testat pozitia motorului pe suport. Se potriveste bine si sta binisor fara lipici!

Imagine postata

Imagine postata

Cockpitul este si el evidentiat in acelasi mod dar as mai dorii sa aplic putin "jeg" pe podea si pe la pedale. Totodata vreau sa-l mai uzez putin cu toate ca inchis nu se mai vede mare lucru...

Imagine postata

Am mai facut un test cu cockpitul si motorul montat la "rece". Se potrivesc bine, nu cred ca voi avea probleme.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Ma duc sa aplic wash-ul pe motor si periferice, va arat maine ce a iesit! :-)

Numai bine, Tibi

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 10 June 2014 - 07:41 PM


#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 June 2014 - 09:56 PM

Arata foarte bine , Tibi .
Ai si mitralierele "de" capota ?
Ma gandesc ca ar mai trebui putin dusa vopseaua ( aluminiu) pe paloniere si pe podea in fatza acestora ; poate si un pic de praf sau noroi in aceasi zona . Deasemnea se mai pot invechi scaunul si usita compartimentului de bagaje ( aici nu sint sigur) , in functie de cat de harsait era avionul .

#19 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 11 June 2014 - 06:06 AM

Sers Tibi,
Arata bine cu ce-ti da kitul ! Plansa de bord e frumoasa si motorul destul de detaliat sa iasa ceva deosebit.
Bravos si multumim pentru poze.
Spor,
Bill :-D

#20 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2014 - 08:44 AM

Foarte frumos!

Motorul il lasi expus, sau pui capota peste el?

Imi place cum au gandit macheta cei de la Eduard...se vede o anumita "grija" fata de modelist, care nu exista la multi producatori. De exemplu, jenti si pneuri in piese separate, ca sa nu ne mai chinuim ca naiba sa facem masti. Micile detalii care conteaza...


Spor in continuare!

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi