Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Bf 109 E-3 - Josef Priller - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Bf 109 E-3 - Josef Priller 1/48 Eduard Weekend Edition + centuri HGW si cala de roti Tinyland

#41 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 25 June 2014 - 12:59 PM

Salut,

Da, asa intentionez. Am facut niste test fit si se imbina binisor. Daca ramane putin spatiu, sa zicem de cit ar fi o linie de panou, atunci am sa-l umplu cu Microscale Kristal Clear. Oricum vine dat wash asa ca nu se va vedea. ;-)

Am dat de alta chestie care nu se imbina bine. Noroc ca am observat asta in timp util. Capacele radiatoarelor pe care le vopsisem pe interior cu RLM 02 si pe exterior cu Primer alb Tamiya, nu se aseaza cum trebuie. Sunt prea mult iesite in afara. Ori din referintele pe care le am despre aceste avioane (ma refer la E3) acestea sunt frumos la nivel fara treapta. Ma refer la asta, sper sa se vada bine :

Imagine postata

Ma mira faptul ca cei de la Eduard care au facut modelul de reclama, nu s-au sinchisit sa corecteze hiba:

Imagine postata

Asa ca m-am apucat de slefuit. Slefuirea trebuie facuta atit la capac cit si la "radiator" pentru ca si acesta devine o problema in momentul in care subtiezi capacul. Cel de pe aripa stinga nu este slefuit, cel din dreapta da.

Imagine postata

Imagine postata

Stinga slefuit, dreapta inca stock.

Imagine postata

Asa trebuie sa stea lipit :

Imagine postata

Asa sta fara modificare :

Imagine postata

#42 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2014 - 01:50 PM

Cand am vazut primele poze, nu mi-am dat seama ca ai manusi si am crezut ca ti s-a intamplat si tie vreun accident caznic (vezi toporul buclucas al lui Florin) 😁

#43 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 25 June 2014 - 02:13 PM

Nuuuu! Doamne fereste! Asa lucrez eu. Numai pe mina stinga imi "trag" o manusa de latex :doctor:

#44 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 25 June 2014 - 09:05 PM

Daca tot am slefuit atita la capacele radiatoarelor, m-am hotarit sa mai adaug putin hai sa zicem realizm la radiatoare. Am copiat forma cu ajutorul unei benzi adezive si am folosit o plasa metalica foarte fina pentru a reproduce fata radiatoarelor.

Imagine postata

Un prim test, zic ca a iesit bine si nici macar nu este lipit...

Imagine postata

Apoi am mai taiat unul...

Imagine postata

Cam asa va arata cind este gata. Dar nu am sa le lipesc decit pe la sfirsit cind am sa lipesc definitiv capacele si incep sa aplic wash-ul.

Imagine postata

Incerc sa maschez maine motorul si trec la vopsit masinaria.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 25 June 2014 - 09:06 PM


#45 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2014 - 08:42 AM

Ihi.
Arata bine chestia aia pe care ai pus-o ca fata de radiator.
De unde ai luat plasa aia metalica?

Spor,

#46 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 June 2014 - 09:16 AM

Plasa asta am cumparat-o la Mosonshow de la un tip pe care l-am cunoscut anul trecut la Bekescsaba. Am mai cumparat si alte plase cu alta structura si am mai luat si tabla de cupru foarte subtire. Nu le-am cumparat cu o intentie anume, mai mult am mers pe ideea "you never know when you need'it "...

#47 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2014 - 10:10 AM

Tibi, vezi ca am uploadat un walkaround destul de complet al unui E3 elvetian, aici:

https://www.facebook...90267891&type=3

Poate-ti va fi de folos. Pentru mine, vazutul si pozatul de aproape a produs unele revelatii :)

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 26 June 2014 - 10:23 AM


#48 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 June 2014 - 10:26 AM

Mersi Edy, Sunt cuteva chestii mai ales la baia trenului care sunt un plus (canvasul de exemplu). am vazut si un detaliu in cockpit, din pacate pentru acesta este tirziu, dar voi ma face si altele asa ca informatia este foarte buna!
Eu am mai gasit acest walkaround bun cu un E3 de la Deutsches Museum Flugwerft Schleissheim, Oberschleissheim.

#49 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 01 July 2014 - 06:14 PM

Va salut!

Nu am reusit sa lucrez in weekend fiind ocupat cu alte lucruri placute. :-) In cele din urma am mascat macheta si am pregatit-o pentru primer...

Imagine postata

Imagine postata

Apoi am aplicat ca deobicei pentru mine primer alb Tamiya, decantat din spray si aplicat cu aerograful. Mi-au intrat citeva scame dar le-am eliminat prin slefuire la ud dupa doar 5 minute de la aplicarea primerului. Maine am sa verific macheta mai amanuntit si daca nu sunt probleme trec la urmatoarea etapa - preshading.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Numai bine!

#50 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2014 - 06:25 PM

Imi place mult cum arata finisajul. O observatie am, insa. Sper sa nu bat campii, dar din cate stiu eu, eleroanele nu se bracheaza sincron. Cand unul coboara, celalalt urca, la unghiuri diferite chiar. Elevatoarele se deplaseaza in aceeasi directie.

LE Daca ma uit mai atent, insa, cred ca alea sunt flapsurile.

:hi:

Aceasta postare a fost editata de eddie: 01 July 2014 - 06:27 PM


#51 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 02 July 2014 - 07:18 PM

Foarte frumos ce-am vazut pana acum Tibi. Excelent tutorial.
Deja am inceput sa aplic si eu unele lucruri vazute in topicul tau la ceea ce lucrez acum ;).
Spor sa ai si numai bine!Imagine postata
Vasile

#52 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 July 2014 - 07:21 PM

Astazi am tras sute de linii, adica preshadingul. Am aplicat odata pe toata macheta un gri dupa care numai acolo unde camuflajul va fi de culoare inchisa si numai unde sunt linii de panou sau locuri unde se poate aduna mizeria la greu am mai dat si cu negru.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Daca maine imi permite timpul, am sa aplic primele doua culori importante pe macheta RLM 04 si RLM 65.

#53 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 02 July 2014 - 07:55 PM

Deci nu esti sanatos cu priseidingul asta!
Este prima oara cand vad unul in stilul asta! Arta!
Jos palaria, Tibi!
Si daca imi este permis un aviz personal : este pacat sa il vopsesti!

#54 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 July 2014 - 09:23 PM

@ michi-ro - ma bucur ca iti place! Din pacate am sa pun vopseaua dar am sa incerc sa ramana cit mai vizibil. Dupa aceea va mai urma si modulare de culoare.

#55 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 03 July 2014 - 06:15 AM

Vezi postareatibi22, la 02 July 2014 - 09:23 PM, a spus:

@ michi-ro - ma bucur ca iti place! Din pacate am sa pun vopseaua dar am sa incerc sa ramana cit mai vizibil. Dupa aceea va mai urma si modulare de culoare.

Excelenta treaba, va arata foarte fain dupa acoperire. La atatea linii de panouri era pacat sa nu valorifici un pre complex.
Spor,
BIll :friends:

#56 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 03 July 2014 - 07:18 AM

Vorba lui michi-ro, parca nu-ti mai vine sa-l vopsesti la cat de bine arata in stadiul asta. Foarte faina demonstratie, urmaresc cu toata placerea!

#57 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 03 July 2014 - 08:57 AM

Daaa, ar trebui păstrat aşa, ca "material didactic"! Absolut superb!
Da', doar de curiozitate, cu ce-ai obţinut liniile aşa de drepte? Ad labam liberam?

#58 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 July 2014 - 09:10 AM

Salut baieti,

Ma bucur ca va place! Intentia mea este ca aceasta constructie sa fie si un ajutor pentru cei care sunt mai noi in acest hobby. Acesta este motivul pentru care postez si multe fotografii si arat aproape pas cu pas ce am facut si ce trebuie facut/modificat/corectat. Initial am vrut sa fac treaba asta cu MiG-ul 21 dar nu gasesc citeva vopsele, mai ales cele pentru cockpit si asa am trecut la Bf 109 pentru care aveam totul. Dar am sa fac si MiG-ul, si pina la urma acela va fi metalic si vopsit cu Alclad-uri.
@florin44 - totul este free hand, fara nici un ghidaj. Linile mele sunt inca groase in comparatie cu ce face Florin aka. Mr32 ! :drinks:

Sper sa revin diseara cu noi progrese!
Numai bine, Tibi

#59 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 July 2014 - 01:00 PM

Treaba cu umbrirea m-a dat pe spate. Tu ai roboti pentru vopsit???? Deci, nu numai ca liniile sunt perfect drepte (la mine iese un fel de "pisatul boului" si pe o distanta de 5 mm!!!!!!) dar sunt si de intensitati diferite!!! :-o :wacko: :blink: Stii ce, nu-l mai vopsi, arata foarte bine asa!!! :whistle:

#60 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2014 - 01:11 PM

Da nene.:punk:

Asta da preshading. Za mazar and za fazer of za preshading.
Sunt de acord cu colegii...aproape ca e o blasfemie sa-l ingropi prea tare sub vopsea. Tre' sa faci cumva sa fie vizibil sub camuflaj.

La naiba...aproape ca speram sa ne raspunzi ca de fapt nu e freehand ci trasat prin vreo metoda anume.
Acum ca stiu ca e freehand....nu-mi imaginez cum o sa incerc si eu sa ma apropii macar vreodata de un astfel de preshading.
Vorba lu' Z...cred ca nici pret de un centimetru n-as putea sa-l fac asa drept.

Felicitari. Arata minunat. Foarte bine ai facut ca ai decis sa prezinti detaliat constructia. Modelul asta promite mult...

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi