Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Bf 109 E-3 - Josef Priller - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Bf 109 E-3 - Josef Priller 1/48 Eduard Weekend Edition + centuri HGW si cala de roti Tinyland

#81 Useril este offline   B_24_Liberator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 06-July 14

Postat 15 July 2014 - 12:43 PM

Vezi postareaZ-mare, la 11 July 2014 - 10:06 AM, a spus:

B_24_Liberator, eu am o vorba: nu exista aerograf minune!! Daca ai mina buna, si vopsea si mai buna, merge si unul rusesc, bine reglat.



Salutare Z-mare,


Nu stiu ce sa zic, este doar vorba ta!, depinde la cel model de aerograf rusesc te referi, sper sa nu te referi la modelul ala vechi, antic si de demult?,

dar daca exista un aerograf super, aerograf plus mana buna si vopseaua, va fi de neegalat!!!

Bafta si spor la modelit!






#82 Useril este offline   B_24_Liberator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 06-July 14

Postat 15 July 2014 - 01:08 PM

Salutare tibi22,

Multumesc frumos pentru raspuns, am intrebat deoarece m-am dus pe premiza ca ai folosit un aerograf cu deoza de 0.2 mm, sau 0.18 mm.

Stiu ca vopsele Gunze sunt bune.

Bafta si spor la modelit!





#83 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2014 - 12:36 AM

@B_24 "ce marca de aerograf folositi, ce deoza are?"

"un aerograf cu deoza de 0.2 mm, sau 0.18 mm"


Mama ei de duza! Nu te supara, dar imi zgaria retina :drinks:




#84 Useril este offline   B_24_Liberator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 06-July 14

Postat 16 July 2014 - 10:53 AM

Vezi postareaeddie, la 16 July 2014 - 12:36 AM, a spus:

@B_24 "ce marca de aerograf folositi, ce deoza are?"

"un aerograf cu deoza de 0.2 mm, sau 0.18 mm"


Mama ei de duza! Nu te supara, dar imi zgaria retina :drinks:





Da, o sa fiu mai atent data viitoare!

Bafta!




#85 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 July 2014 - 09:14 AM

Back on track!

Dupa mai mult de o saptamana in care nu am putut lucra nimic, mi-am pus echipamentul traista si am mers la "paint shop-ul" meu :pardon:
Saptamana trecuta am mai apucat sa vopsesc baia trenului de aterizare si fuselajul cu RLM 02. Pina azi dimineata macheta arata asa :

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Apoi am inceput aplicarea RLM 71 pe fuselaj, freehand, incercind sa respect forma si pozitia"cirnatilor" . Vopseaua este putin mai inchisa decit in alte losuri unde exista deja RLM 71. In acele locuri am facut si o usoara decolorare a vopselei. Fiind vopsire in diferite perioade de timp eu zic ca exista o oarecare diferenta intre vopsele. Trebuie sa mai marturisesc ca in vopseaua RLM 71 am mai pus doua picaturi de RLM 70 pentru ca nu eram prea sigur cit de tare va fi contrastul intre RLM 02 si RLM 71. Deocamdata asa arata macheta, am sa mai vad ce pot adauga sau imbunatatii. Totodata cei care au mai mult habar ca mine la zburatoarele nemtesti sunt bine veniti cu idei sau sugestii!

Imagine postata

Imagine postata

Numai bine, Tibi

#86 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 July 2014 - 03:06 PM

Arata ZUPER , Tibi :good: !

Citeaza

incercind sa respect forma si pozitia"cirnatilor"

E o chestie complicata , in special la modelul tau . Se poate ca intreg avionul sa fi purtat o schema din perioada 70/71 , peste care sa se fi venit cu 02 si/sau 65

Aceasta postare a fost editata de dany: 28 July 2014 - 03:23 PM


#87 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 July 2014 - 11:04 PM

Salut Dany,

Schema de camuflaj originala a fost se pare 70/71/65. Apoi camuflajul a suferit modificari fara un tipar anume cu RLM 71 si 02. Fotografiile care exista nu sunt prea clare dar se pot deduce cit de cit macar forma si pozitia "cirnatilor". Alt lucru interesant, am gasit fotografii ale avionului unde acesti cirnati sunt chiar si pe partea mobila a derivei. Probabil avionul trecea frecvent prin ateliere de vopsitorie, astfel am gasit poze ale acestui avion unde sunt doar trei cirnati sau alta in care este plina... Eu incerc sa reproduc schema de la Eduard, buna sau rea cum este, si asa o consider o provocare :-) !

Am depistat cu putina dezamagire ca decalurile nu sunt toate conform instructiunilor. Spre exemplu cele 3 decaluri pentru elice nu sunt corecte din multe puncte de vedere, deci nu le voi mai pune. De asemena lipseste un decal trunghiular galben cu inscriptia "87" dar am gasit unul in plus printre decalurile pentru Bf 109 F2., deci asta macar este rezolvat. De asemenea lipsesc linile rosii de pe aripi pentru limitele de acces, astea incerc sa le reproduc prin vopsire. Doua decaluri "Nicht betreten" am gasit in vechiul set de la Bf 109 F2.

:drinks:

#88 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 29 July 2014 - 08:41 AM

Imi place! Subiecte romanesti nu ai plan?

#89 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 July 2014 - 11:36 AM

Salut Norbi! Deocamdata subiectele romanesti nu am in plan, poate un Bf 109 G6 dar trebuie sa cumpar mai inati kit-ul si asta nu o voi face prea curind...

Am vopsit cu rosu dungile lipsa si sunt foarte multumit! Cu ocazia asta am aplicat rosul peste tot unde era nevoie :yahoo:
Totodata am mai inbunatatit/inrautatit vopsirea pe fuselaj, poate veti observa ceva diferente fata de fotografiile de duminica. Sincer m-am chinuit foarte mult mai ales cu vopseaua RLM 02 care este o vopsea gunze acrilica pe baza de solvent si se usuca extrem de repede pe caldurile astea...
Asa arata acum obiectul :

Imagine postata

Imagine postata

Si profundoarele :

Imagine postata

Urmeaza partea cea mai grea, norisorii de pe aripa cu RLM 02.

#90 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 July 2014 - 11:45 AM

Chinuit , nechinuit , dar o sa iasa traznet pana la urma !

#91 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2014 - 06:32 PM

Sunt eu departe dar asta nu inseamna ca scapati de mine :pardon:

Imi place foarte mult vopsirea! Provocare sau nu, a iesit grozav. Nu mai spun de dungile rosii de demarcare, au iesit mult mai bine vopsite!

Abia astept sa-l vad finalizat!
:hi:

#92 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 August 2014 - 12:15 PM

Dupa o pauza mai lunga datorita vizitei fratelui meu in Romania am reinceput sa lucrez la Bf 109 E3.
Astazi am aplicat RLM 02 pe aripi. Pentru aceasta am marit si printat schema aripii la marimea aripilor machetei. Dintr-o foaie de carton (printabila) am taiat formele camuflajului in RLM 02 si le-am lipit cu patafix si banda adeziva pe aripi...

Imagine postata

Dupa aplicarea unui strat aproape transparent de vopsea am dat jos imediat toate mastile si am incepit sa vopsesc "free hand" aripa, avind acum un contur cit de cit vizibil. Rezultatul momentan este acesta.

Imagine postata

Imagine postata

Mai ales pe RLM 70 parca se vede putin prea tare RLM 02 gazat. Am sa incerc in acele locuri sa slefuiesc la ud in speranta ca reduc putin, altfel am aplicat de proba doua cruci din hirtie sa vad cam cum va arata aripa putin "umpluta" cu decaluri. Eu zic ca este ok...

Imagine postata

Imagine postata

Vazut de sus :

Imagine postata

Maine am sa aplic lacul lucios pentru a prgatii macheta pentru decaluri., sper sa nu fie prea cald pentru ca va fi mai greu de lucrat.

#93 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 10 August 2014 - 02:29 PM

Excelent ti-a iesit !
Spor,
Bill :friends:

#94 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 August 2014 - 06:03 PM

Tibi, o mica nedumerire. Tu zica ca ai facut camuflajul de baza in RLM 71/02. Mie imi pare mai degraba, e, probabil, vina pozei/transferarii/luminii/monitorului, RLM 74/75. Totusi, spui ca ai facut petele cu RLM 02, ori se vede clar diferenta intre RLM 02 dat prima data si RLM 02 dat, ulterior, in petele mari!!
Imagine atasata: DSC07707.JPG
Am inteles eu gresit ceva???

#95 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2014 - 06:30 PM

Nu Z, ala mai inchis ar trebui sa fie de fapt 71. Camoul initial e 70/71, insa asa e 71 de la gunze, aduce a 02 un pic mai inchis :)

#96 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 August 2014 - 06:42 PM

Pai nu e bine deloc, contrastul intre RLM 70 si RLM 71 nu este deloc asa de mare! Oricum, era doar o observatie!

#97 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2014 - 07:10 PM

...Asa le-au facut Gunze...

#98 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 10 August 2014 - 07:28 PM

Sers,
Foarte adevarat vis-a-vis de noul RLM71 Gunze. Spun noul pentru ca am o sticluta de vreo 10 ani si era mult mai inchis. De ce au shimbat nu stiu, insa si eu la F-2, zburat de Otto Kittel am inchis tare culoarea la 71 Gunze.
Imagine atasata: PICT0040.JPG
Scuze de poluarea topicului Tibi :sorry:
Spor,
Bill :crazy:

#99 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 12 August 2014 - 05:36 PM

Ehhhh, scuze nici nu mi-am deschis topicul de citeva zile si vad ca s-au discutat multe in lipsa mea :shok:

Z-mare : discutia cu RLM -urile nu se va termina niciodata. Oricum am descoperit o chestie la vopseaua Gunze RLM 71 si anume trebuie aplicata peste RLM 70 pentru a fi un contrast mai mic. Acest lucru se vede cel mai bine pe fuselaj imediat in spatele cockpitului. Este foarte drept ca in prima etapa de vopsire eu am mai si albit putin vopselele atit RLM 70 cit si 71. Poate la 71 am exagerat chiar putin. Am tras niste invataminte care sper sa ma ajute la urmatorul Bf 109 sau Stuka.

Intre timp macheta a primit lac lucios si sper in weekend-ul prelungit sa pot aplica decalurile care nu sunt atit de multe.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 12 August 2014 - 05:38 PM


#100 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 August 2014 - 12:47 PM

Tibi, stiu ca discutiile despre RLM-uri sunt, si vor fi, interminabile. Am o poza, a unei machete, facuta acum vreo 75 de ani, de un neamt angajat pe la un ateleier de reparatii. Macheta, vopsita in RLM 70/71 (probabil neamtul ala o fi avut ceva singe de roman in el, ca a sterpelit vopsea originala!), arata cam asa. Trebuie tinut cont de vremea scursa, de film si de setarile calculatoarelor.
Imagine atasata: profile_luftwaffe_models_21.JPG

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi