Forum Machete,Modelism,Hobby: Stiren tras la cald - fire subtiri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Stiren tras la cald - fire subtiri cum se face, adica?

#1 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2014 - 12:16 PM

Salutare fratilor.

Citeam acu' pe topicul lui Eddie cu Bf-ul 109F2...trebuia sa inlocuiasca niste sarme subtiri cu ceva si mai subtire.
Vine AdiP si zice sa le inlocuiasca cu niste fire de stiren tras la cald...din culeea kit-ului.
Trec vreo 2 minute si pac! - Eddie pune poza cu sarmale alea inlocuite cu niste fire d-alea de plastic trase la cald. La lumina bec-ului. Beton...

Eu va marturisesc cu mana pe inima (sau pe orice altceva vreti voi) ca nu am nicio idee cum se face asa ceva. Nu am vazut niciodata la nimeni cum se trag la cald culeele astea si se obtin bunatatile alea de fire de plastic mega-subtiri si uniforme.
Asa, in mare, inteleg cum se face (iei culeea...o incalzesti la ceva, tragi de capete si faci firul - ce sa zic, mare smecherie!), dar in realitate am incercat de vreo 2 ori, n-a iesit bine si m-am enervat.
De obicei, fie plasticul se incalzea prea repede si se rupea cand trageam, fie in momentul in care incepeam sa trag culeeea nu se intindea uniform...mi-a iesit oricum, numai bine nu.
Nu-mi dau seama ce gresesc, insa niciodata nu am reusit sa controlez bine temperatura si uniformitarea (ca grosime) a firului rezultat.

Asa ca marea mea rugaminte este ca unul (sau de ce nu, mai multi) dintre fericitii stapani ai acestei tehnici a firului tras la cald, daca gaseste timp si rabdare, sa ne povesteasca si noua (cei aflati in suferinta), mai detaliat asa, cum se face traba asta, ca sa iasa bine, frumos, subtire si uniform.

Multumesc mult si sper ca aceasta chestiune n-a mai fost discutata - eu unul am cautat dar n-am gasit un astfel de topic/tutorial.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 June 2014 - 12:42 PM

Treaba e relativ simpla dar cere nitica experienta.
Grosimea si lungimea firului obtinut depinde de temperatura la care incalzesti culeea, de grosimea ei si de lungimea pe care o incalzesti. O culee subtire, incalzita local, superficial, iti da un fir de diametru mai mare si scurt. Acelasi bucata de culee, incalzita pe o bucata mai lunga, iti da un fir mai grosut si nitel mai lung. Daca incalzesti foarte bine, obti un fir lung si subtire sau chiar foarte subtire, chiar si 0,05 mm. O bucata de culee mai groasa, incalzita pe o lungime mai mare, 2 - 3 cm, iti da un fir mai gros si lung, adica 0,2 - 0,8 mm/15 - 20 cm. Trebuie sa tragi unifoirm si sa tii firul intins pina se raceste, altfel se curbeaza.
Unele plastice sunt mai bune (Roden, Airfix vechi, Italeri, Matchbox) altele mai putin bune (Dragon,Revell, PM, Amodel). Cum spuneam, trebuie sa exersezi, pina prinzi toate spilurile.

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 04 June 2014 - 01:22 PM

Salut,
am incercat si eu tehnica, am si reusit sa o aplic pe alocuri.
Sfaturi nu prea ai cum sa primesti, deoarece in acest caz totul tine de experienta proprie.

Tai bucati de culee nefolosita, pe care o incalzesti. O sa vezi ca in functie de viteza cu care tragi si distanta fata de flacara, obtii rezultate diferite. Eu am folosit o flacara deschisa, si am tinut bucata de plastic deasupra, pana in momentul in care incepea sa se incovoaie sub greutatea proprie. Daca ti plasticul prea aproape de flacara se coace, practic se arde. o buna masura in acest caz o ai prin caldura resimtita de mana.

O sa vezi ca dupa cateva incercari te apropii de rezultatul pe care il doresti. Eventual obtii fire mai groase la capete si mai subtiri la centru, dar cum in general exista cantitati imense de culee nefolosita poti experimenta fara probleme.

#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 04 June 2014 - 02:20 PM

Sau poti sa mergi la magazinul lui Olaf , unde are loc intalnirea lunara , si in 5 minute de practica nu o sa mai ai probleme....

#5 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2014 - 03:56 PM

Intre timp am plecat la birou si acum am vazut topicul, ca urcam un scurt metraj repejor pe youtube :-D
Verific, dar cred ca am mentionat ca la bec doar l-am indoit. La foc deschis s-ar fi topit mintenas. Stirenul a fost incalzit la flacara unei lumanari. Inginerie mare nu e, din cateva incercari trebuie sa-ti iasa. Nu e prima oara cand trag fir de stiren, dar si astazi am avut doua incercari esuate, pana m-am prins la ce distanta de flacara sa tin bucatica astfel incat sa nu se rupa.. La a treia mi-a iesit un fir de 0,2 - 0,25 mm grosime si vreo 70 cm lungime. Am tras uniform, pana am simtit o usoara tensiune, stirenul incepea sa se raceasca. Apoi l-am tinut pe pozitie inca cateva minute, asa cum bine spune Z.
Spor! :hi:

#6 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2014 - 08:34 AM

Domnilor,
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. :hi:

Concluzionez ca trebuie sa tot incerc pana reusesc, fara sa-mi pierd rabdarea. Asa voi face.

Toate cele bune,

#7 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 05 June 2014 - 03:34 PM

Se poate folosi profil rotund ca atare sau subtiat prin aceeasi metoda:
http://www.hobbyzone...buc--p1547.html

#8 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 24 March 2015 - 01:43 PM

Umbland hai-hui pe net, am gasit un clip unde se poate vedea cat de simplu este realizarea unui fir tras din stiren:
min. 17.20
Spor.

#9 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2015 - 10:12 AM

Pe principiul hai sa pun si io pe net un film sa invat lumea cum sa faca machete. Bleah...
Multumim, Kromag, pentru min 17 (fara caterinca) Si mie mi-au iesit firele de stiren doar din intamplare. :angry:
Spor

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 March 2015 - 12:40 PM

Eu nu sunt un adept al firului tras la cald mai ales pentru fire de antena. Prefer firul de nylon de pescuit de 0,05 mm. Dupa lipire daca firul nu este intins bine se poate corecta cu un uscator de par dupa care se poate vopsi su o vopsea enamel sau acrilica.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 March 2015 - 04:02 PM

Sa nu fie cu suparare, dar eu trageam astfel fire, mai subtiri sau mai groase, acum vreo 10 ani buni.
Tibi, se poate folosi si acest fir ca antena, si il intinzi apropiind de el jarul unui bat din ala de face fum aromat. Are insa dezavantajul ca rezistenta mecanica e slaba, rupindu-se la cel mai mic soc.

#12 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2015 - 04:31 PM

Sunt si alte solutii, MULT mai bune decit guta sau firul tras la cald.. Prima care imi vine in minte e lycra din ciorapi de dama (daca aveti prin casa) sau mai profesionale gen EZ line - care e genial. Odata lipit, poti cinda la el :))

#13 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 27 March 2015 - 08:18 PM

Fratilor, eu am pus link-ul DOAR pentru tehnica tragerii firelor.
Ca neamtul ala a pus ditamai parama in loc de fir la antena, e treaba lui. :bad:

Eu de exemplu, am nevoie de o bara de 0.3 mm pentru niste PE-uri (flapsurile de la Spit). Doar n-o s-o cumpar, atata vreme cat se pot scoate diferite diametre din culeele ramase.
Spor si relax!
:hi:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi