Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsire machete carton . - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsire machete carton .

#1 Useril este offline   bburago26 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 08-April 09

Postat 07 February 2015 - 07:41 PM

Buna seara !
Am si eu nevoie de putin ajutor, va rog ! Construiesc cateva machete din carton la scara 1/43 si nu stiu cu ce as putea sa le vopsesc ...
M am gandit la vopseaua pentru machetele de plastic ( Kit-uri ),de la Mr. HOBBY-acrylic sau Agama acrylic
A incercat cineva ? Iese ceva acceptabil ? :rolleyes:

Multumesc frumos !



#2 Useril este offline   Calin1996 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 17-August 13

Postat 07 February 2015 - 08:50 PM

Eu am folosit si email de la Revell si acrilice de la Vallejo si nu am avut probleme, atata doar ca le-am aplicat cu aerograful, merge si cu pensula dar in straturi subtiri, dar eu nu as recomanda vopsirea unei machete din hartie daca aceasta este deja printata, se estompeaza multe detalii, daca e facuta de la zero atunci, da trebuie vopsita. Spor!

#3 Useril este offline   bburago26 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 08-April 09

Postat 07 February 2015 - 09:57 PM

Multumesc frumos pentru raspuns , nu . nu sunt printate .
Sunt facute din carton putin mai gros , de la diverse cutiute , nu din hartie .O sa revin maine cu poze .

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 February 2015 - 10:21 PM

Salut,
daca macheta este realizata din carton ca si material, nu are detalii printate, se poate vopsi. Trebuie doar sa aplici in straturi subtiri, de preferat cu aerograful, pentru ca controla cantitatea de vopsea. Acest lucru trebuie realizat pentru a nu umfla prin absorbtie de apa materialul de baza. Daca folosesti un debit mare de aer si vopsea, de exemplu acrilica, in debit mic atunci aceasta vopsea este aproape uscata cand ajunge pe suport, unde se usuca complet foarte repede, deci nu produce deformarea cartonului. Eu am incercatacest lucru (vopsirea unor subansambluri din carton) atat la aeroraf cat si la spray acrilic, si a iesit ok.

#5 Useril este offline   bburago26 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 08-April 09

Postat 08 February 2015 - 02:34 PM

Vezi postareastageexp, la 07 February 2015 - 10:21 PM, a spus:

Salut,
daca macheta este realizata din carton ca si material, nu are detalii printate, se poate vopsi. Trebuie doar sa aplici in straturi subtiri, de preferat cu aerograful, pentru ca controla cantitatea de vopsea. Acest lucru trebuie realizat pentru a nu umfla prin absorbtie de apa materialul de baza. Daca folosesti un debit mare de aer si vopsea, de exemplu acrilica, in debit mic atunci aceasta vopsea este aproape uscata cand ajunge pe suport, unde se usuca complet foarte repede, deci nu produce deformarea cartonului. Eu am incercatacest lucru (vopsirea unor subansambluri din carton) atat la aeroraf cat si la spray acrilic, si a iesit ok.


Multumesc ! Da , o sa incerc in strat subtire cu pensula , pentru ca nu am aerograf .

#6 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 09 February 2015 - 10:15 AM

Salut,

pentru suprafete mai mari, sau daca folosesti masti, poti incerca sa folosesti si spray-uri. Se gasesc vopsele acrilice si la spray.

bafta si asteptam poze.

George

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi