Forum Machete,Modelism,Hobby: hms leopard 4rate 1790 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

hms leopard 4rate 1790 amiralitate 1/300

#21 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 13 June 2014 - 04:41 PM

toate plansele prezentate de tine , sticlarule, le-am regasit in paginile cartii . cu ajutorul tau am identificat si plansa cu orlop-deck , e prezentata la capitolul magazii, mai spre sfarsitul cartii. (crede-ma , e mai usor sa intreb, decat sa citesc si sa traduc toata cartulia. ) consider discutia asadar, constructiva. multumesc . iar daca o sa lucrez la o scara mai mare , o sa cumpar pur si simplu un plan , nu e nevoie sa mi-l fac eu. au facut-o inaintea mea altii, si chiar foarte bine. va garantez ca efortul necesar documentarii si redesenarii unui astfel de plan inseamna mult mai mult decat 80 de dolari , pretul mediu pentru un astfel de plan.

#22 Useril este offline   sticlaru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Interests:navomodelism',pescuit

Postat 13 June 2014 - 06:58 PM

gabi te rog nu ma intelege gresit. sunt multe nave la care nu sunt planuri de vanzare .actual eu dezvolt un plan al unui posibil yacht englez

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: yacht.jpg


#23 Useril este offline   sticlaru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Interests:navomodelism',pescuit

Postat 13 June 2014 - 07:09 PM

cam asa ceva lucrul continua

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: kateryn.jpg
  • Imagine atasata: katerin 1;48  POF.jpg


#24 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 13 June 2014 - 07:35 PM

pe tine te-am inteles foarte bine , sticlarule. pe toma-necredinciosul nu l-am inteles. din ce perioada e yachtul? e foarte frumos. candva cochetam cu ideea de a face hms fubbs . doar ca atunci cand am contactat proprietarul planurilor, tocmai era... out of bussines, pe motiv de varsta . si trebuia sa fiu membru al nu stiu carui club elitist ca sa ma pot baga in seama cu alti posesori ... in fine , am renuntat .

#25 Useril este offline   sticlaru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Interests:navomodelism',pescuit

Postat 14 June 2014 - 08:13 AM

Object ID HIL0239
Description Scale: 1:48. Plan showing the body plan with half stern board decoration, sheer lines with inboard detail and decoration and figurehead, a section through the fore part of the quarterdeck bulkhead, and longitudinal half-breadth for an unnamed 81ft three-masted Yacht (no date), for the Duchess of Kingston. Signed by James Martin Hilhouse [Shipbuilder, Painter and Merchant]. The reverse of the plan has a sheet pasted to it addressed to "Her Grace the Duchess of Kingston &c &c &c", which is presumed to be connected to the plan. The date is presumed from the date J. M. Hilhouse set up business in 1772, to the time the Duchess left England in 1773 on the death of the Duke of Kingston.
Date made 1772-1773

#26 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 14 June 2014 - 03:58 PM

desi fiecare are dreptul la parerea si opinia lui,toma necredinciosul spune asa ,si sa o luam pe rind,
sticlarule si d-nul romeu si d-nul costiniuc au mai scos de-a lungul anilor ceva modele,si chiar foarte bune,daca stau sa ma gindesc bine acum vreo 3,4 ani doua Predestinatii foarte bune la c4,un c2 bun,un c1 superb anul asta,parererea mea este ca nu urmaresti actualitatea si ramin la parerea mea ca sint cei mai titrati modelisti din tara la ora actuala si sint imbatabili,nimic din partea ta nu ma face sa cred ca ai dreptul sa-i judeci
sa discutam putin de plan amiralitate,impropiu traducerea,4rate frames,
pe mine nu m-a convins nimic din planurile prezentate ca asi putea vedea 130 de coaste in 12 cm model,cit despre partea cu redesenatul coastelor de la parca 22 cit sint in plan pina la 130,e cale lunga ,iar chiar daca apeleleaza la calculatoristul lui care lucreaza in delft,gabi nu va putea demonstra un plan viabil pe masa de concurs,chiar daca nu se va uita nimeni la el.
ideea cind m-a mincat undeva sa deschid aceasta discutie,a fost sa il aduc pe gabi cu picioarele pe pamint,sa renunte la acel orgoliu in care crede ca este cel mai bun,din punctul meu de vedere nu a inteles nimic,si peste un an veti auzi aceleasi lamentari penibile,vai am muncit 15000 de ore si am facut 0.1 0,2 0,3 etc,si m-a batut o corniza,un kit ,un artizanat.
problema principala este ca prietenul meu gabi(daca mai este )daca nu vrea sa depaseasca orgoliul ca este cel mai bun,gen campion )in secunda cind va renunta la asa ceva si va lucra de placere,nu conditionat de faptul ca ma duc la clasa cutare si la scara cutare (in competitii) ca acolo are vreo sansa sa cistige si el un titlu,va avea foarte mult de suferit.Deja a uitat ca este sportiv si trebuie sa respecte niste conduite normale,in atotputernicia lui a defaimat pe la spate pe toti colegii lui ,inclusiv pe d-nii romeu si costiniuc ,de colegii lui de club nu mai zic,eu inca il respect,este un foarte bun modelist dar daca nu poate trece peste orgolii se va stinge in mediocritatea lui,si va ramine acel maestru gobi recunoscut pe forum de pupinc...ristii care mai cumpare de la el ,desi daca are un pic de bun simt ar putea recunoaste adevarul.
deja din cele ce a scris pe acest forum care este public a defaimat federatia de modelism si colegii de club,inclusiv pe d-nul costiniuc care a fost seful arbitrajului la campionatul national.
daca nu se potoleste cu aceste afimatii vor urma sanctiuni drastice contra lui lui pe linie sportiva si desi ma doare sa gindesc asa ceva se va lamenta pe forumuri ca a fost exclus datorita faptului ca era prea bun pentru acest gen de concursuri.

cred ca deja am scris prea mult pentru o problema interna,toata polologhia aceasta nu a avut decit un singur scop,si din pacate nu l-a inteles nimeni,asi ruga moderatorul sa pastrezeze 24 de ore aceste mesaje si pe urma sa faca curatenie in acest topic lasind efectiv ce tine de subiectul modelism,succes gabi

Aceasta postare a fost editata de victordegalati: 14 June 2014 - 04:10 PM


#27 Useril este offline   sticlaru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Interests:navomodelism',pescuit

Postat 14 June 2014 - 04:20 PM

poate a gresit cand a spus 130 coaste. dar nu sunt nici 22 , in realitate sunt 105 coaste si 8 intarituri la castel pupa

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Design1.jpg


#28 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 14 June 2014 - 04:47 PM

firar mama lui de plan gen amiralitea cui vreti voi, cite coaste vedeti voi in planul prezentat,

ramin la ideea ca nu ati inteles nimic ,sticlarule fara a te jigni vezi-ti de vitraliile tale ,nu incerca sa il ridici in slavi pe gabi ,ai sa il distrugi in timp,inca o data repet planurile prezentate ,inclusiv cartea(am dowloadato de curiozitate) nu reprezinta notiunea de amiralitate ,sa redesenezi atitea coaste e foarte foarte greu.sa faci balansarea coastelor de-a lungul chilei de asemenea e un lucru foarte greu.
va fi ultima mea intervemtie aici ,lasa omul in pace in nebunia lui,raportati 130 de coaste in 12 cmm de nava si veti contata cu stupoare ca veti avea 12 coaste pe cm liniar,adica nimic, se va vedea un bloc compact de nava ,nu se va uita nici mama arbitrului,ca sint spe mii de coaste pe cm,
asta este,inca o data gabi succes,dar tare mie teama ca la anul te vei lamenta pe acelasi subiect penibil de acum,
la felul cum ai inceput eu iti dau de pe acum punctajul 89, maxim 91 de puncte,stiu ca ai sa ma injuri dar asta e ,timpul imi va da dreptate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0304.JPG


#29 Useril este offline   sticlaru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Interests:navomodelism',pescuit

Postat 14 June 2014 - 04:55 PM

victor fara suparare chiar daca in carte sunt doar 22-24 coaste aceata a foft editata pentru POB nu pentru POF ,in prima mea interventie am spus ca ,scara de lucru este dificil de abordat.eu lucrez POF la scara 1;48 1;36 si imi este greu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1864-0008_001.JPG


#30 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 June 2014 - 07:33 PM

vic, in cartea mea sunt toate coastele. nu stiu ce ai descarcat tu, asa cum am mai spus , eu le cumpar.

Imagine atasata: IMG_0322.JPG

daca tu nu ai capacitatea sa lucrezi dupa o astfel de carte , nu inseamna ca nimeni nu poate . asa cum am mai afirmat , TU esti limitat. eu inca nu mi-am descoperit limitele. e dreptul meu sa incerc sa fac un astfel de model. neste americani au reusit, la fel vo doi chinezi. eu de ce nu as putea? pana acum , tot ce mi-am propus sa lucrez mi-a iesit. daca modelul va fi sau nu competitiv, vedem la anul, daca il termin pana atunci.

in alta ordine de idei , pana acum mai mult sunt opiniile tale in topicul meu , ocazie cu care rog un moderator sa le stearga , daca se poate.si chiar te tog sa te abtii in a posta . priveste , da nu mai fluiera.






#31 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 14 June 2014 - 09:24 PM

chiar eram curios cind o sa sari calul gabi,tacerea ta insemna ceva,asta este astea sint limitele mele,mai mult nu pot si daca vrei sa fluier o sa fluier gabi pina la nesfirsit,oricum ramin la parerea mea,e un proiect destinat esecului datorita orgoliului tau prostesc,nu eram limitat acum citiva ani cind ti-am dat material ptr pirati,cind ti-am facut toate filele pentru nina,cind ti-am dat planuri circular strung lemne,etc,cind practic nu stiai sa citesti un plan atunci,acum esti maestrul gobi pentru cei ce le vinzi mizerii de materiale,tu nu ai inteles un lucru pina la urma,eu am vrut o discutie constructiva pentru tine,in beneficiul tau,tu continui in lumea ta,asta este,
dar la anul ai sa iti aduci aminte de vorbele mele 89-91 de puncte ,sa-ti fie rusine

#32 Useril este offline   Gaboanta 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 21-January 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, Navomodelism si Filatelie sunt cele mai interesante hobby-uri de pana acum!!

Postat 14 June 2014 - 10:38 PM

Citesc acest "topic " si imi pare rau ca imi pierd vremea!!.
Doi sportivi se balacaresc cu subiecte neinteresante si neconstructive in cadrul forumului. Din aceasta cauza doresc sa transmin adminului sa stearga aceasta balacareala sau ... sa creeze un spatiu in care sa ne dam la "picioare" ... Asa ca in continuare doresc sa ma delectez citind de toate cele legate de modelism si nu barfa . Cu respectul cuvenit rezolvati-va problemele si spalati-va lucrurile in "familie" si lasati sa iasa la iveala doar idei pozitive si constructive.

#33 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 14 June 2014 - 10:54 PM

Vezi postareaGaboanta, la 14 June 2014 - 10:38 PM, a spus:

Citesc acest "topic " si imi pare rau ca imi pierd vremea!!.
Doi sportivi se balacaresc cu subiecte neinteresante si neconstructive in cadrul forumului. Din aceasta cauza doresc sa transmin adminului sa stearga aceasta balacareala sau ... sa creeze un spatiu in care sa ne dam la "picioare" ... Asa ca in continuare doresc sa ma delectez citind de toate cele legate de modelism si nu barfa . Cu respectul cuvenit rezolvati-va problemele si spalati-va lucrurile in "familie" si lasati sa iasa la iveala doar idei pozitive si constructive.

asa este recunosc dar topicul a plecat de la jigniri aduse unui coleg si defaimari aduse federatiei,cred ca si eu am sarit calul,si eu revin cu rugamintea ca un moderator sa faca curatenie dar ar trebuie sa inceapa cu prima postare de unde incep jignirile,sau gresesc cumva,oricum toate aceste discutii au dus la un raport oficial ce va avea drept consecinta excluderea din viata sportiva pe o anumita perioada,sau definitiv,ne vedem la anul

#34 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 June 2014 - 09:55 AM

Stilul de abordare al unor astfel de lucrari este destul de bine descris in careta "Ships in miniature " scrisa de Lloid McCaffery.
Imagine atasata: SIM_coperta.jpg

Cartea este un manual de modelism naval dedicat cu precadere sculelor si tehnicilor de lucru necesare confectionarii miniaturilor navale.
Imagine atasata: SIM_interior1.jpg Imagine atasata: SIM_interior2.jpg

Alegerea lucrarii iti poate aduce rezultate frumoase. Ca ai sau nu documentatia care trebuie se va reflecta cu siguranta in punctajul pe care il vei obtine.
Dar tu sti asta pentru ca esti arbitru, scolit, de navomodele. Asta inseamna ca sti ca se jurizeaza lucrarea nu numarul de realizatori (chiar daca ar fi asa cum ai scris), fiecare lucrare se puncteaza individual si clasamentul este in functie de aceste puncte.
Sa zicem ca acea lucrare de pe locul 1 nu participa, punctajul tau era tot 92,66 de puncte. Mie mi se pare un argint care arata clar valoara lucrarii tale si personal, mi se pare ca a fost corect evaluata.
In alta ordine de idei, nu-i in regula sa-ti blamezi colegii de echipa. Nu ei sunt vinovati de rezultatele tale. Ei sunt vinovati de rezultatele lor si pentru ca au stiut sa lucreze in echipa au adus rezultatele pe care le-au adus si de care n-au de ce sa se planga sau de ce sa le fie rusine.

Bafta!

#35 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 26 June 2014 - 06:35 PM

keep walking...

Imagine atasata: IMG_0323.JPG






#36 Useril este offline   DRAGOS80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 22-April 14
  • Location:Brasov

Postat 02 July 2014 - 10:40 PM

Ma bucur ca nu ai abandonat si continui sa lucrezi!Spor in continuare!Imagine postata

#37 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 03 July 2014 - 02:20 PM

nu am motive de abandon , doar ca lucrul este destul de anevoios ...

Imagine atasata: IMG_0324.JPG



#38 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 07 July 2014 - 06:44 PM

am inceput sa le raresc...

Imagine atasata: IMG_0327.JPG



#39 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 11 July 2014 - 06:24 PM

Vezi postareagobi71, la 11 June 2014 - 09:02 PM, a spus:

ecourile campionatului national s-au cam stins. monitoarele mele au reusit un punctaj destul de mic, 92,66 pct , si s-au clasat pe locul 3 respectiv 4 ,din 6 concurenti. ce ar fi de semnalat? pe locul 1 s-a situat un model la care au lucrat trei oameni, au abuzat de 70% dintr-un kit zvezda , si o roaba de photo-etched, de la pontos models. asta ar fi cauza principala pentru care abordez aceasta noua lucrare intr-un stil atat de drastic. la scara asta nu exista kituri iar impostorii clar nu au ce cauta .

prea multe nu sunt de spus despre aceasta nava . a fost asezata pe chila in 1785 , lansata la apa si intrata in serviciu in 1790 . construiesc modelul dupa cartea lui rif winfield , din lemn de par romanesc. tot modelul va avea 13 cm, va include toata structura interna si o parte din bordaj. adica stil amiralitate.

Atasament IMG_0306.JPG

Atasament IMG_0304.JPG

osatura va fi compusa din aproximativ 130 de coaste. pana acum am prelucrat cam 25 , din zona cuplului maestru.

adevar sau provocare,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: diploma.jpg


#40 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 July 2014 - 06:34 PM

poza ii este dedicata prietenului meu dorin custura ...

Imagine atasata: IMG_0330.JPG

bagheta bocaportului are 0,3 mm !








Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi