Forum Machete,Modelism,Hobby: Fairplay harbor tug - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fairplay harbor tug Revell 1:144

#1 Useril este offline   buntzi 

• Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 21-May 13

Postat 12 January 2018 - 08:18 AM

În aprilie 2016 s-a întâmplat de-am ajuns la Hamburg într-o delegație. A fost mult de muncă, dar în ultima zi tot am furat câteva ore înainte de zbor așa că am tras o tură (mult prea rapidă) la Maritime Museum. Ca orice muzeu, la ieșire au magazinul de suveniruri. Ținând cont de tematică, erau și câteva kituri, așa că pentru 25€ întregi (parcă) am plecat cu kitul ăsta în brațe.
Știu că obiceiul este să descrii nițel kitul și cât de bun sau ne-bun este, da' eu n-o să fac așa ceva. În primul rând, e primul kit pe care îl fac, așa că de unde să știu EU cât e de reușit?

Imagine atasata: 20180112_100112.jpg Imagine atasata: 20180112_100131.jpg

Nu am lipit încă nimic, doar am potrivit alea ca să văd cum stă treaba. N-am idee dacă se potrivesc bine, ok-ish sau meh...E o nervură pe prova, habar n-am dacă e bavură de la turnare sau așa trebuie să vină. Da' încet-încet îi dau de cap. A se remarca dimensiunile colosale ale monstrului.
Mă cuprinde groaza când mă uit pe culeele alea și "văd" chestii (aiurea, cel mult ghicesc, că de văzut...) pe care nu numai că ar trebui să le montez, da' să le și vopsesc, maschez, etc.
Zis iz going to be fun!

Ca de obicei, trei sferturi din materiale nu le am. Stau mai bine la capitolul scule de data asta, dar tot îmi lipsește o lupă bună și îndemânatică și o menghinuță pe care s-o folosesc drept al doilea set de mâini. Conform obiceiului, șmecheriile lipsă (în principal vopsele, dar și putty, lupa și menghina de care ziceam, o pensetă de-aia dibace care stă închisă singură și niște bandă de mascare Tamyia) au fost comandate în Germania și aștept să vină. Din ce-mi dau seama, nici n-au plecat așa că așteptarea o să fie destul de lungă. Evident, pe plan local îmi ia jumate de oră să explic ce vreau, doar ca să mi se răspundă că n-au auzit de așa ceva, d-apoi să și aibă.

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 12 January 2018 - 08:18 AM

#2 Useril este offline   dakian67 

• Membru senior
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 January 2018 - 02:55 PM

Ahaaa , īncepe !
Ocup un loc și o sa fiu pe fază.
Spor să ai !

#3 Useril este offline   busila 

• Membru senior
  • Postari: 1737
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Interests:AVIATIE

Postat 12 January 2018 - 06:03 PM

Salut
Ca sfaturi generale , cand incepi un model e bine ( chiar obligatoriu ) sa ai cat mai multa documentatie- care trebuie studiata temeinic .
Planuri , poze , si chiar modele facute de alti modelisti - de la care te poti inspira .Fara o documentatie serioasa , riscul de gresala e cam mare .
Imbinarea la rece e necesara , vezi cum se imbina piesa , cat si de unde mai trebuie luat/adaugat .
Deci pentru inceput , identifica piesele ( dupa planuri , poze ) si asa-ti dai seama daca are sau nu bavura , de pozitionarea ei .
Cu atentie o sa iasa ceva fain.
Sfaturi mai de specialitate o sa primesti de la navalistii forumului , ca-s multi si buni .
Spor .

#4 Useril este offline   buntzi 

• Membru deplin

Postat 12 January 2018 - 06:35 PM

Mulțumesc frumos de sfaturi. Nici n-am deschis bine interneții și deja am găsit că aia e bavură. Nava reală nu are nici o muchie acolo, deci na...

#5 Useril este offline   buntzi 

• Membru deplin

Postat 18 January 2018 - 07:59 AM

Am pus la un loc jumătățile de carenă și cele două īntărituri. Aparent, seamănă (da' nu răsare) cu ce se vede īn poza lui Fairplay 14. E o bucată din chila falsă care nu prea īși are locul, dar īn cazul machetei īndeplinește funcție clară de loc de lipit. Mi-e că dacă dau jos partea aia (ca să arate ca īn poză) nu mai rămāne nimic lipit īn zona aia.
Am detașat și puntea de pe culee, pare să se așeze destul de bine peste tot. Azi īncerc să rezolv cu propulsoarele, și mă gāndesc cum o să fac să vopsesc elicele. E o singură piesă, elicea (bronz), duza kort (ceva roșu ca și restul operei vii) și zincurile pentru protecția catodică (argintiu). Singura ordine la care mă pot gāndi ar fi elicea>duza (mascat elicea) >zincurile (mascat tot restul).

Arata acest topic

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi