Forum Machete,Modelism,Hobby: Fairplay harbor tug - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fairplay harbor tug Revell 1:144

#21 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 25 June 2018 - 07:42 PM

Deci cam așa. N-a ieșit prea faimos, dar cred că e tot ce pot să fac. Nu prea mă mai ajută ochii, nici experiență nu am, probabil o grămadă de chestii le-aș fi făcut mai bine dacă le-aș face iar.
Imagine atasata: 20180625_201151.jpg Imagine atasata: 20180625_201202.jpg Imagine atasata: 20180625_201215.jpg


Mascarea geamurilor de la cabină a fost groaznic de chinuitoare, a rămas mizerie de pe banda de mascare apoi s-a scurs lipici (deși am folosit acușorul de la un revell contacta)

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 25 June 2018 - 07:45 PM


#22 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2018 - 10:47 AM

Cu un pic de rabdare se pot corecta ezitarile. Un subiect interesant din punctul meu de vedere.

#23 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 26 June 2018 - 11:27 AM

Și mie mi-a plăcut piticania, dar rămān la părerea mea că trebuia făcut la 1:72. Ieșea un super-kit la o scară mai omenească.
Sigur că era loc de īmbunătățiri, nu e nici un dubiu. E prima machetă de plastic pe care o lucrez, așa că iarăși a trebuit să adun scule și să īnvăț chestii. De-aia am și spus că dacă ar fi să-l fac din nou, ar ieși mult mai bine. Probabil tot departe de ce reușesc colegii, dar mai bine decāt a ieșit așa.

#24 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 June 2018 - 11:36 AM

Bravo !
Pentru primul tău kit de plastic a ieșit foarte bine , dar īncă nu l-ai terminat.Nu te las eu să-l lași așa . Trebuie musai niște efecte speciale, vestitele -ing-uri , fără de care arată ca o jucărie nouă , nu ca macheta unei nave reale.

#25 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 26 June 2018 - 04:25 PM

Stai linistit, pentru o prima macheta arata foarte decent. Asa se invata, la urmatoarea vei incerca sa eviti greselile facuta la asta si avansezi.
La 72 intr-adevar era mult mai detaliat, sau macar mai usor de adaugat detaliile lipsa. Revell e renumit pentru pretul destul de scazut dar din cauza asta trebuie sa sacrifice din acuratete. Bineinteles ca la scarile astea mai mici vor fi mereu detalii de adaugat dar in functie de fiecare exista niste limite care pot fi sau nu depasite.
Legat de intariturile parapetului cred ca cel mai simplu era de inlocuit de tot, ras ce era si refacuta piesa respectiva ( bineinteles pentru un proiect viitor ) - aratau si mai bine si mai mult ca sigur erau si mai in scara, astea sunt foarte groase. Cu lipiciul, unde am nevoie de control si de o cantitate mai mica, scot din tub pe o placuta de sticla sau faianta si de acolo iau cu varful unui ac de seringa sau de cusut si pun cate putin exact cat trebuie.
Mult succes in continuare si la mai multe.

#26 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 28 June 2018 - 12:19 PM

Mulțumesc de aprecieri. Ca să fiu sincer, m-am mai uitat nițeluș pe net īn cautare de "următorul" dar pānă acum nu mi-a făcut cu ochiul nimic.
Am reținut chestia cu boaba de clei pe sticlă ceva și luat cu acul, da asta ar fi evitat (cea mai mare parte din) mizeria de pe geamuri.
Scara e foarte ticăloasă, toate balustrăzile sunt firave de tot, abia am reușit să le decupez de pe culee. Unele au trebuit reparate deja din faza aia, deci na...Și īmi reiterez plāngerile față de unele componente, gen dublurile alea de la borduri făcute jumi-juma pe parapet și punte īn loc să fie pe una singură dintre piese, sau colacii de salvare "tipăriți" pe pereți īn loc să fie piese separate. Că nu e ca și cum n-ar fi făcut "puricei", luminile de pe catarg sunt piese separate (care au trebuit vopsite īn 2 culori, că deh...) deci se puteau face și colacii la fel ca să poată fi vopsiți frumos īn roșul lor caracteristic.
Īn fine, apă sub pod.
Am comandat o cutiuță de protecție din acrilic, să nu-l umple praful prea tare și să-l pot căra īn siguranță cānd o să mă mut.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi