Forum Machete,Modelism,Hobby: AFV-isi din lumea toata, ..... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AFV-isi din lumea toata, ..... Site AFV de specialitate

#1 Useril este offline   Bozo Wan Kenobi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 30-April 06

  Postat 04 July 2006 - 03:13 PM

....eu va dau un singur sfat.

Incercati site-ul cu pricina:

http://www.track-link.net/

Ce ziceti oameni buni, sa incercam sa avem si noi pe site atit poze, documente si informatii de specialitate ?

Eu zic ca nu ar fi o idee rea:

Uite, fa matale zoom aicea :

Poze

(in partea stinga sunt folderele pe sectiuni. accesul se cistiga prin contributia la site)


Bozzy Tanchistu'

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2006 - 04:53 PM

Citeaza

Ce ziceti oameni buni, sa incercam sa avem si noi pe site atit poze, documente si informatii de specialitate?
Eu zic ca nu ar fi o idee rea:
Uite, fa matale zoom aicea :
Poze
(in partea stinga sunt folderele pe sectiuni. accesul se cistiga prin contributia la site)


E ceva ce-mi scapa, sau poate nu-mi dau seama ce vrei sa zici exact... Pentru ca acolo vad un site cu articole ale utilizatorilor, poze ale obiectelor reale, recenzii, etc... Ce e si aici, poate ceva mai bine/altfel organizat... Si cu nume 'grele' printre cei care pubica acolo, de unde si calitatea ridicata a materialelor

Partea cu a conditiona accesul la download-ul pozelor de la sectiunea de 'walkarounds/image library' de contributia la site, mi se pare cam aiurea... Cum ar fi o regula 'nu descarci walkaround-ul de ***** pana nu postezi un articol bun'? ;-)

Ca veni vorba, de ce nu incepi chiar tu actiunea asta, dand un exemplu personal pentru ceilalti? Arata-le cum ar trebui sa fie, si cat de fain ar fi sa fie asa cum zici... 'Vinde' ideea... Pune-o in practica.

#3 Useril este offline   Bozo Wan Kenobi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 04 July 2006 - 05:31 PM

Cartula, eu nu inteleg ce ai inteles tu, si tu nu intelegi ce am spus eu.

;-)

Era vorba despre poze din muzee. Mai ales ca daca ai sa fii atent, era vorba ca cei dintre noi, care doresc sa aibe acces la poze, care nu sunt de ici de colo, trebuie sa aduca o contributie la site.

Din cite mi-am amintit, si am recitit, nu am spus ceea ce ai inteles tu....dar ma rog.

Era vorba sa facem o sectiune de documente/poze istorice. Din cite imi aduc aminte, in modelism se mai lucreaza si cu pozele culese in timp

Fara sa fiu tendentios, sunt un pic dezamagit de Kit-ul RPM, din cauza senilelor.

In ceea ce priveste articolul, nu-i bai, pot sa-l postez chiar acum.....in max o saptamina vine si machetutza.

Bafte,

Marius


P.S. Vezi PM-ul

Aceasta postare a fost editata de Bozoman: 04 July 2006 - 05:39 PM


#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2006 - 06:28 PM

Citeaza

Era vorba despre poze din muzee. Mai ales ca daca ai sa fii atent, era vorba ca cei dintre noi, care doresc sa aibe acces la poze, care nu sunt de ici de colo, trebuie sa aduca o contributie la site.


Pai asta ziceam, ca nu-i tocmai OK sa institui un sistem care sa conditioneze accesul la materiale pe baza contributiei. Care ar fi scopul, sa creasca cantitatea de informatie? Asta se va intampla in detrimentul calitatii. Ca sa nu mai vorbim ca nu avem 'baza', nu oricine are posibilitatea sa contribuie, chiar sa vrea. Si atunci ce faci? Pas, n-o sa o fac. Accesul va fi tot timpul liber la 'Walkarounds', si pozele de pe acolo ar fi bine sa fie 'originale', nu copiate de pe net.

Cat despre sectiune de documente / poze... Se poate face o sectiune de istorie, perfect adevarat. Chiar s-a mai pus problema. Dar pana acum articolele de istorie au fost putine, suntem modelisti totusi, nu istorici. Am mai spus, cand se strang suficiente cat pentru o sectiune, se va face.
Daca nu ma insel, ultimul pe tema asta a fost al lui Marhaba, http://cartula.net/m....php?itemid=153

Pe forum au existat insa thread-uri despre diverse subecte in care a fost destul de multa 'cercetare' istorica, cu poze, documente, etc... Cand cineva a avut nevoie de o informatie si a avut cine sa stie si sa raspunda, s-a rezolvat, uneori chiar cu lux de amanunte

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi