Forum Machete,Modelism,Hobby: Enterprise NCC 1701 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Enterprise NCC 1701 Macheta Revell

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 July 2014 - 07:43 AM

Salutare,
nu sunt un fan al acestei categorii de machete, dar am decis sa construiesc totusi una pentru un prieten, care nu este modelist, dar este un pasionat al serialelor cu obiectul in cauza.
Am cumparat deci un kit Revell, disponibil intr-o cutie generoasa, taman pe gustul meu, avand in vedere dimensiunile finale.
Macheta este una buna zic eu, kitul se imbina foarte corect, nu am avut nevoie de chit aproape deloc, am folosit ceva la imbinarea semipieselor care formeaza nacelele, insa cred ca mai mult din nepriceperea mea decat din necesitatea completarii machetei.

Piesele sunt bine definite, de calitate, fara bavuri sau lipsuri. Nu stau sa analizez la kiturile achizitionate, data fabricatiei si alte detalii de aceasta natura, insa este evident atunci cand avem de lucru cu o macheta de generatie noua.

Pe partea de vopsire, am respectat cam ceea ce trebuia respectat la acest kit. Exista anumite piese care necesita vopsirea cu un albastru transparent (clear) pe care nu l-am mai cumparat, culoarea am incercat sa o obtin din lac lucios si vopsea albastra acrilica. Ca de obicei, am foslosit produse vallejo si revell, mai bine zis primer si lac de sigilare de la vallejo. Restul, in marea majoritate vopsele revell.

Ceea ce lipseste, este partea de vopsire a "camuflajului" navei intr-o structura geometrica ce se numeste din cate am inteles aztek. De fapt, este vorba despre un sir de repere de culoare gri, pe intreaga suprafata a machetei, care sunt foarte dificil de obtinut prin pensulare sau cu masti obisnuite dupa parerea mea. Din ce am vazut pe youtube, solutia consta in cumpararea unor masti de vopsire aztek, autocolante. Am vazut astfel de masti pe ebay, insa doar peste ocean, si avand in vedere durata transportului am renuntat a le mai cumpara.

Fiind o nava galactica, pentru partea de weathering lucrurile au stat putin diferit fata de alte machete. Exista diferite pareri in domeniu, cum ca nu se produce sau se produce oxidarea, adica in spatiu oxigen nu prea exista, dar poate exista alte gaze care produc efecte diferite. Pentru a nu lasa totusi macheta fara nici o urma de evidentiere, am aplicat cateva tuse de "praf cosmic", o evidentiere a panourilor fara prea multe ifose, in varianta simpla cu un creion moale negru, cateva nuante de albastru care sa confere un pic de profunzime vizuala machetei.

Mai jos cateva imagini de la asamblare.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

si cateva imagini cu macheta finala.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata



#2 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 07 July 2014 - 08:35 AM

Nava este frumoasa, si destul de mare (pare). La ce scara este?
Vroiam sa te intreb ceva : despre ce creion este vorba aici "o evidentiere a panourilor fara prea multe ifose, in varianta simpla cu un creion moale negru" ? Deramtograf cumva? Sau este ceva special si dedicat modelismului (de care eu nu stiu...)?

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 July 2014 - 08:47 AM

Salut,
nu este nimic dedicat, doar ceva improvizatie. Este un creion colorat, negru, cu mina moale. Este o varianta ce se foloseste si la machetele de avioane, acolo unde scara o permite (scara mare). Mi-a mai povestit si crios despre o alta solutie, cea cu tragatoare cu tus negru. Solutia este mai rapida fata de cea clasica a washului cu uieluri.

Scara este mare, 1:500. Lungimea totala a machetei este 60 cm.

Daca se foloseste si acea masca aztek si o eventuala iluminare cu leduri, ar iesi ceva spectaculos. Pentru iluminare se impune insa o mascare la interior corespunzatoare, pentru ca lumina sa nu difuzeze, si sa se foloseasca leduri punctiforme, smd.

#4 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 07 July 2014 - 08:58 AM

Multumesc frumos.
Am intrebat pentru ca eu am folosit la ceva urme de gaze de esapament creion dermatograf cu rezultate super bune. Se poate intinde difuz, si are aspect chiar de fum.
Despre "aztek" ce sa zic... Tocmai m-am uitat pe net sa vad ce inseamna. Ar fi fost bestial! Chiar spectaculos. Pacat ca timpul te-a presat si nu ai putu astepta sa vina mastile de peste ocean!

#5 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 07 July 2014 - 09:29 AM

Felicitari, ti-a iesit super fain "ligheanul"Imagine postataImagine postata
Daca era si "luminat", era spectaculos ! Excelenta lucrare (cum dealtfel ne-ai obisnuitImagine postata) !

#6 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 07 July 2014 - 10:44 AM

Ingenioase aranjamentul si iluminatul pentru sedinta foto!!! :good:

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 July 2014 - 11:14 AM

Valentin, n-ai prea stat degeaba in ultima vreme!
Imi place cum ti-a iesit farfuria. Felicitari!
Eu, inradevar, folosesc pentru evidentierea panourilor, acolo unde santul imi permite, un set de stilouri Rotring. Metoda este des folosita pentru evidentierea umbrelor la machetele auto (usi, capota, porbagaj, etc.)

Bafta!

#8 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 July 2014 - 01:33 PM

Multumesc pentru vizionare si aprecieri.
Nu m-am chinuit excesiv pentru pozat, ar mai trebui si ceva poze pe afara, dar am zis sa am cateva imagini inainte sa o livrez la "beneficiar", asa ca am pus o hartie in spate si niste geluri colorate pe blit.

Am vazut pe net machete iluminate, unele erau facute de la zero la scara ceva mai mare, arata bestial, mai ales ca se foloseau montaje electronice de lumina interminenta.

Metoda de care mi-a povestit crios este excelenta. Mai demult am folosit-o la un avion la scara mare, dupa care, cand am vazut ca nimeni nu prea povesteste de ea, sau cel putin nu am vazut eu, m-am gandit ca este sub "nivelul" unui modelist serios. Dupa ce insa mi-a povestit de ea, am zis ca daca se regaseste si in arsenalul unui modelist foarte bun, o pot folosi fara probleme.

Din pacate nu am putut lucra in ritmul in care as fi vrut, datorita unor probleme in familie, sper insa la mai bine in viitorul apropiat si indepartat. Nu de alta, dar ma asteapta intr-o faza incipienta Bismarkul, precum si proiectele scratch de care am mai povestit si care imi sunt foarte dragi.

Voie buna si bafta tuturor.

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 July 2014 - 01:38 PM

Folia aztek da acel aspect unic, caroiat, care cred ca este specific multor nave din filmele si serialele tv.
M-am gandit daca se poate inlocui cu ceva, in kit se descrie doar modul in care trebuie sa se faca vopsirea. O solutie poate ar fi fost decuparea multor bucatele de banda de mascare, dar acest lucru recunosc sincer ca este peste rabdarile mele de modelist.

Desi este offtopic, aduc in discutie faptul ca ma confrunt cu o problema similara de mascare la o nava pe care o am in lucru, tot de la Revell, Queen Mary 2 (scara mare). Acolo sunt o basca de balcoane, unele se vad altele nu, insa toate au aceeasi modalitate de vopsire: podeaua maro si restul alb. O solutie cred ca ar fi fost vopsirea podelelor la pensula, am incercat insa nu reuseam sa ma opresc intotdeauna la delimitarile ferestrelor de la balcoane, asa ca am optat pentru solutia de a vopsi la aerograf cu maro, la gramada, dupa care maschez toate acele podele (cateva sute) si voi revopsi cu alb. Aici poate ar fi mers o metoda similara, insa nu cred ca ar fi iesit acceptabil, deoarece mastile ar fi trebuit dispuse concentric, orice abatere de la simetrie fiind vizibila puternic.

#10 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 July 2014 - 03:49 PM

Foarte faina macheta. Ti-a iesit brici . Nu le faci si pe celelalte ?

#11 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 July 2014 - 01:37 PM

Salut busila,
acum am vazut mesajul postat.
Deocamdata nu, din motive obiective si subiective.

Printre altele, am mai multe machete in lucru, pe care vreau sa le termin si multe proiecte scratch.

#12 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 24 July 2014 - 08:06 PM

Ţi-a ieşit foarte frumoasă macheta, Valentin, felicitări! :hi: :clapping:
Uite şi aici o realizare similară, la o scară mult mai mică.

http://cs.finescale...._content=#74686

#13 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 12 August 2014 - 08:56 AM

Salut,
da, iluminata arata interesant.
Acolo este o scara pentru oameni care vad ceva mai bine decat mine detaliile.
Am aruncat si eu o privire pe net cand am construit macheta, am vazut si realizari scratch, impresionante, iluminare cu LEDuri SMD si montaje electronice pentru efecte de tip lumina intermitenta.

#14 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 28 March 2016 - 07:48 AM

O revista care abordeaza si subiectul de mai sus - http://ebooksandpdfs...2016-60210.html, se descarca cu adresa de pe longfiles (http://longfiles.com...y_2016.pdf.html)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi