Forum Machete,Modelism,Hobby: Orc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Orc

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 11 July 2014 - 10:00 AM

Printre picaturi, am incercat sa termin o lucrare inceputa mai demult. Nu este o copie la indigo a desenului care mi-a servit drept sursa de inspiratie, se mai putea finisa (in special la cufere), dar sper sa va placa.
Orc-ul are 2.8 cm la nivelul ochiului, este facut din Fimo, cuferele sunt facute din Apoxie Sculpt.
Artwork-ul este realizat de Paul Bonner, un nene care o sa-mi serveasca drept sursa de inspiratie si pe viitor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Bonner---Orc-With-Chest.gif
  • Imagine atasata: 5.gif
  • Imagine atasata: 4.gif
  • Imagine atasata: 3.gif
  • Imagine atasata: 2.gif
  • Imagine atasata: 1.gif


#2 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 11 July 2014 - 05:52 PM

Salve Silviule!

Ma bucur de o noua reaparitie a ta! Desenul lui Bonner e foarta fain, iar ce-ai scos tu arata foarte bine. Totusi fotografiile nu ma ajuta sa-mi dau seama de prea multe, sunt mai la distanta (fata e cel mai greu de distins). Ce-mi sare putin in ochi este lantul care tine fixat cufarul, ochiurile lui mi se pare asemenatoare acelor excrescente tubulare de pe tentaculele unei caracatite.
In rest, compozitia merita toata stima.

#3 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 11 July 2014 - 07:20 PM

Silviu, imi place ce vad.. Figurina duce clar cu gandul la ilustratia din care te-ai inspirat. Insa, asa cum spune si Nicu, nu se pot distinge detaliile figurinei in poze. Poti, te rog, sa pui poze doar cu figurina? As vrea sa ii vad detaliile fetei. Este singurul element de care nu imi dau seama prea bine din pozele actuale si este un detaliu esential.
A mai existat o figurina produsa de Rackham (o companie frantuzeasca care nu mai exista) dupa aceeasi ilustratie. De fapt aceasta ilustratie a fost facuta chiar pentru ei. Bonner a fost cocept artist pentru ei si pentru alti producatori si a reusit sa creeze universuri fascinante. Chiar a revolutionat genul fantasy cu ilustratiile sale. Iti recomand albumul "Out of the forests - the art of Paul Bonner". Inca se mai gaseste pe eBay.
Felicitari pentru o asa reusita la scara asta!

PS: Butoiul (altfel bine sculptat) mi se pare mult prea mare. Diminueaza impactul orcului si al cufarului imens pe care il cara. Face ca orcul si cufarul sa para mici (in general orcii fiind masivi).

Aceasta postare a fost editata de b00gie: 11 July 2014 - 07:25 PM


#4 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 11 July 2014 - 08:37 PM

Nicu, tu te-ai exprimat delicat cand ai spus ca "lantul sare in ochi". E oribil :rolleyes:. Am facut greseala sa cred ca Fimo o sa "prinda" pe suprafata cufarului, si o sa pot modela asa cum trebuie lantul. Big mistake, am sa incerc sa evit pe viitor chestia asta. Nici modelul pe care am incercat sa-l fac nu-mi place cum a iesit...in sfarsit.
Bogdan, asa cum bine spui "figurina duce cu gandul", ceea ce nu pot spune ca ma multumeste. Sper ca urmatoarea lucrarea sa se apropie mai mult de sursa decat cea de acum. (sursa de inspiratie va fi tot Paul Bonner). Stiu cartea de care mentionezi, insa am descarcate de pe site-ul artistului vre-o 20 de poze, asa ca deocamdata am sa zic pas achizitionarii cartii....poate pe viitor.
In privinta butoiului....m-am gandit ca este un butoi pentru orci, deci si dimensiunile lui ar fi mai mari decat cele ale unui butoi obisnuit. Nici sacul nu-l declar o reusita.
Am sa incerc maine sa mai fac un set de poze, poate se vor observa detaliile ceva mai bine, insa culoarea materialului este cam pacatoasa, nu stiu in ce masura o sa reusesc mare lucru.
Oricum, multam frumos amandurora pentru apreciere.:drinks:

#5 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2014 - 08:52 PM

Sal'tare coane,
incearca sa amesteci niste fimo cu putina vaselina medicinala si vezi daca iti place cum se comporta. Mie mi-a dat Olaf o cutiuta la una din intalniri si am amestecat un fimo mai " obosit " cu un motz de vaselina si vad ca si-a revenit si este destul de lipicios acum.

Spor la modelit,

Aceasta postare a fost editata de dan2du: 11 July 2014 - 08:55 PM


#6 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 11 July 2014 - 09:31 PM

Dane, n-ar functiona. Si-ti spun de ce.
Fimo Soft, spre deosebire de Fimo Clasic, in afara de fi mai moale, este si ceva mai lipicios (nu este nevoie sa-l combini spre exemplu cu QuickMix) ceea ce-l ajuta parca mai mult sa faca priza pe un material. Dar asta numai in cazul in care folosesti o cantitare mai mare de material. Pentru lant, am folosit un strat subire, ceea ce limiteaza suprafata de aderenta. In afara de asta, dupa ce intinzi materialul, trebuie sa-l modelezi, ceea ce implica o "deplasare" a acestuia pe suprafata de contact, iar daca faci asta, Fimo nu se mai lipeste asa bine....e chinuiala. De preferat este sa aplici Fimo peste un material moale, cum este Green Stuff spre exemplu, ca sa se poate face "priza" asa cum trebui, si atunci nu mai ai probleme cu miscarea materialului, ceea ce te ajuta sa te concentrezi doar pe modelare.
Combinarea cu vaselina, nu l-ar face atat de lipicios incat odata aplicat intr-un strat subtire sa ramana suficient de fix incat sa nu-si modifice pozitia atunci cand te apuci sa-l modelezi.
Cred ca ce-a mai buna solutie ar fi fost sa folosesc pur si simplu ori Green Stuff, ori tot Apoxie......insa am zis sa nu schimb nuanta materialului. Proasta alegere :rolleyes:

Spor la treaba si tie

#7 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 12 July 2014 - 09:31 AM

Din fericire am pastrat niste poze facute inainte de a-l baga la copt. Cred ca trebuie sa optez pentru nuante ceva mai deschise atunci cand lucrez cu Fimo, pentru ca odata ce s-a copt, materialul tinde sa se inchida la culoare, ceea ce-i estompeaza din detalii. Sper ca se vede mai bine acum

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.gif
  • Imagine atasata: 2.gif
  • Imagine atasata: 3.gif


#8 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 12 July 2014 - 06:20 PM

Multam pentru poze, Silviu! Se vede mai bine acum, insa culoarea materialului este problematica pentru a vedea toate detaliile.
TInand cont de scara, mie personal imi place. Mai ales ca imi plac foarte mult personajele lui Paul Bonner si atmosfera din ilustratiile lui. Singurul lucru care imi este putin neclar este zona ochilor. Insa mi-ar placea sa pun pensula pe figurina asta si sa dezvolt scena pe care ai creat-o tu. Imagine postata

PS: Arunca un ochi si peste ilustratiile lui Todd Lockwood. Poti gasi si acolo multa inspiratie.

#9 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 12 July 2014 - 06:48 PM

Da, culoarea asta este pacatoasa, insa asta a fost materialul care l-am avut prin casa, n-am vrut sa mai cumpar pana nu termin ce mai am pe aici.
Oricum, la scara asta este destul de dificil sa faci poze atat de aproape incat sa se observe si cel mai mic detaliu. Fiind o lucrare de dimensiuni mici, cu cat detaliile sunt mai multe si mai mici, cu atat sunt mai imperfecte, si la un zoom marit, tind sa iasa prea mult in evidenta scazand din calitatea figurinei. La prima zicere s-ar spune ca este un truc pozatul de la distanta, ca sa nu se observe "problemele".
Insa nu este asa, pentru ca, cu ochiul liber problemele care se pot vedea facand zoom nu sunt batatoare la ochi, fiind foarte mici.
De altfel pe unde am citit se recomanda fotografierea unei lucrari cam de la o distanta de 25-30 de cm.... eu am facut poza la jumtatea distantei.
Cred ca-mi trebuie un fundal mat ca sa nu reflecte lumina.
M-am uitat pe site-ul artistului recomandat de tine.....si cu speranta ca nu par un gica contra la sugestiile altora, pot spune ca nu am fost foarte impresionat de ce am vazut. Este destul de comun ce face el, in opinia mea, comparandu-l cu altii.....ca sa nu mai spun ca pozele de pe site sunt si la o rezolutie care nu m-ar avantaja deloc.
Artistii ca ii am in agenda la ora actuala sunt Paul Bonner, Julie Bell, Boris Valejjo si mai nou Edouard Guiton ale carui lucrari imi plac tare.
Insa daca mai mai gasesti alti artisti care ti se par a merita luati in seama, pune-i pe masa, sunt convis ca-s o gramada care merita "lucrati".
:drinks:

#10 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 12 July 2014 - 10:51 PM

Silviu, daca judecam la nivel de personaj individual, da ca Lockwood fac si altii. Daca insa te uiti la complexitatea scenei si la atmosfera, nu stiu cati il egaleaza. De asemenea uita-te la ce "palmares" are omul. Sigur sunt destui cei care vin din urma si au invatat de la el.
Toti cei mentionati de tine imi plac. Unii sunt deja "clasici" pentru stilul lor si au insiprat deja generatii.
Apropos de calitatea pozelor prezentate de Lockwood pe site-ul lui, nu stiu cati artisti isi ofera munca la rezolutie 100% pe degeaba. Si nici nu ar fi normal. Omul isi prezinta portofoliul si are ce arata. Ofera si printuri, a avut si carte, dar contra cost. Ceea ce este normal. Tu ti-ai oferi sculpurile gratis? Basca, acelea sunt lucrari comisionate; nu cred ca are voie sa le arate decat cu acordul proprietarilor si decat in anumite conditii.
Spor! Imagine postata

PS: Uite o lucrare foarte faina inspirata dupa Bonner.
PS2: Imi place sa vad ca te apleci tot mai mult catre fantasy. Inca astept sa pictez o figurina sculptata de tine. Apropos, cum merge matritarea centaurilor?

#11 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 July 2014 - 08:12 AM

Bogdan, nici prin cap sa-mi treaca sa-l contest pe om, sau lucrarile sale. Si este foarte adevarat cand sustii ca ti se pare normal ca sa-si expuna lucrarile intr-un format care sa nu ofere prea mult spatiu de manevra "furaciosilor" (cei ca mine spre exemplu :crazy: ). Este clar ca a ajuns la un nivel la care multi aspira si are tot respectul meu pentru asta.
Dar....
Asta nu aspectele astea nu ma ajuta pe mine cu prea multe si am sa-ti spun de ce.
Una este sa-l admir ca si artist prin prisma lucrarilor sale, alta este sa-i iau lucrarile ca sursa de inspiratie.
Faptul ca are lucrari complexe din punct de vedere al numarului de caractere pe mine nu ma avantajeaza prea mult, pentru cu un numar atat de mare de caractere este foarte foarte putin probabil sa creez vre-odata.....poate doar ceva stil basorelief, altfel....
Din cate am vazut pana acum, lucrarile foarte complexe au in general doua, trei....ma rog, cateva, dar nu multe, caractere de baza daca pot spune asa, care ies in evidenta (sunt mai bine conturate, sunt mai detaliate....ma rog, intelegi la ce ma refer). Insa spre deosebire de artisti pe are i-am mentionat, si acestea seamana atat de tare unele cu altele incat imi par doar niste clone. Poza cu lucrarea facuta dupa desenul lui Bonner, are si ea destule personaje.....insa fiecare este o un caracter aparte, ceea ce-i da in opinia mea un mare plus.
Daca as incerca sa fac o scena de lupta in care sunt implicati mai multi oameni, pe fiecare as incerca sa-l fac diferit, pentru a putea creste gradul de realism. La Lockwood, scenele de care vorbim (acum nu pot spune ca le-am vazut pe toate) imi par mai mult o multiplicare a unui singur personaj. In plus, asa cum am mai spus.....personajele create de el, nu au un acel "vino-ncoa" care il au personajele altor artisti, dar asta este o opinie personala, asa il vad eu, nu este o teorema.
Un alt minus este dimensiunea pozelor....ii inteleg si aprob, asa cum spuneam, dar atata timp cat sunt artisti (si care au lucrari peste el ca si valoare, cel putin in opinia mea) care au postate imagini la o dimensiune suficient de mare incat sa nu am probleme in distingerea detaliilor (banuiesc ca ai vazut site-ul lui Paul Bonner, iar netul este plin de lucrari ale lui Julie Bell, Frank Frazetta, Boris Valejjo, la dimensiuni rezonabile)....este evident de ce prefer din start sa ma orientez spre "locuri mai accesibile" pentru mine.
In sfarsit.....adevarul este ca dupa ce "te spurci" la elita, greu iti mai intra la suflet si altceva :rolleyes:.
N-as putea spune ca am renuntat la tema istorica in favoarea fantasy.....insa pot spune ca ma atrage mai mult genul asta, pentru ca iti da mai mult frau liber imaginatiei, este o gama foarte variata si practic nesecabila, spre deosebire de partea istorica, in care trebuie sa te documentezi inainte, sa ramai "prins" in tema aleasa, fara sa ai o libertate prea mare de miscare. (ex. ca sa sculptezi o halebarda, si sa o faci credibil, trebuie sa afli dimensiunea ei reala, dupa care sa o aduci la scara la care vrei sa fie lucrata......in fantasy, este altfel).
La matritare nu am renuntat, insa au intervenit niste probleme si am amanat-o olecuta, am cumparat si rasina, asa ca teoretic trebuie sa ma ocup doar de partea de turnare....posibil sa incep pe la sfarsitul lunii. Tare-s curios ce o sa iasa...

#12 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 13 July 2014 - 06:27 PM

Dupa ce "monstrii sacri" in domeniu si-au spus parerea, eu nu pot decat sa privesc, :bang:sa-mi dau cu scula numita "tesla" in partea de sud a platosei si sa pun putinele scule de sculptat in cui...
Silviu, ca de obicei ne incanti ochii cu lucrari care, pe masura ce trece timpul, devin din ce in ce mai bune :rolleyes:. Se vede treaba ca studiezi foarte mult si ca te perfectionezi :clapping:
Bafta si spor ! :friends:

#13 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 July 2014 - 07:28 PM

Anakinu, am sa incep prin a-ti multumi pentru cuvintele spuse. Lucrul care ma bucura este ca inca nu am ajuns la punctul terminus din punct de vedere al evolutiei in lucru.
Multumesc mult.
Ce-mi displace in ceea ce ai scris este ca spui ca privesti si esti gata sa-ti pui uneltele de sculptat in cui.....pacat. Daca nu ma insel, spusesem atunci cand ai avut prima incercare, ca d-abea dupa cateva luni bune de lucru, ai putea sa-ti formezi o idee despre sculptura. Debordezi de imaginatie, pasiune pentru miniaturi exista.....in sfarsit, pana la urma e bine sa faci ceea ce te atrage mai mult, ceea ce te face sa te simti bine.
Daca as fi privit lucrurile asa cum le privesti tu, la randul meu ar fi trebuit sa renunt demult, daca m-as raporta la cei care vor ma inspira si spre care aspir ca si nivel de lucru.
Eu zic sa mai faci cateva incercari, nu se stie :rolleyes:
Cu privire la "monstrii sacrii"....banuiesc ca te-ai referit la artistii ale caror lucrari le-am comentat cu Bogdan, ca eu pe langa aia, nici macar din ou n-am iesit (si nu sufar de modestie cand spun asta).
Altfel spus, multumesc inca odata, si zic sa nu renunti :rolleyes:
:drinks:

#14 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 13 July 2014 - 09:26 PM

Hai mai Silviu ca am glumit Imagine postata
Daca era sa ma las de modelism, ma lasam de cand am vazut , pe acest forum, multe lucrari valoroase. Era doar "o figura de still"
Iar de sculptura, stai linistit ca nu ma las.... chiar am inceput sa modelez o noua diorama...cu mesaj, inspirata de o poza de pe net....Sper sa va placa. Asa ca.... pazea, ca vin din urmaImagine postata
Hai, bafta si spor !Imagine postata

#15 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 14 July 2014 - 09:22 AM

Vezi postareasilviug2009, la 13 July 2014 - 08:12 AM, a spus:

Bogdan, nici prin cap sa-mi treaca sa-l contest pe om, sau lucrarile sale. Si este foarte adevarat cand sustii ca ti se pare normal ca sa-si expuna lucrarile intr-un format care sa nu ofere prea mult spatiu de manevra "furaciosilor" (cei ca mine spre exemplu :crazy: ). Este clar ca a ajuns la un nivel la care multi aspira si are tot respectul meu pentru asta.
Dar....
Asta nu aspectele astea nu ma ajuta pe mine cu prea multe si am sa-ti spun de ce.
Una este sa-l admir ca si artist prin prisma lucrarilor sale, alta este sa-i iau lucrarile ca sursa de inspiratie.
Faptul ca are lucrari complexe din punct de vedere al numarului de caractere pe mine nu ma avantajeaza prea mult, pentru cu un numar atat de mare de caractere este foarte foarte putin probabil sa creez vre-odata.....poate doar ceva stil basorelief, altfel....
Din cate am vazut pana acum, lucrarile foarte complexe au in general doua, trei....ma rog, cateva, dar nu multe, caractere de baza daca pot spune asa, care ies in evidenta (sunt mai bine conturate, sunt mai detaliate....ma rog, intelegi la ce ma refer). Insa spre deosebire de artisti pe are i-am mentionat, si acestea seamana atat de tare unele cu altele incat imi par doar niste clone. Poza cu lucrarea facuta dupa desenul lui Bonner, are si ea destule personaje.....insa fiecare este o un caracter aparte, ceea ce-i da in opinia mea un mare plus.
Daca as incerca sa fac o scena de lupta in care sunt implicati mai multi oameni, pe fiecare as incerca sa-l fac diferit, pentru a putea creste gradul de realism. La Lockwood, scenele de care vorbim (acum nu pot spune ca le-am vazut pe toate) imi par mai mult o multiplicare a unui singur personaj. In plus, asa cum am mai spus.....personajele create de el, nu au un acel "vino-ncoa" care il au personajele altor artisti, dar asta este o opinie personala, asa il vad eu, nu este o teorema.
Un alt minus este dimensiunea pozelor....ii inteleg si aprob, asa cum spuneam, dar atata timp cat sunt artisti (si care au lucrari peste el ca si valoare, cel putin in opinia mea) care au postate imagini la o dimensiune suficient de mare incat sa nu am probleme in distingerea detaliilor (banuiesc ca ai vazut site-ul lui Paul Bonner, iar netul este plin de lucrari ale lui Julie Bell, Frank Frazetta, Boris Valejjo, la dimensiuni rezonabile)....este evident de ce prefer din start sa ma orientez spre "locuri mai accesibile" pentru mine.
In sfarsit.....adevarul este ca dupa ce "te spurci" la elita, greu iti mai intra la suflet si altceva :rolleyes:.
N-as putea spune ca am renuntat la tema istorica in favoarea fantasy.....insa pot spune ca ma atrage mai mult genul asta, pentru ca iti da mai mult frau liber imaginatiei, este o gama foarte variata si practic nesecabila, spre deosebire de partea istorica, in care trebuie sa te documentezi inainte, sa ramai "prins" in tema aleasa, fara sa ai o libertate prea mare de miscare. (ex. ca sa sculptezi o halebarda, si sa o faci credibil, trebuie sa afli dimensiunea ei reala, dupa care sa o aduci la scara la care vrei sa fie lucrata......in fantasy, este altfel).
La matritare nu am renuntat, insa au intervenit niste probleme si am amanat-o olecuta, am cumparat si rasina, asa ca teoretic trebuie sa ma ocup doar de partea de turnare....posibil sa incep pe la sfarsitul lunii. Tare-s curios ce o sa iasa...


Silviu, iti inteleg punctul de vedere si iti dau dreptate. Eu am privit din alta perspectiva decat a ta. Tu ai nevoie de referinte cat mai clare ale personajului. Pe mine ma intereseaza si atmosfera generala a unei scene.
La Lockwood vei gasi serii intregi cu acelasi personaj pentru ca a avut comisioane de acest gen. De exemplu seria de ilustratii pentru cartile lui R.A. Salvatore (un autor fatasy cu mult succes in afara) ale caror personaj principal este un dark elf pe nume Drizzt. Acesta este implicit personajul principal si al multora dintre ilustratiile pentru aceste carti.
In rest, despre originalitate nu stiu ce sa zic. Toti ne inspiram de undeva, nimic nu este 100% original. Boris Vallejo a adus candva un suflu nou, dar de atunci i-a inspirat pe multi si multi l-au copiat. Asta nu inseamna ca nu imi plac creatiile lui si ca nu il admir.
Uite, un alt artist contemporan pe care il admir pentru personajele pe care le creeaza este Adrian Smith.
Scene complexe exista si chiar foarte spectaculoase. Insa majoritatea fug de ele pentru ca, in primul rand, necesita foarte mult timp. Este mult mai usor si mai placut sa finalizezi cate o figurina pe rand si sa vezi cum ti se umple vitrina, decat sa muncesti un an sau mai mult la titamai scena. Si pe parcursul unei singure lucrari mai scade uneori motivatia si iti pierzi rabdarea, iti dai seama ce se intampla la o scena cu mai mult de trei personaje. Pe de alta parte, iti trebuie o viziune foarte buna pentru a face o scena cu mai multe personaje sa arate bine ca ansamblu, fara ca personajele sa se piarda in peisaj (asta admir de exemplu la Lockwood, Bonner si altii si sper sa pot transpune candva ei in diorama).
Uite un exemplu de scena istorica cu mai multe personaje, dezvoltata dupa o pictura. Autorul a reprezentat fidel fiecare personaj dupa model si scena finala arata foaret bine, fiecare personaj in parte aratand exceptional. Acum ramane tema pictorului sa nu piarda atmosfera. Daca ai un numar de figurine de calitate nu ai automat si garantia ca vei avea o scena finala de acelasi nivel. Asta depinde de mai multi factori. Sa vedem cati se vor incumeta, chit ca materia prima (figrurinele) o au "mura in gura", fara sa mai trebuiasca sa mai creeze ei aproape nimic (spre deosebire de scena precedenta inspirata dupa Bonner unde totul este de la zero).
Si pe mine ma atrage mai mult fantasy-ul tot pentru ca iti permite o libertate de exprimare mai mare. Insa tot ce este imaginar tot de la ceva real pleaca. Nu poti scapa de partea de documentare. Trebuie intai sa cunosti anatomia umana pentru a putea crea un personaj umanoid, de exemplu. Daca eu ca pictor scap de o schema de culori prestabilita, nu inseamna ca pot pune chiar orice culori si oricum. S.a.m.d.
Iti tin pumnii pentru matritare. Imagine postata

#16 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 14 July 2014 - 09:53 AM

Anakinu, ma bucur ca nu ai renuntat la sculptura :rolleyes: . Spor la treaba si astept postarea lucrarii!
Bogdan, cu Adrain Smith m-ai lovit la ficat.
Da, omul face ceva pe gustul meu.....desi din cate vad la o prima ocheada (inca nu i-am studiat pe indelete lucrarile) caracterele lui sunt cocosate de detalii, ceea ce le face destul de dificil de sculptat, cu siguranta artwork-urile lui or sa faca parte din lucrarile care ma vor inspira.
Igor Kordyukov este un nene care ma face sa-mi aduc aminte de ce a scris AlexSasu la una din postarile lui Tgr (cand o sa fiu mare, ca tine as vrea sa fiu).....el este unul din artistii care ma inspira, si la nivelul carora imi doresc sa ajung. (daca nu chiar acolo, macar la mica distanta).
Multumesc pentru sustinere, am un hop cat de curand pe care spre sa-l trec, dupa care o sa incerc sa-mi dedic mai mult timp lucrului.
:drinks:

#17 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2014 - 08:20 PM

Uite inca un nene spaniol care s-a inspirat din acelasi autor :) Poate iti foloseste la pictat :)

Pe facebook are pagina Honourguard. Imagine postata


Imagine postata

#18 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 14 July 2014 - 09:20 PM

Buss, Paul Bonner este sursa pentru multi. Daca o sa ai curiozitatea de a intra pe www.planetfigure.com, si o sa dai cautate dupa numele artistului, o sa vezi ca-ti apar mai multi care l-au luat ca sursa de inspiratie.
In poza care mi-ai atasat-o, cel mai mult imi place decorul.....orcul (acum nu stiu daca este doar pictat de cel care l-ai mentionat, sau omul a facut si sculptura) n-as putea spune ca imi foarte place. Intuitia imi spune ca este la o scara mai maricica, deci avea spatiu la lucreze la fizionomia capului ceva mai mult. Comparativ cu sursa, este mult prea neteda pielea, ii lipsesc striatiile care apar in poza, si dupa cate vad, nici la capitolul dentitie nu sta prea bine. Pe site-ul mentionat mai sus o sa gasesti lucrari mult mai bune.
Insa asa cum am spus, decorul mi se pare super, ca si toata vignetta luata per ansamblu.
In privinta picturii deocamdata nu ma pronunt, poate pe viitor, cine stie. Oricum, multumesc pentru poza, categoric o sa-mi arunc un ochi peste ea daca vre-odata am sa vreau sa pictez un orc :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 14 July 2014 - 09:21 PM


#19 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 15 July 2014 - 09:59 AM

Cele doua figurine din poza data de Buss sunt la 28mm. Sunt produse de Rackham. Nu se mai gasesc si originalele se vand de catre colectionari la preturi exorbitante. Mai exista pe ebay copii dar nu stiu despre calitatea lor.
In general imi place ce face Honourguard, mai ales la decoruri. Insa la orc cred ca se putea mai bine, sau cel putin nu este chiar pe gustul meu.
Despre dimensiunea efectiva a figurinei poti sa iti cam dai seama, pentru ca cele doua figurine sunt cam in acelasi plan si sunt amandoua la aceeasi scara.

#20 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 15 July 2014 - 10:56 AM

Bogdan, oricat m-as uita la cele doua figurine, nimic nu-mi spune ca amandoua sunt la 28 mm....n-am un alt punct de reper care sa ma faca sa-mi dau seama de inaltimea lor. Din contra, daca m-as uita la dimensiunea lor, as spune ca orcul este cu mai inalt decat omul ceea ce ma deruteaza. Este posibil ca atunci cand a fost sculptat sa se fi luat in calcul ideea ca orcul este mult mai masiv decat un om, si sa se fi aplicata scara la o inaltime diferita fata de cea standard, ceea ce este perfect normal.........atunci cand vezi figurinele live. Din poza insa....
Insa nu ma joc cu Rackham. Daca spui ca este la 28 de mm (chiar daca este mai inalt decat un om spre exemplu) atunci vorbim despre altceva. Capul in cotinuare sustin ca se putea sculpta mai bine. De la Rackham eu nu-l stiu decat pe Aragorn Marks (daca nu ma insel a fost taticul departamentului de sculptura), un tip care scoate super lucrari, si din mana caruia cred ca iesea mult mai bine lucrarea.
Imi place foarte mult cum ii sunt sculptate talpile si unghiile de la picior. Din pacate nu pot sa vad lucrarea si din alt unghi ca sa-mi pot forma o parere completa. Este posibil ca cel care a facut lucrarea sa nu fi incercat sa respecte intocmai lucrarea lui Bonner, pentru ca pozitia orcului pare a fi alta...capul este aplecat, pare sa se uite in pivnita, nu are aceeasi pozitie ca si in desen, din cate vad are si o mica barbita. Daca nu ma insel si picioarele sunt mai lungi decat cele ale orcului din poza, iar mainile sunt ceva mai mici.
Inca ceva.
Pe langa asta, avand impresia ca este la o scara mai mare, automat am comparat-o cu lucrari cum ar fi cele de mai jos (sunt la 9 cm daca nu ma insel).
A nu se intelege ca fac o comparatie intre lucrarea mea si cea postata de Buss. Mai exact atunci cand mi-am exprimat parerea despre lucrarea de la Rackham, n-a fost o manifestare ofuscanta de genul "lucrarea mea este mai buna decat lucrarea asta" (lucrarea mea nu este la nivelul lucrarii respective - inca :rolleyes: ). A fost o opinie personala care s-ar fi manifestat oricum, daca as fi vazut orcul inainte de a-l face eu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ogrebonnerabcd007.jpg
  • Imagine atasata: orcobonnerresinaa004.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi