Forum Machete,Modelism,Hobby: Hangarul IAR Brașov - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hangarul IAR Brașov Pentru entuziaști....

#1 Useril este offline   Bf109 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 12-July 14

Postat 07 August 2014 - 10:56 PM

Brașovul mai are încă o "relicvă" sentimentală, dar nu pentru mult timp.

Datorită anumitor interese, în acel loc se construiește parcul business Coresi, deși au existat planuri de a transforma locul într-un muzeu aeronautic modern în 2012.

Vă invit, când aveți drum spre Brașov, să vizitați turnul de control și hangarul pentru că nu știu cât le veți mai prinde în picioare.

În 1925, prin decret regal, se construiește fabrica IAR Brașov. Aceasta a funcționat până în 1947, când datorită lipsei de comenzi pentru modelele Bf 109Ga și la recomandarea partidului comunist, se transformă în uzina Tractorul. Toate mașinăriile sunt mutate în URSS.
În 2008, uzina Tractorul se închide definitiv, locația devenind publică datorită deschiderii complexului Coresi. Din păcate, mii de oameni trec în fiecare zi pe acolo dar nu știu câți cunosc istoria și mărturiile încă vizibile.

Din păcate a trebuit să micșorez pozele.
La intrare pe zid lângă emblema Tractorul, se pot citi următoarele:
Imagine atasata: IMG_0018.JPG

Imagine atasata: IMG_0018 lizibil.jpg


Fostul turn de control, devenit "turnul direcțiunii" pe vremea Tractorului, acum parte din sediul Raiffeisen dar nefolosit.
Imagine atasata: IMG_0023.JPG


Hangarul în 1925:
Imagine atasata: Hangarul de la fabrica de avioane brasov.jpg


Și acum. Structura clădirii este practic neschimbată:
Imagine atasata: IMG_0025.JPG


Interior hangar:
Imagine atasata: IMG_0032.JPG
Imagine atasata: IMG_0035.JPG


M-am aventurat puțin și am ajuns pe acoperiș:
Imagine atasata: IMG_0030.JPG

Imagine atasata: IMG_0031.JPG


Pe google maps:
Imagine atasata: googlemaps.jpg


Și pentru sfârșit, o imagine frumoasă:
Imagine atasata: IMG_0041.JPG


#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 08 August 2014 - 05:28 PM

Da, trist de tot . Mai ales cand te gandesti la ce s-ar fi putut face acolo......

#3 Useril este offline   Bf109 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 12-July 14

Postat 08 August 2014 - 05:59 PM

Vezi postareabusila, la 08 August 2014 - 05:28 PM, a spus:

Da, trist de tot . Mai ales cand te gandesti la ce s-ar fi putut face acolo......


S-ar putea. Deși brașovean, habar n-aveam că în acel loc a fost de fapt IAR-ul. Credeam că a fost ras de pe fața pământului după război.

Am aflat de hangar pentru că un puștan și-a făcut un proiect de facultate bazat pe restaurarea hangarului și transformarea lui în muzeu în 2012. Știu că proiectul era propus pentru aprobare atunci, dar în rest nimic.
Iar acum, totul e sub semnul întrebării. Ce vor face cu utilajele amplasate în zonă?

http://dinbrasov.blo...ripile-sau.html

#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 08 August 2014 - 08:00 PM

Vezi postareaBf109, la 08 August 2014 - 05:59 PM, a spus:


Am aflat de hangar pentru că un puștan și-a făcut un proiect de facultate bazat pe restaurarea hangarului și transformarea lui în muzeu în 2012. Știu că proiectul era propus pentru aprobare atunci, dar în rest nimic.



Ce normal,frumos si civilizat ar fi fost.....

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 August 2014 - 08:43 PM

Mda.
Rusii au dus masinile la ei(adica le-au jmanglit).
De restul, ne ocupam noi insine,ca doar ne pricepem la asta,pare-se ca foarte bine.
Ce IAR domle? Ce hangar ? Care istorie? Si...ce sa faci cu istoria asta ?
: :bang:
Un muzeu?! as indrazni sa spun eu.
Adunate cateva avioane,elicoptere si o movila intreaga de fotografii si memoriale.
Greu,nu-i asa domnilor ...decidenti ?
Sau poate ar trebui sa scriu "decidenti" ?

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 08 August 2014 - 08:46 PM


#6 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 08 August 2014 - 08:58 PM

Probabil vroiai sa spui "decadenti". Nu stiu de ce ne mai miram de toate acestea. Spre exemplu, in Bacau exista Fabrica de hartie Letea cu o vechime de peste 100 de ani. A rezistat pana la revolutie cu echipamente cu tot. Acum, in locul ei este un camp gol. Cladirile au disparut de mult, iar echipamentele au ajuns la topit. La un moment dat se zvonise ca nemtii ar fi dorit masinile pentru un muzeu, dar nu cred ca s-a materializat asta in vreun fel.

#7 Useril este offline   DRAGOS80 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 22-April 14
  • Location:Brasov

Postat 08 August 2014 - 09:29 PM

Multumesc pentru informatii!Tata a lucrat in Tractorul pana s-a inchis,pacat ca in cativa ani vom ramane,noi romanii,fara istorie!Am si eu cateva poze facute acum trei ani.Trei din ele sunt editate.
Imagine atasata: DSC02511.JPGImagine atasata: DSC02505.JPGImagine atasata: DSC02506.JPGImagine atasata: DSC02509.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 August 2014 - 06:04 PM


#8 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 09 August 2014 - 09:45 AM

Cozile de topor de la noi,ne fac cel mai mare rau.Amintitiva cine a furat si din terenul de la muzeul aviatiei...Nu cred ce e greu sa distrugi ceva atunci cind metresele de azi fac legea in tara asta.La fel s-a intimplat si la Iasi cu fabrica Nicolina,cu fabrica de bere monumente istorice.Si nu mai dati vina pe rusi,s-au daca dati va rog prezentati documente.Nenorocitii vind avioane militare numai la cine cotizeaza unde trebuie prin tot felul de potlogari.Un MIG-23 ESTE CUMPARAT CU 1800 DE LEI ,si numai motorul este vindut afara cu 15-20000 de mi de euro.Pai din muze ce le iese ?

#9 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 09 August 2014 - 01:33 PM

Vezi postareaBf109, la 08 August 2014 - 05:59 PM, a spus:

S-ar putea. Deși brașovean, habar n-aveam că în acel loc a fost de fapt IAR-ul. Credeam că a fost ras de pe fața pământului după război.

Am aflat de hangar pentru că un puștan și-a făcut un proiect de facultate bazat pe restaurarea hangarului și transformarea lui în muzeu în 2012. Știu că proiectul era propus pentru aprobare atunci, dar în rest nimic.
Iar acum, totul e sub semnul întrebării. Ce vor face cu utilajele amplasate în zonă?

http://dinbrasov.blo...ripile-sau.html


Da........ emotionant filmuletul. Dar in lumea reala (a se citi mocirla) in care traiesc interlopii de la putere, asa ceva nu insamna nimic.

#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 August 2014 - 03:26 PM

Citeaza

Brașovul mai are încă o "relicvă" sentimentală, dar nu pentru mult timp.

Datorită anumitor interese, în acel loc se construiește parcul business Coresi, deși au existat planuri de a transforma locul într-un muzeu aeronautic modern în 2012.


Bf sint doar zvonuri ? Nu cunosti mai multe date/detalii ?
Ma gandesc daca nu s-ar putea face o cerere /petitie ( asoc. pers . fizice , semnaturi , demonstratie ... etc ) pentru includerea hangarului in patrimoniul orasului / judetean /national ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 August 2014 - 03:40 PM


#11 Useril este offline   Bf109 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 12-July 14

Postat 09 August 2014 - 11:10 PM

Vezi postareadany, la 09 August 2014 - 03:26 PM, a spus:

Bf sint doar zvonuri ? Nu cunosti mai multe date/detalii ?
Ma gandesc daca nu s-ar putea face o cerere /petitie ( asoc. pers . fizice , semnaturi , demonstratie ... etc ) pentru includerea hangarului in patrimoniul orasului / judetean /national ?


Sunt doar zvonuri, atât. Și dacă reușim să facem ceva, știți foarte bine că nu sunt fonduri. :(

#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 August 2014 - 12:46 PM

Citeaza

Și dacă reușim să facem ceva, știți foarte bine că nu sunt fonduri. :(


Cred ca de v-a fi inclus in patrimoniu , vor fi obligati sa aloce ceva fonduri , ori sa -l oblige pe cel ce foloseste terenul si uneori e mai bine asa , sa conserve imobilul . Orium se v-a diminua pericolul de a o pierde iar daca se v-a intampla vor exista si responsabili .
Ca total habarnist in domeniu ,ma gandesc ca intr-o prima faza sa redactam impreuna ( chiar si aici ) o scrisoare pe care sa o trimitem primariei ,Min.Culturii , Ordinului Arhitectilor ( ?) , prin care sa atragem atentia asupra istoricului , importantei cladirii etc . Nu v-a ramane doar pe forum , dar nu as dori sa fie una dintre tonele de petitii online .Poate n-ar strica niste afise , lipite prin oras , pt. aducerea la cunostinta ,apoi media , etc .
Hai sa ne gandim ( fara patima ) la solutii , poate una sau doua chiar se vor dovedi bune .

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 August 2014 - 01:14 PM


#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 August 2014 - 06:08 PM

Nu va mai bate-ti capul, un ciocoi al vremii noi va cumpara, pe nimic, totul, apoi va darima si va construi vreun Mall, ceva! Ce drac e aia istorie, traditii, entitate culturala???? Povesti....

#14 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 August 2014 - 10:15 AM

Terenul a fost deja cumparat de societatea imobiliara Flavus Invest din 2007 cu intentia sa construiasca un complex imobiliar si un centru comercial. Asa ca daca vreti sa scrieti petitii cuiva, trebuie sa scrieti acelei firme. Cat despre muzeu, trebuie sa tineti seama de faptul ca in acel loc a fost uzina de avioane pentru 20 de ani si uzina de tractoare 70 de ani, iar dintre cele doua localnicii simt o afinitate mai mare cu tractoarele decat cu avioanele - mai multi oameni in viata si rudele lor isi amintesc tractoarele nu avioanele de acolo. Si daca se va face muzeu, sunt absolut sigur ca se va cere sa fie un muzeu mixt care sa acopere intreaga istorie, ceea ce nu e neaparat un lucru rau. E chiar posibil sa se pastreze o "aripa" a "mall"ului pentru un astfel de muzeu - trebuie doar sa faca cineva un "plan", sa adune materiale si exponate si sa prezinte propunerea detinatorilor terenului.

Cat despre refolosirea cladirilor, daca ceva e reutilizabil probabil va fi reutilizat.

Dar mai e o problema. Inainte de orice, trebuie sa clarific ca si eu as vrea sa fie un muzeu acolo si sa se pastreze cladirile. Subiectul este discutat printre pasionatii de istoria aviatiei romane de cativa ani buni. Dar dorinta si visele nu sunt de ajuns. Un muzeu al aviatiei ar fi existat de mult daca avea cautare din partea publicului. Uite o intrebare simpla: dintre toti membrii acestui forum, dintre cei care ati cerut in acest topic sa se faca acolo muzeu al aviatiei, cati ati fost la Muzeul Aviatiei sau la Muzeul Militar din Bucuresti? De cate ori? Ba chiar mai mult, cand am propus acum cateva saptamani sa se faca un calendar modelistic in care sa se inscrie evenimentele legate de modelism si istorie precum "noptile muzeelor" sau "portile deschise al aerobazelor", sau "mitingurile aeriene" cativa "domni de bine" inclusiv un contribuitor de mai sus a facut mare taraboi (insulte, atacuri, ura de necrezut) ca "ce treaba au muzeele si istoria cu acest forum?". Adevarul crunt si greu de acceptat e ca e o durere in pix sora cu moartea, chiar si aici, cand vine vorba de muzee. Cei carora le pasa cu adevarat (nu galagiosi pareristi) sunt putini. Se face galagie, se infoaie penele, sunt atacati interlocutorii (stai sa vezi ce injurat o sa fiu eu) dar asta e tot. Cu gargara si dat marunt din buze nu se face nimic. Trebuie suporteri, nu critici. Daca era interes, si ma refer strict la public, se faceau muzee de mult.
Eu vizitez muzeele de fiecare data cand sunt in apropiere, cel putin la Muzeul Militar din Bucuresti si la Muzeul Marinei din Constanta ma cunosc vanzatoarele de bilete de parca le sunt neam, atat de des merg acolo. De fiecare data cand ma duc acolo, muzeul e gol, trebuie sa aprinda luminile cand intru in sala respectiva. Datorita unor circumstante sunt la Londra cam din doua in doua luni si am carare batuta la RAF Museum, Imperial War Museum, Science Museum, Maritime Museum, si toate sunt pline de vizitatori, nu le-am vazut niciodata goale. Care e diferenta? Nu stiu. Dar la ei muzeele bazaie ca un stup de albine, la noi te injura forumistii cand propui sa se anunte cand e intrare gratuita la muzeu.

Radu

#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 August 2014 - 11:18 AM

Chiar daca,pare-se ca,fac parte din categoria "galagiosilor pareristi" am vizitat toate muzeele din nomenclatorul celor expuse mai sus (si chiar mai multe decat cele in discutie),nu o singura data ci de mai multe ori;
- cu toate acestea o parere tot ramane: as cam pune ramasag ca dezvoltatorul imobiliar(Isuseee mareee, cat urasc sintagma asta) nu a cumparat terenul ca sa faca vreun muzeu ci ca sa "faca bani" -o lege de baza in capitalism.Doar ca acest capitalism,in originile sale romanesti,si-a pierdut baza in lege(legi).Exemplele abunda,intr-atat incat dau complicatii biliare(pentru privitorii de jurnale (sic))si uneori chiar judiciare,pentru subiectele in cauza (mult mai rar decat ar fi cazul).
S-ar putea ca si de aceasta data, teorema sa fie demonstrata.

#16 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 August 2014 - 11:54 AM

Bineinteles ca acei investitori au investit cu scopul obtinerii de profit. "Profitul" e un cuvant murdar in Romania, o sechela ramasa de pe vremea comunistilor cand cel care face profuit era "burjuiul" care exploateaza "uvrierul", dar profitul e combustibilul care propulseaza lumea. Si chiar daca ramanea uzina de tractoare acolo, tot ca sa faca "profit" era. Fiindca daca nu e "profit" se inchide uzina. Asa ca hai sa scapam de moduri de gandire ultra-stangiste si sa acceptam realitatea ca "profitul" nu e neaparat un lucru rau. "Profitul" reinvestit este singurul lucru care a ridicat Romania in ultimii ani, nu politicienii, nu pareristii, nu nenea ala de la zero-teve care credea el ca poate salva uzina chimica cu gargara populista. Orice e necesar pentru orice, de la stilou la macara, costa ceva. Si acei bani nu se gasesc decat daca e profitabil/avantajos pentru fiecare veriga din intreg lantul. Si un alt lucru care trebuie inteles e ca SINGURUL mod in care acea cladire va fi pastrata este daca e profitabila pentru cineva. O cladire de acel gen este veche, are deja probleme si are nevoie de restaurare. Cu ce se va restaura cladirea? Cineva trebuie sa bage bani in ea. Si de unde sa vina acei bani? Pai tot din "profitul" cuiva vor veni! Scenariul cel mai plauzibil pentru salvarea acelei cladiri este ca firma care a cumparat terenul sa faca destul profit din investitia lor in asa fel incat sa aiba bani sa renoveze cladirea. Daca nu sunt bani de restaurare, atunci ori gravitatia+timpul ori excavatorul o vor darama.
E complet nerealist sa ne asteptam ca intreaga cladire sa fie dedicata unui muzeu al aviatiei. Orice vizitator al muzeelor din Romania poate vedea clar ca muzeele nu au "cautare. Dar este extrem de realist sa se aloce ceva spatiu undeva in acea incinta dedicat unui muzeu. Si asta se poate face chiar cu ajutor al entuziastilor, chiar aici. Uite, de exemplu eu pot oferi machete de avioane construite la I.A.R. Brasov. Exista membri ai forumului care pot pune la dispozitie fotografii, materiale de arhiva, uniforme, resturi de avioane, etc. Si asta e ce vreau eu sa spun aici: trebuie sa se faca un "plan de muzeu", o propunere, care sa fie inaintata celor care detin acel teren. Si in functie de cate materiale se aduna, se poate aloca spatiul necesar. Numai asa va exista muzeu acolo. Un muzeu nu se va face de la sine, nu va "apare ca Atena gata formata purtand armura din fruntea lui Zeus". Cineva, un inimos pasionat trebuie sa investeasca in asta timp, piele de pantofi, si... bani...care poate ca provin din vreun "profit".
Radu

#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 August 2014 - 12:51 PM

Sincer sa fiu , mie imi este indiferent la momentul acesta daca v-a fi un mall un pub ,o biblioteca ,un muzeu etc . atata timp cat se pastreaza cladirea . De fapt asta era ideea . Prezervarea/supravietuirea edificiului pastrand cat mai mult din forma/structura initiala . Cu timpul poate vor veni alte generatii ce vor aprecia altfel istoria .
Muzeele sint dezolante acum la noi , dar nu ma mira . Prin comparatie la inceputul si mijlocul anilor '90 erau pline (+/-) . Se simtea o nevoie de recuperare/redescoperire a identitatii ( etc.) .
Revenind , la hangar , ma gandesc sa facem in primul rand un " plan" pentru incerca sa-l salvam de la demolare si daca este loc si de alceva , vedem .

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 August 2014 - 12:59 PM


#18 Useril este offline   Bf109 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 12-July 14

Postat 12 August 2014 - 07:47 PM

Salut,
Nu îmi fac iluzii că ar fi cineva din guvern de acord cu transformarea locului în muzeu deși mi-ar place (am fost de două ori în București la muzeul militar doar pentru că prima oară s-au hotărât să închidă hangarul cu IAR-80 cu o oră mai devreme decât trebuia ). Sfatul meu și motivul pentru care am făcut articolul, vizitati-le cât le mai găsiți.

Vali

#19 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 26 August 2014 - 11:30 AM

http://www.brasovult...-la-brasov.html

#20 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 26 August 2014 - 12:06 PM

Şi...poate nu-l mai dărâmă?
Doamne-ajută - deşi, sincer să fiu, mă cam îndoiesc!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi