Forum Machete,Modelism,Hobby: Intrebare minifreza Parkside - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebare minifreza Parkside

#1 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 21 August 2014 - 09:20 PM

Salut. Am cumparat de la Lidl o minifreza cu baterie si o trusa cu ~270 accesorii Parkside.

Am observat ca multe dintre accesorii vibreaza destul de urat la anumite turatii (de obicei cam la 50-60% din putere). E asta o problema? Poate deteriora aparatul in timp?


Trusa a fost extrem de ieftina(50 lei la oferta), asa ca nu m-am asteptat la prea multe in ceea ce priveste calitatea. Nu ma prea deranjeaza vibratiile in sine.


Multumesc.

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 22 August 2014 - 09:54 AM

Fiind ieftina nu ai calitatea si precizia unei scule de firma-evident mai scumpe. Vibratia aparuta se datoreaza faptului ca mandrina /accesoriile nu sunt centrate , iar miscarea lor e conica in loc sa fie punctuala. Exista insa probabilitatea ca in timp aceasta miscare sa se amplifice. Datorita acestei batai , de exemplu , in loc de o gaura de 0,2 mm ai una de 0,3 .Si tot datorita descentrarii , un burghiu mic de 0,2-0,3 s se poate rupe mai usor.
Nu stiu la ce materiale folosest minifreza. Daca-i plastic , mai merge cat de cat.Daca-i lemn , nu prea. Sfatul meu e sa-ti cumperi(cand ai posibilitatea) o scula si accesorii de calitate. Sunt mult mai fiabile si mult mai precise , diferenta intre cele doua este incomparabila - se va vedea si in calitatea lucrarii . Am avut si eu o minifreza " no name" insa dupa un an mi-am luat un Proxxon. E cu totul si cu totul altceva.

#3 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 August 2014 - 02:11 PM

Din cate am observat, problema nu e de la freza in sine. Daca o las doar cu axul gol merge perfect, aproape fara nici o vibratie sesizabila. Inseamna ca problema e de la pensete (nu are mandrina) si accesorii.

Stiu ca la banii acestia nu trebuie sa ma astept la mare lucru, dar doar ma gandeam daca vibratiile nu fa rau masinii in sine.

Multumesc.

#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 22 August 2014 - 02:30 PM

Vibratia nu-i mare lucru(pentru minifreza). Treaba nasoala e ca nu ai precizie in lucru . Trebuie alte pensete/accesorii.

Aceasta postare a fost editata de busila: 22 August 2014 - 02:31 PM


#5 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 August 2014 - 08:33 PM

Am inteles. Asta ma ingrijora mai mult. Pana acum nu am avut niciodata de dat gauri chiar atat de mici.

Eu am folosit-o mai mult petru a taia diverse piese, mi se pare mult mai precisa decat cu ferastraul. E extrem de utila pentru diverse chestii, mai ales ca in trusa aceea am de toate, de la discuri si freze diamantate la biti de pasla la tamburi cu smirghel(acestia din urma economisesc o groaza de timp).

#6 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 23 August 2014 - 10:18 AM

Acum e buna.Face treaba in limite rezonabile. Insa pe viitor o investitie calitativa va face , cu siguranta , diferenta...

Aceasta postare a fost editata de busila: 23 August 2014 - 10:18 AM


#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 August 2014 - 02:42 PM

Vezi postareabubba_000, la 21 August 2014 - 09:20 PM, a spus:

... multe dintre accesorii vibreaza destul de urat la anumite turatii (de obicei cam la 50-60% din putere). E asta o problema? Poate deteriora aparatul in timp?


Orice vibratie in axul aparatului va cauza deterorarea prematura a acestuia sau mai exact a lagarelor/rulmentilor ce sustin axul motorului.

Bafta!

#8 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 August 2014 - 05:36 PM

Interesant e ca vibratiile sunt mai puternice la 50-60% din putere si nu la turatia maxima. Oare menajez scula daca folosesc accesoriile respective la turatii mai mari (unde nu vibreaza asa tare)?

#9 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 28 August 2014 - 07:37 PM

Cea mai buna menajare este cumpararea unei minifreze mai bune .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi